Dobór odpowiednich butów do ćwiczeń jest kluczowy dla zdrowia i wygody osoby trenującej. Prawidłowo dostosowane do danej dziedziny i specyfiki treningu obuwie, pozwala osiągać lepsze wyniki w danym sporcie, a jednocześnie zadbać o to, by nie narażać się zanadto na kontuzje i wykluczenie z treningów na długi czas. Dobre buty na siłownię będą również chronić przed chorobami zwyrodnieniowymi w przyszłości i bólami kręgosłupa. Dowiedz się, jakie buty na siłownię męskie wybrać.
Odpowiednie buty do fitnessu, biegania czy na siłownie to podstawa. To, jakie buty na siłownię męskie wybierzemy, zależy od tego, co dokładnie planujemy robić na siłowni. Zupełnie inne potrzeby mają biegacze i osoby uprawiające crossfit, a inne osoby trenujące siłowo. W dzisiejszym zestawieniu dobierzemy odpowiednie buty do każdej z tych dyscyplin, a jednocześnie skoncentrujemy się na tym, aby buty dawały komfort ćwiczenia, chroniły stawy i trzymały odpowiednio stopę.
Buty męskie na siłownię powinny być wykonane z przewiewnych i lekkich materiałów. Muszą zapewnić stopie możliwość oddychania, aby w czasie treningu stopy nie pociły się nadmiernie, a w konsekwencji, by nie powstawały otarcia i mikrourazy, które po dłuższym czasie mogą stać się uciążliwe.
Na siłownię wybieramy buty amortyzujące lub stabilizujące. Najwygodniejszą i najbardziej pewną możliwością są buty wiązane, ze sznurówkami z nieśliskiego materiału, który mógłby spowodować, że będą się one rozwiązywać podczas ćwiczeń.
Do biegania zawsze wybieramy buty z amortyzacją. Odpowiednie będzie obuwie, które bazuje na piance EVA lub innym miękkim materiale. Buty do biegania muszą być lekkie, najlepiej na miękkiej podeszwie, o dobrej przyczepności. Mogą być wykonane z siateczki.
Im więcej ważymy, tym większa powinna być amortyzacja buta, który ma ochronić stawy i ścięgna. Można również zadbać o to, by stopniowo przyzwyczajać stawy do obciążenia, jeśli dopiero zaczynamy trenować. Właściwie dobrane obuwie na bieżnię do domu czy na siłowni zminimalizuje ryzyko urazów.
Buty z twardą podeszwą to rodzaj obuwia, który wybieramy zawsze do treningu siłowego. Amortyzacja w treningu siłowym nie jest aż tak potrzebna, ponieważ bieganie lub inne aktywności cardio wykonujemy wyłącznie na rozgrzewce lub w inne dni treningowe.
O wiele ważniejsza w tym przypadku jest stabilizacja stopy i utrzymanie jej w miejscu. Buty z amortyzacją utrudniają wówczas utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas niektórych ćwiczeń i sprawiają trudności w utrzymaniu równowagi, a także o wiele szybciej się zużywają, ponieważ nie są wtedy używane zgodnie z przeznaczeniem.
Buty do treningu siłowego są dosyć masywne, mają piętę uniesioną lekko w górę, względem pozostałej części stopy i są szersze, niż inne rodzaje obuwia. Charakterystyczne dla tego rodzaju butów jest to, że mają one wzmocnienie górnej cholewki.
Jeśli na siłowni wykonujemy zarówno trening siłowy, jak i trening cardio jednocześnie, można postawić na buty crossfitowe. Jeśli jednak rozbijamy trening z ciężarami na osobne dni, natomiast bieganie lub inny rodzaj treningu na pozostałe dni, warto wybierać na dany dzień buty odpowiednie do konkretnego rodzaju aktywności.
W przypadku crossfitu wybór jest nieco trudniejszy, ponieważ buty muszą być przystosowane zarówno do krótkich, ale intensywnych biegów, podskoków, jak i treningu siłowego przy użyciu mniejszych ciężarów. Takie buty muszą mieć bardzo dobrą przyczepność, średnią amortyzację i odpowiedni poziom przewiewności.
Buty kupowane z myślą o crossficie, sprawdzą się również na zajęcia fitness. Specjalne buty do crossfitu w swojej ofercie ma wiele marek. Decyzja jest wtedy o wiele łatwiejsza, ponieważ kupujemy buty projektowane z myślą o tym rodzaju aktywności.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta do treningu? Przede wszystkim należy kupować buty, sugerując się nie rozmiarem, ale długością wkładki. Żeby dobrać obuwie, należy zmierzyć wcześniej stopę od pięty do dużego palca, a następnie dodać pół centymetra. Luzu nie może być jednak zbyt dużo, ponieważ wówczas może zdarzyć się tak, że buty będą się przesuwać w trakcie ruchu. Powoduje to nieprzyjemne ocieranie, a po kilku treningach może dojść do powstania pęcherzy.
Niezależnie od tego, czy kupujemy buty do biegania na siłowni, czy do treningu siłowego, dobrze jest zmierzyć je przed zakupem. Każda stopa ma nieco inny kształt i szerokość, więc nie każdy but będzie odpowiadał przeciętnemu ćwiczącemu. Buty muszą być komfortowe dla osoby, która będzie w nich ćwiczyć. Nie należy liczyć na to, że buty dopasują się do stopy lub się rozchodzą.
Żeby ułatwić nieco wybór czytelnikom, zdecydowaliśmy się stworzyć zestawienie, które być może pomoże w doborze odpowiednich butów. Do poszczególnych rodzajów treningu polecamy:
Czyli sznurowane, bardzo przewiewne obuwie, wykonane z przyjemnej siateczki i podeszwy o dobrym poziomie amortyzacji.
Buty męskie na siłownię z paskiem chroniącym stopę, podwyższone na pięcie. Idealne do treningu siłowego. Są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych.
Oddychające buty do crossfitu ze wzmacnianą piętą. Wytrzymałe, a jednocześnie bardzo lekkie i wygodne. Gumowa podeszwa z nacięciami pozwala na o wiele lepszą ruchomość stopy i dba o dobrą przyczepność.
Warto jednak pamiętać o tym, że powyższe zestawienie jest subiektywne, a buty należy dobierać zawsze do rodzaju swojej stopy i charakteru aktywności, jaką zajmujemy się na siłowni.