Data modyfikacji:

Dan Brown: książki chronologicznie

Któż z nas nie zna – choćby ze słyszenia – książki „Kod Leonarda da Vinci”? Ta słynna powieść jest tylko jedną z kilku, które napisał Dan Brown. Książki czytane chronologicznie zapewnią fantastyczną rozrywkę na dziesiątki wieczorów. Zobacz, w jakiej kolejności czytać książki Dana Browna.

dan brown książki

Dan Brown: książki po kolei

Dan Brown zasłynął z napisania serii książek o Robercie Langdonie, historyku i badaczu symboli. Do tej właśnie serii należy słynny „Kod Leonardo da Vinci”, ale to nie od tej pozycji należy rozpocząć lekturę – jeśli to zrobimy, okradniemy się z przyjemności czytania. Oto wszystko, co w cyklu „Robert Langdon” napisał Dan Brown – książki po kolei.

  1. Anioły i Demony
  2. Kod Leonarda da Vinci
  3. Zaginiony symbol
  4. Inferno
  5. Początek

Anioły i Demony

Historia rozpoczyna się od dramatycznego wydarzenia – w centrum badań jądrowych CERN, znajdującego się blisko Genewy, ktoś odkrywa ciało zamordowanego fizyka. W związku z tym, że na skórze ofiary ktoś wypalił nietypowy wzór na miejsce zostaje wezwany historyk i znawca symboli Robert Langdon.

W momencie, w którym okazuje się, że wzór jest symbolem pozornie nieistniejącej już organizacji walczącej z kościołem, czyli bractwa iluminatów, historia nabiera niezwykłego tempa. OIluminaci nie tylko wciąż istnieją, ale także planują gigantyczny wybuch w centrum Watykanu. Robert Langdon wraz z córką zamordowanego, Vittorią Vetrą, rozpoczynają wyścig z czasem. Pędząc przez katedry i krypty, szukają kolejnych symboli, które mają naprowadzić ich na tropy.

„Anioły i Demony” to książka pełna zwrotów akcji i fantastyczne połączenie fikcji z rzeczywistością. Choć autorowi „oberwało się” od religioznawców, którzy skrytykowali wiele wątków, to nie można zaprzeczyć, że religijne tło przyciąga równie mocno jak śledzenie zmieniającej się relacji głównych bohaterów.

Kod Leonarda da Vinci

„Fantastyczna”, „niezwykle wciągająca”, „wybitna, inna niż wszystkie” – choć „Kod Leonarda da Vinci” doczekał się i krytycznych ocen, to większość opinii podobna jest do tych wymienionych. Nie dziwi zatem fakt, że książka została zekranizowana. O czym jednak właściwie jest?

Akcja rozpoczyna się, a jakże, od morderstwa. Tym razem ofiarą brutalnej napaści staje się kustosz z Luwru. Aby było ciekawiej, jego ciało ułożone zostaje w charakterystyczny sposób, tj. imitujący rysunek witruwiański. Ponadto okazuje się, że kustosz pozostawił śledczym całą masę wskazówek, dzięki którym mogą oni odkryć jego zabójców.

W sprawę zostaje oczywiście wciągnięty Robert Langdon. To zdecydowanie jedna z najlepszych historii, jakie napisał Dan Brown. Książki nie może zabraknąć na waszej półce.

Zaginiony symbol

Tym razem akcja rozpoczyna się od samego głównego bohatera, który zostaje poproszony przez swojego przyjaciela, Petera Solomona, o wygłoszenie wykładu w Kapitolu. Gdy jednak w umówionym czasie dociera na miejsce, okazuje się, że żadnego odczytu nie będzie, a jedynym, co czeka na Roberta Langdona, jest odcięta ręka Petera.

Czy głównemu bohaterowi uda się odczytać symbole zamieszczone na makabrycznym znalezisku i uratować życie przyjaciela? O tym musicie już przekonać się sami.

Inferno

Wyobraź sobie, że budzisz się w szpitalnym łóżku. Nie poznajesz szpitala ani personelu, nie pamiętasz, dlaczego w ogóle jesteś w tym miejscu i nie wiesz, dlaczego w marynarce znajdujesz dziwny przedmiot.

Tak właśnie rozpoczyna się książka „Inferno”, a osobą w tych wyjątkowo nieciekawych okolicznościach jest oczywiście Robert Langdon – którego na dodatek chwilę później ktoś próbuje zabić. Uciekający przed oprawcami bohater musi ocalić swoje życie i, jak się ukazuje, uratować świat. Zanim mu się to uda (lub nie), czeka nas fantastyczna porcja rozrywki.

Początek

Miliarder, tajna informacja mająca zmienić świat, nagle pojawiające się zagrożenie i ucieczka, a wszystko to oczywiście w doborowym towarzystwie Roberta Langdona. „Początek” cieszy się nieco gorszymi ocenami niż poprzednie książki Dana Browna, niemniej wciąż jest to pozycja, po którą warto sięgnąć.

Dan Brown – książki poza cyklem

Choć to właśnie z cyklu o Robercie Langdonie zasłynął Dan Brown, spod jego pióra wyszły również dwie inne powieści.

Cyfrowa twierdza

Pierwszą jest „Cyfrowa twierdza”, której bohaterką jest piękna i inteligentna matematyczka, Susan Fletcher. Kobieta ma za zadanie złamać tajny szyfr, z czym nie radzi sobie Agencja Bezpieczeństwa Narodowego.

Zwodniczy punkt

Akcję rozpoczyna odkrycie meteorytu, który znajduje się w lodowcach Arktyki i który ma nosić ślady pozaziemskiego życia. Zbadać obiekt ma Rachel Sexton, analityk wywiadu, oraz Michael Tolland, oceanograf.

Odkrywają, że cała akcja jest jedną wielką mistyfikacją, a odkrycie to wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Czy bohaterzy zdołają ocalić swoje życie? Tego już każdy miłośnik literatury Dana Browna musi dowiedzieć się sam.

Dan Brown: kim jest jeden z najsłynniejszych autorów?

Daniel Gerhard Brown urodził się 22 czerwca 1964 roku. Jako młody człowiek rozpoczął naukę w niezwykle prestiżowej szkole Phillips Exeter Academy, następnie został absolwentem Amherst College.

Początkowo swoje plany wiązał nie z literaturą, a z muzyką – udało mu się nawet wydać dwa nagrania. Kiedy okazało się, że nie wzbudzają właściwie żadnego zainteresowania, postawił na edukację i został nauczycielem angielskiego. To właśnie w tym okresie zaczął pisać swoją pierwszą powieść.

Od 1996 roku Dan Brown zawodowo zajmuje się tylko pisaniem. Jego książki, sprzedawane w milionach egzemplarzy, zostały przełożone na 54 języki.

Autor: R. Wojtaś