Data modyfikacji:

W jakiej kolejności czytać książki o Wiedźminie? Sprawdź, zanim zaczniesz!

Wiedźmin Geralt, czarodziejka Yennefer, trubadur Jaskier i księżniczka Ciri – to główne postacie kultowej opowieści autorstwa Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie. Musisz jednak wiedzieć, że cała historia nie ogranicza się jedynie do pięciu tomów sagi, a historia Geralta zaczyna się znacznie wcześniej, bo już w opowiadaniach. W jakiej kolejności czytać książki o Wiedźminie? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Sprawdź kolejność czytania Wiedźmina.

wiedźmin książki

Książki o Wiedźminie. Części po kolei, czyli jak czytać?

Prezentowaliśmy już najlepsze polskie kryminały i inne zestawienia książek. Teraz pora na sagę o Białym Wilku. Jaka jest kolejność czytania Wiedźmina?

  1. Ostatnie życzenie
  2. Miecz przeznaczenia
  3. Krew elfów
  4. Czas pogardy
  5. Chrzest ognia
  6. Wieża jaskółki
  7. Pani Jeziora
  8. Coś się kończy, coś się zaczyna
  9. Sezon burz

Jak poznać przygody Wiedźmina. Książki po kolei. Zbiory opowiadań o Geralcie

Ostatnie życzenie

„Ostatnie życzenie” to przyczynek do całej sagi książek o Wiedźminie. Na zbiór składa się kilka wcześniej już publikowanych opowiadań, które przeplatają wiodącą opowieść „Głos rozsądku”, zamykając całość w spójne ramy. To właśnie w tym tomie czytelnik ma okazję pierwszy raz spotkać samego Wiedźmina, jego wiernego druha Jaskra, tajemniczą Yennefer z Vengerbergu, księżniczkę Ciri i oczywiście Płotkę. Wydarzenia zawarte w „Ostatnim życzeniu” naznaczyły późniejszy los Geralta i zadecydowały o dalszym biegu wypadków, dlatego jest to punkt obowiązkowy, jeśli chcesz zacząć przygodę z książkami o Wiedźminie. Stąd dowiesz się, dlaczego przeznaczenie związało ze sobą los bezwzględnego zabójcy potworów i cintryjskiej księżniczki oraz jakie było tytułowe ostatnie życzenie Geralta, wypowiedziane po starciu z dżinnem.

Miecz przeznaczenia

Drugi tom opowiadań Andrzeja Sapkowskiego przybliża czytelnikowi postać samego Wiedźmina. W kolejnych opowieściach czytelnik towarzyszy Geraltowi podczas wykonywania jego ponurej profesji – zabijania potworów. Śledzimy tu zatem m.in. starcie z bazyliszkiem, dopplerem czy smokiem, ale też ponownie spotykamy Jaskra i Yennefer, by wreszcie przekonać się, jaka Niespodzianka oczekiwała na Geralta w ciemnym lesie Brokilon, rządzonym przez driady.

Coś się kończy, coś się zaczyna

"Coś się kończy, coś się zaczyna" to zbiór opowiadań niezwiązanych bezpośrednio z sagą o Wiedźminie. Jaka kolejność czytania będzie zatem najlepsza? Tom ten warto przeczytać na sam koniec przygody z książkami o Wiedźminie. W tomie znajdują się dwie opowieści osadzone w świecie Geralta i Yennefer, a jedna z nich traktuje o przygotowaniach do ślubu dwójki głównych bohaterów. W drugim opowiadaniu z tomu możemy z kolei dowiedzieć się nieco o dalszej przeszłości zabójcy potworów, ponieważ opowiada ono o rzekomych rodzicach późniejszego Wiedźmina.

wiedźmin książki

Saga o Wiedźminie - jaka kolejność?

Krew elfów

Pora na pełnoprawne książki o Wiedźminie. Jaka kolejność będzie najlepsza? „Krew elfów”, czyli pierwszy tom sagi, rozwija wydarzenia zapoczątkowane w opowiadaniach. Wreszcie zawiązuje się główna intryga opowieści, poznajemy antagonistów oraz czarne charaktery historii, które będą uparcie deptać Wiedźminowi po piętach. Ważne jest również szersze tło wydarzeń, bo z czasem okazuje się, że polityka również upomina się o Geralta i jego Niespodziankę – w „Krwi elfów” zaczyna się wyraźnie rysować konflikt między królestwami Nordlingów a cersarstwem Nilfgardu, rządzonym przez imperatora Emhyra var Emreisa. W międzyczasie zaglądamy również do Kaer Morhen, czyli wiedźmińskiego siedliszcza, zamieszkałego przez innych zabójców potworów – Vesemia, Coena, Lamberta i Eskela, poznajemy piękną czarodziejkę Triss Merigold, wesołą krasnoludzką kompanię czy arcyszpiega Dijkstrę oraz wiele innych barwnych postaci.

Czas pogardy

W drugiej spośród książek o Wiedźminie najważniejszym wydarzeniem, które wpłynie na losy wszystkich bohaterów, jest bal na Wyspie Thanedd. Podczas wielkiego zjazdu magowie mają ustalić wspólne stanowisko Kapituły Czarodziejów wobec bieżących wydarzeń politycznych, jednak na Wyspie dochodzi do niespodziewanego przewrotu. W to wszystko wplątani są oczywiście Geralt, Yennefer oraz Ciri, którzy niestety nie wychodzą z tej konfrontacji bez uszczerbku.

Chrzest ognia

W kolejnej spośród książek o Wiedźminie wątły rozejm utrzymujący się między Nordlingami a Cesarstwem zostaje zerwany i rozpoczyna się wielka wojna. W międzyczasie Geralt dochodzi do siebie po rzezi na Thanedd w znanym nam już lesie Brokilon, gdzie poznaje łuczniczkę Milvę, która wspiera Wiedźmina i Jaskra w ich wyprawie na poszukiwania zaginionej Ciri. Po drodze naturalnie nie brak im przygód i nowych znajomości – tajemniczy rycerz z hełmie z piórami drapieżnego ptaka czy pachnący ziołami jegomość o bladej cerze to kolejne postacie, które wkroczą na karty powieści. W tej części zawiąże się również wiedźmińska kompania. Dużo miejsca na kartach tomu jest poświęcone losom Ciri, która w magicznych okolicznościach znalazła się w zupełnie innej części tamtejszego świata.

Wieża jaskółki

W kolejnej części powieści dzieje się jeszcze więcej. Ciri po długim czasie ukrywania się na bagnach Pereplutu w chatce Vysogoty, dalej ucieka przed morderczym pościgiem, w skład którego wchodzi m.in. łowca nagród Bonhart i nilfgardzki koroner Stefan Skellen. Cintryjska księżniczka uparcie poszukuje magicznego portalu Tor Zireael, czyli Wieży Jaskółki, która ma ją z powrotem przenieść na wyspę Thanedd. Geralt z kolei robi wszystko, by odnaleźć dziewczynę i w tym celu odkłada nawet wiedźmiński miecz na bok, by zejść do świata podziemi i zaczerpnąć rady od Wiedzącego, czyli elfa Avallac’ha.

Pani Jeziora

Ostatnia część sagi o Wiedźminie pełna jest odwołań do legend o Królu Arturze, co dodatkowo będzie gratką dla wszystkich fanów fantastyki. W ostatniej części dochodzi do wielkiej bitwy między siłami Nordlingów a szeregami Nilfgardu, która wpłynie na losy wszystkich bohaterów i całego wiedźmińskiego świata. W tym wszystkim nie zabraknie oczywiście perypetii samego Geralta i jego kompanii, którzy będą musieli stawić czoła znacznie gorszym potworom niż strzygi czy bazyliszki.

Sezon burz

Powieść, której akcja również toczy się w świecie Geralta, została wydana w 2013 roku, czyli na długo po tym, jak Sapkowski ukończył prace nad sagą. Wydarzenia opisane w „Sezonie burz” miały miejsce przed tymi zapoczątkowanymi w pierwszych opowiadaniach. Jeśli chcesz przeczytać książki o Wiedźminie po kolei, najnowszy tom warto zachować sobie na sam koniec. Jest to, co prawda, odrębna historia, jednak znajdują się tu nawiązania do wydarzeń, jakie miały miejsce w sadze i bez jej znajomości trudno będzie właściwie zinterpretować niektóre zwroty fabuły, jak chociażby rolę, jaką odegrała pod wzgórzem Sodden czarodziejka Koral.

Gra o Wiedźminie – jak się ma do książki?

Seria kultowych już gier autorstwa studia CD Project Red opiera się jedynie na motywach powieści Andrzeja Sapkowskiego i nie jest wiernym odwzorowaniem fabuły opisanej w książkach. Pierwsza część gry dzieje się kilka lat po wydarzeniach opisanych w „Pani Jeziora”. Geralt traci pamięć, ale twórcy gry w przewijających się przez fabułę retrospektywach przedstawiają graczom ogólny zarys historii Wiedźmina, więc historia jest zrozumiała nawet dla tych, którzy z książkami wcześniej nie mieli styczności. Wszystkie części wiedźmińskiej trylogii spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony fanów, a ostatnia, czyli Wiedźmin 3: Dziki gon była jedną z najczęściej nagradzanych gier na świecie.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Wiedźmin kolejność czytania - często zadawane pytania

Jaka jest pierwsza część Wiedźmina?
Pierwszą powieścią w sadze Wiedźmina jest "Krew elfów". Przygodę z serią warto jednak zacząć od zbioru opowiadań "Ostatnie życzenie".

W jakiej kolejności czytać Wiedźmina?
Sagę o Wiedźminie najlepiej czytać chronologicznie od dat wydania, zaczynając od zbiorów opowiadań - "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" - następnie czytając 5 książek Wiedźmin: "Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża jaskółki", "Pani Jeziora", a kończąc na "Sezonie burz".

Ile jest książek z serii Wiedźmin?
Główna część sagi o Wiedźminie liczy 5 tomów powieści.