Data publikacji:

Tapeta do łazienki zamiast płytek? Modne rozwiązania

Remontując lub urządzając łazienkę od podstaw, należy wziąć pod uwagę, że nie powinno być to pomieszczenie jedynie użytkowe. Warto zadbać, aby przebywanie w nim wprawiało w dobry nastrój i pozwalało się zrelaksować.

tapeta w lazience

Wykończenie łazienki – dlaczego jest tak ważne?

Wybierając kolorystykę łazienki, tapety winylowe do łazienki, oświetlenie i dodatki, warto zadbać o estetyczne wrażenie. Kluczowe znaczenie ma sposób wykończenia podłogi oraz ścian. Standardowym rozwiązaniem są oczywiście różnorodne płytki. Czy jest to jednak jedyna możliwość? Oczywiście, że nie. Jeśli ze względów wizualnych, ekonomicznych bądź użytkowych, płytki na ścianach nie są odpowiednim sposobem wykończenia, warto rozważyć inne opcje. Tapeta wodoszczelna do łazienki jest modnym rozwiązaniem. Pozwala ona także na szybką metamorfozę łazienki bez konieczności przeprowadzania gruntownego, pełnego bałaganu i hałasu remontu.

Tapety samoprzylepne do łazienki pozwalają także szybko osiągnąć estetyczny wygląd łazienki, tak aby odpowiadał gustom zarówno tradycjonalistów, jak i miłośników nowoczesnych rozwiązań. Wybierając rozwiązanie na lata, warto postawić na sprawdzone materiały, zapewniające odpowiednią ochronę przed wilgocią.

Szybki remont łazienki – czego potrzeba?

Tapeta samoprzylepna do łazienki jest doskonałym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy nie ma możliwości przeznaczyć na remont wiele czasu. To odpowiednia metoda również wtedy, gdy kluczowe jest przeprowadzenie cichego i czystego remontu. Może być to spowodowane pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny lub cienkimi ścianami w bloku.

Tapeta do łazienki na płytki umożliwia zmianę wyglądu łazienki oraz odświeżenie pomieszczenia bez konieczności skuwania starych płytek. Należy jedynie je odtłuścić, aby móc bez obaw przyklejać tapetę.

W nowo wykańczanych łazienkach można pozwolić sobie na kreatywność. Doskonałym pomysłem jest połączenie różnych materiałów w obrębie jednego pomieszczenie. Skutkiem tego zabiegu będzie wyjątkowo ciekawe, niesztampowe wnętrze. Tapeta winylowa do łazienki doskonale łączy się z tradycyjnymi płytkami, ale także z drewnem oraz betonem.

Czy tapety w łazience są bezpieczne?

Decydując się na niestandardowy materiał wykończeniowy, może paść pytanie „jaka tapeta do łazienki?”. Obawa o jakość użytej tapety odnosi się zazwyczaj do jej wytrzymałości na wilgoć, która w przypadku łazienki jest absolutnie kluczowa. Obecnie na rynku dostępne są tapety przeznaczone do użytku zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Najpopularniejsza tapeta w łazience to tapeta winylowa. Posiada ona powłokę winylową nałożoną na barwiony papier. Dzięki temu wzór nie traci nic na swojej jakości, mimo że tapeta pozostaje odpowiednio zabezpieczona.

Równie bezpieczne są tapety z włókna szklanego. Jest to materiał doskonale łączący się ze ścianą. Może być na niej nawet kilkadziesiąt lat. Z powodzeniem można go malować.

Jakie tapety wybrać do łazienki?

Tapety zmywalne do łazienki powinny łączyć w sobie cechy praktyczne z estetycznymi. Kluczowym aspektem jest oczywiście odporność na wilgoć i uszkodzenia wynikające ze standardowego użytkowania łazienki. Aby para wodna ani środki czystości nie powinny uszkadzać użytej tapety.

Pod względem wizualnym panuje tu absolutna dowolność. Nowoczesne tapety występują w setkach wzorów. Z łatwością zadowolą gusta wielu osób.

Tapeta zmywalna do łazienki, oprócz własnych właściwości wodoodpornych, wymaga także specjalnych materiałów montażowych, takich jak kleje i grunty. One również powinny być wodoodporne oraz paroodporne.

Decydując się na zastosowanie tapety w łazience, należy mieć jednak na uwadze, że nie są to materiały całkowicie odporne na wilgoć. Warto zadbać wtedy o odpowiednią wentylację pomieszczenia, tak aby ściany pokryte tapetą nie były nadmiernie narażone na wilgoć. W przeciwnym wypadku nawet wodoodporna tapeta może się odkleić.

Tapeta imitująca płytki – szybkie rozwiązanie

Łazienka z tapetą nie musi wyglądać niestandardowo. Obecnie na rynku są dostępne tapety ze wzorem imitującym tradycyjne płytki. Tym sposobem można upozorować efekt kosztownych i czasochłonnych płytek, bez konieczności ich montażu.

Tego rodzaju tapety są także doskonałe jako rozwiązanie czasowe – na przykład w pomieszczeniach gospodarczych lub wynajmowanych. Pozwolą uzyskać estetyczny, czysty wygląd łazienki, bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów – zarówno czasowych, jak i finansowych.

Fototapety do łazienki – intrygujący wybór

Tapeta w małej łazience nie musi być nudna. Szeroki wybór wzorów i kolorów z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta. Lecz jeśli tapeta ma pełnić funkcję bardziej zaskakującą lub optycznie powiększającą przestrzeń, ciekawym rozwiązaniem są fototapety.

Dzięki nim można umieścić na ścianie zapierający dech w piersiach widok na ocean, góry lub las. Pozwala to optycznie znacznie powiększyć niewielkie pomieszczenie. Dodatkowo z pewnością będzie to oryginalne rozwiązanie, które wywoła wiele komentarzy odwiedzających mieszkanie gości.

Fototapety mogą także imitować naturalne struktury. Pozwalają na stworzenie złudzenia ściany betonowej, drewnianej lub wykonanej z rustykalnych cegieł.

Modna łazienka – wstawki z tapety

Tapety wykorzystywana w łazienkach nie musi być dominującym materiałem na ścianach. W zależności od osobistego gusty i klimatu, w jakim utrzymane będzie wnętrze, można taką tapetę położyć na wszystkich ścianach, a można jedynie punktowo.

Doskonale sprawdza się pas tapety umieszczony pod lustrem. Pozwala estetycznie wydzielić przestrzeń w obrębie jednego pomieszczenia. Wstawki z tapety w ciekawe wzory świetnie sprawdzą się także w dolnej lub górnej połowie ściany, dodając łazience odrobiny pałacowej elegancji.

Wprowadzanie tapety do łazienki jest wyjątkowo elastyczne. Bez trudu można ją dociąć do odpowiedniego kształtu i wielkości. Dzięki temu świetnie sprawdzi się również w niewielkich łazienkach lub tych znajdujących się na poddaszu. Z łatwością można łączyć tapety z innymi materiałami, uzyskując w pełni zadowalający efekt, bez konieczności rezygnowania z jakichkolwiek rozwiązań.

Wady i zalety tapet w łazience

Tapety stosowne w łazienkach posiadają szereg zalet, dzięki którym nieustannie zyskują na popularności. To szybkie, czyste rozwiązanie. Pozwala wykonać remont w znacznie krótszym czasie, co jest kluczowe, zarówno gdy jest przeprowadzany w już zamieszkałym domu, jak i w sytuacji, gdy przeprowadzka ma się odbyć jak najszybciej.

Mnogość wzorów pozwala zastosować tapety w dowolny sposób. Ograniczać może jedynie własna kreatywność. Ani kształt pomieszczenia, ani ilość skosów, mebli czy nierówności tynku nie jest dla odpowiednich tapet przeszkodą. Wady tapetowania łazienek wynikają jedynie z kwestii związanych z wilgocią. Z tego względu może być to metoda mniej trwała, niż klasyczne płytki, bądź mało praktyczna w wyjątkowo wilgotnych łazienkach.

Jeśli jednak pomieszczenie jest odpowiednio efektywnie wentylowane, a użyte materiały montażowe odpowiednio wysokiej jakości, jest to sposób wart uwagi. Obecnie dostępne są także środki zabezpieczające mniej odporne tapety od zewnątrz – dzięki temu można mieć większą pewność, że ściany pozostaną odpowiednio chronione.

Zdjęcie: dit26978/Envato Elements
Autor: Ewa Malinowska