Data publikacji:

Jaka duża lodówka dla dużej rodziny?

Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów AGD, bez którego żadna kuchnia nie jest kompletna. Jak się okazuje, jej rozmiar powinien być dopasowany nie tylko do powierzchni wnętrza, ale także do liczby osób w gospodarstwie domowym. Zastanawiasz się, jaka duża lodówka sprawdzi się najlepiej dla dużej rodziny? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
jaka duża lodówka

Duża lodówka, czyli jaka?

Zacznijmy od sprawdzenia, co tak właściwie kryje się pod pojęciem „duża lodówka”. Oczywiście chodzi o jej pojemność, którą, jak się okazuje, można łatwo obliczyć. Zgodnie z przyjętymi danymi na jedną osobę przypada około 120 l w samej chłodziarce (czyli bez zamrażalki). Każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym to dodatkowe 30 l.
Można przyjąć, że mówiąc o dużej lodówce dla dużej rodziny, mamy na myśli urządzenia odpowiednie dla rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których oprócz rodziców jest przynajmniej trójka dzieci. Oznacza to, że pojemność takich modeli wynosi co najmniej 240 l (120 l oraz 4 razy 30 l) i zwiększa się z każdym kolejnym członkiem rodziny.

Jaką dużą lodówkę kupić – wolnostojącą czy do zabudowy?

Pierwszą i często jedną z najważniejszych decyzji, które podejmiesz w trakcie zakupu sprzętu AGD, jest zdecydowanie, czy w twojej kuchni pojawi się duża lodówka wolnostojąca, czy może do zabudowy.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niemożliwe jest znalezienie dużej lodówki do zabudowy. Jak się jednak okazuje, na rynku znajdziesz kilkadziesiąt modeli o pojemności chłodziarki wynoszącej przynajmniej 250 l, a wśród nich modele Electrolux, Samsung, Whirlpool, Beko czy Gorenje.
Jaką dużą lodówkę zatem wybrać – wolnostojącą czy do zabudowy? W przypadku pierwszej z nich masz większy wybór modeli o różnorodnym designie – od nowoczesnego aż po retro. Urządzenia z tej kategorii są także większe i mogą zostać umieszczone w dowolnym miejscu. Jeśli po kilku latach stwierdzisz, że wolnostojąca lodówka będzie wyglądać lepiej gdzie indziej – z łatwością ją tam przeniesiesz.
Jeżeli chcesz zachować spójność estetyczną w kuchni, to o wiele lepszym wyborem jest pojemna lodówka do zabudowy. To model, którego front zostanie zasłonięty dobranym przez ciebie materiałem. 

Nowoczesne rozwiązania – pojemne lodówki French Door i Side by Side

Na rynku znajdziesz nie tylko klasyczne modele wolnostojące i do zabudowy. Oprócz nich możesz wybrać też bardzo duże lodówki typu French Door albo Side by Side. Niektóre z nich są nawet dwa razy szersze od swoich standardowych odpowiedników. A czym tak właściwie są?
 • Duża lodówka French Door – poznasz ją po podwójnych drzwiach oraz jednej lub dwóch szufladach na dole, w których ukryto zamrażalkę.
 • Pojemna lodówka Side by Side – jak wskazuje jej nazwa, chłodziarka i zamrażalka znajdują się nie w słupku, a obok siebie, przez co urządzenie ma podwójne drzwi.
 • Dlaczego warto rozważyć zakup pojemnej lodówki typu French Door albo Side by Side? To wręcz idealne rozwiązania dla dużej rodziny, które zapewniają jednocześnie wygodę codziennego użytkowania. Niektóre z nich są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, np. popularną w Stanach Zjednoczonych kostkarkę do lodu czy ekran dotykowy.
  duża lodówka

  Jakie parametry dużej lodówki warto sprawdzić?

  Gdy określisz już odpowiednią pojemność i znajdziesz właściwy rodzaj sprzętu AGD, czas przejść do sprawdzenia najważniejszych parametrów. Jaka duża lodówka powinna pojawić się w twojej kuchni? Zwróć uwagę nie tylko na wspomnianą pojemność, ale także na wymiary interesującego cię modelu (nie tylko w przypadku zakupu urządzenia do zabudowy). Pamiętaj, że najszersze są lodówki French Door i Side by Side.
  Kolejnym krokiem jest dopasowanie pojemności zamrażalnika. Duża lodówka może pochwalić się możliwością pomieszczenia nawet ponad 250 l. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko urządzeń z podwójnymi drzwiami, ale także tych jednodrzwiowych. Dobór wielkości zamrażalnika jest raczej kwestią indywidualną, jednak możesz mieć pewność, że duża lodówka będzie wyposażona w równie pojemną część mrożącą.
  Oprócz tego sprawdź inne parametry, które mają znaczenie w przypadku zakupu każdej lodówki. To przede wszystkim:
 • klasa energetyczna – im jest lepsza, tym mniej energii zużyje podłączona do prądu lodówka;
 • położenie zamrażalki – najczęściej duże lodówki mają ją albo na dole, albo po boku, jednak znajdziesz też pojemne urządzenia z zamrażalką umieszczoną u góry;
 • sposób sterowania – może być mechaniczny albo elektroniczny;
 • poziom hałasu – ma szczególne znaczenie, jeśli masz kuchnię połączoną z pokojem dziennym;
 • zastosowane technologie – No Frost, Multiflow, AI Energy, Funkcja Wakacje, Digital Inverter, Eco, Power Cool, VitaFresh i inne;
 • dodatkowe wyposażenie – oświetlenie LED, alarm otwartych drzwi, szuflada na warzywa i owoce, wyświetlacz, pojemnik na jajka, dystrybutor wody, jonizator, komora świeżości, moduł Wi-Fi, pojemnik na lód, półka na butelki i inne.
 • Wybieramy najlepszą dużą i pojemną lodówkę – polecane modele wolnostojące

  Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jaka duża lodówka sprawdzi się najlepiej dla dużej rodziny i na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Czas na przegląd najpopularniejszych propozycji w tej kategorii. Zobacz, jakie pojemne lodówki są chętnie wybierane przez użytkowników serwisu Ceneo.pl.

  Samsung RS68A8820B1

  Duża lodówka Side by Side o pojemności chłodziarki na poziomie 409 l. Do jej zalet możemy zaliczyć zamrażalnik mieszczący do 225 l, głośność 36 dB, technologię No Frost, oświetlenie LED oraz kostkarkę i dystrybutor wody umieszczone na drzwiach. Polecany model może również pochwalić się funkcjonalnym wyświetlaczem, alarmem otwartych drzwi i aż 5 inteligentnymi trybami pracy.

  MPM-434-SBF-04

  Kolejna dobra i pojemna lodówka Side by Side, tym razem o pojemności 271 l. Dlaczego warto rozważyć jej zakup? Urządzenie ma zamrażalkę mieszczącą do 150 l, jest sterowane dotykowym wyświetlaczem i zostało wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED. Co więcej, ma system Multi Flow i No Frost, dzięki którym produkty pozostają dłużej świeże, a ty nie musisz się martwić o rozmrażanie lodówki. A to wszystko w połączeniu z trybem Eco, Wakacje i Super.

  Samsung Grand+ RB38C776CB1

  Jaka duża lodówka z zamrażalnikiem dolnym sprawdzi się w twoim domu? Dobrym wyborem jest np. Samsung Grand+ o klasie energetycznej C, z oświetleniem LED, wyświetlaczem czy alarmem otwartych drzwi. Urządzenie może pochwalić się wbudowanym modułem Wi-Fi i AI Energy, dzięki któremu zużywa do 15% mniej prądu. To inteligentna i duża lodówka, która zaskoczy się swoją cichą pracą, przedłużoną świeżością produktów i aż 276 l pojemności chłodziarki. W zamrażalniku masz za to do wykorzystania 114 l.

  Toshiba GR-RF610WE-PMS

  Ostatnią propozycją jest lodówka Toshiba. To model typu French Door, z ponad 300 l pojemności chłodziarki. Duża przestrzeń do przechowywania to jednak nie wszystko. Urządzenie ma niezależne systemy chłodzenia Dual Cooling, dzięki czemu gwarantuje stabilność temperatury, a co za tym idzie – jeszcze dłuższą świeżość produktów. Ma również innowacyjną funkcję Pure Bio, która zabija bakterie, oczyszcza powietrze i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.