Data modyfikacji:

Jaki prezent na komunię od rodziców?

Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka. Oprócz wymiaru religijnego, który nie dla każdego jest ważny, jest również okazją do radosnego rodzinnego spotkania i wręczenia dziecku prezentów. To jego dzień. Prezent na komunię od rodziców powinien być wyjątkowy i godny zapamiętania. Jak go mądrze wybrać, żeby ucieszyć dziecko i pozostawić mu pamiątkę?

Przeczytaj również: Ile daje się na komunię?

prezent na komunie od rodziców

Prezent na komunię od rodziców – dlaczego jest taki ważny?

Bez względu na to, czy rodzina jest bardzo religijna, w Polsce dzień komunii jest wielkim wydarzeniem zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Niemal zawsze wiąże się z uroczystym obiadem, który coraz częściej odbywa się w restauracji. Z tego względu rodzina czuje się zobowiązania do kupienia dziecku wartościowego prezentu lub wręczenia koperty, chociaż księża nieustannie do tego zniechęcają, kładąc nacisk na religijny wymiar uroczystości. Prezent na komunię od rodziców jest jednym z najistotniejszych, porównać go można jedynie do upominków od rodziców chrzestnych. Jeśli będzie wyjątkowy, jest spora szansa, że dziecko zapamięta go na długie lata.

Można się zastanawiać, dlaczego akurat ten dzień jest tak ważny w wielu polskich domach. Jest to przyzwyczajenie, które przechodzi z pokolenia na pokolenie, jednak nie każdy wie, że również Słowianie symbolicznie wprowadzali dzieci w podobnym wieku w kolejny etap życia podczas postrzyżyn oraz wiankowin. Siła tradycji może być zatem silniejsza niż nam się wydaje, a prezentowi na komunię od rodziców można nadać szczególne znaczenie.

Pamiątka na komunię od rodziców

Najważniejszym prezentem na komunię od rodziców powinien być symboliczny drobiazg, który dziecko będzie mogło zostawić sobie na całe życie. Pomysłów na to, jak miałby on wyglądać, jest wiele. Bardzo popularne są specjalnie stworzone obrazki z grawerem, które przedstawiają motywy religijne, najczęściej można je postawić na półce lub zawiesić. Pamiątką w podobnych stylu są obrazki wygrawerowane specjalną techniką w szkle. Prezentują się elegancko i nowocześnie, można je personalizować.

Żeby zachować wspomnienia wyjątkowego dnia, można kupić dziecku jako pamiątkę od rodziców na komunię album, w którym znajdą się zdjęcia z przygotowań, uroczystości i obiadu. Dzięki niemu po latach miło będzie wrócić do zatartych już wspomnień.

Udanym symbolicznym prezentem jest biżuteria. Dawniej oczywistym wyborem były tradycyjne medaliki lub krzyżyki, jednak obecnie coraz częściej dzieciom kupuje się złote aniołki w formie zawieszki lub bransoletki. Rodzice mogą również podarować serduszko-zawieszkę, jako wyraz swojej miłości, a na odwrocie wygrawerować datę lub niewielki napis.

Tradycyjny prezent komunijny od rodziców – rower

Oprócz pamiątki od rodziców na komunię, w miarę możliwości finansowych pojawiają się również droższe lub tańsze prezenty, a wśród nich rower. Niekiedy składa się na niego cała rodzina, czasami jest to upominek wyłącznie od mamy i taty. Zakup nowego jednośladu z okazji komunii wydaje się idealnym pomysłem z kilku powodów – sprzyja mu zarówno pora roku, jak i wiek dziecka. Właśnie w tym okresie najczęściej dziecko może przesiąść się na pojazd o średnicy kół 24’’, który nie bez powodu nazywa się rowerem komunijnym.

Rower dla 8- lub 9-latka powinien być przede wszystkim dostosowany do jego potrzeb. W tym wieku dziecko jest już w stanie zazwyczaj określić swoje preferencje, jeśli chodzi o styl jazdy i ulubione trasy, dlatego łatwo jest zdecydować, czy lepszy będzie rower górski, czy też miejski. Idealną sytuacją jest, gdy dziecko może przymierzyć się do kilku jednośladów, żeby ocenić który z nich jest najwygodniejszy, jednak jeśli ma to być niespodzianka, zakupu można dokonać online, a rodzice są zdani na opinie innych klientów.

Istotna jest jakość roweru. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ w tym przypadku cena przekłada się na klasę użytych komponentów. One z kolei wpływają na bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy, wie o tym każdy użytkownik rowerów wysokiej klasy. Chcąc mieć niezawodne hamulce i wygodne manetki, warto poświęcić czas na poszukiwania i wybierać mądrze.

Elektronika jako prezent na komunię od rodziców

Różnego rodzaju sprzęty elektroniczne od wielu lat są jednym z najpopularniejszych prezentów dla dziecka na komunię, również od rodziców. Najczęściej wybór pada na telefon, niekiedy pierwszy w życiu. Wśród upominków pojawiają się także konsole, tablety, laptopy i komputery, a także nowoczesne zegarki i smartwatche.

Innym nietuzinkowym pomysłem na prezent na komunię od rodziców jest tablet graficzny, który pozwoli na tworzenie niezwykłych rysunków. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowania plastyczne, nic nie ucieszy go bardziej, niż możliwość ich rozwijania.

Warto rozważyć również inne, mniej popularne, opcje. Jeśli dziecko jest molem książkowym, z pewnością przypadnie mu do gustu czytnik książek, dzięki któremu będzie mogło wygodnie oddawać się lekturze w każdych warunkach, nie dźwigając ciężkich książek.

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym