Data publikacji:

Jacy są najlepsi polscy pisarze fantasy?

Fantastyka w Polsce ma się dobrze, czego najlepszym dowodem jest ukazujące się niezmiennie od lat 80. czasopismo o tym właśnie tytule. To tam debiutowali niektórzy z najlepszych polskich pisarzy fantasy i s.f. Po powieści i opowiadania współczesnych autorów chętnie sięgają młodsi i starsi czytelnicy, wielbiciele wątków naukowych, historycznych, a także mrocznych opowieści z pogranicza światów. Sapkowski, Kossakowska czy Grzędowicz to twórcy, których z pewnością warto znać. Którzy jeszcze polscy pisarze fantasy i s.f. są warci uwagi?
najlepsi polscy pisarze fantasy

Andrzej Sapkowski – najsłynniejszy wśród polskich pisarzy fantasy

Najlepsze książki fantasy od polskich twórców? Andrzeja Sapkowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Kiedy myślimy o polskich pisarzach fantasy, właśnie on przychodzi do głowy jako pierwszy. Jest bez wątpienia naszym najbardziej rozpoznawalnym za granicą autorem książek z tego gatunku. Wszystko to za sprawą Geralta z Rivii, bohatera sagi Wiedźmin. Książki po kolei trafiały na listę bestsellerów. Sława Sapkowskiego wzrosła dodatkowo po wydaniu serii gier komputerowych i ukazaniu się pierwszych sezonów serialu „Wiedźmin” na platformie Netflix.
Książki o Geralcie powinien przeczytać każdy, kto choć trochę interesuje się kulturą słowiańską, ponieważ ma szansę poszerzyć w ten sposób swoją wiedzę. Pisane są piękną polszczyzną, dzięki czemu są bardzo przyjemne w odbiorze. Ich dużym atutem są również żywe, ciekawie naszkicowane postacie, których losy śledzi się z wypiekami na twarzy.
Sapkowski to oczywiście nie tylko Wiedźmin. Warta uwagi jest również tak zwana trylogia husycka, czyli seria trzech książek fantastyczno-historycznych, rozpoczynająca się od tomu zatytułowanego „Narrenturm”. Zostały one także wydane w formie ciekawie zrealizowanego audiobooka czytanego przez przeszło 100 lektorów.

Andrzej Pilipiuk – kontrowersyjny polski pisarz fantasy

O Andrzeju Pilipiuku równie wiele mówi się w kontekście jasno określonych poglądów i kontrowersyjnych wypowiedzi, jak i w kontekście samej twórczości. Dlaczego mimo wszystko nie sposób pominąć Pilipiuka w zestawieniu najlepszych polskich pisarzy fantasy? Przy jego książkach nie można się nudzić. Są pisane lekkim, zabawnym językiem, a przy okazji wnoszą do wiedzy czytelnika ciekawostki historyczne, na które w innych okolicznościach by nie trafił.
Pilipiuk zasłynął przede wszystkim jako autor cyklu o Jakubie Wędrowyczu – wiejskim bimbrowniku i egzorcyście. Opowiadania te budzą w czytelnikach skrajne uczucia, jedni zaśmiewają się w przy nich w głos, podczas gdy inni uznają je za mało wartościowe.
Autor w swoim dorobku ma także wiele innych książek fantasy, między innymi cykl o podróżach w czasie „Oko jelenia” oraz o polskich wampirach – „Kuzynki Kruszewskie”.

Maja Lidia Kossakowska – pierwsza dama wśród polskich pisarzy fantasy

Tragicznie zmarła autorka nazywana jest pierwszą damą polskiej fantastyki. Jej niezwykła wyobraźnia i wrażliwość pozwoliły na stworzenie wielu fascynujących tomów powieści i opowiadań, których znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa dbałość o wszelkie detale. Autorka nie zamykała się na jeden gatunek i lubiła eksperymentować z różnymi stylami pisania. Najbardziej znanym przykładem twórczości Mai Kossakowskiej jest cykl „Zastępy Anielskie” należący do gatunku angel fantasy, którego głównymi bohaterami są zadziwiająco ludzkie, porzucone przez Boga anioły.

Jarosław Grzędowicz – polski pisarz łączący fantasy z science fiction

Najbardziej znanym cyklem Jarosława Grzędowicza jest „Pan Lodowego Ogrodu”, w którym przenikają się wątki charakterystyczne dla fantasy i science fiction. To nietypowe połączenie sprawia, że ten znany polski pisarz fantasy ma w gronie wielbicieli wielu czytelników, którzy cenią oba te gatunki.
Akcja książek z cyklu „Pan Lodowego Ogrodu” rozgrywa się na innej planecie – Midgaardzie, którą zamieszkuje rasa istot podobnych do ludzi. To tam wyrusza na swoją misję bohater, Vuko Drakkainen, którego zadaniem jest odnalezienie i sprowadzenie na Ziemię ludzkiej ekipy badawczej. Tak zaczyna się seria przygód, która zapełniła strony czterech wciągających tomów. Jarosław Grzędowicz to również autor wielu fascynujących opowiadań i powieści spoza wspomnianego cyklu. To zdecydowanie książki sf, które warto przeczytać.

Ewa Białołęcka – przedstawicielka polskich pisarzy fantasy, tworzących dla młodzieży

Perfekcyjnie posługująca się słowem Ewa Białołęcka wciąga w świat swoich powieści zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Pierwszą książką autorki jest tom opowiadań „Tkacz iluzji”, które stały się podstawą do powstania późniejszej pozycji „Naznaczeni błękitem” oraz dla całego cyklu „Kroniki Drugiego Kręgu”.
Dlaczego Ewę Białołęcką warto dołączyć do najbardziej wartościowych polskich pisarzy fantasy? Jej utwory trafiają zarówno do młodzieży, jak i do osób dorosłych. Opowiadają o losach młodych bohaterów, z którymi łatwo się utożsamić, dzięki temu są niezwykle wciągające i jednocześnie podnoszące na duchu.

Nie tylko fantasy – polscy pisarze s.f., których trzeba znać

Science fiction i fantasy to gatunki, które zwykle dość wyraźnie się rozdziela. Nie jest jednak tajemnicą, że bardzo często wielbiciele szeroko pojętej fantastyki interesują się wieloma gatunkami, których cechą wspólną jest wychodzenie poza świat realny. Przy okazji poznawania polskich pisarzy fantasy, warto zatem rzucić okiem na najciekawszych przedstawicieli s.f.

Jacy są najlepsi polscy pisarze s.f.?

Stanisław Lem – o jego twórczości można pisać całe tomy. Jego książki są inspirujące i intrygujące, a smaczku dodaje fakt, że jego genialny umysł przewidział powstanie wielu wynalazków, z którymi teraz obcujemy na co dzień.
Janusz Zajdel – najsłynniejszy polski przedstawiciel fantastyki społecznej. Po jego utwory powinny sięgać osoby, które cenią dystopie podobne do pisanych przez Orwella czy Huxleya.
Jacek Dukaj – współczesny autor s.f., którego książki są idealne dla osób lubiących ambitne wyzwania. Wymagają one skupienia i zaangażowania, a jednocześnie trzeba zaznaczyć, że w pełni na nie zasługują.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym