Data publikacji:

Xiaomi czy iPhone? Której marki smartfon będzie dla Ciebie lepszy?

Xiaomi czy iPhone? Takie pytanie zadaje sobie wielu użytkowników zastanawiających się nad zakupem nowego telefonu. Porównujemy oferty obu producentów i odpowiadamy na pytanie, który smartfon będzie dla Ciebie lepszy!
xiaomi 13 ultra premiera

iPhone – charakterystyka telefonów

Telefony Apple można zaliczyć do segmentu klasy premium. To urządzenia stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy poszukują smartfona wszechstronnego. Dzięki bardzo dobrej specyfikacji takie modele świetnie nadają się do oglądania filmów, grania, pisania wiadomości oraz wielu innych zadań. Smartfony amerykańskiego producenta znajdują zastosowanie również w biznesie.
Cechą charakterystyczną dla tych modeli jest system iOS uznawany za znacznie bezpieczniejszy niż Android. Doskonała optymalizacja sprawia, że z podzespołów można wyciągnąć świetne parametry, które pod względem wydajności znacznie wyprzedzają konkurencję. Apple stosuje najwyższej jakości materiały, czego przykładem są najnowsze iPhone’y 15 Pro i 15 Pro Max (to naszym zdaniem obecnie najlepszy iPhone) dysponujące obudową wykonaną z tytanu. Wysokiej jakości szkło Ceramic Shield jest odporne na zarysowania i uderzenia.
Oferta telefonów Apple jest ograniczona i producent praktycznie nie ma żadnego modelu, który mógłby być sklasyfikowany jako urządzenie z niższej półki cenowej. Jeżeli chcesz wejść do świata Apple i zależy Ci na nowym urządzeniu, to musisz mieć budżet około 2 tys. złotych. W przypadku flagowych modeli, ceny zaczynają się od 4 tys. złotych i mogą sięgać nawet 7 tys. złotych.

Zalety i wady telefonów Apple

Największą zaletą telefonów Apple jest wykorzystanie materiałów klasy premium, a także zastosowanie eleganckiego, spójnego wzornictwa. Już po wyjęciu z pudełka możemy odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z wysokiej klasy produktem. Ale to nie jedyny argument, jaki może przekonać do zakupu telefonów Apple.
Pod obudową możemy liczyć na podzespoły, które są gwarancją doskonałej wydajności. Choć ich specyfikacja na papierze nie zachwyca, to w praktyce system iOS jest tak dobrze zoptymalizowany, że w testach wydajnościowych smartfony są praktycznie bezkonkurencyjne. Nawet po kilku latach od premiery, iPhone jest w stanie działać bardzo płynnie. Na pewno pomaga fakt, że amerykański producent oferuje długie wsparcie aktualizacjami systemu, które może wynosić nawet 6 lat! Świetnym tego przykładem jest zaprezentowany w 2018 roku iPhone XR, który całkiem niedawno otrzymał nową wersję systemu iOS 17.
Mocnym argumentem praktycznie wszystkich iPhone’ów są zastosowane aparaty fotograficzne. Szczególnie dobrze wypada tryb nocny, a także stabilizacja obrazu, która powoduje, że nagrane materiały z ręki wyglądają naprawdę dobrze. W przypadku iPhone’ów 15 Pro i 15 Pro Max mamy dodatkowo możliwość nagrywania w płaskim profilu kolorystycznym i późniejszą edycję według własnych preferencji. To duże udogodnienie dla miłośników zabawy z obróbką i montażem.
Oczywiście, telefony Apple nie są bez wad. Jednym z największych zarzutów kierowanych w stronę tych smartfonów jest przeciętny czas pracy na baterii. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku technologii szybkiego ładowania. Gdy u konkurencji obserwujemy wsparcie dla ładowarek 60 W, 80 W a nawet 120 W, to iPhone’a można ładować z maksymalną mocą około 20W. Na tym polu nadal są to urządzenia dość archaiczne.
Choć ceny iPhone’ów są już zbliżone do odpowiedników z Androidem, to nadal za podobne pieniądze można dostać lepiej wyposażony telefon. Szczególnie rozczarowani mogą poczuć się użytkownicy, którzy mają niższy budżet rzędu 1000-1500 złotych. W takim wypadku jedynym rozsądnym wyborem jest zakup używanego telefonu.

Xiaomi – czym wyróżniają się te smartfony?

Oferta smartfonów chińskiego producenta jest zdecydowanie bogatsza niż iPhone’ów. Do giganta należą marki Redmi oraz POCO, dlatego przeglądając oferty producentów, możemy natrafić na telefony w praktycznie każdym przedziale cenowym. Xiaomi co roku ogłasza premiery co najmniej kilkunastu modeli, dlatego jest w czym wybierać. Smartfony chińskiego producenta możemy podzielić na następujące modele:

Redmi

Tą markę możemy umieścić w segmencie telefonów od 500 zł do około 2000 złotych. Są to urządzenia dedykowane do oglądania filmów, korzystania z mediów społecznościowych, grania, a także fotografowania. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że te telefony doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. 

POCO

Smartfony POCO są ukierunkowane na lepsze podzespoły, a także aparaty fotograficzne. Po te modele w szczególności sięgają gracze, ale do zdjęć i komunikacji te smartfony również są bardzo dobrym wyborem. Osoby, które poszukują topowej specyfikacji zamiast standardowej wersji powinny wybrać POCO z serii Pro lub GT. Ceny tych telefonów wahają się od około 800 złotych i sięgają maksymalnie 2500 złotych.

Xiaomi

Telefony Xiaomi to urządzenia, które najłatwiej zestawić z ofertą jaką ma Apple. Takie modele jak Xiaomi 13T to ulepszona wersja popularnego flagowca i bez problemu można ją porównać z iPhone’em 13 czy 14. Topowe modele z dopiskiem Pro mają konkurować z odpowiednikami iPhone’ów i trzeba przyznać, że są one w stanie nawiązać skuteczną walkę.
Ale Xiaomi ma jeszcze dwa asy w rękawie. Pierwszy z nich to telefony z segmentu Ultra, które mają świetne podzespoły, ale przede wszystkim znacznie ulepszone aparaty fotograficzne. Dla przykładu Xiaomi 13 Ultra bez problemu może konkurować z iPhone’em 14 Pro Max, czy iPhone’em 15 Pro Max.

Zalety i wady telefonów Xiaomi

Największą zaletą telefonów Xiaomi jest doskonały stosunek jakości do ceny. Wysoka jakość wykonania w połączeniu z bardzo dobrymi podzespołami sprawiają, że otrzymujemy telefon solidny, niezależnie od tego czy wydamy 800 złotych, czy 3000 złotych. Chiński producent nawiązuje skuteczną walkę z konkurencją. Przykładem może być nawiązanie współpracy z legendarną marką Leica, czy wprowadzenie technologii szybkiego ładowania HyperCharge o mocy 120W, co pozwala na dostarczenie energii do smartfona w zaledwie kilka minut.
Choć składane telefony Xiaomi Mi Mix Fold nie są jeszcze oficjalnie dostępne w Polsce, to jest to z pewnością produkt, którego Apple nadal nie pokazało. Fani najnowszych rozwiązań na pewno zainteresują się takim urządzeniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.