Zastanawiasz się, ile kosztuje orbitrek do domu? Cena sprzętu do ćwiczeń zaczyna się już od około 800–900 zł, podczas gdy najdroższe modele można kupić nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Maszynę do treningu w domowym zaciszu znajdziesz w ofercie takich marek jak HMS, Kettles, Hop-Sport, InSPORTline, Zipro, Finnlo czy BH Fitness.
Jakie inne parametry sprawdzić, jeśli kupujesz orbitrek do domu? Zdecydowanie maksymalną wagę użytkownika. Najprościej dodać do swojej masy ciała 10 lub 20 kg, aby mieć pewność, że ćwiczenia będą bezpieczne. Dobrym rozwiązaniem jest także sprzęt z praktycznymi kółkami transportowymi, wyświetlaczem, sensorami dotykowymi czy regulacją siedziska i kierownicy.
Popularność, jaką cieszy się orbitrek do domu, nie jest przypadkowa. Regularne ćwiczenia na maszynie mają liczne zalety, do których zaliczamy nie tylko możliwość utraty zbędnych kilogramów. Oprócz schudnięcia możesz liczyć również na poprawę wydolności organizmu i swojej kondycji. Z uwagi na wykonywanie ćwiczeń cardio korzystanie z orbitreka zwiększa tętno, wpływa na pracę układu krążenia, a także wzmacnia serce i płuca.
Dużą zaletą jest również mniejsze obciążenie stawów niż w przypadku bieżni. Orbitrek do domu jest dobrym wyborem dla osób, które mają problemy z kolanami i chcą uniknąć ich przeciążenia. Dotyczy to również bioder, kostek i innych stawów.
Nie możemy zapomnieć o najważniejszym – możliwości wyćwiczenia różnych mięśni, którą zapewnia orbitrek. Co daje maszyna i jakie mięśnie pracują podczas treningu? Jeżeli będziesz korzystać z niej regularnie, to już wkrótce zauważysz poprawę w wyglądzie ud, pośladków, ramion, brzucha, a nawet klatki piersiowej i pleców!
Wiesz już, jaki orbitrek do domu wybrać, na jakie efekty możesz liczyć i jakie mięśnie pracują w trakcie ćwiczeń. Czas sprawdzić, który rodzaj sprzętu jest lepszym wyborem – orbitrek czy bieżnia. Jak się okazuje, to właśnie pierwsza propozycja jest wygodniejsza i łatwiejsza w eksploatacji, a także jest uznawana za bezpieczniejszy sprzęt do ćwiczeń. Dodatkowo orbitrek umożliwia trening całego ciała i zmniejsza obciążenie stawów skokowych czy bioder.
A jak to wygląda w przypadku wyboru między innym sprzętem? Jeśli nie wiesz, co kupić – orbitrek czy rowerek, to warto się zastanowić, na czym ci zależy. Jeżeli chcesz trenować wyłącznie dolne partie ciała, zależy ci na większej intensywności i obciążeniu oraz na przykład przygotowujesz się do dłuższych tras, to zdecyduj się na rower stacjonarny. Czy orbitrek jest gorszym wyborem? Nie, ponieważ sprzęt sprawdzi się w przypadku osób, które chcą wzmocnić kręgosłup, wymodelować i dolne, i górne partie ciała oraz zadbać o swoją kondycję.
Jak najbardziej! Orbitrek w ciąży jest dobrym sposobem na aktywność fizyczną, którą rekomenduje się każdej przyszłej mamie, której ciąża przebiega bez komplikacji, a ona sama nie ma zdiagnozowanej niedokrwistości lub cukrzycy. W szczególności dobrym rozwiązaniem jest zafundowanie sobie modelu magnetycznego. Za najlepszy moment na regularne ćwiczenia na orbitreku uznaje się drugi trymestr ciąży. Sam trening powinien trwać maksymalnie 15–30 minut.
Oczywiście, przed rozpoczęciem treningu na orbitreku w ciąży warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej lub nie korzystałaś wcześniej z tego typu sprzętu do ćwiczeń.