Data modyfikacji:

Access Point. Co to jest, jak działa i jakie urządzenie kupić?

Access Point to niewielkie urządzenie, które może znacznie poprawić jakość internetu w naszym domu. Podpowiadamy, czym dokładnie jest taki sprzęt, jak działa, a także jakie modele dostępne na rynku są warte uwagi. Sprawdź!

access point

Access Point: co to?

Access Point to niewielkie urządzenie, które swoim wyglądem przypomina router. Znajdziemy w nim anteny, jak i gniazdo Ethernet zgodne ze standardem IEEE 802.3, które pozwoli na połączenie z routerem. Wbudowany bezprzewodowy interfejs sieciowy umożliwi łączenie się z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety, smartfony czy laptopy. Access Pointy działają zgodnie ze standardem IEEE 802.11.

Punkty dostępowe są wyposażone w następujące elementy:

  • serwer DHCP,
  • interfejs LAN,
  • interfejs DSL,
  • koncentrator sieciowy,
  • router pełniący rolę bramy sieciowej,
  • w droższych modelach znajdziemy złącze USB.

Przeczytaj również: Repeater. Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Jak działa Access Point?

Działanie Access Pointa jest bardzo proste. Za pomocą kabla RJ-45 (Ethernet) łączymy się z routerem. Niektóre modele z wyższej półki mogą połączyć się bezprzewodowo. W ten sposób tworzy się swego rodzaju pomost, który znacznie rozszerza zasięg sieci. Jedyne, co musisz zrobić, to połączyć się z utworzonym punktem dostępu.

Warto pamiętać, że Access Point nie może przejąć zadań routera. Takie urządzenia nie są w stanie stworzyć nowej sieci. Ich rolą jest połączenie się z istniejącą infrastrukturą i wzmocnienie jej działania na danym obszarze.

W przypadku bardzo dużych pomieszczeń jeden Access Point może okazać się niewystarczający, dlatego warto wybrać zestaw kilku takich urządzeń. Producenci dołączają specjalne oprogramowanie, które krok po kroku przeprowadza przez połączenie z punktem dostępu. Dzięki temu nawet laik poradzi sobie z instalacją i uruchomieniem Access Pointa.

Jaką prędkość wspiera Access Point?

Wszystko tak naprawdę zależy od producenta i zastosowanego w urządzeniu standardu. Maksymalna prędkość transmisji internetowej przy podłączonym Access Poincie może wynosić nawet 2000 Mb/s. Oczywiście wszystko jest uzależnione od konkretnego modelu i możliwości danej sieci.

W jakich sytuacjach przydaje się Access Point?

Access Point to najlepsze rozwiązanie do dużych domów, gdzie zasięg routera Wi-Fi jest ograniczony. Tworząc kilka punktów, zwiększysz swoją prędkość i zasięg. Jednak Access Point jest chętnie wykorzystywany w biurach, ponieważ pozwala na podłączenie wielu urządzeń bez konieczności stosowania przewodów. Access Point warto stosować również w przypadku, gdy korzystamy z większej liczby urządzeń.

Access Point do użytku domowego nie jest drogi. Z większymi kosztami musimy liczyć się w momencie, gdy chcemy stworzyć sieć opartą na kilku takich urządzeniach. Ceny poszczególnych modeli zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i sięgać mogą nawet kilku tysięcy. Te najdroższe urządzenia wykorzystywane są w przedsiębiorstwach. Do domu spokojnie wystarczy urządzenie za około 300-500 złotych.

Jaki Access Point kupić? Polecane modele

TP- Link RE505X

Bardzo dobry wzmacniacz sieci bezprzewodowej wykorzystuje technologię Wi-Fi 6, aby zapewnić jeszcze lepszą prędkość i stabilność połączenia. Urządzenie łączy się bezprzewodowo z routerem i następnie tworzy sieć mesh, która pokrywa zasięgiem wszystkie zakamarki domu.

Dodatkowym atutem tego modelu jest system inteligentnego przełączania, a także intuicyjny interfejs. To dobry wybór do domów, w któych występują problemy z zasięgiem sieci.

Asus Access Point RP-AC51

Niedrogi Access Point będzie bez problemu współpracował z praktycznie każdym routerem. Urządzenie jest w stanie osiągać prędkości rzędu 433 Mbps na paśmie 50 GHz.

Konfiguracja punktu dostępu odbywa się jednym kliknięciem, dlatego nie trzeba specjalistycznej wiedzy, aby rozszerzyć zasięg sieci. ASUS Access Point może pracować jako punkt dostępowy, ale również jako mostek do mediów. To dobry sprzęt w rozsądnej cenie.

Ubiquiti UAP-AC-Lite

Ten Access Point zbiera na Ceneo.pl bardzo dobre recenzje. Niewielkie urządzenie w paśmie 2.4 GHz jest w stanie osiągnąć przepustowość 300 Mbps, co jest zasługą zintegrowanej anteny MIMO.

W zestawie znajduje się darmowy kontroler UniFi 3.0, który pozwala na konfigurację i zarządzanie punktami dostępowymi. Dodatkowo za jego pomocą można dokonać analizy widma, przeprowadzać analizy, tworzyć raporty i podglądać statystyki. To bardzo dobry wybór zarówno do domu, jak i małej firmy.

D-Link DAP-1610

Dobry stosunek jakości do ceny wyróżnia ten model na tle konkurencji. Maksymalna przepustowość punktu dostępu wynosi aż 1200 Mb/s i obsługuje dwa pasma.

Ponadto D-Link wspiera praktycznie wszystkie standardy sieciowe, dlatego może bez problemu współpracować z routerami. Access Point ma dwie anteny i port Ethernet. Kompaktowe rozmiary i szybka instalacja to dodatkowe atuty tego modelu.

Ubiquiti UnFi Dream Machine

Szukasz zaawansowanego punktu dostępu do swojej firmy? W takim razie Ubiquiti Dream Machine będzie dla ciebie doskonałym wyborem. Access Point otrzymał kontroler sieci UniFi, który pozwala na udostępnianie, zarządzanie, mapowanie, a także zarządzanie ruchem w systemie.

Zapory z kolei pomagają w zabezpieczeniu sieci przed atakami. Obudowa zawiera cztery złącza RJ-45 Lan i jedno RJ-45 WAN. Maksymalna prędkość transmisji w tym modelu może wynosić aż 1750 Mb/s.

Autor: Bartłomiej Mazurek