Data publikacji:

Co musisz wiedzieć przed zakupem repeatera Wi-Fi? Jaki repeater wybrać?

W dzisiejszych czasach praktycznie bez przerwy korzystamy z dostępu do internetu. Najwygodniej jest nam robić to z wykorzystaniem bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Łączą się z nią nie tylko nasze komputery, smartfony czy tablety, ale również inne urządzenia elektroniczne w naszych domach, takie jak telewizory, a nawet sprzęt AGD. Aby działały bez zarzutu i dawały nam dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji, siła sygnału Wi-Fi musi być wystarczająca. Niestety, nie zawsze tak jest – szczególnie w przypadku dużych lub piętrowych budynków, gdzie wykorzystywany jest tylko jeden router. Na szczęście, z problemem tym możemy sobie poradzić. Rozwiązaniem jest repeater Wi-Fi.
wifi repeater

Repeater. Co to jest i dlaczego stanie się bohaterem w twoim domu?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, czym właściwie jest repeater Wi-Fi. To niewielkie urządzenie elektroniczne znane jest również pod nazwą extender. Mówiąc najprościej, jest to sprzęt, który zwiększa zasięg lokalnej sieci bezprzewodowej. Może wzmocnić sygnał nawet o 50%. Co więcej, repeater Wi-Fi nie potrzebuje podłączenia za pomocą kabli do modemu lub routera, dzięki czemu jest urządzeniem łatwym w montażu oraz wyróżniającym się szerokim zastosowaniem.
Rolą repeaterów Wi-Fi jest zwiększenie zasięgu sieci internetowej, tak by mogły z nią łączyć się również urządzenia, które do tej pory nie mogły tego zrobić ze względu na brak sygnału lub zbyt słabą jego moc. W budynku z powodzeniem możemy zastosować kilka repeaterów. Najczęściej podłącza się je w połowie drogi pomiędzy nadajnikiem (modemem lub routerem) a urządzeniami, które mają łączyć się z siecią.

Gdzie sprawdzi się repeater Wi-Fi?

Z pewnością warto wykorzystać działanie repeatera w wielopiętrowych domach o sporym metrażu. Sprawdzi się także w mniejszych domach i mieszkaniach z ogrodem. Korzystanie z internetu na świeżym powietrzu, w hamaku, altanie czy z dala od routera w garażowym zaciszu będzie wreszcie możliwe i nie sprawi żadnego problemu.
Repeater to rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w biurach i kancelariach, w których rozkład pomieszczeń może zakłócać i ograniczać sygnał Wi-Fi w niektórych pomieszczeniach.
W sytuacji gdy zasięg naszego routera to zaledwie kilka metrów, repeater będzie wspomagał jego działanie. To uratuje wszystkich użytkowników domowego czy biurowego Wi-Fi przed ciągłym zdenerwowaniem i frustracją.
Jak sprawdzić, czy repeater jest nam potrzebny? To bardzo proste. Jeśli:
 • korzystamy z urządzeń bardzo oddalonych od routera,
 • obserwujemy, że strony internetowe ładują się długo,
 • prędkość internetu jest znacząco niższa od tej wskazanej na umowie z operatorem,
 • wykorzystujemy internet do pracy.
 • Wówczas należy założyć, że wzmocnienie zasięgu sieci jest bardzo dobrym posunięciem, dzięki któremu unikniemy wielu trudności i irytujących sytuacji. Tym bardziej że ceny repeaterów Wi-Fi nie są wygórowane – dobrej jakości urządzenie z powodzeniem można nabyć za kilkadziesiąt złotych.

  Jaki repeater Wi-Fi wybrać?

  Mnogość dostępnych na rynku repeaterów Wi-Fi nie ułatwia znalezienia sprzętu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się dobrą jakością połączenia internetowego. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia.

  Antena

  Pierwszym bardzo ważnym czynnikiem jest bez wątpienia antena. Powinna charakteryzować się maksymalnie dużym zyskiem energetycznym. Na rynku znajdziemy obecnie wiele modeli, które wyposażone są w dwie, trzy a nawet cztery anteny zewnętrzne. Zapewniają one doskonałe wzmocnienie sygnału, choć nie oznacza to, że modele z antenami wbudowanymi nie sprawdzą się w naszym przypadku. Najważniejszym, o czym powinniśmy pamiętać, jest sprawdzenie specyfikacji technicznej danego urządzenia. Wzmacniacze sygnału Wi-Fi najczęściej wyposażone są w dwie anteny, dzięki czemu prędkość połączenia internetowego może zwiększyć się nawet do 300 Mb/s.
  Najlepsza poszukać takiej, która będzie charakteryzować się największym zyskiem energetycznym. Dzięki temu domowe urządzenie poradzi sobie nawet z najsłabszym sygnałem.

  Częstotliwość repeatera

  Drugim czynnikiem, który warto brać pod uwagę przy zakupie repeatera Wi-Fi, jest częstotliwość. W związku z tym, że pasmo 2,4 GHz w naszych domach coraz częściej jest zajmowane przez wiele urządzeń, warto stawiać na repeatery Dual Band, które umożliwiają zmianę zakresu na 5 GHz.
  Jeśli nie ogranicza was budżet, zainwestujcie w repeater, który będzie pracował na obu tych parametrach. Dzięki temu sygnał rozłoży się równomiernie na urządzenia sieciowe, które potrzebują mniej i więcej sygnału. Nie wszystkie urządzenia będą pracowały na tym samym paśmie, dzięki czemu internet będzie działał jeszcze lepiej.

  Szybkość transmisji

  Zwróćmy również uwagę na szybkość transmisji danych, tryby pracy (część repeaterów może być nie tylko wzmocnieniem sieci, ale również punktem dostępu) oraz wspierane standardy (N to standard najpopularniejszy, AC pozwala wykorzystywać pasmo 5 GHz).
  Szybkość transmisji danych może wynosić od 150 do nawet 600 Mb/s. Wyższa prędkość przyda się, kiedy oglądacie w sieci filmy i seriale oraz dzielicie dom z osobą, która często gra online. Wi-Fi repeater podbije działanie każdego routera, zwiększy szybkość transmisji danych i polepszy jakość korzystania z sieci w waszym domu.

  Jak zrobić repeater?

  Wzmacniacz sygnału można podłączyć bezpośrednio do gniazda lub za pomocą zasilacza. Korzystając z pierwszego rozwiązania, ograniczycie w domu ilość nieestetycznych kabli, rozciągniętych wzdłuż całego mieszkania. Zobacz, jak prosto zrobić repeater Wi-Fi.
  By skonfigurować repeater Wi-Fi, należy podłączyć go do komputera stacjonarnego lub laptopa za pomocą kabla Ethernet. Proces konfiguracji odbywa się za pomocą używanej przez was przeglądarki internetowej. To właśnie w niej musicie zapisać adres IP przepisany z instrukcji obsługi urządzenia.
  Cały proces może być przewodowy. To zależy jednak od tego, czy producent waszego modelu stworzył taką możliwość dla repeatera. Informację na ten temat znajdziecie w sieci.
  Po konfiguracji i uruchomieniu repeater Wi-Fi rozpoczyna swoją pracę. Odbiera sygnał wysyłany przez router i przekazuje go dalej, wzmacniając jego moc. Proste, efektywne rozwiązanie.
  By wybrać odpowiedni model repeatera, należy nie tylko znać działanie i parametry, jakie obsługuje urządzenie. Określcie też swoje potrzeby. Porównując różne modele i ich ceny, zdecydujcie się na taki, który sprawdzi się w waszym domu czy biurze.
  W domu rodzinnym lepiej zainwestować w jeden droższy, ale solidny wzmacniacz niż w kilka tańszych. Z kolei w mniejszych mieszkaniach sprawdzą się już podstawowe niedrogie modele.

  Sieć Wi-Fi mesh – interesująca alternatywa dla repeatera

  Skuteczną alternatywą dla repeaterów jest stworzenie kratowej sieci Wi-Fi, która korzysta z technologii Wi-Fi mesh. Fundamentem systemu tego typu jest zestaw współpracujących ze sobą routerów. Główne urządzenie jest połączone bezpośrednio ze źródłem sygnału internetowego, pozostałe odbierają go bezprzewodowo (w razie potrzeby może następować to też za pośrednictwem kabla) i rozszerzają jego zasięg w całym domu. Liczba routerów jest nieograniczona w takim układzie.
  Co więcej, dzięki inteligentnej i bezpośredniej komunikacji wszystkich urządzeń, preferującej najsilniejszy dostępny sygnał, użytkownicy mogą cieszyć się transferami na podobnym poziomie, bez względu na miejsce, w jakim się znajdują w obrębie sieci. Ponadto do zalogowania się używają wszędzie tego samego hasła, a przechodząc z zasięgu jednego routera do drugiego, nie odczują żadnej różnicy.
  Z poziomu panelu konfiguracyjnego administrator mesh Wi-Fi może dokonywać globalnej konfiguracji sieci, tak jakby obsługiwało ją tylko jedno urządzenie. Wcześniej tego typu rozwiązania były dostępne wyłącznie dla właścicieli profesjonalnych access pointów (punktów dostępu), używanych w obiektach użyteczności publicznej lub hotelach.
  System mesh Wi-Fi możesz zbudować samodzielnie, korzystając z kompatybilnych z nią modeli, albo wybrać łatwiejszą drogę i zdecydować się na gotowe zestawy przygotowane do tego celu. Pamiętaj, że sieć możesz w każdej chwili rozbudować o następne routery, ich konfiguracja nie będzie bardziej skomplikowana niż podczas pierwszej instalacji.

  Dobry repeater Wi-Fi – poznaj nasze propozycje

  Jak wspominaliśmy, oferta repeaterów Wi-Fi, które są dostępne w naszej ofercie, jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Z jednej strony daje nam to spore możliwości wyboru urządzenia dopasowanego do naszych potrzeb, z drugiej jednak sprawia, że często nie wiemy, na jaki sprzęt się zdecydować. Dlatego też przedstawiamy kilka modeli urządzeń. Wierzymy, że dzięki naszemu krótkiemu rankingowi repeaterów Wi-Fi bez trudu podejmiesz decyzję, jaki z nich wybrać.

  Xiaomi Wi-Fi Amplifier Pro 300 Mbps 2.4G Wireless Repeater

  Pierwszą propozycją jest Xiaomi Wi-Fi Amplifier Pro 300 Mbps 2.4G Wireless Repeater. Urządzenie znanego i cenionego producenta elektroniki wyróżnia się bardzo prostą, polegającą na trzech krokach konfiguracją. Wyposażony w dwie anteny zewnętrzne o zysku energetycznym 2 dBi jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

  Netgear Wi-Fi Wzmacniacz sygnału EX6120

  Kompaktowy repeater wykorzystujący dwa pasma częstotliwości Wi-Fi, oferując transfery na poziomie 1200 Mb/s. Model wyposażony jest w dwie anteny o dużej mocy, pojedynczy port Ethernet, a także dobrze widoczne diody informujące o statusie sieci. Jego waga to 130 gramów.

  Netgear Wi-Fi Wzmacniacz sygnału EX6100

  Drugie urządzenie Netgeara, które odznacza się nieco większą obudową i wagą wynoszącą 300 gramów. Sprzęt idealnie nadaje się do powieszenia na ścianie. Producent wyposażył go w dwie mocne anteny oraz wejście Ethernet. Oprogramowanie jest zgodne ze standardami WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK i WEP.
  Niewielki wzmacniacz sygnału Wi-Fi zgodny z urządzeniami bezprzewodowymi działającymi w standardach 802.11b/g/n oraz 802.11ac, a także standardami WPA/WPA2-PSK. Sprzęt działa w dwóch podstawowych częstotliwościach – 2,4 i 5 GHz, i jest też wyposażone w port Ethernet. Największą zaletą modelu jest to, że wpinamy go bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, nie wymaga więc żadnych dodatkowych kabli zasilających.

  Asus RP-AX56 Wi-Fi Repeater AX1800

  Repeater działający zgodnie z najnowszym standardem Wi-Fi 6 (802.11ax). Sprzęt jest kompatybilny z każdym routerem na rynku. Urządzenie może działać jako access point, a także być częścią sieci mesh Wi-Fi. Konfiguracji wzmacniacza dokonujemy z poziomu aplikacji Asus Extender. Sprzęt zasilany jest bezpośrednio po włożeniu do zwykłego gniazdka elektrycznego.
  Ostatnią propozycją na naszej liście jest PIX-LINK Wi-Fi Repeater Router PIX-LINK – Black. To niewielkie urządzenie, które może pracować aż w 5 różnych trybach, zależnie od zapotrzebowania posiadacza. Doskonale sprawdzi się zarówno jako punkt dostępu, repeater Wi-Fi, jak i router. Jest zgodne z ze standardami WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK. Ten repeater zapewnia prędkość do 300 Mb/s.
  Zdjęcie: Envato Elements