Data modyfikacji:

Jaki grill kontaktowy kupić? Sprawdź nasze propozycje

Uwielbiamy grillować. To niemal narodowa aktywność, uprawiana w przydomowych ogórkach każdego lata. Choć sezon grillowy jest stosunkowo krótki, z zalet tej formy obróbki termicznej żywności możesz korzystać cały rok. Wystarczy, że kupisz elektryczny grill kontaktowy. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy.
grill kontaktowy

Dlaczego warto kupić grill kontaktowy?

Ograniczenie tłuszczu w diecie to jeden z głównych punktów obniżenia wartości kalorycznych dań. Zamiast gotować potrawy w wodzie lub na parze, można jednak skorzystać z grilla. Przypieczone, chrupiące warzywa i mięsa będą równie pyszne, co te smażone, a nadmiar tłuszczu spłynie wprost do ociekacza.

Zastanawiasz się, jak zdrowo grillować? Pamiętaj, by nie używać dodatkowego tłuszczu, nie przypiekać zbyt mocno dań, a na koniec nie polewać ich zbyt obficie zbyt tłustym sosem.
Względy dietetyczne to nie jedyna zaleta elektrycznego grilla. Bije on na głowę także grille węglowe, które wydzielają szkodliwe substancje. Grill elektryczny jest znacznie prostszy w użyciu i można z niego skorzystać również w bloku. Jest przy okazji dużo tańszy w eksploatacji.
To, co przemawia na korzyść grilla kontaktowego najbardziej, to duża uniwersalność. Wykorzystasz go nie tylko do opiekania mięs, ale także przygotowywania zapiekanek, tostów, panini czy innych pyszności. Grill kontaktowy sprawdzi się doskonale m.in. w studenckim mieszkaniu, gdzie nie zawsze można skorzystać z klasycznej kuchenki.

Moc grilla elektrycznego

Moc grilla kontaktowego to rzecz, na którą warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Czym wyższa moc, tym szybciej nagrzeje się grill. Daje to także większe możliwości, gdyż do przygotowywania niektórych potraw, np. steków, wysoka temperatura grilla jest niezbędna.

Dobrej jakości grille elektryczne osiągają moc ok. 2000-2500 W. Te najtańsze ledwo 400 W. W przypadku tych drugich, osiągnięcie złocistego koloru potraw może być trudne.

Trzeba jednak pamiętać, że duże znaczenie ma wielkość płyt grzewczych. Im większa płyta, tym mocniejsze muszą być grzałki. W małych grillach kontaktowych, mieszczących jedną kanapkę, w zupełności wystarczająca będzie moc 1500 W.

Wielkość grilla kontaktowego

To, jak duży grill elektryczny wybrać, zależne jest głównie od przeznaczenia grilla. Jeśli będzie z niego korzystać jedna osoba, zakup dużego grilla nie ma większego sensu. Taki grill pobierze dużą ilość prądu, a będzie się rozgrzewał w takim samym czasie, co mniejsze i słabsze urządzenie.

Przeanalizuj także miejsce na twoim blacie kuchennym. Grille kontaktowe w internecie lub sklepie mogą wydawać się niewielkie, jednak po postawieniu ich w małej kuchni może się okazać, że jednak zabierają sporo cennej przestrzeni.

Regulacja temperatury w grillu kontaktowym

Pułapką najtańszych opiekaczy jest brak regulacji temperatury. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń 3w1, które, obok funkcji grilla, mają również płyty do gofrów oraz kanapek. Jeżeli chcesz mieć większą kontrolę nad przygotowywanymi daniami, wybierz przynajmniej najprostszą regulację temperatury, za pomocą pokrętła.

Choć nie jest idealna, zapobiegnie przypaleniu delikatnych potraw. Dużo większą kontrolę daje wyświetlacz cyfrowy, który poinformuje cię o dokładnej temperaturze płyt grzewczych. Najlepsze grille kontaktowe mają wgrane specjalne programy opiekania dostosowane do popularnych dań.

Łatwość czyszczenia grilla kontaktowego

O tym, czy będziesz korzystać z urządzenia, czy wyląduje w kącie szafki, w dużej mierze decyduje łatwość czyszczenia. Domywanie przypalonych składników może być trudne, dlatego zwróć uwagę, czy grill kontaktowy ma funkcję zdejmowania płyt.

Dzięki niej umyjesz ruszty pod bieżącą wodą. Pamiętaj, by nie szorować ich twardą gąbką lub druciakiem. Powłoka teflonowa lub ceramiczna jest zazwyczaj bardzo cienka, więc łatwo ją zedrzeć mechanicznie.

Rozkładana i regulowana pokrywka

Jak zwiększyć powierzchnię grilla o 100%? W wielu modelach jest to wyjątkowo proste. Wystarczy rozłożyć pokrywę pod kątem 180 stopni, a zyskasz niejako dodatkowy ruszt. Potrawy nie będą wówczas opiekane od góry, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Sprawdź też to, czy twój wymarzony grill ma regulację wysokości górnej pokrywy. To niezbędne, by równomiernie opiec wysokie potrawy, kanapki lub kawałki mięs. Najtańsze grille mają zwykłe zawiasy, które mocno ograniczają maksymalną grubość grillowanej żywności.

Autor: Szymon Sonik