Data modyfikacji:

Najlepsze książki fantasy dla młodzieży i dorosłych

Literatura fantasy potrafi rozbudzić naszą wyobraźnię i przenieść do cudownych krain, w których jedynie wyobraźnia pisarzy stanowi granicę. Szukasz najlepszych książek fantasy? W tekście przyjrzymy się ciekawym książkom fantasy dla dorosłych i młodzieży.

dobre książki fantasy

Dobre książki fantasy dla doroslych i młodzieży

Książki fantasy są przez wielu uważane za najlepsze książki dla wszystkich, którzy chcą się oderwać od rzeczywistości i zatonąć w niesamowitych światach. W przygotowaniu obu list pomógł mi serwis goodreads.com, będący największą stroną poświęconą literaturze. Zestawienie podzieliłem na dwie kategorie, żebyście mogli lepiej dopasować treści do swojego wieku. Jednak większość propozycji z fajnych książek fantastycznych dla młodzieży może być również atrakcyjna dla dorosłego czytelnika. Zobaczcie najlepsze książki fantasy.

Najlepsze książki fantasy dla dorosłych

Zacznijmy od ciekawych książek fantastycznych dla dorosłych. Po jakie tytuły warto sięgnąć? które lektury trafiły do rankingu książek fantasy?

Saga Wiedźmin, Andrzej Sapkowski

W zestawieniu nie mogło zabraknąć dobrych polskich książek fantasy, czyli Wiedźmina. Książki o historii Geralta z Rivii składają się z pięciu głównych tomów („Krew elfów”, „Czar pogardy”, „Chrzest Ognia”, „Wieża Jaskółki” i „Pani Jeziora”), dwóch zbiorów opowiadań („Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”) oraz pobocznej powieści zatytułowanej „Sezon burz”.

Amerykańscy bogowie, Neil Gaiman

Główny bohater zostaje szoferem i ochroniarzem tajemniczego pana Wednesdaya, którego ma wozić po całej Ameryce Północnej. Cień w trakcie podróży odwiedza starych znajomych swojego szefa, którzy w rzeczywistości są dawnymi, zapomnianymi przez ludzi bogami. Ta ciekawa książka fantasy dla dorosłych doczekała się serialowej ekranizacji.

Cykl Mroczna Wieża, Stephen King

Stephena Kinga uważa się za mistrza grozy, więc jego powieści w zestawieniu dobrych książek fantasy mogą zaskoczyć. Jednak sam autor twierdzi, że jego najważniejszym dziełem jest cykl „Mroczna Wieża”. Historia rozpisana została na osiem tomów i opowiada o rewolwerowcu Rolandzie podróżującym do tytułowej mitycznej wieży. Do tej pory znałeś tylko horrory Kinga i uważasz je za jedne z najlepszych książek? Fantastyka mistrzowi grozy także nie jest obca.

Sześcioksiąg Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien

Jedna z bardziej wybitnych serii fantasy, jakie kiedykolwiek trafiły do sprzedaży. J.R.R. Tolkien stał się inspiracją dla wielu twórców filmów, gier i książek. Śródziemie to obraz idealnie wykreowanego uniwersum fantasy.

Saga Pieśń lodu i ognia, George R. R. Martin

Brutalna seria dobrych książek fantasy, która stała się przyczynkiem do powstania jednego z lepiej ocenianych seriali w historii telewizji. Do tej pory powstało pięć z siedmiu zapowiedzianych tomów.

Cykl Komornik. Arena dłużników, Michał Gołkowski

Michał Gołkowski to niesamowicie ciekawy polski pisarz, który bez problemu radzi sobie zarówno z klimatami science fiction, postapokalipsą, jak i fantasy. W jego cyklu „Komornik” nie mamy jednak do czynienia z fantastyką, jak w powieściach J.R.R. Tolkiena. Rodzimy autor osadził akcję swoich książek w czasach współczesnych, w których ludzie muszą borykać się z biblijną Apokalipsą.

Nie przebiega ona tak gładko, jak pisał o tym św. Jan, ponieważ rozwój technologiczny na Ziemi pomaga w walce o przetrwanie. W związku z tym Bóg wysyła na naszą planetę Aniołów Apokryficznych, którzy z kolei powierzają wybranym osobom rolę tytułowych Komorników. Ich celem jest ściąganie długów pod postacią ludzkiego życia. „Komornik” to mroczne fantasy, w którym nie brakuje dosadnych opisów przeznaczonych wyłącznie dla dorosłego czytelnika.

Saga Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz

Polska seria ciekawych książek fantasy dla dorosłych, opowiadających historię Vuko Drakkainena. Zadaniem ziemskiego zwiadowcy jest odkrycie, dlaczego utracono kontakt z naukowcami znajdującymi się na planecie Midgaard.

Cykl Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Robert E. Wegner

Pięciotomowa seria, z której dwa pierwsze tomy są zbiorami kilku opowiadań. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” traktują o ludziach żyjących na pustyni, potężnych bogach i siłach nadprzyrodzonych, z jakimi musi mierzyć się człowiek.

Cykl Inkwizytor, Jacek Piekara

Wiele do zaoferowania ma polska fantastyka. Książki tego gatunku to nie tylko saga o Wiedźminie. Cykl Inkwizytorski to ciekawa seria książek fantastycznych dla dorosłych, opowiadająca alternatywną historię znaną z Pisma Świętego. Jezus Chrystus w cyklu inkwizytorskim zstępuje z krzyża i postanawia ukarać wszystkich, którzy w niego nie uwierzyli.

Cykl Czarna Kompania, Glen Cook

Powieści Glena Cooka traktowane są jako dark fantasy, co wyraźnie daje do zrozumienia, że nie mamy do czynienia z opowieściami dla dzieci. „Czarna Kompania” to mroczny cykl opowiadający o świecie ogarniętym wojną czarowników.

Mitologia nordycka, Neil Gaiman

Neil Gaiman w swojej twórczości (zarówno komiksowej, jak i literackiej) bardzo często odnosi się do różnych wierzeń, legend oraz mitów. Fascynacja tymi tematami zainspirowała go do przedstawienia własnej wersji mitologii nordyckiej w oparciu o oryginalne źródła.

W ten sposób „Mitologia nordycka” stała się o wiele bardziej przystępna dla współczesnego odbiorcy, ponieważ została napisana w o wiele prostszy sposób, a do tego uporządkowana w chronologiczną kolejność. Dzięki temu poszczególne wydarzenia mają więcej sensu, a czytelnicy mogą bardziej zżyć się z bohaterami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wyglądała relacja Thora z Lokim, czy Odyn był dobrym królem, a także jak powstał świat, to koniecznie sięgnijcie po książkę Gaimana.

Dobre książki fantasy dla młodzieży

Pora na drugą część naszego zestawienia dobrych książek fantasy. Sprawdź, po które tytuły może sięgnąć nastolatek. Jakie będą najlepsze książki fantasy dla nieco młodszych czytelników.

Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien

Krótka książka utrzymana w lekkim klimacie, w której głównym bohaterem jest hobbit, Bilbo Baggins. Akcja powieści rozgrywa się na wiele lat przed wydarzeniami z „Władcy Pierścieni”.

Cykl Harry Potter, J.K. Rowling

Siedmiotomowy cykl ciekawych książek fantasy dla młodzieży, opowiadający o losach tytułowego adepta szkoły magii, Harry’ego Pottera. Książki doczekały się wielu adaptacji w postaci gier oraz filmów.

Cykl Opowieści z Narnii, C.S. Lewis

C.S. Lewis przygotował na potrzeby swojego cyklu interesujące uniwersum, które w umiejętny sposób miesza motywy chrześcijańskie z mitologią grecką oraz rzymską. Seria opowiada o dzieciakach odnajdujących portal prowadzący do magicznej krainy fantasy.

Seria Nevermoor, Jessica Townsend

Twórczość Jessiki Townsend to jedna z lepszych alternatyw dla książek opowiadających o przygodach Harry’ego Pottera. W serii „Nevermoor” również mamy do czynienia z dziecięcymi bohaterami oraz światem podzielonym na zwyczajny i magiczny. W tym przypadku nie trafiamy jednak do czarodziejskiej szkoły, tylko hotelu Deucalion, gdzie również możemy spotkać wiele ciekawych postaci.

Fabuła kręci się wokół przeklętej dziewczynki, która urodziła się pechowego dnia i pod pechową gwiazdą, co oznacza, że według reguł świata powinna umrzeć w wieku jedenastu lat. Udaje jej się przełamać jednak tę klątwę, choć jej życie nie staje się z tego powodu spokojniejsze – wręcz przeciwnie, dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa. „Nevermoor” składa się z trzech książek – „Wundermistrz. Przypadki Morrigan Crow”, „Pustka wietrzna. Powołanie Morrigan Crow” i „Polowanie na Morrigan Crow”.

Trylogia Mroczne materie, Philip Pullman

Powieści Philipa Pullmana pełne są odniesień do religii i filozofii, dlatego przez lata wzbudzały wiele kontrowersji. Trylogia „Mroczne materie” skupia się w dużej mierze na zmaganiach pomiędzy światem ziemskim i niebiańskim.

Seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Rick Riordan

Jeżeli pamiętacie mity greckie, to doskonale wiecie, jak interesujące były to treści, w których nie brakowało potężnych bogów, niebezpiecznych istot czy dzielnych herosów. Rick Riordan postanowił wykorzystać mitologię do stworzenia bardzo interesującej serii fantasy dla dzieci i nastolatków, w której świat fantastyczny miesza się z naszą rzeczywistością.

Głównym bohaterem jest tytułowy Percy Jackson, który pewnego razu dowiaduje się, że jest potomkiem boga mórz, Posejdona. W tym momencie jego życie zmienia się nie do poznania, a on sam wpada w wir coraz bardziej niebezpiecznych wydarzeń. Autor przygotował aż pięć tomów – „Złodziej Pioruna”, „ Morze potworów”, „Klątwa Tytana”, „Bitwa w Labiryncie” i „Ostatni Olimpijczyk”.

Gwiezdny pył, Neil Gaiman

Powieść Gaimana opowiada o siedemnastoletnim Tristanie, który przekracza mur dzielący wiktoriańskie miasteczko z Krainą Carów w celu odnalezienia upadłej gwiazdy. Tylko w ten sposób może zdobyć serce pięknej Victorii.

Cykl Dziedzictwo, Christopher Paolini

Pierwszy tom „Dziedzictwa” powstał, gdy autor miał zaledwie szesnaście lat. Cykl o Eragonie nie jest pozbawiony wad, ale to fajne książki fantasy dla młodszego odbiorcy, które są ciekawą alternatywą dla „Władcy Pierścieni”.

Cykl Ziemiomorze, Ursula K. LeGuin

Wielu miłośników fantasy stawia twórczość Ursuli K. LeGuin obok dzieł takich pisarzy jak J.R.R. Tolkien czy C.S. Lewis. Amerykańska pisarka najbardziej zasłynęła cyklem „Ziemiomorze”, który doczekał się pięciu głównych powieści oraz kilku pobocznych opowiadań, poszerzających wiedzę o tym uniwersum. 

Głównym bohaterem wszystkich książek jest czarnoksiężnik Ged, którego życie zostało przedstawione od najmłodszych lat aż do czasów, gdy został Arcymagiem. „Ziemiomorze” może również pochwalić się ciekawym światem – akcja książek została osadzona na ogromnym skupisku wysp, na których żyją różne nacje oraz magiczne istoty, jak np. smoki, duchy zmarłych i inne fantastyczne stwory.

Seria Baśniobór, Brandon Mull

Jeżeli wasze dziecko chce dopiero rozpocząć swoją przygodę z literaturą fantasy, to zdecydowanie polecam serię „Baśniobór”, która składa się z pięciu tomów – „Basniobór”, „Gwiazda Wieczorna wschodzi”, „Plaga cienie”, „Tajemnice smoczego azylu” i „Klucze do więzienia demonów”. W książkach Brandona Mulla śledzimy losy rodzeństwa Kendry i Setha, których przygoda rozpoczyna się od wakacyjnego wyjazdu do dziadka.

Mężczyzna ciągle czegoś zakazuje, przez co nie może znaleźć dobrego kontaktu z wnuczkami. Ci postanawiają mu się przeciwstawić i pójść do pobliskiego lasu, pomimo zakazu. Wtedy wychodzi na jaw, że dziadek jest strażnikiem krainy znanej jako Baśniobór, gdzie przebywają magiczne istotny oraz mroczne siły, które należy ujarzmić.