Data modyfikacji:

Najlepsze książki science fiction

Jesteś fanem powieści science fiction? A może dopiero chcesz zacząć przygodę z fantastyką naukową? Powieści z tego niezwykle ciekawego gatunku nie tylko wciągają, lecz także zmuszają do myślenia. Po jaką pozycję warto sięgnąć? Sprawdź nasz ranking książek science fiction dla dorosłych i młodzieży.

science fiction

Książki science fiction: najlepsze powieści dla dorosłych i młodzieży

Science fiction to gatunek literacki z kręgu fantastyki, którego fabuła opiera się na przewidywaniach w zakresie osiągnięć nauki. Akcja zazwyczaj toczy się w przyszłości i ukazuje zmagania ludzkości ze skutkami dokonań naukowych oraz technicznych.

Fabuła skłania do refleksji nad ludzkością, zmusza do myślenia i trzyma w napięciu. Wszystko to sprawia, że powieści science fiction mają rzesze fanów na całym świecie i często trafiają do zestawień najlepszych książek.

Science fiction: książki dla dorosłych

Jakie książki science fiction zdecydowanie warto przeczytać? Sprawdź nasz ranking kultowych powieści dla dorosłych z tego gatunku! Wiele z nich to książki postapokaliptyczne.

Bastion – Stephen King

Pierwsze miejsce w naszym rankingu książek science fiction zajmuje „Bastion” Stephena Kinga. Książka snuje przed czytelnikiem wizję świata po zagładzie biologicznej. Nowy gatunek grypy dziesiątkuje ludzkość, a ci, którzy przetrwali, zaczynają mieć niezwykłe wizje. Zwiastują one pojawienie się wysłanników Dobra i Zła…

Diuna – Frank Herbert

„Diunę” Franka Herberta uznaje się za jedno z ważniejszych dzieł z gatunku science fiction. Akcja powieści toczy się na planecie Arrakis (Diuna), na której znajdują się złoża melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej jasnowidzenie i odbywanie podróży kosmicznych. O panowanie nad planetą walczą dwa zwaśnione rody, a wydobycie cennej substancji utrudniają powstające na Diunie gigantyczne czerwie.

Nowy wspaniały świat – Aldous Huxley

Trzecie miejsce w naszym rankingu powieści science fiction zajmuje „Nowy wspaniały świat” Huxleya. Antyutopia dzieje się w roku 2540, w tak zwanej Republice świata. Jej obywatele powstają przez klonowanie, a za trzy słowa przewodnie Republiki uznać można: wspólność, identyczność i stabilność. Tymczasem na obrzeżach państwa istnieje Rezerwat, w którym garstka ludzi wciąż żyje według „starych zasad”. To wspaniała powieść, której filozoficzne przesłanie ważne jest do dziś.

451 stopni Fahrenheita – Ray Bradbury

„451 stopni Fahrenheita” to książka science fiction, której akcja toczy się w USA w dalekiej przyszłości. Choć państwo jest potęgą i prowadzi wojnę z całą resztą świata, z pewnością nie można nazwać go rajem. W kraju zakazane jest czytanie książek, sam tytuł książki oznacza zaś temperaturę, w której pali się papier.

Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

„Pan Lodowego Ogrodu” to powieść science fiction polskiego autora. Przedstawia losy Vuko Drakkainena, którego najnowsze zdobycze techniki czynią nadczłowiekiem. Na obcej planecie szuka naukowców, z którymi dwa lata wcześniej został utracony kontakt. Zadanie to utrudniają obcy mieszkańcy planety.

Solaris – Stanisław Lem

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać „Solaris” Stanisława Lema. Książka science fiction opowiada historię psychologa, który przybywa na stację badawczą unoszącą się nad oceanem pokrywającym tajemniczą planetę Solaris. Chce poznać naturę niezwykłego oceanu oraz odkryć, dlaczego ludzie wokół zaczynają zachowywać się w dziwny sposób.

Chór zapomnianych głosów – Remigiusz Mróz

Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje powieść science fiction autorstwa Remigiusza Mroza. Okręt badawczy podróżuje przez kosmos, a jego załoga pogrążona jest w kriogenicznym śnie. Przedwcześnie ze snu budzi się astrofizyk i odkrywa, że oprócz niego przetrwał jedynie nawigator. Jak rozwiązać zagadkę niepowodzenia misji? Sięgnij po książkę, aby się przekonać

Przeczytaj również: Remigiusz Mróz – książki i kolejność czytania

Droga – Cormac McCarthy

„Droga” to powieść science fiction o tematyce postapokaliptycznej. Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych, które jak cała reszta Ziemi zostały zniszczone przez straszny kataklizm. Zniszczony świat przemierzają ojciec z synem, a powieść opisuje ich niebezpieczną podróż w nieznane.

Modyfikowany węgiel – Richard Morgan

Akcja powieści science fiction „Modyfikowany węgiel” toczy się w XXVI wieku. Ludzkość podbiła kosmos, jednak w odległą galaktykę zabrała również ksenofobię oraz skłonność do toczenia krwawych wojen. Dzięki dokonaniom nauki świadomość człowieka można zapisać i przenieść po śmierci do nowego ciała. Niestety nieśmiertelność wcale nie oznacza rozwiązania wszelkich problemów.

Najlepsze książki science fiction dla młodzieży

Szukasz dobrych powieści science fiction dla młodzieży? Poniżej znajdziesz nasz krótki ranking.

Igrzyska śmierci – Suzanne Collins

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu książek science fiction dla młodzieży zajmują „Igrzyska śmierci”. Seria powieści opisuje historię szesnastoletniej Katniss i toczy się w totalitarnym kraju zbudowanym na zgliszczach dawnych Stanów Zjednoczonych. Państwo zostało podzielone na dystrykty, które jednak pewnego dnia zbuntowały się i zainicjowały powstanie. Zostało ono jednak brutalnie stłumione, a na pamiątkę tego wydarzenia władze co rok organizują krwawe igrzyska, na które każdy dystrykt ma obowiązek dostarczyć dwóch uczestników.

Przeczytaj również: Świat Dysku: książki w kolejności. Jak zacząć przygodę z Terrym Pratchettem?

Felix, Net i Nika – Rafał Kosik

Choć powieść Rafała Kosika z pewnością można zaliczyć do gatunku science fiction, jest również pełna humoru i zabawnych sytuacji. Opowiada historię trójki warszawskich gimnazjalistów, których raz po raz zaczynają spotykać coraz dziwniejsze przygody. Zdecydowanie warto przeczytać!

Delirium – Lauren Oliver

Ostatnią książką, a właściwie serią książek w naszym rankingu, jest „Delirium” autorstwa Lauren Oliver. Trylogia opowiada historię świata, w którym miłość traktowana jest jak choroba. Aby zapobiec jej negatywnym skutkom, obywateli poddaje się zabiegowi, po którym stają się oni odporni na delirium. Jak skończą się takie działania? Sięgnij po książkę, aby się przekonać.