Najlepsze książki science fiction nie tylko są źródłem świetnej rozrywki, ale również mają walor edukacyjny. Gatunek ten wyróżnia się fabułą opartą na przewidywaniach w zakresie osiągnięć nauki i ich wpływu na ludzkość. Po które pozycje warto sięgnąć? Sprawdź nasz ranking książek science fiction!
Science fiction to gatunek literacki z kręgu fantastyki, którego fabuła opiera się na przewidywaniach w zakresie osiągnięć nauki. Akcja zazwyczaj toczy się w przyszłości i ukazuje zmagania ludzkości ze skutkami dokonań naukowych oraz technicznych.
Fabuła skłania do refleksji nad ludzkością, zmusza do myślenia i trzyma w napięciu. Wszystko to sprawia, że powieści science fiction mają rzesze fanów na całym świecie i często trafiają do zestawień najlepszych książek.
Jakie książki science fiction zdecydowanie warto przeczytać? Sprawdź nasz ranking kultowych powieści dla dorosłych z tego gatunku! Wiele z nich to książki postapokaliptyczne.
Pierwsze miejsce w naszym rankingu książek science fiction zajmuje „Bastion” Stephena Kinga. Książka snuje przed czytelnikiem wizję świata po zagładzie biologicznej. Nowy gatunek grypy dziesiątkuje ludzkość, a ci, którzy przetrwali, zaczynają mieć niezwykłe wizje. Zwiastują one pojawienie się wysłanników Dobra i Zła…
„Diunę” Franka Herberta uznaje się za jedno z ważniejszych dzieł z gatunku science fiction. Akcja powieści toczy się na planecie Arrakis (Diuna), na której znajdują się złoża melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej jasnowidzenie i odbywanie podróży kosmicznych. O panowanie nad planetą walczą dwa zwaśnione rody, a wydobycie cennej substancji utrudniają powstające na Diunie gigantyczne czerwie.
Trzecie miejsce w naszym rankingu powieści science fiction zajmuje „Nowy wspaniały świat” Huxleya. Antyutopia dzieje się w roku 2540, w tak zwanej Republice świata. Jej obywatele powstają przez klonowanie, a za trzy słowa przewodnie Republiki uznać można: wspólność, identyczność i stabilność. Tymczasem na obrzeżach państwa istnieje Rezerwat, w którym garstka ludzi wciąż żyje według „starych zasad”. To wspaniała powieść, której filozoficzne przesłanie ważne jest do dziś.
„451 stopni Fahrenheita” to książka science fiction, której akcja toczy się w USA w dalekiej przyszłości. Choć państwo jest potęgą i prowadzi wojnę z całą resztą świata, z pewnością nie można nazwać go rajem. W kraju zakazane jest czytanie książek, sam tytuł książki oznacza zaś temperaturę, w której pali się papier.
„Pan Lodowego Ogrodu” to powieść science fiction polskiego autora. Przedstawia losy Vuko Drakkainena, którego najnowsze zdobycze techniki czynią nadczłowiekiem. Na obcej planecie szuka naukowców, z którymi dwa lata wcześniej został utracony kontakt. Zadanie to utrudniają obcy mieszkańcy planety.
Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać „Solaris” Stanisława Lema. Książka science fiction opowiada historię psychologa, który przybywa na stację badawczą unoszącą się nad oceanem pokrywającym tajemniczą planetę Solaris. Chce poznać naturę niezwykłego oceanu oraz odkryć, dlaczego ludzie wokół zaczynają zachowywać się w dziwny sposób.
Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje powieść science fiction autorstwa Remigiusza Mroza. Okręt badawczy podróżuje przez kosmos, a jego załoga pogrążona jest w kriogenicznym śnie. Przedwcześnie ze snu budzi się astrofizyk i odkrywa, że oprócz niego przetrwał jedynie nawigator. Jak rozwiązać zagadkę niepowodzenia misji? Sięgnij po książkę, aby się przekonać
Przeczytaj również: Remigiusz Mróz – książki i kolejność czytania
„Droga” to powieść science fiction o tematyce postapokaliptycznej. Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych, które jak cała reszta Ziemi zostały zniszczone przez straszny kataklizm. Zniszczony świat przemierzają ojciec z synem, a powieść opisuje ich niebezpieczną podróż w nieznane.
Akcja powieści science fiction „Modyfikowany węgiel” toczy się w XXVI wieku. Ludzkość podbiła kosmos, jednak w odległą galaktykę zabrała również ksenofobię oraz skłonność do toczenia krwawych wojen. Dzięki dokonaniom nauki świadomość człowieka można zapisać i przenieść po śmierci do nowego ciała. Niestety nieśmiertelność wcale nie oznacza rozwiązania wszelkich problemów.
„Echo z otchłani” to kolejna wyczekiwana powieść Remigiusza Mroza będąca kontynuacją „Chóru zapomnianych głosów”. Historia rozpoczyna się w momencie, gdy ISS Kennedy wraca na Ziemię, która pod wpływem globalnego kataklizmu zmieniła się w pustą, jałową planetę. Chcesz dowiedzieć się, co zdarzyło się na Ziemi i jak odkupić ludzkość? Sięgnij po tę ciekawą książkę SF!
„Problem Trzech ciał” jest światowym bestsellerem chińskiej pisarki Cixin Liu. Akcja trylogii dzieje się w Chinach w XXI wieku. Po serii samobójstw czołowych fizyków naukowiec Wang Miao staje się członkiem komisji śledczej, która ma zbadać przyczyny tych zdarzeń. Podczas pracy natyka się na wirtualną grę „Trzy ciała”. Jej celem jest uratowanie mieszkańców pewnej planety. Wang szybko przekonuje się, że gra ma dużo wspólnego z rzeczywistością...
Kolejną pozycją w naszym rankingi najlepszych książek SF jest „Vengeful. Mściwi” autorstwa Victorii Schwab. Powieść jest kontynuacją „Nikczemnych” i częścią bestsellerowego cyklu. Marcella Riggins długo zbierała siły po tym, gdy prawie otarła się o śmierć. Teraz jednak powraca i odzyskuje władzę, aby zrealizować swój chytry plan. Marzy o nieśmiertelnych rządach… Jak potoczą się dalsze losy miasta i czy czekają je kolejne walki? Przekonaj się sam!
Kolejną książką science fiction w rankingu jest „Podwójny pasjans” George’a R.R. Martina. Choć powieść ma już swoje lata, w Polsce wydana została niedawno. Jest częścią cyklu „Dzikie karty”, a jej akcja toczy się na tajemniczej planecie Takis, z której pochodzi wirus dzikich kart. Bitwy superbohaterów, intrygi, zdrady – to wszystko znajdziesz w tej ciekawej książce sci-fi.
„Skaza na niebie” Tomasza Kołodziejczaka to nowa książka science fiction polskiego autora. W jej skład wchodzi kilka niepublikowanych wcześniej opowiadań. Ich historia toczy się w przyszłości w obliczu nadchodzącej zagłady. Bitwy, poznawanie nieznanego i wartka akcja – to wszystko znajdziesz w tej ciekawej książce SF.
Kolejną pozycją w naszym rankingu najlepszych książek sci-fi jest „Luna: Wschód”. Powieść wchodzi w skład trylogii autorstwa Iana McDonalda. Opowiada historię rodziny księżycowych Pięciu Smoków. Rody te kontrolują surowce znajdujące się na Księżycu, bez przerwy walcząc o nie między sobą. Kto uzyska hegemonię i kto okaże się zwycięzcą? Dowiesz się, czytając tę ciekawą książkę!
„Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza to ciekawa książka science fiction opowiadająca historię Vuko Drakkainena. Bohater wyrusza na ratunek naukowej ekspedycji badającej obcą cywilizację na planecie Midgaard. Co napotka na swojej drodze i jak potoczą się losy bohaterów? Koniecznie się przekonaj!
Ostatnią pozycją w naszym rankingu najlepszych książek SF jest seria „Obcy” autorstwa Alana Deana Fostera, a właściwie dwie jej najnowsze części. Są to zbeletryzowane wersje kultowych filmów Jamesa Camerona i Ridleya Scotta. Tajemnicze planety, strach o przetrwanie i walki z Obcym – to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika filmowego pierwowzoru.
Szukasz dobrych powieści science fiction dla młodzieży? Poniżej znajdziesz nasz krótki ranking.
Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu książek science fiction dla młodzieży zajmują „Igrzyska śmierci”. Seria powieści opisuje historię szesnastoletniej Katniss i toczy się w totalitarnym kraju zbudowanym na zgliszczach dawnych Stanów Zjednoczonych. Państwo zostało podzielone na dystrykty, które jednak pewnego dnia zbuntowały się i zainicjowały powstanie. Zostało ono jednak brutalnie stłumione, a na pamiątkę tego wydarzenia władze co rok organizują krwawe igrzyska, na które każdy dystrykt ma obowiązek dostarczyć dwóch uczestników.
Przeczytaj również: Świat Dysku: książki w kolejności. Jak zacząć przygodę z Terrym Pratchettem?
Choć powieść Rafała Kosika z pewnością można zaliczyć do gatunku science fiction, jest również pełna humoru i zabawnych sytuacji. Opowiada historię trójki warszawskich gimnazjalistów, których raz po raz zaczynają spotykać coraz dziwniejsze przygody. Zdecydowanie warto przeczytać!
Ostatnią książką, a właściwie serią książek w naszym rankingu, jest „Delirium” autorstwa Lauren Oliver. Trylogia opowiada historię świata, w którym miłość traktowana jest jak choroba. Aby zapobiec jej negatywnym skutkom, obywateli poddaje się zabiegowi, po którym stają się oni odporni na delirium. Jak skończą się takie działania? Sięgnij po książkę, aby się przekonać.
Autorka: Olga Wacholc