Książki postapokaliptyczne opowiadają o świecie zniszczonym przez ogromną katastrofę. Mówią o samotności bohaterów oraz ratowaniu świata, trzymając czytelnika w napięciu. Jakie powieści z tego gatunku warto przeczytać? Sprawdź nasz ranking najlepszych książek postapo.
Fantastyka postapokaliptyczna to gatunek literacki, który opiera się na wizji świata po wielkim kataklizmie lub innego rodzaju apokalipsie. Książki postapokaliptyczne poruszają takie problemy, jak radzenie sobie z katastrofą, samotność bohaterów czy też konieczność ratowania śwata. To najlepsze książki dla miłośników klimatów postapo.
Choć powieści postapokaliptyczne są z reguły pesymistyczne, często pozostawiają promyk nadziei na to, że dobrzy ludzie są w stanie uratować świat. Skłaniają również do refleksji nad działaniami człowieka i nad tym, jak postęp technologiczny mógłby przyczynić się do apokalipsy. Książki postapo trzymają w napięciu i sprawiają, że trudno się od nich oderwać.
Szukasz doskonałych, trzymających w napięciu książek postapokaliptycznych? Sprawdź nasz ranking kultowych powieści z tego gatunku!
Pierwsze miejsce w naszym rankingu książek postapokaliptycznych zajmuje „Metro 2033” Głuchowskiego. Akcja rosyjskiej powieści rozgrywa się w Moskwie w 2033 roku, 20 lat po wojnie atomowej. Dzieło opowiada o życiu ludzi, którzy przeżyli zagładę i zamieszkują stacje oraz korytarze moskiewskiego metra. Jest częścią trylogii. Musisz koniecznie przeczytać wszystkie książki z tej znakomitej serii!
W rankingu książek postapo nie mogło zabraknąć mistrza grozy Stephena Kinga i książki „Bastion”. Nowoczesna broń biologiczna zdziesiątkowała ludzkość, a ci, którzy przetrwali, zmagają się z niezwykłymi snami. Wizje te zwiastują pojawienie się na świecie wysłanników Dobra i Zła… Co dzieje się dalej? Sięgnij po powieść, aby się dowiedzieć!
„Droga” McCarthy’ego to kultowa książka opisująca rzeczywistość po straszliwym kataklizmie, który zniszczył większość życia na naszej planecie. Ojciec i syn przemierzają teren byłych Stanów Zjednoczonych, a powieść opowiada historię ich niebezpiecznej podróży w nieznane…
Kolejne miejsce w naszym rankingu najlepszych książek postapokaliptycznych zajmuje „Rok 1984” Orwella. Ta kultowa powieść toczy się w Londynie w przyszłości, w roku 1984 (książka wydana została przed tym rokiem). Krajem rządzi totalitarna władza, która dzieli społeczeństwo na trzy klasy społeczne. Orwell opisuje przerażający świat, w którym nie istnieje wolność. Warto dodać, że to właśnie z tej książki pochodzi znane wszystkim pojęcie „Wielki Brat”.
„Futu.re” to kolejna książka postapokaliptyczna Dmitrija Głuchowskiego. Opisuje pozornie idealny świat, w którym śmierć nie istnieje, a ziemię zaludniają zdrowi, wiecznie żyjący ludzie. Sytuacja jednak może łatwo wymknąć się spod kontroli.
Kolejne miejsce w rankingu zajmują „Igrzyska śmierci” – kultowa seria książek postapokaliptycznych dla młodzieży Suzanne Collins. Totalitarne państwo powstałe na terenie byłych Stanów Zjednoczonych podzielone jest na Kapitol oraz 13 podległych mu dystryktów.
Któregoś dnia mieszkańcy dystryktów buntują się, lecz ich powstanie zostaje krwawo stłumione. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku władze organizują Głodowe Igrzyska, na które każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę w wieku 12-18 lat. Co się wydarzy? Sięgnij po tę wciągającą serię i przekonaj się sam!
Książka postapo „Podziemia Veniss” opowiada o trójce bohaterów żyjących w podziemnym mieście Veniss rządzonym przez okrutnego Lorda Quina. Antyutopia obfituje w opisy katastrof, wspaniałe detale i refleksje psychologiczne bohaterów.
„Komórka” Kinga to książka postapo, która na pewno spodoba się technologicznym sceptykom. Pewnego dnia główny bohater obserwuje, jak kobieta oraz dwie nastolatki nagle wpadają w szał i rzucają się na siebie. Następnie to samo dotyka inne osoby.
Nagle okazuje się, że powodem szaleństwa są… telefony komórkowe. Jedynym bezpiecznym miejscem jest centrum Maine, które jest poza zasięgiem telefonii. Co wydarzy się dalej? Przekonaj się sam!
Kolejne miejsce w rankingu zajmuje „Echo z otchłani” polskiego pisarza Remigiusza Mroza. Książka opisuje losy bohatera powracającego na Ziemię zniszczoną przez kataklizm. Bezpieczne są jedynie statki kosmiczne wiszące na orbicie. Co stało się na naszej planecie? Powieść jest drugą częścią kultowej książki „Chór zapomnianych głosów”.
„Apokalipsa według Pana Jana” to kolejna polska książka postapo w zestawieniu. W niedalekiej przyszłości większość ludzkości ginie w katastrofie nuklearnej. Pozostali walczą o przetrwanie. Wśród nich jest charyzmatyczny Pan Jan, który marzy o stworzeniu silnej, mocarnej Rzeczyspolitej…
Ostatnią pozycją w naszym zestawieniu najlepszych książek postapokaliptycznych jest „Wojna światów” Wellsa. Opowiada historię inwazji Marsjan na Ziemię. Przybysze z innej planety chcą opanować świat. Czy się im to uda? Książka może być interpretowana na wielu płaszczyznach i skłania do refleksji nad światem. To klasyk gatunku, po którego powinien sięgnąć każdy miłośnik postapokaliptycznej fantastyki.
„Ostatni brzeg” Nevila Shute to wyjątkowa książka postapokaliptyczna pełna refleksji i nostalgii. Akcja toczy się w Australii. Nuklearna katastrofa zniszczyła już północną półkulę Ziemi. Bohaterowie powieści oczekują na radioaktywną chmurę, która z pewnością niebawem nadciągnie nad ich kontynent i przyniesie zagładę. Książka opisuje przeżycia osób czekających na koniec świata, a także to, jak mierzą się z ostatnimi chwilami życia swojego oraz całej ludzkości.
„Outpost” to najnowsza książka postapo Dmitry’a Glukhovsky’ego, autora kultowego „Metra 2033”. Opisuje historię Rosji po apokalipsie. Zerwane zostały jej połączenia komunikacyjne, przez co niemożliwe wydaje się dotarcie do oddalonej o 250 km od Moskwy Placówki w Jarosławiu. Bohater książki, Pałkan, twierdzi, że za mostem nic już nie ma, jednak z jakiegoś powodu jest on pilnie strzeżony przez wartowników. Przybrany syn Pałkana, Jegor, nie chce uwierzyć, że świat za mostem już nie istnieje. Pewnego dnia ktoś wyłania się z otaczającej go mgły...
Kolejną książką postapo w naszym zestawieniu jest „Zagłada 2029” Radosława Pydysia. Świat w niej opisany pogrążony jest w nieładzie po zakończeniu III wojny światowej. Największe mocarstwa upadły, a pod koniec walk Stany Zjednoczone zdecydowały się na użycie broni biologicznej. Nowe wirusy spowodowały, że Amerykę Północną opanowały zombie i inne niebezpieczne kreatury. Jak zachowa się człowiek w takiej sytuacji? Co stanie się dalej? Dowiesz się, czytając książkę!
„Jestem legendą” to książka, w której klimat postapo miesza się z fantastyką. Robert Neville jest naukowcem i jednocześnie ostatnim żyjącym człowiekiem w miejscu, które było kiedyś Nowym Jorkiem. Żyje w świecie, w którym straszny wirus zamienił ludzkość w mięsożerne wampiry. Czy uda mu się powstrzymać zagładę i przemienić potwory z powrotem w ludzi? Sięgnij po tę książkę postapo, aby się dowiedzieć!
Kolejna z książek postapokaliptycznych w naszym zestawieniu to „World War Z” Maxa Brooksa. Opisuje świat po tragicznej wojnie ludzkości z hordą zombie. W potwory przemienili się ludzie na skutek działania nieznanej choroby. Powieść ma formę reportażu wojennego, a autor opowiada w niej o przeżyciach ludzi różnych narodowości oraz o zmianach, z jakimi musi mierzyć się świat.
„Głowa Kasandry” to książka postapo, która opisuje historię Teodora Hornica – osoby odpowiedzialnej za unieszkodliwianie nuklearnych pocisków. Świat po wojnie atomowej nie przypomina niczym znanej wcześniej Ziemi, a ocalali ludzie walczą o przetrwanie. Główny bohater musi rozbroić wszystkie pociski, by już nigdy więcej nie doszło do takiej katastrofy. Tytułowa Kasandra jest natomiast najpotężniejszą bronią nuklearną, która byłaby w stanie zniszczyć życie na całej planecie...
Kolejną pozycją w naszym zestawieniu literatury postapokaliptycznej jest „Gwiazdozbiór Psa”. To opowieść o Higu, który przetrwał groźną epidemię grypy, która zlikwidowała prawie całą ludzkość. Mieszka on na opuszczonym lotnisku, łowi ryby i chodzi na wędrówki. Pewnego dnia jednak dociera do niego transmisja radiowa z innego lotniska. Czy gdzieś indziej istnieje lepsze życie? Przekonaj się sam!
„Blackout” to powieść z gatunku literatury postapokaliptycznej, której akcja dzieje się w Europie. Pewnego dnia na całym kontynencie wysiada prąd. Włoski informatyk sądzi, że może to być atak terrorystyczny i rozpoczyna śledztwo. W Europie postępuje chaos, a rozwiązanie zagadki może przynieść prawdziwe niebezpieczeństwo...
Autorka: Olga Wacholc