Jak działa kawiarka? Woda znajdująca się w dolnej komorze jest przepychana pod ciśnieniem ok. 1,5 bara przez sitko do górnej komory. I tak uzyskujemy pyszny napar kawowy. Standardowo kawiarka ma metolowe sitko, które zatrzymuje grubsze kawałki zmielonej kawy, ale przepuszcza drobinki. Aby temu zapobiec i uzyskać czysty napar, warto stosować okrągły filtr papierowy, jak do Aeropressa (innej alternatywnej metody parzenia kawy).
Wbrew wielu opiniom, w kawiarce nie zaparzymy espresso. Powód jest prosty: w dobrej klasy ekspresie uzyskamy dużo wyższe ciśnienie, 8-10 bar, czyli kilkukrotnie więcej, niż w kawiarce. Kawiarka nada się do przygotowywania dłuższych kaw, o większej objętości, chociaż mocnych. I w tej roli sprawdzi się świetnie.
Dobra rada: Do dolnego zbiornika wlej gorącą wodę, co skróci czas przygotowania kawy i nada jej lepszego smaku. Kawa generalnie nie lubi wrzątku, zawsze mówi się o tym, aby parzyć kawę wodą o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza. Tymczasem do przygotowania naparu w kawiarce, woda w dolnym zbiorniku musi zawrzeć. Poza tym, zanim do tego dojdzie, sama kawiarka musi się mocno nagrzać. To sprawia, że finalnie możesz uzyskać przepaloną kawę, która będzie niesmaczna. Wlewając gorącą wodę, sprawisz, że cały proces mocno się skróci, a smak kawy nie powinien być przepalony.