Data publikacji:

Camilla Läckberg. Najlepsze książki. Saga o Fjällbace to nie wszystko

Skandynawskie kryminały cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jedną z głównych przedstawicielek gatunku jest Camilla Läckberg – książki pisarki pochodzącej ze Szwecji często trafiają na listy bestsellerów. Choć Camilla Läckberg znana jest głównie z sagi o Fjällbace, ma na koncie także inne ciekawe pozycje.
camila lackberg

Camilla Läckberg – najlepsze książki szwedzkiej pisarki

Camilla Läckberg ma na swoim koncie powieści kryminalne, ale także… książki kulinarne. Zobacz, po jakie tytuły warto sięgnąć. Znajdziesz wśród nich m.in. popularne skandynawskie kryminały.

Saga o Fjällbace z Patrikiem Hedströmem i Eriką Falck

Licząca 10 książek saga z policjantem Patrikiem Hedströmem oraz pisarką Eriką Falck rozgrywa się Fjällbace, małej miejscowości urlopowo-turystycznej na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Miejsce akcji nie jest przypadkowe – to rodzinna miejscowość Camilli Läckberg.
Główną bohaterką jest pisarka, Erika Flack, angażująca się w tajemnicze zagadki kryminalne. Tłem dla spraw kryminalnych jest nierzadko skomplikowana sytuacja prywatna bohaterów. Na pierwszy plan wysuwają się także wątki obyczajowe, które ściśle łączą się z charakterem dokonywanych na łamach książek przestępstw.
Całej serii towarzyszy specyficzny, skandynawski klimat kryminałów, pełny niepokoju, powściągliwości i trudnych relacji międzyludzkich.

W jakiej kolejności czytać książki Camilli Läckberg?

Zaletą serii o Fjallbace jest możliwość rozpoczęcia od którejkolwiek części. Każda z książek opisuje oddzielną zagadkę kryminalną, a liczne retrospekcje i opisy codzienności bohaterki sprawiają, że czytelnik nie pozostanie zdezorientowany.
Wątki prywatne są wyjaśniane w każdej z części w takim stopniu, który pozwoli na swobodne odnalezienie się w sytuacji. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej zacząć od pierwszej części, czyli od „Księżniczki z lodu”.
Debiutancka powieść Camilli Läckberg, wydana w Polsce w 2009 roku, najlepiej zapozna czytelnika z głównymi bohaterami, wskaże ich motywacje oraz będzie doskonałym wprowadzeniem do kolejnych historii.

Księżniczka z lodu

Pierwszą zagadką z serii o Fjällbace jest tajemnicza śmierć Alexandry Wijkner. Dziewczyna zostaje znaleziona martwa we własnym domu w wannie, a ciało częściowo pokryte jest lodem. Choć pierwszym podejrzeniem jest samobójstwo, szybko okazuje się, że w sprawę zaangażowane są osoby trzecie.
Główna bohaterka książki, Erika Falck, zostaje poproszona o pomoc przez matkę Alexandry, która nie wierzy w samobójstwo córki. Jednocześnie Erika musi borykać się z problemami rodzinnymi swojej siostry tkwiącej w nieszczęśliwym związku.

Kaznodzieja

Głównymi bohaterami „Kaznodziei” ponownie są Erika Flack oraz lokalny policjant, Patrik Hedström. Tym razem przed funkcjonariuszem stoi jeszcze trudniejsze zadanie. Musi wyjaśnić zagadkowe morderstwo Tanji Schmidt, niemieckiej turystki, której ciało znaleziono na dwóch szkieletach osób zamordowanych w 1979 roku.
Wszystkie tropy śledztwa prowadzą do skłóconej rodziny Hultów. Ich protoplastą był Ephraim – znany kaznodzieja oraz uzdrowiciel.

Kamieniarz

W założonym na morzu więcierzu na homary rybak Frans Bengtsson znajduje ciało małej dziewczynki. W płucach dziecka znajduje się słodka woda oraz ślady mydła, co wskazuje na to, że ktoś utopił dziewczynkę w wannie i wrzucił zwłoki do morza.
Sprawą zajmuje się Patrik Hedström, który wraz z kolegami z komisariatu musi znaleźć sprawcę morderstwa. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy okazuje się, że rozwiązania należy szukać w latach 20. XX wieku.

Ofiara losu

Policjant Patrik Hedström i pisarka Erika Flack przygotowują się do ślubu. Sielankową organizację wydarzenia przerywa tragiczne zdarzenie – wypadek samochodowy, w którym ginie człowiek. Pozornie prosta sprawa przeradza się w kryminalną zagadkę, gdy wkrótce dochodzi do drugiego, bardzo podobnego wypadku.
Policja w Tanumshede podejrzewa, że oba wypadki mogą być w rzeczywistości morderstwami. Pracy nie ułatwia fakt, że w mieście nagrywany jest reality show z gwiazdami, do których negatywnie nastawieni są miejscowi.

Niemiecki bękart

W piątym tomie serii, „Niemieckim bękarcie”, Erika odkrywa tajemnice historii własnej rodziny. Odnajduje stary, nazistowski medal ukrywany przez własną matkę.
O pomoc w rozwikłaniu zagadki prosi emerytowanego historyka, który dwa dni później zostaje zamordowany. Erika musi wyjaśnić, czy zabójstwo nauczyciela historii związane jest z przeszłością jej przodków i tajemniczym medalem.

Syrenka

Przypadkowy spacerowicz odkrywa zwłoki mężczyzny skute lodem. Znajomy zmarłego, pisarz Christian Thydell, dostaje anonimowe pogróżki. Wkrótce odnalezione zostają zwłoki kolejnego mężczyzny, a wszystkie tropy zaczynają się zazębiać. W klimatycznej, sennej miejscowości budzi się strach przed zemstą.

Latarnik

Po latach nieobecności do Fjällbacki powraca Mats Sverin. Ma zostać szefem gminnego wydziału finansów, jednak tuż po przyjeździe zostaje zamordowany.
Kilka dni wcześniej zakrwawiona młoda kobieta wraz z dzieckiem wskakuje do samochodu i ucieka na wyspę Gråskär, położoną nieopodal Fjällbacki. Jak się okazuje, tuż przed śmiercią na wyspie zwanej Wyspą Duchów był także Mats Sverin.

Fabrykantka aniołków

Akcja ósmej część cyklu rozpoczyna się w 1974 roku w Wielkanoc na małej wyspie w pobliżu Fjällbacki. Z jednego z domów znika bez śladu cała rodzina. Pozostaje w nim jedynie suto zastawiony stół oraz roczna Ebba, córka właścicieli domu. Po latach kobieta wraca do rodzinnego domu, by rozwiązać zagadkę własnej rodziny i poznać swoją tożsamość.

Pogromca lwów

W pobliżu Fjällbacki zostaje potrącona półnaga dziewczyna. Wybiega na drogę z lasu, a wokół panuje mróz. Jak się okazuje, jest to zaginiona Victoria, która cztery miesiące wcześniej zniknęła wracając ze szkółki jeździeckiej.
Na jaw wychodzi też to, że dziewczyna padła ofiarą okrutnych zabiegów. Sprawą zajmuje się Erika Flack, która rozwiązania szuka w historii rodziny.

Czarownica

Najnowsza książka serii ponownie przenosi czytelnika do sennej miejscowości. Saga o Fjällbace opowiada tym razem o zaginięciu czteroletniej Linnei, zamieszkującej gospodarstwo nieopodal Fjällbacki.
Sprawa przypomina tragedię sprzed trzydziestu lat. Oskarżonymi były wówczas dwie trzynastolatki. Jedna z nich zamieszkuje obecnie Fjällbackę, druga jest hollywodzką aktorką. Jaki mają związek ze sprawą?

Lodowiec

„Lodowiec” to wydana w formie audiobooka opowieść o miłości w czasach końca świata, a konkretnie pandemii śmiercionośnego wirusa. Tematyka powieści napisanej wraz z Alexandrem Karimem nie jest oczywiście przypadkowa i garściami czerpie z pandemii koronawirusa. W trwającym 277 minut audiobooku znajdziemy więc znane z życia codziennego wątki: szybko mutującego wirusa, opracowywanie szczepionek, izolację oraz wyścig z czasem.
Miejscem akcji w nowej książce Camilli Läckberg jest sztokholmski hotel. Luksusowy pensjonat jest bezpieczną oazą dla bogaczy, w której mogą poczuć się bezpiecznie i uchronić przed niebezpieczeństwem.
Po dwóch miesiącach pobytu w hotelu Anna poznaje w kuchni Erika, z którym zaczyna ją łączyć coraz silniejsze uczucie. Mimo tego, że zabronione są jakiekolwiek spotkania, obezwładniająca samotność zbliża młodych ludzi do siebie, a do komunikowania się używają… walkie-talkie. Czy uda się im uniknąć losu miliardów osób poległych w walce z wirusem?

Camilla Läckberg. Książki z Faye

W 2019 roku pojawiła się pierwsza książka z nowej serii Camilli Läckberg. Kim jest bohaterka Faye?
Pierwsza część nowej serii Camilli Läckberg. Bohaterka powieści, Faye, ma z pozoru szczęśliwe życie u boku kochającego męża i córeczki. Pewnego razu Jack i ich córka Julienne nie wracają z rejsu łodzią. Policja dostrzega w mieszkaniu kałużę krwi, więc podejrzenie szybko spada na męża Faye. Co ukrywa mąż Faye?

Srebrne skrzydła

„Srebrne skrzydła” to druga część serii z Faye. Główna bohaterka kończy toksyczny związek i wyprowadza się za granicę, rozpoczynając nowe życie. Jej historia z mężem się jednak nie kończy. Mimo że jej mąż Jack przebywa w więzieniu, a kobieta rozwija firmę kosmetyczną Revenge, splot zdarzeń sprawia, że musi powrócić do Sztokholmu.
Czekają na nią nowe wyzwania, które budzą duchy przeszłości. Faye musi uratować nie tylko swój majątek, ale przede wszystkim siebie i swoich najbliższych. Wymaga to od niej walki z patriarchatem, seksualnym tabu oraz kulturowymi konwenansami.

Pozostałe książki Camilli Läckberg

Poza sagą o Fjällbace z Patrikiem Hedströmem i Eriką Falck Camilla Läckberg napisała także inne książki. Po ktore warto sięgnąć?

Zamieć śnieżna i woń migdałów

Książka luźno powiązana z serią o Fjällbacce. Martin Mohlin bierze udział w świątecznym przyjęciu na niewielkiej wyspie Valön, położonej w sąsiedztwie Fjällbacki. Przez zamieć śnieżną wyspa zostaje odcięta. Podczas kolacji Ruben, patriarcha rodu, osuwa się na ziemię. Martin Mohlin musi rozwiązać zagadkę morderstwa.

Super-Charlie

Seria książek dla dzieci opowiadająca historię lekko zwariowanej rodziny. Super-Charlie nieustannie ratuje starszego Brata i starszą Siostrę z tarapatów.

Mentalista

Miłośnicy grubych książek i niespiesznych historii docenią nową książkę Camilli Läckberg o tytule „Mentalista”. Utkana na blisko siedmiuset stronach historia to początek serii o Vincencie Walderze, mentaliście specjalizującym się w mowie ciała i świecie iluzji. Współpracuje on z inspektor Miną Dabiri, z którą prowadzą śledztwo. Jego tematem jest czarna skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami.
Współautorem nowego kryminału jest Henrik Fexeus, szwedzki prelegent i wielokrotnie nagradzany mentalista. Jego książki o mentalizmie przetłumaczone zostały na 27 języków, co zapewniło mu międzynarodową karierę. W 2018 roku Henrik Fexeus został uznany jednym z najlepszych na świecie ekspertów od mowy ciała.

Morderstwa i woń migdałów

„Morderstwa i woń migdałów” to dla odmiany nie jedna powieść, a zbiór czterech krótkich form. Autorka prezentuje krótką powieść „Zamieć śnieżna i woń migdałów”, a także trzy krótsze opowiadania: „Kawiarnia wdów”, „Sen o Elisabeth” oraz „Elegancka śmierć”. To jednak nie koniec tego, co zawarte jest na łamach 288-stronnicowego wydania.
Oprócz tego w książce znajdziemy autobiograficzną notę Camilli Läckberg na temat historii jej kariery pisarskiej. To opowieść o dzieciństwie we Fjällbace, rodzinnej miejscowości autorki, będącej jednocześnie miejscem akcji najsłynniejszego cyklu; studiowaniu w Szkole Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Göteborgu oraz sprezentowanym przez męża kursie kreatywnego pisania, który zachęcił ją do napisania pierwszej książki. Na koniec autorka dzieli się własnym kursem pisania oraz przydatnymi fragmentami z własnego bloga.

Idziesz do więzienia i Kobiety bez miłości

Jak sama nazwa wskazuje, wydana w 2021 roku książka kryje dwie osobne historie. Pierwsze opowiadanie „Idziesz do więzienia” traktuje o czworgu młodych ludzi, którzy świętują Nowy Rok w luksusowej willi nad jeziorem. Tuż obok imprezę sylwestrową urządzają ich rodzice – również przyjaciele. Podczas pozornie beztroskiej gry w Monopoly wychodzą na jaw coraz bardziej mroczne tajemnice, a atmosfera staje się gęstsza z każdą minutą.
Opowiadanie „Kobiety bez miłości” ma zgoła inny klimat. Jego bohaterka, Ingrid, rezygnuje z kariery, by wesprzeć męża. Ten nie odwdzięcza się jej jednak miłością, a przemocą fizyczną oraz zdradą. Druga z bohaterek opowiadania, Victoria, wyprowadza się z Rosji i wychodzi za mężczyznę poznanego w internecie. W jej przypadku historia również nie jest tak piękna, jak mogłoby się wydawać. Co łączy obie kobiety? To, że obie postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.
Zdjęcie: Envato Element
Autor: Szymon Sonik