Data modyfikacji:

Książka podobna do Harry’ego Pottera, czyli polecane książki dla fanów magii

Nie tylko cykl o Harrym Potterze wciąga. Powstało też sporo intrygujących historii podobnych do przygód czarodzieja. Wiele z nich jest dobrze napisanych, ma wartką akcję i fabułę, od której trudno się oderwać. Oto książki podobne do Harry’ego Pottera.

książka podobna do Harry'ego Pottera

Książki podobne do Harry’ego Pottera

Jesteś fanem przygód Harry’ego Pottera? Części z cyklu znasz już prawie na pamięć? Pora zatem na przeniesienie się do innych światów, które pokochasz równie mocno. Zobacz, jaka książka podobna do Harry’ego Pottera powinna stać się twoją następną lekturą.

  1. Cykl Zwiadowcy, John Flanagan
  2. Ikabog, J.K. Rowling
  3. Osobliwy dom pani Peregrine, Ransom Riggs
  4. Kroniki Jaaru. Księga Luster, Adam Faber
  5. Saga Dwór cierni i róż, Sarah J. Maas

Cykl Zwiadowcy, John Flanagan

Serię „Zwiadowcy” australijskiego pisarza Johna Flanagana bez obaw można polecić wszystkim szukającym książek podobnych do Harry’ego Pottera. Bohater, Will – podobnie jak czarodziej z Hogwartu – jest sierotą. Bardzo chciałby zostać uczniem Szkoły Rycerskiej, jak jego waleczny ojciec, brak mu jednak warunków – jest niski, chudy i nie ma zbyt wiele siły. Dlatego, gdy niespodziewanie dostaje propozycję dołączenia do legendarnej, choć okrytej złą sławą grupy Zwiadowców, nie waha się ani chwili. Jego przygody można śledzić w kilkunastu dobrych książkach fantasy.

Ikabog, J.K. Rowling

Kochasz przygody Harry’ego Pottera? Podobne książki napisała… J.K. Rowling. Jej nowa powieść tak naprawdę wcale nie jest nowa, bo powstała wiele lat temu. „Ikabog” jest magiczną opowieścią o pewnym mieście zwanym Coniemiara, w którym wszyscy żyją szczęśliwie, dostatnio i ciekawie, jednak drżą przed potworem z bagien, nazywanym właśnie tytułowym Ikabogiem. Okolicą włada próżny król Fred, otacza się jeszcze bardziej pustymi i podstępnymi sługami.

Historię tę Rowling pisała jako prezent dla swoich dzieci, gdy były małe, jednak bardziej pochłonęły ją prace nad cyklem o Harrym Potterze, dlatego pierwsza wersja książki wylądowała na strychu, gdzie przeleżała 10 lat. W czasie pandemii w 2020 roku pisarka wróciła do niej i zaczęła udostępniać fragmenty powieści w sieci, by umilić czas dzieciom zamkniętym w domach, a część wpływów z publikacji książki Rowling postanowiła przeznaczyć na pomoc osobom dotkniętym skutkami choroby COVID-19.

Osobliwy dom pani Peregrine, Ransom Riggs

To historia mrożąca krew w żyłach – dobrze napisany thriller dla młodzieży. Autor wpadł na pomysł napisania książki po obejrzeniu prawdziwych, bardzo starych zdjęć. Historia 16-letniego Jacoba Portmana naprawdę trzyma w napięciu. Chłopak w dzieciństwie wielokrotnie słuchał tajemniczych opowieści dziadka o niezwykłych dzieciach z wyspy Carinholm, taktował jednak te historie z przymrużeniem oka – jak bajki.

Wszystko jednak zmienia się, gdy Jacob staje się świadkiem morderstwa dziadka i w chwili jego śmierci dostrzega dziwną istotę. Od tej pory dręczą go koszmary, postanawia więc wyruszyć do sierocińca, o którym opowiadał dziadek. Nie wierzy, że jego historie były prawdziwe, jednak na miejscu okazuje się, że w opustoszałym domu naprawdę mieszkają dzieci o nadprzyrodzonych zdolnościach. Pierwszą część historii w 2016 roku zekranizował sam Tim Burton.

Kroniki Jaaru. Księga Luster, Adam Faber

Ta historia to świetnie napisane fantasy dla dzieci i młodzieży. Składa się z kilku tomów, łączy je dziewczynka, która – podobnie jak Harry Potter – uczy się, jak być czarodziejką.

Kate Hallender jest zwykłą nastolatką, mieszka u swojej ciotki w Londynie. Pewnego razu trafia do tajemniczego sklepu z czarodziejskimi przedmiotami. Właścicielka daje jej magiczną Księgę Luster. To z niej Kate dowiaduje się, jak rzucić miłosny urok – dziewczyna robi to: postanawia zauroczyć przystojnego Jonathana, jednak czar zaczyna działać inaczej, niż Kate sobie wyobrażała. W efekcie trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia. Tam rozpoczyna się jej wielka i przedziwna przygoda.

Saga Dwór cierni i róż, Sarah J. Maas

Ostatnia nasz propozycja wśród książek podobnych do Harry’ego Pottera. Historia ta zawładnie sercami starszych nastolatków i młodzieży – jest tu miłość i nienawiść, dobro i zło, emocje trzymają w napięciu aż do ostatniej strony pierwszego tomu sagi. Sarah J. Maas, zdolna i młoda (urodzona w 1986 roku) amerykańska pisarka, postanowiła stworzyć własną interpretację Pięknej i Bestii. To połączenie klasycznej baśni z legendą o czarodziejskich istotach. Ale baśń przeistacza się tu w niezwykłą opowieść o miłości bez granic.

Bohaterka, 19-letnia Feyra, lata temu przyrzekła umierającej matce, że zaopiekuje się ojcem i siostrami – została w ten sposób jedyną żywicielką rodziny. Pewnego razu podczas polowania Feyra zabija wilka, nie mając pojęcia, że był on magiczną istotą. Niedługo potem przybywa do niej bestia i żąda, by udała się z nią do magicznej krainy i tam zamieszkała do końca swych dni, odkupując w ten sposób swoją winę i zabicie wilka.

Bestia okazuje się potomkiem starożytnych władców, a między Feyrą a nią rodzi się dziwna więź. Polecamy kolejne tomy sagi Sarah J. Maas: „Dwór mgieł i furii”, „Dwór skrzydeł i zguby” oraz „Dwór szronu i blasku gwiazd ”.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska