Data modyfikacji:

Harry Potter. Wszystkie części po kolei

Najwięksi miłośnicy Harry’ego Potter potrafią wymienić wszystkie książki z jego przygodami nawet obudzeni w środku nocy. Jednak ci, którzy dopiero zaczynają interesować się historią młodego czarodzieja, często zadają sobie pytanie, po które tytuły sięgnąć w pierwszej kolejności. Wyjaśniamy, z czego składa się seria książek Harry Potter i w jakiej kolejności je czytać.
harry potter części

Książki Harry Potter – jak duża jest ich popularność?

Trudno przecenić popularność, jaką zyskał Harry Potter. Seria książek zdobyła natychmiastowe uznanie czytelników na całym świecie – stały się one jednymi z najlepiej sprzedających się w historii literatury. Przygody Harry'ego doczekały się adaptacji filmowych, a sama autorka zdobyła wiele prestiżowych nagród i stała się milionerką. Seria o czarodzieju to świetne książki dla 12-latki, ale także dla dorosłych czytelników.

Harry Potter – części. Ile ich jest?

Ile części ma Harry Potter? Cała seria książek obejmuje siedem pozycji. Warto jednak wspomnieć, że istnieje również część dodatkowa, będąca szczególnym prezentem dla fanów przygód czarodzieja. Jest to książka „Harry Potter i Przeklęte dziecko”, która stanowi scenariusz sztuki teatralnej, napisanej przez Jacka Thorne'a, reżysera Johna Tiffany'ego i J.K. Rowling. Można dowiedzieć się z niego, jak wyglądało dalsze życie Harry'ego oraz jego dzieci.

Harry Potter – części po kolei. Czy kolejność czytania jest ważna?

Jeśli nie chcesz pogubić się w przygodach, które przeżywał Harry Potter, części książek musisz czytać w określonej kolejności. Kolejność tomów ma ogromne znaczenie, ponieważ każdy z nich opisuje jeden rok nauki w Hogwarcie – w czasie każdego z nich dzieje się naprawdę sporo. Poza tym przygody Harry'ego Pottera są jak układanka – aby zrozumieć motywy działania bohatera, czytelnik musi mieć pełną wiedzę.
Podsumowując, jeśli interesuje cię Harry Potter, wszystkie części serii musisz czytać jedna po drugiej.

Harry Potter – wszystkie części

Jakie poszczególne elementy składają się na cykl „Harry Potter”? Wszystkie części książek , ułożone alfabetycznie, to: „Harry Potter i Czara Ognia”, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i Książę Półkrwi”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”.
A w jakiej kolejności powinien być czytany Harry Potter – części po kolei? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Harry Potter – książki po kolei

Oto, w jakiej kolejności czytać części Harry'ego Pottera:
 • „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – książka nr 1
 • „Harry Potter i Komnata Tajemnic” – książka nr 2
 • „Harry Potter i więzień Azkabanu” – książka nr 3
 • „Harry Potter i Czara Ognia” – książka nr 4
 • „Harry Potter i Zakon Feniksa” – książka nr 5
 • „Harry Potter i Książę Półkrwi” – książka nr 6
 • „Harry Potter i Insygnia Śmierci” – książka nr 7
 • Harry Potter seria – gdzie kupić?

  Gdzie kupić serię, której bohaterem jest Harry Potter? Książki – po kolei znajdziesz na wielu internetowych stronach. Zanim jednak zrobisz zakupy, koniecznie wejdź na Ceneo.pl i porównaj ceny – może się okazać, że oszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych.
  Pamiętaj, że na Ceneo.pl znajdziesz inne ciekawe książki. Ranking propozycji fantasy, kryminałów czy science fiction pozwoli ci wybrać książki pasujące do twojego gustu.

  Kolekcjonerskie części Harry'ego Pottera – gdzie je kupić?

  Prawdziwi fani powinni wiedzieć, że istnieje kolekcjonerski Harry Potter – seria książek w wyjątkowym, ozdobnym wydaniu. Bywa ona dostępna na Ceneo.pl oraz innych stronach internetowych.
  Jeżeli natomiast zapoznałeś się już ze wszystkimi materiałami dotyczącymi czarodzieja, to najwyższy czas na coś nowego. Zobacz książki podobne do Harry'ego Pottera.

  Harry Potter części – FAQ

  W jaki sposób seria Harry Potter wpłynęła na literaturę fantasy?
  Zwiększyła się ogólna popularność literatury fantasy oraz, co ważne, zmieniło się spojrzenie na literaturę dla dzieci i młodzieży. Warto też wspomnieć, że książki o Harrym pozytywnie wpłynęły na zainteresowanie najmłodszych czytaniem oraz że seria porusza wiele istotnych kwestii społecznych – pozytywnie wpływa zatem na moralność czytelników i pozwala im odróżniać dobro od zła.

  Czy J.K. Rowling planuje kontynuację serii Harry Potter?
  Niestety nic na nią nie wskazuje – J. K. Rowling jak dotąd nie zapowiedziała kolejnej książki z cyklu. Pocieszeniem może być serial Harry Potter, którego pierwsze odcinki zobaczymy już w tym lub w przyszłym roku na platformie Max (dawniej HBO Max).

  W jakim wieku jest Harry Potter w każdej części serii?
  Daty wydarzeń, jakie rozgrywają się w cyklu, nie zawsze są precyzyjnie określone – można jednak mniej więcej domyślać się, w jakim wieku był w każdej książce Harry Potter. Po kolei:
  • 11 lat (akcja rozpoczyna się w 11. urodziny chłopca)
  • 12–13 lat
  • 13–14 lat
  • 14–15 lat
  • 15–16 lat
  • 16–17 lat
  • 17–18 lat (cała historia kończy się po 18. urodzinach Harry'ego).

  Jakie nagrody literackie otrzymała seria Harry Potter?
  Wymienić można tu choćby takie odznaczenia jak: Nagroda Bookera dla dzieci, Złoty Medal Carnegie dla Literatury Dziecięcej, Nagroda Nestlé Smarties dla dzieci, Bram Stoker Award, Nagroda Hugo oraz National Book Awards.

  Czy istnieją książki dodatkowe lub spin-offy serii Harry Potter?
  Tak, istnieją dodatkowe książki i spin-offy serii Harry Potter – i są one prawdziwą gratką dla fanów. Wymienić można tu : „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Quidditch przez wieku” czy „Baśnie Barda Beedle’a”. Oczywiście nie można zapomnieć również o kultowych filmach, które powstały na bazie serii.
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.