Stephen King – książki, które trzeba przeczytać 


Jeśli lubicie horrory, z pewnością słyszeliście o niekwestionowanym królu mrocznych opowieści: Stephenie Kingu! Ten fenomenalny autor piszący w tempie karabinu maszynowego opublikował do tej pory 52 powieści i 10 zbiorów opowiadań (z których większość stała się bestsellerami), do tego książki pod pseudonimem, komiksy, powieści non-fiction i scenariusze filmowe.

Książki Kinga są tłumaczone na wszystkie języki i na całym świecie sprzedają się w milionach egzemplarzy. Na poznanie całej jego twórczości powinniśmy poświęcić kilka lat. Jeśli jednak chcecie zacząć przygodę z królem horrorów, z morza utworów wybieramy dla Was kilka najlepszych książek Stephena Kinga.


Carrie

„Carrie” to książka wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim – to debiutancka powieść mistrza! To dzięki niej świat poznał Stephena Kinga i jego przerażającą wyobraźnię. „Carrie” jest jedną z najkrótszych powieści autora, który obecnie tworzy tomiszcza sięgające 1000 stron. Jednak to właśnie zwięzłość książki jest jednym z jej największych atutów. Akcja rozpoczyna się już od pierwszej strony i trzyma nas za gardło do samego końca.

Carrie White, nastolatka wychowywana przez matkę-dewotkę stanowi obiekt kpin i docinków w szkole. Nikt jednak nie wie, że Carrie posiada niezwykłą moc. Gdy w trakcie szkolnego balu staje się ofiarą okrutnego żartu swoich rówieśników, Carrie rozpętuje prawdziwe piekło, a zemsta na prześladowcach jest bezlitosna…

Debiutancka powieść Kinga przeraża jak mało który horror, a jednocześnie jest poruszającym dramatem opowiadającym o osamotnieniu i wykluczeniu. King porusza w niej tematy znane wszystkim młodym ludziom: problemy z akceptacją, trudne relacje z rodzicami i strach przed przyszłością.

„Carrie” została zekranizowana pierwszy raz w 1976 roku przez Briana De Palmę, a w 2013 roku do kin trafiła kolejna ekranizacja książki Kinga wyreżyserowana przez Kimberly Peirce. Główną role w najnowszej wersji „Carrie” zagrała Chloë Grace Moretz, a w roli matki wystąpiła wspaniała Julianne Moore.

Lśnienie

„Lśnienie” to kultowa powieść Kinga dla fanów przerażających historii. Po jej przeczytaniu możemy zacząć unikać podejrzanych hoteli…

Borykający się z brakiem weny pisarz Jack Torrance przyjmuje posadę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Panorama. Kiedy Jack przeprowadza się tam z żoną i synkiem Dannym, a śnieżne burze odcinają rodzinę od świata, Danny odkrywa że hotel jest nawiedzony, a duchy doprowadzają jego ojca do obłędu…

„Lśnienie” to powieść niezwykle wielowymiarowa – zarówno pod względem psychologicznym jak i fabularnym. King powoli buduje napięcie, z jednej strony przedstawiając odczucia bohatera, którego nuda i uczucie uwięzienia powoli doprowadza do obłędu, z drugiej odsłaniając kolejne straszne tajemnice nawiedzonego hotelu. Ostatecznie nie wiemy, kogo bać się bardziej – duchów hotelu, czy jego mieszkańców…

„Lśnienie” zostało zekranizowane w 1980 roku przez Stanleya Kubricka. Najpopularniejsza z ekranizacji Kinga została uznana przez krytyków i widzów za arcydzieło, a diaboliczny Jack Nicholson doceniony za rolę Jacka Torrance’a.

Cmętarz zwieżąt

Tej książki nie radzimy czytać nocą. Może pozbawić Was snu na dobrych parę godzin, a nawet sprawić, że będziecie się bali wyjść z pokoju. „Cmętarz zwieżąt” to powieść, która jeszcze tygodniami może śnić się po nocach…

Rodzica Creedów przeprowadza się do małego miasteczka Ludlow. Nowe miejsce wydaje się idealne dla lekarza Luisa, jego żony, dwójki dzieci i kota. Piękny dom otoczony polami i łąkami, ciche miasteczko, mili sąsiedzi. Są tylko dwie rzeczy, które psują ten obraz - ruchliwa droga przy samym domu i cmentarz zwierząt wybudowany przez dzieci w okolicznym lesie. Właśnie te dwa miejsca staną się przyczyną mrocznych i nieodwracalnych wydarzeń, które zamienią życie rodziny Creedów w koszmar.

Zielona Mila

„Zielona Mila” jest przerażającą historią, porusza jednocześnie problematykę kary śmierci i prawa. Bohaterowie powieści to więźniowie oczekujący na wyrok. Pewnego dnia do więzienia trafia czarnoskóry olbrzym, John Coffey, skazany za podwójny gwałt i zabójstwo. Kiedy strażnik Paul Edgecombe lepiej poznaje Coffeya, odkrywa jego niezwykłą moc i zaczyna wierzyć w jego niewinność…

Na podstawie książki Kinga powstał w 1999 roku film pod tytułem „Zielona Mila”, w którym główną rolę zagrał Tom Hanks. „Zielona Mila” otrzymała cztery nominacje do Oscara m.in. w kategorii najlepszy film i najlepszy scenariusz adaptowany.

Pod kopułą

„Pod kopułą” to jedna z najlepszych książek Stephena Kinga. Powieść liczy ponad 900 stron (przerażające, prawda?), ale czyta się ją jednym tchem. W powieści mamy mnóstwo wątków i bohaterów – politycy opętani obsesją władzy, nieporadny rząd, czy podzieleni na dwie frakcje mieszkańcy.

Pewnego pogodnego jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe przypominające kopułę. Mieszkańcy tracą kontakt z bliskimi, pole powoduje katastrofy i wypadki, a ludzi powoli ogarnia panika…

Na podstawie książki „Pod kopułą” powstał w 2013 roku serial pod tym samym tytułem. Wyemitowała go amerykańska telewizja CBS.

Bazar złych snów

„Bazar złych snów” to zbiór najnowszych opowiadań Kinga wydanych w 2015 roku. Znajdziemy w nim aż dwadzieścia strasznych historii, które łączą wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary. „Bazar złych snów” jest dowodem na to, że upływ czasu działa na korzyść autora  – historie Kinga są coraz straszniejsze.

 

Dallas’ 63

Jeśli marzycie czasem o tym, żeby powrócić do przeszłości i odmienić bieg wydarzeń, „Dallas’ 63” to książka dla Was. Dzięki powieści ruszymy w emocjonującą podróż wraz z głównym bohaterem, Jake’iem Eppingiem. Poznamy Amerykę lat 50-tych i 60-tych, poczujemy klimat rock’n’rolla, a jednocześnie zobaczymy, jak Epping spróbuje zapobiec jednej z największych tragedii w historii Ameryki.

Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine. Pewnego dnia jego przyjaciel Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Al powierza Jake'owi szaloną misję ocalenia prezydenta Kennedy'ego.

Powieść „Dallas ’63” trafiła na listę dziesięciu najlepszych książek roku 2011 opublikowaną przez „New York Times Book Review” i otrzymała nagrodę „Los Angeles Times” w kategorii Kryminał/Thriller. Na podstawie książki powstał serial pod tytułem „11.22.63”, wyreżyserowany przez Jonathana Demme’a. Rolę Jake’a zagrał w nim James Franco.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły