Wiedźmin Geralt, czarodziejka Yennefer, trubadur Jaskier i księżniczka Ciri – to główne postacie kultowej opowieści autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie. Musisz jednak wiedzieć, że cała historia nie ogranicza się jedynie do pięciu tomów sagi, a historia Geralta zaczyna się znacznie wcześniej, bo już w opowiadaniach. W jakiej kolejności czytać książki o Wiedźminie? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Sprawdź kolejność czytania Wiedźmina.
Prezentowaliśmy już najlepsze polskie kryminały i inne zestawienia książek. Teraz pora na sagę o Białym Wilku. Jaka jest kolejność czytania Wiedźmina?
„Ostatnie życzenie” to przyczynek do całej sagi książek o Wiedźminie. Na zbiór składa się kilka wcześniej już publikowanych opowiadań, które przeplatają wiodącą opowieść „Głos rozsądku”, zamykając całość w spójne ramy. To właśnie w tym tomie czytelnik ma okazję pierwszy raz spotkać samego Wiedźmina, jego wiernego druha Jaskra, tajemniczą Yennefer z Vengerbergu, księżniczkę Ciri i oczywiście Płotkę. Wydarzenia zawarte w „Ostatnim życzeniu” naznaczyły późniejszy los Geralta i zadecydowały o dalszym biegu wypadków, dlatego jest to punkt obowiązkowy, jeśli chcesz zacząć przygodę z książkami o Wiedźminie. Stąd dowiesz się, dlaczego przeznaczenie związało ze sobą los bezwzględnego zabójcy potworów i cintryjskiej księżniczki oraz jakie było tytułowe ostatnie życzenie Geralta, wypowiedziane po starciu z dżinnem.
Drugi tom opowiadań Andrzeja Sapkowskiego przybliża czytelnikowi postać samego Wiedźmina. W kolejnych opowieściach czytelnik towarzyszy Geraltowi podczas wykonywania jego ponurej profesji – zabijania potworów. Śledzimy tu zatem m.in. starcie z bazyliszkiem, dopplerem czy smokiem, ale też ponownie spotykamy Jaskra i Yennefer, by wreszcie przekonać się, jaka Niespodzianka oczekiwała na Geralta w ciemnym lesie Brokilon, rządzonym przez driady.
"Coś się kończy, coś się zaczyna" to zbiór opowiadań niezwiązanych bezpośrednio z sagą o Wiedźminie. Jaka kolejność czytania będzie zatem najlepsza? Tom ten warto przeczytać na sam koniec przygody z książkami o Wiedźminie. W tomie znajdują się dwie opowieści osadzone w świecie Geralta i Yennefer, a jedna z nich traktuje o przygotowaniach do ślubu dwójki głównych bohaterów. W drugim opowiadaniu z tomu możemy z kolei dowiedzieć się nieco o dalszej przeszłości zabójcy potworów, ponieważ opowiada ono o rzekomych rodzicach późniejszego Wiedźmina.
Pora na pełnoprawne książki o Wiedźminie. Jaka kolejność będzie najlepsza? „Krew elfów”, czyli pierwszy tom sagi, rozwija wydarzenia zapoczątkowane w opowiadaniach. Wreszcie zawiązuje się główna intryga opowieści, poznajemy antagonistów oraz czarne charaktery historii, które będą uparcie deptać Wiedźminowi po piętach. Ważne jest również szersze tło wydarzeń, bo z czasem okazuje się, że polityka również upomina się o Geralta i jego Niespodziankę – w „Krwi elfów” zaczyna się wyraźnie rysować konflikt między królestwami Nordlingów a cersarstwem Nilfgardu, rządzonym przez imperatora Emhyra var Emreisa. W międzyczasie zaglądamy również do Kaer Morhen, czyli wiedźmińskiego siedliszcza, zamieszkałego przez innych zabójców potworów – Vesemia, Coena, Lamberta i Eskela, poznajemy piękną czarodziejkę Triss Merigold, wesołą krasnoludzką kompanię czy arcyszpiega Dijkstrę oraz wiele innych barwnych postaci.
W drugiej spośród książek o Wiedźminie najważniejszym wydarzeniem, które wpłynie na losy wszystkich bohaterów, jest bal na Wyspie Thanedd. Podczas wielkiego zjazdu magowie mają ustalić wspólne stanowisko Kapituły Czarodziejów wobec bieżących wydarzeń politycznych, jednak na Wyspie dochodzi do niespodziewanego przewrotu. W to wszystko wplątani są oczywiście Geralt, Yennefer oraz Ciri, którzy niestety nie wychodzą z tej konfrontacji bez uszczerbku.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny