Data modyfikacji:

Polecane książki dla kobiet. Nie tylko romanse

Doskonała lektura, która sprawi, że zarwiesz noc? Lub taka, którą można smakować powoli przez kilka dni? A może mroczna historia, po której nie zaśniesz? Oto książki dla kobiet, które poruszają, bawią, wyjaśniają i opisują rzeczywistość lub podpowiadają rozwiązania.

Książki dla kobiet

Katarzyna Nosowska, Powrót z Bambuko

„Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć jak wam się podoba” – zachęca autorka. W swojej drugiej książce wokalistka zespołu Hej i projektu Nosowska proponuje też dystans do siebie i do rzeczywistości, zwłaszcza gdy ktoś robi nas w tytułowe bambuko.

Autorka obnaża absurdy codzienności i te wypowiadane przez autorytety. Dzieli się kilkoma lekcjami, które dało jej życie, a czytając jej wywody, czujemy wspólnotę – artystka przeżywa te same dylematy, co każdy przeciętny człowiek – to daje nadzieję i podnosi na duchu. Opisuje dzieciństwo ze srogim ojcem i wynikającą z tego potrzebę wolności wyrażania siebie.

Przytacza wyzwiska, którymi obrzucają ją internetowi trolle i radzi, jak reagować – lub nie reagować – na takie zachowania. Wszystkie te wspomnienia składają się na interesujący portret artystki – zwyczajnej dziewczynki, zagubionej nastolatki i dojrzałej kobiety. Portret wspaniały, zabawny i poruszający. To znakomita książka dla kobiet w różnym wieku.

Elena Ferrante, Zakłamane życie dorosłych

Najnowsza powieść Eleny Ferrante ukazała się we wrześniu 2020 i bardzo szybko znalazła się na szczytach rankingów czytelniczych, nie tylko wśród literatury dla kobiet. Popularności dodaje autorce fakt, że jest postacią bardzo tajemniczą – imię i nazwisko to pseudonim osoby lub nawet kilku osób – nikt nigdy nie widział pisarki.

Międzynarodową sławę przyniósł jej cykl neapolitański, w tym „Genialna przyjaciółka”, cieszący się uznaniem krytyków i czytelników. W tej powieści Ferrante pokazuje proces dojrzewania, dorastania, szukania własnej tożsamości i przeistaczania się nastolatki w osobę dorosłą. Dla niektórych proces ten jest dość wstrząsający, a pierwsze doznania w sferze seksualności niezbyt romantyczne.

Za to, jak zawsze u Ferrante, język doskonale oddaje emocje bohaterów, widać też dzięki niemu klimat miasta i nastroje społeczne Neapolu, w którym mieszka szczęśliwa rodzina bohaterki, Giovanny.

Dziewczynka zaczyna się interesować swoim pochodzeniem i dalszą rodziną, m.in siostrą ojca, Vittorią, z którą rodzice nie utrzymują kontaktu. Ulegają jednak córce i spotykają się z ciotką, co prowadzi to do zaskakujących odkryć. W miarę dorastania Giovanna coraz bardziej zaczyna przypominać zrzędliwą krewną...

Agnieszka Pajączkowska, Wędrowny zakład fotograficzny

Reportaż drogi. Genialny w swej prostocie pomysł podróży przez Polskę zaowocował prawdziwym portretem polskiej prowincji. Autorce udało się uchwycić żywy język i klimat wsi – bez retuszu, bez przystrzyżonych trawników, za to zapachami zwierząt z obory i wonią świeżego ciasta.

Agnieszka Pajączkowska podróżowała żółtym busem, zatrzymując się we wsiach u konkretnych gospodarzy, proponując im zrobienie zdjęcia portretowego w zamian za obiad lub opowieść. Jak wiadomo, podróż taka zazwyczaj obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji i spotkania z arcyciekawymi ludźmi, a także i nowe przyjaźnie.

Tak było i w tej podróży – relacja Agnieszki Pajączkowskiej to jeden z najlepszych reportaży, który warto przeczytać, by zobaczyć, jak naprawdę żyją ludzie na współczesnej polskiej wsi.

Lucinda Riley, cykl Siedem sióstr

Umierający ojciec każdej z siedmiu córek zostawia list, w którym opowiada o przeszłości i zachęca do odnalezienia własnych korzeni, ponieważ każda z sióstr została adoptowana i pochodzi z innego zakątka świata. Tak w wielkim skrócie wygląda akcja pierwszej części cyklu „Siedem sióstr” irlandzkiej autorki Lucindy Riley.

Kolejne części opowiadają o losach poszczególnych sióstr, które podążają za wskazówkami z listów ojca. Historie rodzin, z których pochodzą, dzieją się w różnych częściach świata, dlatego czytelnik ma możliwość poznania kultury i historii poszczególnych miejsc.

Warto przygodę z tym cyklem zacząć właśnie od pierwszej części i zachować następującą kolejność: „Siedem Sióstr”, „Siostra burzy”, „Siostra cienia”, „Siostra perły”, „Siostra księżyca”, „Siostra słońca”. Gwarantujemy, że te książki dla kobiet przeczytasz jednym tchem.

Kristin Hannah, Słowik

To powieść, która przyniosła sławę Kristin Hannah. Niezwykła historia, ciesząca się niesłabnącą popularnością od lat. Znajdziemy tu wielką miłość, trudne wybory, skomplikowane relacje rodzinne i poplątane losy na tle dramatycznych wydarzeń historycznych II wojny światowej oraz romantyczne tło Francji. Historia opowiedziana w książce inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z życia bohaterki ruchu oporu, Andrée de Jongh.

Opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie. Fabuła opiera się na losach dwóch sióstr – zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, z kolei Vianne, samotna matka z dziećmi, opuszczona przez męża zmobilizowanego do służby wojskowej, przyjmuje do swojego domu wroga i kolaboruje z Niemcami. Siostry dzieli właściwie wszystko, a każda idzie swoją własną drogą ku wolności. Poruszająca, wciągająca literatura dla kobiet, idealna, by zarwać noc. 

Helen Flood, Psychoterapeutka

Autorka tego sensacyjnego kryminału, Helen Flood, jest z zawodu psycholożką i specjalizuje się w zagadnieniach związanych z przemocą, winą i wstydem. Książka jest prawdopodobnie owocem pracy z osobami doznającymi destrukcyjnych uczuć w bliskich związkach, które często wiążą się z doświadczeniami wyniesionymi z domu rodzinnego.

Fabuła polecanej książki dla kobiet toczy się wokół tytułowej psychoterapeutki, Sary, która pracuje z trudną młodzieżą, mieszkając w starym domu, który jest ciągle remontowany przez jej męża. Pewnego razu bohaterka znajduje list od męża, w którym informuje, że pojechał na weekend z kolegami i jest już na miejscu. Tymczasem koledzy dzwonią, pytają, gdzie jest Sigurd.

Sara najpierw jest wściekła na męża, jednak powoli zaczyna się bać, ponieważ w domu dzieją się dziwne rzeczy. Zaczyna wątpić w swoje własne zdrowie psychiczne... Lektura dla czytelniczek o mocnych nerwach.

Manuela Gretkowska, Wenecja. Miasto, któremu się powodzi

Ten przewodnik czyta się jak powieść. Manuela Gretkowska umiejętnie łączy w nim fakty, daty i opisy przestrzeni geograficznych z fascynującą historią miasta. Autorka pisze w sobie właściwy sposób, pełen soczystych sformułowań, puent i nawiązań do obyczajowości ludności współczesnej i tej z przeszłości.

I choć nie są to klasyczne opowiadania erotyczne dla kobiet, w książce można spodziewać się wielu pikantnych szczegółów, w których lubuje się Gretkowska. Opisuje znikające powoli miasto od wieków uwielbiane przez artystów – malarzy, pisarzy, muzyków.

Warto zajrzeć również do innych przewodników z tej serii wydanej przez wydawnictwo Wielka Litera – są niezwykłe, ponieważ pokazywane miejsca są „przefiltrowane” przez ciekawe spojrzenie piszących osób.

I tak, np. pisarka uwielbiająca Szwecję i mieszkająca w niej od lat – Katarzyna Tubylewicz – opisuje Sztokholm, a Piotr Ibrahim Kalwas prowadzi nas przez maleńkie uliczki Gozo, wyspy leżącej obok Malty.

Judith Viorst, To, co musimy utracić

Choć autorka na co dzień pisze książki dla dzieci, to skończyła też Waszyngtoński Instytut Psychoanalizy. Jej książka to wyjątkowy poradnik dla kobiet, ale nie tylko. W przystępny sposób zagłębia się w psychologiczne aspekty każdego z etapów życia człowieka, koncentrując się na towarzyszących im emocjach, począwszy od straty – od narodzin i odłączenia się od matki, aż po przyjęcie do wiadomości, że wszystko w życiu ma swój kres.

Autorka wyjaśnia, że wielką ulgę może dać zrozumienie, że władza człowieka nad światem i decyzyjność są znikome, że w którymś momencie dla własnego dobra należy zastąpić marzenia o idealnych relacjach tymi związkami bardzo niedoskonałymi. Mądra, pouczająca lektura.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.