Data publikacji:

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty. Co kupić?

Kompletna wyprawka szkolna to niezbędnik każdego ucznia – niezależnie od jego wieku. Trzeba przyznać, że najwięcej emocji wzbudza jednak organizacja ekwipunku pierwszoklasisty – to ważny moment zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jesteś zdezorientowany i nie wiesz, co powinno znaleźć się w wyprawce pierwszaka? Spieszymy z poradą.

Pierwsza wyprawka szkolna – małe wyzwanie

Mogłoby się wydawać, że stworzenie wyprawki szkolnej to żadne wyzwanie. Każdemu uczniowi niezbędne są jedynie plecak, piórnik, książki, zeszyty, przybory do pisania, artykuły do zajęć plastycznych i śniadaniówka. Każdy rodzic siedmiolatka jednak wie, że to, jakie akcesoria znajdą się w wyprawce, nie jest bez znaczenia. Większość dzieci chce, aby na ich piórniku czy plecaku widniał wizerunek ulubionego bajkowego bohatera.

Rodzicom natomiast coraz częściej zależy na tym, aby elementy tworzące wyprawkę szkolną były funkcjonalne i dobre jakościowo, jak też bezpieczne dla malucha. Tworzeniu pierwszej wyprawki, warto poświęcić odpowiednio wiele uwagi – jeśli przybory do nauki będą atrakcyjne i praktyczne, dziecko o wiele przyjemniej spędzi swoje pierwsze chwile w szkolnych murach. Zapraszamy do naszego poradnik, z którym akcja back to school przejdzie szybko i łatwo.

Wyprawka szkolna – lista 10 rzeczy, które warto mieć

Przygotowaliśmy listę rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce szkolnej. Gwarantujemy, że tak przygotowany pierwszoklasista będzie miał sporo werwy do rozpoczęcia nauki.
  1. plecak pierwszaka
  2. piórnik
  3. worek na buty
  4. śniadaniówka i bidon
  5. okładki i naklejki na zeszyty
  6. akcesoria plastyczne
  7. artykuły piśmiennicze
  8. strój na WF
  9. zeszyty
  10. artykuły higieniczne

1. Plecak pierwszaka

To zdecydowanie największy wydatek, na który musi być gotów rodzic przygotowujący wyprawkę szkolną dla dziecka. Na plecaku nie warto oszczędzać – niestety, polskie dzieci w szkole noszą na swoich plecach nawet kilka kilogramów dziennie, dlatego ważne jest, aby plecak był wysokiej jakości i nie przyczyniał się do powstawania wad postawy. Dobrze jest zdecydować się na plecak o ergonomicznym kształcie wzmocniony pianką.

Kolejnym kryterium, na które powinieneś zwrócić uwagę jest ilość przegródek w plecaku. Dobrze, jeśli największa komora jest podzielona na dwie części – wtedy dziecko w jednej z nich może schować książki i zeszyty, w drugiej – piórnik i inne przybory. Przydatna okaże się dodatkowa, większa kieszonka na śniadaniówkę, jak również drobne kieszenie na przedmioty takie jak klucze, portfel czy telefon.

Każde dziecko przyzna, że plecaki szkolne nie mogą wyglądać byle jak. To najbardziej charakterystyczny element wyprawki – dobrze więc, jeśli będzie się wyróżniał. Na szczęście, producenci plecaków oferują całe mnóstwo wzorów opatrzonych wizerunkami bohaterów z ulubionych dziecięcych kreskówek.

2. Piórnik

Podobnie jak w przypadku plecaka, wśród kolorów i kształtów piórników dla dzieci można dziś przebierać. Dobrze jeśli posiada on wygodne przegródki, które umożliwią zachowanie porządku. Zwróć uwagę, aby był wykonany z materiału, który łatwo można wyczyścić. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na piórnik, który został już wyposażony w przybory do pisania.

3. Worek na obuwie zmienne

W większości szkół wymagane jest obuwie zmienne. Najwygodniejszym od lat sposobem na jego przechowywanie jest materiałowy worek. Najlepiej wybrać ten, który będzie się wyróżniał – tak, aby dziecko bez problemu zlokalizowało swoje rzeczy w szatni. Dodatkowo worki na buty ochronią resztę wyposażenia tornistra przed ubrudzeniem.

4. Śniadaniówka i bidon

Śniadaniówka pozwoli ci na bezpieczne zapakowanie drugiego śniadania dla twojej pociechy. Dziś nie muszą być to standardowe kanapki – w ofercie śniadaniówek dla dzieci znajdziesz różnorodne lunchboxy, do których możesz włożyć praktycznie wszystko, co chcesz. Ulubiony napój dziecka najlepiej przelać do bidonu, który posiada zabezpieczenie przed nieoczekiwanym otwieraniem.

5. Okładki i naklejki na zeszyty

Plastikowe okładki na zeszyty pozwolą zachować je w dobrym stanie przez długi czas. Naklejki umożliwią podpisanie każdego zeszytu, ale i podręcznika imieniem oraz nazwiskiem dziecka.

6. Akcesoria plastyczne

Na zajęciach plastycznych każde dziecko powinno pojawić się z własnymi przyborami. To, które z nich będą potrzebne, zwykle komunikuje nauczyciel - już na pierwszych zajęciach. Z reguły w skład zestawu plastycznego wchodzą:
  • kredki ołówkowe
  • kredki typu Bambino
  • farbki plakatowe
  • blok techniczny i rysunkowy
  • plastelina
  • pędzle
  • klej
  • nożyczki
  • ołówki
Jeśli twój maluch ma plastyczne zacięcie, do jego wyprawki szkolnej możesz dodać urozmaicenia takie, jak pastele, cienkopisy czy flamastry – pieczątki.

7. Artykuły piśmiennicze

Jeśli nie kupiłeś ich wraz z piórnikiem, musisz skompletować je samodzielnie. Wśród przedmiotów potrzebnych na każdych zajęciach najczęściej znajdują się:
  • 2 ołówki
  • gumka do ścierania
  • temperówka
  • linijka
  • pióro

8. Strój na WF

Najczęściej są to wciąż buty sportowe, jasna koszulka i ciemne spodenki, jednak niektóre szkoły odchodzą od tego zwyczaju. Strój na WF, najwygodniej będzie dziecku nosić w osobnym, materiałowym worku.

9. Zeszyty

W pierwszej klasie, dzieci dopiero zaznajamiają się pisaniem, dlatego ilość zeszytów wymaganych przez szkołę najczęściej nie jest duża. Czasem ogranicza się do jednego, 16-kartkowego zeszytu w linie i 16-kartkowego zeszytu w kratkę. Warto, aby dziecko zawsze miało w pogotowiu dodatkowy, czysty zeszyt, który posłuży jako dzienniczek lub zeszyt zapasowy.

10. Artykuły higieniczne

Niektóre szkoły wymagają, aby do wyprawki szkolnej dziecka dołączyć artykuły higieniczne, takie jak chusteczki i nawilżany papier toaletowy.

Dobrze skompletowana wyprawka pozwoli twojemu pierwszakowi cieszyć się dniami spędzonymi w szkole. Atrakcyjne akcesoria piśmiennicze na pewno zachęcą go do kreatywnych zajęć. Na szczęście masz jeszcze odrobinę czasu, aby stworzyć idealną wyprawkę dla swojego malucha. Do dzieła!