Data modyfikacji:

Liu Cixin – książki. Jakie książki Liu Cixina wybrać?

Liu Cixin to pisarz, o którym w ostatnich latach zrobiło się dość głośno, między innymi dzięki filmowych adaptacjom jego twórczości, a także trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Mimo tego, że autor urodził się i wychował w Chinach, tłumaczenia jego książek i opowiadań ukazują się na całym świecie. Dzieła Cixina przyciągają czytelników za sprawą jego unikalnego spojrzenia na rozwój technologii, wizji przyszłość naszej planety, a także filozofii i stylu, różniących się od tych oferowanych przez dominujących w gatunku autorów ze Stanów Zjednoczonych i Zachodu.
ksiązki liu cixin

Liu Cixin. Biografia autora

Liu Cixin urodził się w Pekinie w 1963 roku, ale niedługo po przyjściu na świat jego rodzina padła ofiarą bezlitosnej polityki Rewolucji Kulturalnej i została przymusowo przesiedlona na prowincję, gdzie została zmuszona do pracy w kopalni. Po ukończeniu wyższych studiów inżynieryjnych, w 1988 roku przeniósł się do prowincji Shanxi, w północno-środkowej części Chin, gdzie rozpoczął pracę jako specjalista technik w jednej z lokalnych elektrowni.
Swoją pisarską karierę Liu Cixin rozpoczął jeszcze w 1989 roku, publikując jedną z pierwszych cyberpunkowych powieści w Chinach. W kolejnych latach regularnie wydawał krótkie opowiadania publikowane w chińskich magazynach, a także zebrane antologie swoich prac. Mimo licznych nagród i wyróżnień zdobytych w ojczyźnie oraz uznania i popularności wśród czytelników, Cixin przez barierę językową pozostawał nieznany poza granicami Chin. Zmieniło się to, gdy wydawcy z Zachodu pod koniec lat 2000 zainteresowali się jego trylogią „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”, która odbiła się szerokim echem w świecie fanów książek science fiction.
W swoich powieściach i opowiadaniach Liu Cixin skupia się na kwestiach związanych z nierównościami społecznymi, przełomami w nauce, nowymi technologiami, a także ekologią i jej wpływem rozwój cywilizacji. Ogólnie mają bardziej pozytywny wydźwięk i przedstawiają nadzieję na to, że dzięki swojej zaradności i wytrwałości ludzkość pokona wiele największych przeciwności stojących na drodze do jej rozwoju. To kontrastuje często z bardziej cynicznym oraz pesymistycznym podejściem wielu zachodnich mistrzów science fiction. Pisarz w wywiadach twierdzi, że jednymi z największych inspiracji była dla niego twórczość George’a Orwella oraz Arthura C. Clarke’a.
Liu Cixin cały czas żyje i pracuje w Chinach. Pisarz unika wypowiadania się na tematy polityczne, ale wielokrotnie wyrażał otwarte wsparcie dla Komunistycznej Partii Chin, twierdząc między innymi, że w jego kraju nie mogą sprawdzić się rządy demokratyczne, a Chińczycy nie dbają specjalnie o wartości, takie jak indywidualna wolność lub pluralizm.

Jakie książki Liu Cixina przeczytać?

Na język polski przetłumaczone zostały najważniejsze powieści autora. Poza trylogią „Wspomnienia o przeszłości Ziemi” w księgarniach znajdziemy też cztery inne pozycje, z których ostatnia ukazała się w 2021 roku.

Trylogia „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”

Trylogia „Wspomnienia o przeszłości Ziemi” to najważniejsze dzieło Chińczyka, przez wielu uznawane jest za jedną z najlepszych serii science fiction w historii gatunku. Książki sprzedały się w sumie w liczbie ponad 8 milionów egzemplarzy i przetłumaczone zostały na ponad 20 różnych języków.
Akcja trylogii rozgrywa się na przestrzeni wieków i przedstawia kronikę kontaktu ludzkości z niezwykle zaawansowaną obcą cywilizacją, która wysyła w kierunku Ziemi potężną armadę inwazyjną, a także forpocztę pod postacią AI inwigilującego planetę i przejmującego kontrolę nad naszą technologią. Czytelnicy śledzą losy wielu różnych bohaterów, starających się znaleźć różne rozwiązania nadchodzącego kryzysu.
  • „Problem trzech ciał” (tyt. org. 三体, 2008); w Polsce książka ukazała się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Rebis.
  • „Ciemny las” (tyt. org. 黑暗森林, 2008); w Polsce książka ukazała się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Rebis.
  • „Koniec śmierci” (tyt. org. 死神永生, 2010); w Polsce książka ukazała się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Rebis.
Książki z serii były wielokrotnie wyróżniane, w tym prestiżową nagrodę Hugo, która została wówczas po raz pierwszy przyznana autorowi nieanglojęzycznemu.

Pozostałe powieści Liu Cixina

  • „China 2185” (tyt. org. 中国2185; 1989); brak polskiego wydania.
  • „The devil's bricks” (tyt. org. 魔鬼积木, 2002); brak polskiego wydania.
  • „Era supernowej” (tyt. org. 超新星纪元, 2003); w Polsce książka ukazała się w 2019 roku nakładem wydawnictwa Rebis.
  • „Piorun kulisty” (tyt. org. 球状闪电, 2004); w Polsce książka ukazała się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Rebis.
  • „O mrówkach i dinozaurach” (2010); w Polsce książka ukazała się w 2021 roku nakładem wydawnictwa Rebis.

Opowiadania

Liu Cixin ma na swoim koncie wiele opowiadań oraz esejów, z których większość została zebrana w antologiach. W Polsce oficjalnie ukazało się wyłącznie opowiadanie „Wędrująca Ziemia”, które w 2019 roku doczekało się wysokobudżetowej adaptacji filmowej, wyprodukowanej w Chinach i dystrybuowanej na całym świecie za pośrednictwem serwisu Netflix.
  • „Wędrująca Ziemia” (tyt. org. 流浪地球, 2000); opowiadanie ukazało się antologii „Kroki w nieznane” (2014), która została wydana nakładem wydawnictwa Solaris, a także w 2020 roku jako samodzielne wydanie nakładem wydawnictwa Rebis.
Zdjęcie: Envato Elements