Data modyfikacji:

Najlepsze książki fantasy dla młodzieży i dorosłych

Literatura fantasy potrafi rozbudzić naszą wyobraźnię i przenieść do cudownych krain, w których jedynie wyobraźnia pisarzy stanowi granicę. Szukasz najlepszych książek fantasy? W tekście przyjrzymy się ciekawym książkom fantasy dla dorosłych i młodzieży.

dobre książki fantasy

Dobre książki fantasy dla doroslych i młodzieży

Książki fantasy są przez wielu uważane za najlepsze książki dla wszystkich, którzy chcą się oderwać od rzeczywistości i zatonąć w niesamowitych światach. W przygotowaniu obu list pomógł mi serwis goodreads.com, będący największą stroną poświęconą literaturze. Zestawienie podzieliłem na dwie kategorie, żebyście mogli lepiej dopasować treści do swojego wieku. Jednak większość propozycji z fajnych książek fantastycznych dla młodzieży może być również atrakcyjna dla dorosłego czytelnika. Zobaczcie najlepsze książki fantasy.

Najlepsze książki fantasy dla dorosłych

Zacznijmy od ciekawych książek fantastycznych dla dorosłych. Po jakie tytuły warto sięgnąć? które lektury trafiły do rankingu książek fantasy?

Saga Wiedźmin, Andrzej Sapkowski

W zestawieniu nie mogło zabraknąć dobrych polskich książek fantasy, czyli Wiedźmina. Książki o historii Geralta z Rivii składają się z pięciu głównych tomów („Krew elfów”, „Czar pogardy”, „Chrzest Ognia”, „Wieża Jaskółki” i „Pani Jeziora”), dwóch zbiorów opowiadań („Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”) oraz pobocznej powieści zatytułowanej „Sezon burz”.

Amerykańscy bogowie, Neil Gaiman

Główny bohater zostaje szoferem i ochroniarzem tajemniczego pana Wednesdaya, którego ma wozić po całej Ameryce Północnej. Cień w trakcie podróży odwiedza starych znajomych swojego szefa, którzy w rzeczywistości są dawnymi, zapomnianymi przez ludzi bogami. Ta ciekawa książka fantasy dla dorosłych doczekała się serialowej ekranizacji.

Cykl Mroczna Wieża, Stephen King

Stephena Kinga uważa się za mistrza grozy, więc jego powieści w zestawieniu dobrych książek fantasy mogą zaskoczyć. Jednak sam autor twierdzi, że jego najważniejszym dziełem jest cykl „Mroczna Wieża”. Historia rozpisana została na osiem tomów i opowiada o rewolwerowcu Rolandzie podróżującym do tytułowej mitycznej wieży. Do tej pory znałeś tylko horrory Kinga i uważasz je za jedne z najlepszych książek? Fantastyka mistrzowi grozy także nie jest obca.

Sześcioksiąg Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien

Jedna z bardziej wybitnych serii fantasy, jakie kiedykolwiek trafiły do sprzedaży. J.R.R. Tolkien stał się inspiracją dla wielu twórców filmów, gier i książek. Śródziemie to obraz idealnie wykreowanego uniwersum fantasy.

Saga Pieśń lodu i ognia, George R. R. Martin

Brutalna seria dobrych książek fantasy, która stała się przyczynkiem do powstania jednego z lepiej ocenianych seriali w historii telewizji. Do tej pory powstało pięć z siedmiu zapowiedzianych tomów.

Zbiór opowiadań Conan Barbarzyńca, Robert E. Howard

Wydawnictwo Rea przygotowało zbiorcze wydanie szesnastu opowiadań oraz jednej powieści poświęcone Conanowi z Cymerii. Seria jest brutalna, przepełniona licznymi walkami oraz epickimi przygodami.

Saga Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz

Polska seria ciekawych książek fantasy dla dorosłych, opowiadających historię Vuko Drakkainena. Zadaniem ziemskiego zwiadowcy jest odkrycie, dlaczego utracono kontakt z naukowcami znajdującymi się na planecie Midgaard.

Cykl Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Robert E. Wegner

Pięciotomowa seria, z której dwa pierwsze tomy są zbiorami kilku opowiadań. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” traktują o ludziach żyjących na pustyni, potężnych bogach i siłach nadprzyrodzonych, z jakimi musi mierzyć się człowiek.

Cykl Inkwizytor, Jacek Piekara

Wiele do zaoferowania ma polska fantastyka. Książki tego gatunku to nie tylko saga o Wiedźminie. Cykl Inkwizytorski to ciekawa seria książek fantastycznych dla dorosłych, opowiadająca alternatywną historię znaną z Pisma Świętego. Jezus Chrystus w cyklu inkwizytorskim zstępuje z krzyża i postanawia ukarać wszystkich, którzy w niego nie uwierzyli.

Cykl Czarna Kompania, Glen Cook

Powieści Glena Cooka traktowane są jako dark fantasy, co wyraźnie daje do zrozumienia, że nie mamy do czynienia z opowieściami dla dzieci. „Czarna Kompania” to mroczny cykl opowiadający o świecie ogarniętym wojną czarowników.

Dobre książki fantasy dla młodzieży

Pora na drugą część naszego zestawienia dobrych książek fantasy. Sprawdź, po które tytuły może sięgnąć nastolatek. Jakie będą najlepsze książki fantasy dla nieco młodszych czytelników.

Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien

Krótka książka utrzymana w lekkim klimacie, w której głównym bohaterem jest hobbit, Bilbo Baggins. Akcja powieści rozgrywa się na wiele lat przed wydarzeniami z „Władcy Pierścieni”.

Cykl Harry Potter, J.K. Rowling

Siedmiotomowy cykl ciekawych książek fantasy dla młodzieży, opowiadający o losach tytułowego adepta szkoły magii, Harry’ego Pottera. Książki doczekały się wielu adaptacji w postaci gier oraz filmów.

Cykl Opowieści z Narnii, C.S. Lewis

C.S. Lewis przygotował na potrzeby swojego cyklu interesujące uniwersum, które w umiejętny sposób miesza motywy chrześcijańskie z mitologią grecką oraz rzymską. Seria opowiada o dzieciakach odnajdujących portal prowadzący do magicznej krainy fantasy.

Niekończąca się historia, Michael Ende

Młody miłośnik książek nie cieszy się zbyt dużym uznaniem wśród starszych „kolegów”. Pewnego dnia odkrywa w antykwariacie powieść z miedzianą okładką. Zaczyna ją czytać, a tym samym wsiąka w baśniowy świat Fantazjan.

Trylogia Mroczne materie, Philip Pullman

Powieści Philipa Pullmana pełne są odniesień do religii i filozofii, dlatego przez lata wzbudzały wiele kontrowersji. Trylogia „Mroczne materie” skupia się w dużej mierze na zmaganiach pomiędzy światem ziemskim i niebiańskim.

Cykl Świat Dysku, Terry Pratchett

Terry Pratchett był niezwykle płodnym autorem, który przez wiele lat wypuszczał kolejne książki osadzone w fikcyjnym świecie Dysku. Kolejność czytania tych naprawdę ciekawych i fajnych książek fantasy można prowadzić według chronologii wydarzeń lub pomniejszych cyklów – o Rincewindzie, Straży Miejskiej, Czarownicach z Lancre, Śmierci, Moiście von Lipwigu oraz Tiffany Obolałej.

Gwiezdny pył, Neil Gaiman

Powieść Gaimana opowiada o siedemnastoletnim Tristanie, który przekracza mur dzielący wiktoriańskie miasteczko z Krainą Carów w celu odnalezienia upadłej gwiazdy. Tylko w ten sposób może zdobyć serce pięknej Victorii.

Cykl Dziedzictwo, Christopher Paolini

Pierwszy tom „Dziedzictwa” powstał, gdy autor miał zaledwie szesnaście lat. Cykl o Eragonie nie jest pozbawiony wad, ale to fajne książki fantasy dla młodszego odbiorcy, które są ciekawą alternatywą dla „Władcy Pierścieni”.

Trylogia Atramentowy Świat, Cornelia Funke

Nastoletnia Meggie Folchart i jej ojciec Mo posiadają niezwykły dar. Po przeczytaniu dowolnej książki występujące w niej postacie przywoływane są do realnego świata. Nietrudno zgadnąć, że nie doprowadzi to do niczego dobrego.

Koralina, Neil Gaiman

Autor „Gwiezdnego pyłu” przygotował też wciągającą opowieść o dziewczynce, która przeprowadziła się z rodzicami do starego domu na odludziu. Tam czeka na nią wiele przygód z pogranicza fantastyki oraz horroru.