Data modyfikacji:

Jo Nesbø: książki chronologicznie

Skandynawskie powieści kryminalne cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Choć dominują autorzy ze Szwecji, również i Norwegia ma wielce poczytnego przedstawiciela – Jo Nesbø. Książki autora zdobywają coraz więcej fanów. Zobacz, jakie książki Jo Nesbø zostały przetłumaczone na język polski i w jakiej kolejności je czytać.

jo nesbo książki

Jo Nesbø: książki z cyklu z Harrym Holem

Książki Jo Nesbø wpisują się w nurt Nordic noir, podobnie jak inne popularne skandynawskie kryminały. Stylistykę tę cechuje odejście od klasycznego schematu opierającego się w głównej mierze na poszukiwaniu przestępcy.

W Nordic noir zagadka kryminalna nadal jest ważna, jednak dużą rolę odgrywają wątki poboczne, np. polityczne, socjologiczne czy społeczne. Poruszane są problemy dotyczące zarówno całego społeczeństwa, jak i poszczególnych jednostek. Rys psychologiczny w bardzo dużym stopniu wpływa na dążenia bohatera.

W cyklu z Harrym Holem dużą uwagę autor poświęca wykluczeniu, samotności i alkoholizmowi. Główny bohater jest policjantem nadużywającym alkoholu, urodzonym w 1965 roku w Oslo. Nosi glany, jest niechlujny i często wykracza poza standardowe ścieżki dochodzenia śledczego. Nie brakuje mu bolesnych przeżyć oraz nie wszystkie jego przygody kończą się happy endem.

Co przygotował dla detektywa Jo Nesbø? Książki czytane po kolei pomogą ci poznać losy Harry’ego Hole’a.

 1. Człowiek nietoperz
 2. Karaluchy
 3. Czerwone gardło
 4. Trzeci klucz
 5. Pentagram
 6. Wybawiciel
 7. Pierwszy śnieg
 8. Pancerne serce
 9. Upiory
 10. Policja
 11. Pragnienie
 12. Nóż

Człowiek nietoperz (1997)

Harry Hole trafia do ciemnych, niebezpiecznych i obcych zakamarków Sydney. Wraz z miejscowym policjantem, Aborygenem Kensingtonem, próbuje rozwiązać zagadkę zabójstwa swej rodaczki. Poszukiwanie psychopatycznego mordercy utrudniają mu własne problemy i słabości, z alkoholizmem w roli głównej.

Karaluchy (1998)

W jednym z tajlandzkich domów publicznych ginie norweski ambasador. W śledztwo od razu angażuje się policjant Harry Hole. Gdy dociera na miejsce, mierzy się ze zgiełkiem, podejrzanymi dzielnicami, nielegalnymi procederami oraz nieufnością tubylców. W świecie zupełnie innym od znajomej mu Norwegii próbuje złapać trop sprawcy. Jednocześnie musi działać dyskretnie, by nie wywołać międzynarodowego skandalu.

Czerwone gardło (2000)

W życiu nic nie dzieje się bez przyczyny. Tymczasem przypadek sprawia, że Harry Hole odkrywa przemyt karabinu snajperskiego do Norwegii. Trop prowadzi go do środowisk neofaszystowskich, które od dłuższego czasu rosną w siłę. W miejscu, w którym grupy neofaszystów organizują spotkania, ginie człowiek. Kolejny przypadek?

Trzeci klucz (2002)

Mieszkańców Oslo ogarnia strach oraz panika. Nagłówki gazet coraz częściej informują o tajemniczym Ekspedytorze, który napada na banki. Jedna z kasjerek zostaje zamordowana. Sprawą zajmuje się Harry Hole wraz z nową policjantką. Harry musi także uporać się z czymś jeszcze – jest wplątany w samobójstwo swojej byłej kochanki.

Pentagram (2003)

Działania mordercy, którego tropi Harry Hole, mrożą krew w żyłach. Po zastrzeleniu ofiary odcina palce i pozostawia na miejscu zbrodni znak pentagramu. Poszukiwanie seryjnego mordercy to nie jedyne zmartwienie policjanta. Podejrzewa on swojego kolegę z pracy o zabójstwo policjantki, Ellen Gjelten.

Wybawiciel (2005)

Starcie nałogowego alkoholika z płatnym mordercą wydaje się pojedynkiem skazanym na porażkę. Jednak wrodzony instynkt i inteligencja Harry’ego Hole’a pozwalają mu skutecznie ścigać przestępcę. By go odnaleźć, Hole musi przeczesać środowiska narkomanów, wykolejeńców i członków sekty Armii Zbawienia.

Przeczytaj również: Dan Brown: książki chronologicznie

Pierwszy śnieg (2007)

Książka Jo Nesbø doczekała się ekranizacji. Po powrocie do domu Brite Becker dostrzega w ogrodzie ulepionego bałwana. Sielska atmosfera znika, gdy okazuje się, że nie ulepił go żaden z domowników. Bałwan patrzy wprost w ich okno. Jednocześnie do Harry’ego Hole’a dociera list podpisany „Bałwan”. Policjant momentalnie przypomina sobie dawne sprawy kryminalne, w których również powtarzał się jeden element przewodni – bałwan.

Pancerne serce (2009)

Harry Hole powoli pogrożą się w alkoholizmie i stacza na samo dno. By odciąć się od przeszłości, wyjeżdża do Hongkongu. Spokój przerywa mu wiadomość z Oslo. Musi wracać, by rozwiązać sprawę dwóch morderstw, do których użyto tajemniczego narzędzia.

Upiory (2011)

Sprawa wydaje się prosta: narkoman na głodzie narkotykowym zostaje zastrzelony przez osobę, której próbował ukraść porcję narkotyku. Im bardziej jednak Harry Hole zagłębia się w sprawę, tym więcej faktów wychodzi na jaw. W końcu sam staje przed śmiertelnym zagrożeniem.

Policja (2013)

W tej książce Jo Nesbø ofiarami są ci, którzy zazwyczaj ścigają przestępców. Najpierw ginie oficer policji uwikłany w dawne dochodzenie, następnie w podobny sposób giną kolejni funkcjonariusze. Kto stoi za krwawym polowaniem?

Pragnienie (2017)

Morderstwa związane z niewyjaśnioną zagadką z przeszłości zawsze budzą grozę. Tym razem demony budzą się w momencie, gdy zamordowana zostaje kobieta. Zamordował ją najprawdopodobniej mężczyzna, z którym umówiła się na randkę przez Internet.

Nóż (2019)

W życiu Harry’ego do alkoholizmu, samotności i depresji dołącza… krew na rękach. Dostrzega ją, gdy budzi się po mocno zakrapianym wieczorze. By rozwiązać zagadkę, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością.

Jo Nesbø: książki dla dzieci z cyklu z Doktorem Proktorem

Chociaż pisarz znany jest głównie z kryminałów, Jo Nesbø ma w swoim dorobku również książki dla dzieci.

Doktor Proktor i proszek pierdzioszek (2007)

Książka Jo Nesbø o przygodach Bulka i Lisy, którzy spotykają doktora Proktora, pełna jest humoru. Motywem przewodnim jest Proszek Pierdzioszek.

Doktor Proktor i wanna czasu (2008)

Druga część przygód sympatycznych dzieciaków. Tym razem Bulek i Lisa wyruszają w podróż w czasie, aby pomóc doktorowi Proktorowi.

Doktor Proktor i koniec świata. Być może (2010)

W tej książce Jo Nesbø znani już i lubiani bohaterowie mierzą się z nadchodzącym końcem świata.

Doktor Proktor i wielki napad na bank (2012)

Z najlepiej strzeżonego banku na świecie znika złoto. Doktor Proktor, Bulek i Lisa udają się do Londynu, aby rozwiązać tę zagadkę.

Doktor Proktor i niemal ostatnie święta (2016)

Tym razem nasi dzielni bohaterowie muszą uratować święta przed panem Thranem. W książce nie brakuje charakterystycznego dla całej serii humoru.

Jo Nesbø: pozostałe książki chronologicznie

Poza popularnym cyklem z Harrym Holem Jo Nesbø ma w swoim dorobku również inne książki. Kolejność ich czytania najlepiej dostosować do kolejności wydawania.

Łowcy głów (2008)

Kolejna zekranizowana książka Jo Nesbø. Główny bohater, Roger Brown, jest znanym norweskim łowcą głów. Kiedy spotyka Clasa Greve, posiadacza bezcennego obrazu Rubensa, sprawy się komplikują.

Syn (2014)

Powieść przedstawia losy Sonny’ego Lofthusa, który odsiaduje wyrok w pilnie strzeżonym więzieniu Oslo. Według plotek bohater przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych. Historia nabiera tempa, gdy Sonny spotka więźnia, który opowiada mu historię rzucającą nowe światło na los ojca bohatera.

Krew na śniegu (2015)

Płatny morderca, Olav, dostaje zlecenie na zabicie kobiety, w której się zakochał. Czy wypełni misję? Przekonasz się, czytając wciągającą książkę Jo Nesbø.

Więcej krwi (2015)

Główny bohater książki, Jon, ucieka przed gangsterem Rybakiem, który pała żądzą zemsty po zdradzie. Los na jego drodze stawia samotną matkę Leę i jej syna Knuta. Czy Jonowi uda się uciec przed groźnym gangsterem?

Macbeth (2018)

W skorumpowanym i pełnym przestępczości mieście Macbeth jako jeden z niewielu nie daje się przekupić. Obserwujemy jego pięcie się po szczeblach kariery, które oczywiście nie obędzie się bez problemów.

Jo Nesbø: życiorys

Jo Nesbø to norweski pisarz i muzyk urodzony 29 marca 1960 w Oslo. Z wykształcenia jest ekonomistą. Pisze teksty piosenek oraz śpiewa w zespole Di Derre. Za debiutancką powieść „Człowiek nietoperz” otrzymał nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz.

W 2004 książka „Czerwone gardło” została uznana norweskim kryminałem wszech czasów. Łączna liczba sprzedanych na całym świecie książek tego autora przekroczyła 30 milionów egzemplarzy.

Autor: Szymon Sonik