Data modyfikacji:

Szynszyl w domu. Jaka karma i akcesoria?

Karma dla szynszyli, klatka, kuweta, basen, pył wulkaniczny dla szynszyli, zabawki, żwirek i wiele innych. Czy wiesz, że wyprawka dla szynszyli w domu to koszt nawet kilkuset złotych? Sprawdź, jak tanio urządzić klatkę dla szynszyla. Dowiedz się, ile kosztuje szynszyl i jak o niego dbać, by był zdrowy i szczęśliwy.

szynszyl

Szynszyl – cena

Najbardziej popularna rasa, czyli szynszyla krótkoogonowa ze stalowoszarym futrem, kosztuje około 80-250 zł w zależności od hodowli. Musisz jednak wiedzieć, że inne odmiany szynszyli mogą kosztować o wiele więcej.

Przygotuj się, że za następujące odmiany będziesz musiał zapłacić nawet 300-1000 zł:

  • German Violet,
  • Ebony,
  • Polish Black Pearl,
  • Sapphire,
  • Mosaic,
  • Tower Bridge,
  • Wilson White,
  • Gunning Black Velvet.

Ile żyją szynszyle?

Szynszyle to zwierzęta długowieczne, bo dożywają nawet 20-30 lat, jeśli pochodzą z hodowli wolnej od chorób genetycznych i są trzymane w adekwatnych do ich potrzeb warunków.

Szynszyl w domu dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Raczej nie. Szynszyle to indywidualiści, którzy przede wszystkim cenią sobie spokój. Raczej nie będą zainteresowane nawiązaniem relacji z małym dzieckiem i mogą się po prostu czuć nieswojo, gdy ktoś będzie naruszał ich prywatność.

Przeczytaj również: Szczur domowy. Ile kosztuje i jak się nim opiekować?

Jaka karma dla szynszyli?

Czym karmić szynszylę hodowaną w domu? Poza karmą dla szynszyli masz także inne możliwości.

Siano dla szynszyli

Powinno stanowić podstawę żywienia szynszyli. Może to być np. siano owsa, tymotki czy lucerny. Szynszyl powinien mieć do niego dostęp przez całą dobę.

Granulowana karma dla szynszyli

Granulat to najlepsza karma dla szynszyli w domu. Ma stałą strukturę i dzięki temu składniki odżywcze są równomiernie wymieszane w całej karmie. 1-2 łyżki takiej karmy powinny w zupełności wystarczyć twojemu pupilowi na cały dzień.

Dokładne zalecenia dotyczące dawki pokarmowej znajdziesz na opakowaniu producenta. Zależą one od masy ciała szynszyla, jego wieku, stopnia aktywności w ciągu dnia i od kaloryczności danego pokarmu.

Świeże zioła dla szynszyli

Około 5-10% diety gryzonia mogą stanowić produkty świeże, np. świeże zioła przeznaczone dla szynszyli.

Domek dla szynszyla

Szynszyle to zwierzęta, które są najbardziej aktywne po zmroku. Dlatego potrzebują spokojnego miejsca, w którym będą mogły efektywnie odpocząć i zregenerować siły po nocnych harcach. Może to być domek mostek dla szynszyli, namiot dla szynszyli lub drewniany domek dla szynszyli.

Jeśli masz dwa szynszyle lub więcej, upewnij się, że domek dla nich pomieści wszystkich twoich podopiecznych. To zwierzęta stadne, które zazwyczaj lubią odpoczywać w grupie.

Pył kąpielowy dla szynszyli

Szynszyle żyjące na wolności zażywają kąpieli w swoim środowisku naturalnym, a dokładnie w pyle wulkanicznym, który wbrew pozorom doskonale usuwa brud i wilgoć z futerka. Taka kąpiel to nie tylko istotny element higieny gryzoni, ale też forma relaksu dla szynszyli.

Basen dla szynszyli w domu

Chodzi oczywiście o taki, do którego będziesz mógł wsypać pył wulkaniczny dla szynszyli, a nie wodę. Powinien być na tyle wysoki, by pył nie wysypywał się za każdym razem, gdy pupil wejdzie do basenu, i też na tyle niski, by zwierzę mogło bez problemu się do niego dostać.

W sklepach zoologicznych znajdziesz różne modele basenów w kilku rozmiarach. Pamiętaj, by regularnie wymieniać pył, np. raz w tygodniu lub częściej, jeśli twój szynszyl ma tendencję do załatwiania się w basenie.

Kuweta dla szynszyli

Może to być zwykła narożna kuweta dla szynszyla lub kuweta z dodatkową osłonką, która będzie zapobiegała wysypywaniu się ściółki na zewnątrz. Możesz skorzystać ze ściółki drewnianej, kukurydzianej lub bawełnianej. Staraj się sprzątać kuwetę codziennie.

Paśnik dla szynszyli

To specjalne miejsce, w którym twój pupil może pobierać siano. W paśniku powinno znajdować się siano najwyższej jakości. Staraj się je regularnie wymieniać i upewnij się, że szynszyl może pobierać z niego pokarm bez żadnych trudności.

Paśnik nie powinien znajdować się w klatce zbyt wysoko. Czworonóg powinien móc swobodnie sięgać po ulubione siano.

Zabawki dla szynszyli w domu

Labirynt dla szynszyli

Może mieć różną formę i różną wielkość. Im większy i bardziej rozbudowany, tym lepszy. Sprawdzi się przede wszystkim dla bardzo aktywnych szynszyli, które lubią bawić się w pojedynkę, jak i w grupie.

Paśnik kula

Kula na łańcuszku w klatce z aromatycznym sianem sprawi, że twój szynszyl będzie musiał włożyć nieco więcej energii w pobieranie pokarmu. Kula urozmaica podawanie posiłków gryzoniowi. Jest polecana zarówno dla młodych, jak i starszych szynszyli.

Tunel dla szynszyli

To absolutny hit. Może być wykonany z drewna czy ekologicznego, naturalnego kartonu, który będzie dla szynszyli bezpieczny. Gryzonie bardzo chętnie się w nim chowają.

Hamak dla szynszyli

Czy wiesz, że większość tych słodkich stworzeń lubi odpoczywać na hamaku? Jeśli masz dwa szynszyle lub więcej, upewnij się, że hamak, który chcesz kupić, będzie wystarczająco duży, by pomieścić wszystkie osobniki.

Zabawki logiczne dla szynszyli

To doskonałe produkty dla wszystkich bardzo aktywnych szynszyli, które potrzebują wielu bodźców. Zabawa polega na ukrywaniu pod elementami danej zabawki przysmaków dla szynszyli.

Kołowrotek dla szynszyli – tak czy nie?

Miłośnicy szynszyli polecają raczej dysk dla szynszyli. Producenci dysków zapewniają, że ich produkty w mniejszym stopniu obciążają kręgosłup gryzoni, dlatego wydają się być interesującą alternatywą dla popularnych kołowrotków. Oczywiście musisz sobie zdawać sprawę, że nie każdy czworonóg wykaże zainteresowanie dyskiem czy kołowrotkiem.