Data modyfikacji:

Najpiękniejsze książki dla 6-latka

Jeśli dziecko od najmłodszych lat będzie obcowało z literaturą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu może częściej sięgać po książki z własnej woli, niż tylko z konieczności. Warto jednak pamiętać o tym, żeby najmłodszym czytelnikom dopasowywać treści do ich wieku, bo w przeciwnym razie można osiągnąć odwrotny efekt – zamiast zachęty, będzie niechęć do czytania. W tym zestawieniu przyjrzeliśmy się najciekawszym książkom dla 6-latka i 6-latki.

książki dla 6-latka

Przegląd książek dla 6-latków. Nie tylko bajki

Najlepsze książki dla dzieci czytane im od najmłodszych lat zachęcą je do sięgania po lektury w późniejszym życiu. Poniżej znajdziecie przykłady ciekawych książek dla dzieci w wieku 6 lat, reprezentujące różne gatunki literackie.

  1. Seria „Felix, Net i Nika”, Rafał Kosik
  2. Cykl „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, Martin Widmark, Helena Willis
  3. Cykl książek o Muminkach, Jansson Tove
  4. „Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupéry
  5. Seria książek „Szkoła trzęsiportków”, Pamela Butchart
  6. „Pippi Pończoszanka”, Astrid Lindgren
  7. Cykl „Detektyw Pingwin”, Alex T. Smith
  8. „Wielka księga Detektywa Pozytywki”, Grzegorz Kasdepke
  9. „Nowe przygody Mikołajka”, Rene Gościnny, Jean-Jacques Sempe
  10. Seria książek „Paddington”, Michael Bond
  11. „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku! Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
  12. „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”, Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński
  13. „Gwiazdkowy Prosiaczek”, J.K. Rowling
  14. „Mopsik, który chciał zostać dynią”, Bella Swift
  15. „Luna. Zaopiekuj się mną”, Holly Webb

Seria „Felix, Net i Nika”, Rafał Kosik

Na liście najciekawszych książek dla 6-latka nie mogło oczywiście zabraknąć rodzimej perły, jaką z pewnością jest cykl „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika. Seria opowiada o przygodach tytułowych przyjaciół, którzy na co dzień uczęszczają do warszawskiego gimnazjum. Łącznie do sprzedaży trafiło kilkanaście tomów, traktujących o fantastycznych wydarzeniach utrzymanych w klimatach science fiction.

Cykl „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, Martin Widmark, Helena Willis

Dzieci uwielbiają zabawy w zgadywanki, dlatego sprawy rozwiązywane przez młodocianych detektywów, Lassego i Maję, z pewnością wciągną ich bez reszty. Za treść cyklu odpowiada Martin Widmark, z kolei ilustracje przygotowała Helena Willis. Ich wspólne dzieło udowadnia, że nie wszystkie skandynawskie „kryminały” muszą być przesiąknięte mrokiem i brutalnością. Tutaj zdecydowanie brakuje takich elementów. Jednego jest natomiast pod dostatkiem – dobrej zabawy!

Cykl książek o Muminkach, Jansson Tove

„Muminki” to klasyka finlandzkiej literatury dziecięcej, którą w Polsce kojarzymy głównie z serialu animowanego emitowanego w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Nie można jednak zapominać, że wszystko zaczęło się już w 1945 roku, kiedy do sprzedaży trafił pierwszy tom. To wtedy zadebiutował pierwszy tom znany jako „Małe trolle i duża powódź”, opowiadający o poszukiwaniach Tatusia Muminka przez Muminka i jego mamę.

„Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupéry

Kolejna klasyka w tym zestawieniu. Znakomita książka dla 6-latka, ale też dorosłego. „Mały Książę” określany jest mianem „powiastki filozoficznej”, w której autor w bardzo przystępny sposób podzielił się przemyśleniami dotyczącymi takich wartości jak przyjaźń lub miłość. Dzieło Saint-Exupéry’ego jest bardzo krótkie, ale zostaje w pamięci na wiele lat.

Seria książek „Szkoła trzęsiportków”, Pamela Butchart

Jeśli chcecie, żeby wasze dziecko zaczęło przygodę z literaturą od czegoś lżejszego, to zdecydowanie dobrym wyborem na start może być cykl książek dla 6-latków Pameli Butchart, opowiadający o wydarzeniach z tytułowej szkoły trzęsiportków. Tamtejsi uczniowie klasy 2B na siłę doszukują się zjawisk nadprzyrodzonych, nawet tam, gdzie ich nie ma. A może jednak są? Odkrycie prawdy zawsze prowadzi do wielu zabawnych sytuacji, z udziałem ducha mieszkającego w toalecie czy rekina w basenie.

„Pippi Pończoszanka”, Astrid Lindgren

Tytułowa Pippi Pończoszanka to charakterna dziewięciolatka, która nie daje sobie w kaszę dmuchać. Szwedzka pisarka Astrid Lindgren już w 1945 roku wykreowała idolkę dla najmłodszych czytelników, udowadniającą, że dzieci także mają dużo do powiedzenia i należy je wysłuchać. Jednocześnie w przygodach Pippi nie brakuje zabawnego poczucia humoru, pełnego celnych żartów.

Cykl „Detektyw Pingwin”, Alex T. Smith

Główny bohater serii to Pan Pingwin, który boi się latania, nie lubi też wody ani nie umie pływać. Nie przeszkadza mu to jednak w tym, żeby razem ze swoim wiernym przyjacielem Pająkiem Colinem rozwiązywać tajemnicze zagadki detektywistyczne. Cykl Aleksa T. Smitha składa się z trzech tomów, w trakcie których dzieci razem z tytułowym detektywem rozwiążą m.in. zagadkę zaginionego skarbu oraz odkryją prawdę kryjącą się za dźwiękami dochodzącymi z opuszczonej fortecy.

„Wielka księga Detektywa Pozytywki”, Grzegorz Kasdepke

Jeśli wasze dzieci w dalszym ciągu są spragnione detektywistycznych opowieści, to sprezentujcie im „Wielką księgę Detektywa Pozytywki”, zawierającą wszystkie najważniejsze sprawy, nad jakimi pracował główny bohater cyklu. Pozytywka jest właścicielem agencji detektywistycznej „Różowe Okulary”, specjalizującej się w rozwiązywaniu enigmatycznych spraw w jednej z kamienic.

„Nowe przygody Mikołajka”, Rene Gościnny, Jean-Jacques Sempe

Za „Nowe przygody Mikołajka” odpowiada Rene Gościnny, mający na swoim koncie także popularną serię komiksów o Asteriksie. Z kolei Jean-Jacques Sempe przygotował na potrzeby książki dla 6-latki i 6-latka fantastyczne ilustracje przedstawiające losy Mikołajka. Ich wspólne dzieło składa się aż z osiemdziesięciu krótkich opowiadań, które mogą umilić niejeden wieczór waszemu sześciolatkowi.

Seria książek „Miś Paddington”, Michael Bond

Na sam koniec zostawiłem kolejnego ikonicznego bohatera dzieciaków z całego świata. Obecnie Paddingtona można znać z filmów kinowych, lecz więcej jego przygód znajdziecie w książkach, które towarzyszą najmłodszym czytelnikom już od 1958 roku. Seria zapoczątkowana przez Michaela Bonda opowiada o perypetiach niezwykle grzecznego Misia, którego rodzina Brownów znalazła na stacji Paddington w Londynie i postanowiła przygarnąć.

„Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku! Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra

Głównym bohaterem książki Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry jest tytułowy Pink, czyli fioletowy stworek, z czarnym noskiem, jednym spiczastym uszkiem, a drugim zaokrąglonym. Jego ulubionymi czynnościami jest robienie niespodzianek, przygotowywanie pysznych babeczek oraz granie na ukulele. Wolny czas spędza wspólnie ze swoimi przyjaciółmi – Bingo, Leo i Lulką. To właśnie o relacji tej grupy opowiada edukacyjna książka dla dzieci polskich autorów, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak dbać o swoich bliskich oraz jak pokazywać im, że są dla nich ważni.

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”, Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński

Uwielbiacie wycieczki w góry i chcielibyście zarazić tą pasją swoje sześcioletnie dziecko? W takim razie koniecznie powinniście kupić synkowi lub córeczce książkę Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego. Dzięki temu wasze pociechy dowiedzą się najważniejszych rzeczy o górach Tatrach, poznają występujące w tych rejonach zwierzęta, a także przeczytają, dlaczego to miejsce jest tak atrakcyjne dla turystów i nie tylko. Całość została okraszona świetnymi ilustracjami Adama Pękalskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Gwiazdkowy Prosiaczek”, J.K. Rowling

Brytyjska pisarka J.K. Rowling kojarzona jest przede wszystkim z książkami osadzonymi w czarodziejskim uniwersum Harry'ego Pottera. Autorka ma jednak na koncie inne ciekawe powieści, w tym „Gwiazdkowego Prosiaczka”. Książka została napisana z myślą o młodszych odbiorcach, lecz zdecydowanie nie jest to wyłącznie lekka i przyjemna opowiastka, choć oczywiście nie brakuje w niej nadziei. Głównym bohaterem jest Jack, który nigdy nie rozstaje się ze swoją maskotką. Niestety jego przybrana siostra wyrzuca zabawkowego misia przez okno, prosto na autostradę, co doprowadza do jego zaginięcia. W wigilijną noc chłopiec dowiaduje się o tym, że jego przyjaciel trafił do Krainy Zaginionych i czeka na jego pomoc.

„Mopsik, który chciał zostać dynią”, Bella Swift

Tym razem mam dla was propozycję uroczej powieści dla dzieci, w której śledzimy losy mopsa o imieniu Peggy. Suczka boi się nadchodzącego Halloween – nie kręci ją zabawa z duchami, potworami, czarownicami oraz innymi demonami. Bohaterka książki postanawia jednak zawalczyć z własnym lękiem i jakoś przetrwać zbliżające się wielkimi krokami przyjęcie dla przebierańców. Oczywiście prowadzi to do licznych zabawnych sytuacji, dlatego jestem przekonany, że książka „Mopsik, który chciał zostać dynią” z pewnością poprawi humor waszym dzieciom.

„Luna. Zaopiekuj się mną”, Holly Webb

Dzieci w wieku sześciu lat coraz chętniej same sięgają po książki, choć oczywiście trzeba dobrać im odpowiednie tytuły, żeby się zbyt szybko nie zniechęciły. „Luna. Zaopiekuj się mną” to stosunkowo krótka opowieść, która została napisana czytelną i dużą czcionką, dzięki czemu wasza pociecha cały czas będzie miała poczucie, że brnie do przodu, a nie tkwi na jednej stronie przez zbyt dużo czasu. Ponadto sama historia jest na tyle porywająca, że nie sposób się od niej oderwać. Dzieło Holly Webb opowiada o dziewczynce, która próbuje pomóc niedźwiadkowi powrócić do swojego domu w lesie.