Data modyfikacji:

Harry Potter. Wszystkie części po kolei

Saga o Harrym Potterze to kultowe książki dla młodzieży, które podbiły listy bestsellerów. Na całą serię składa się aż 7 powieści. Jeśli chcesz zacząć swoją literacką przygodę ze światem magii i poznać historię Harry’ego, Rona i Hermiony, zobacz, w jakiej kolejności czytać książki o perypetiach młodego czarodzieja i jego przyjaciół. Przedstawiamy części Harry’ego Pottera.
harry potter części

Harry Potter: wszystkie części

Saga o Harrym Potterze to książki, które powinien znać każdy młody człowiek. Świat młodych czarodziejów wyszedł spod pióra brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. Autorka, dzięki swojej bestsellerowej sadze, jest uznawana za jedną z najbogatszych pisarek na świecie, a książki o Harrym i spółce doczekały się świetnie przyjętych ekranizacji. Zobacz wszystkie części Harry’ego Pottera.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Pierwsza z części Harry’ego Pottera ukazała się w czerwcu 1997 roku. Wszystko zaczyna się od momentu, gdy rodzina Dursleyów pod drzwiami znajduje niespodziewanego gościa. To Harry Potter, syn ich krewnych, których Dursleyowie uważali zawsze za co najmniej dziwacznych.
Z listu rodzina dowiaduje się o losie, jaki spotkał rodziców malucha. Wszystko wskazuje na to, że spada na nich konieczność wychowania osieroconego dziecka.
Tym sposobem przez kolejne lata główny bohater powieści wiedzie niewdzięczny żywot u boku rodziny, do której zupełnie nie pasuje. Zamieszkuje komórkę pod schodami, a domownicy nie szczędzą mu złośliwości, zwłaszcza rozpieszczony kuzyn, Dudley.
Na szczęście pewnego dnia los uśmiecha się do Harry’ego Pottera i do drzwi domu Dursleyów, za pośrednictwem wyjątkowego posłańca, zostaje dostarczona niecodzienna przesyłka – list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart.
W tym momencie czytelnik wraz z młodym bohaterem powieści wkracza w świat magii. Już w drodze do Hogwartu Harry poznaje Rona i Hermionę, czyli jak się później okazuje, swoich najlepszych przyjaciół.
W samej szkole oczywiście aż roi się od tajemnic, ale największą zagwozdką, jaką przyjdzie rozwikłać młodym czarodziejom, jest zagadka Kamienia Filozoficznego. W pierwszym tomie Harry poznaje również swojego największego wroga, który będzie deptał mu po piętach przez wszystkie tomy powieści, czyli Lorda Voldemorta.

Harry Potter i Komnata Tajemnic

W drugiej części Harry’ego Pottera nasz czarodziej wpada w tarapaty już niemal od pierwszych stron. W domu jego wujostwa pojawia się skrzat Zgredek, który chcąc chronić młodego czarodzieja, próbuje odwieść go od powrotu do Hogwartu.
Powstaje z tego spore zamieszanie i początkowo wszystko wskazuje na to, że Harry Potter nie wróci na drugi rok nauki do szkoły Magii i Czarodziejstwa. Z opresji na szczęście ratują go niezawodni Weasleyowie.
W tej części czytelnik jeszcze dokładniej poznaje świat czarodziejów. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice i oczywiście wiele z nich gnieździ się w samym Hogwarcie, jak chociażby tytułowa Komnata Tajemnic.
Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nie wszyscy magicy zdają się być po właściwej stronie konfrontacji z Czarnym Panem, jak np. Lucjusz Malfoy, ojciec szkolnego kolegi Harry’ego, Draco. Co więcej, Harry, Ron i Hermiona będą musieli stawić czoła nie tylko zagadkom i nieprzychylnym im czarodziejom, ale również kryjącym się w podziemiach szkoły potworom.

Harry Potter i więzień Azkabanu

Wśród książek o Harrym Potterze to właśnie trzecia część wyznacza wyraźny zwrot ku nieco mroczniejszym klimatom. Na świat czarodziejów pada blady strach – z pilnie strzeżonego przez dementorów więzienia Azkaban ucieka piekielnie niebezpieczny przestępca, Syriusz Black.
Jak się później okazuje, uciekinier ma pewne związki z Harrym Potterem i stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla młodego czarodzieja.
To jednak nie koniec niespodzianek: w szkole pojawiają się nowi nauczyciele, jak chociażby zagadkowy Remus Lupin, a gajowy Hagrid w tej części będzie występował w zupełnie nowej roli.
Ponadto autorka pokazuje nam nieco więcej magicznego świata. Obok dobrze znanego już Hogwartu młodzi czarodzieje wyprawiają się do wioski Hogsmeade, która chociaż pełna atrakcji, okazuje się też z czasem niebezpieczna dla adeptów magii.

Harry Potter i Czara Ognia

W czwartej części przygód Harry’ego Pottera, Rona i Hermiony okazuje się, że świat magii i czarodziejstwa sięga znacznie dalej niż bezpieczne mury Hogwartu czy nawet Anglia, w której cała rzecz się dzieje.
Gdy Harry i jego przyjaciele zaczynają czwarty rok nauki, Dumbledore ogłasza, że w Hogwarcie odbędzie się Turniej Trójmagiczny, podczas którego w szranki staną przedstawicie wszystkich szkół magii. To oznacza, że do Hogwartu zjadą się reprezentacje zagranicznych placówek, w których uczy się eliksirów i techniki rzucania zaklęć.
Turniej to jedno. Ponadto w szkole pojawia się kolejny nauczyciel obrony przed czarną magią, Alastor Moody, zwany Szalonookim. Niestety w całą historię wplątane są również nieprzychylne Harry’emu moce i czytelnik szybko się przekona, że zło czyhające na młodego czarodzieja nie śpi – Lord Voldemort dzięki przychylnym mu stronnictwom rośnie w siłę.
„Harry Potter i czara ognia” to książka, w której nie brakuje dynamicznych zwrotów akcji czy zaskakujących wydarzeń.

Harry Potter i Zakon Feniksa

W kolejnej spośród książek o Harrym Potterze młody adept magii boryka się z problemami już od samego początku. Tym razem jednak Potter czuje się opuszczony przez najbliższych – z nieznanych mu powodów jego szkolni koledzy, a nawet zawsze wspierający go Dumbledore, odwracają się od chłopaka.
Tymczasem dyrektor szkoły powołuje tajną organizację – Zakon Feniksa, którego zadaniem jest zorganizowanie obrony przed Voldemortem. Niestety pomimo wysiłków przyjaciół niefortunne zdarzenia nie omijają Harry’ego i podobnie jak poprzednio z trudem udaje się młodemu czarodziejowi dotrzeć do Hogwartu.
Dziwne rzeczy dzieją się także w Szkole Magii i Czarodziejstwa – z ramienia ministerstwa do grona nauczycielskiego dołącza Dolores Umbridge, która szybko staje się najbardziej znienawidzoną nauczycielką w szkole. Jednocześnie, za pozornie bezpiecznymi murami Hogwartu, Voldemort skupia wokół siebie coraz większe siły i stanowi realne zagrożenie dla świata czarodziejów.

Harry Potter i Książę Półkrwi

Jakie ma przygody Harry Potter w kolejnej części? Szósty tom przygód młodego czarodzieja przynosi jeszcze więcej zaskakujących zwrotów akcji i znacznie mroczniejszy klimat. Obok szkolnych perypetii i pierwszych miłości w Hogwarcie dzieje się wiele złego.
Darco Malfoy poszedł w ślady swojego ojca i jego posunięcia wyraźnie wskazują, że działa na rzecz Voldemorta. W Hogwarcie panuje napięta atmosfera, a śmierciożercy poczynają sobie coraz śmielej.
Tymczasem Dumbledore wprowadza Harry’ego w arkana czarnej magii, jaką posłużył się wcześniej Voldemort, aby zapewnić sobie nieśmiertelność. W ten sposób młody adept magii dowiaduje się o istnieniu horkruksów – artefaktów, w których zaklęta została rozszczepiona dusza Czarnego Pana.
Co więcej, w ręce wpada mu podręcznik do nauki eliksirów, który należał wcześniej do tajemniczego Księcia Półkrwi. Książka pełna jest odręcznych zapisków, które pozornie mają pomóc młodemu czarodziejowi w nauce.

Harry Potter i Insygnia Śmierci

W ostatnim tomie sagi o Harrym Potterze po śmierci jednej z najbliższych osób młody czarodziej musi stawić czoła przygnębiającej rzeczywistości: Hogwart nie jest już takim samym miejscem jak dotychczas, a Ministerstwo Magii zostało opanowane przez zwolenników Voldemorta.
W efekcie zaczyna się oficjalne polowanie na Harry’ego, więc młody czarodziej nie wraca do szkoły na ostatni rok nauki. Zamiast tego Potter podejmuje się śmiertelnie niebezpiecznego zadania: postanawia odnaleźć i zniszczyć horkruksy, w których zaklęta jest dusza Voldemorta, co ma pomóc ostatecznie zniszczyć czarnoksiężnika.
Obok książek i filmów o Harrym wielką popularnością cieszą się gadżety z uniwersum młodego czarodzieja. Fani cenią sobie przede wszystkim serie klocków Lego inspirowanych opowieściami J.K. Rowling.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny