Data publikacji:

Jaki router do internetu mobilnego?

Router do internetu mobilnego zapewni Ci stabilny i szybki dostęp do internetu niezależnie od tego gdzie się znajdujesz. Dzięki niemu wygodnie połączysz wszystkie urządzenia mobilne. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jaki mobilny router warto wybrać.
router do internetu mobilnego

Jak wybrać router mobilny? Istotne parametry

Wybór routera mobilnego wbrew pozorom nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy dany model obsługuje sieć 4G/LTE. Aktualnie jest to standard, który wyparł sieć 3G i zakup starszego typu routera nie ma większego sensu.
Dodatkowo należy spojrzeć, jaka jest prędkość maksymalna pobierania danych. Ta informacja sugeruje jaką prędkość urządzenie osiągnie przy pełnym zasięgu sieci. W tańszych modelach jest to 150 Mb/s, co do przeglądania stron internetowych i oglądania filmów powinno być wystarczające. Jeśli jednak zdarza Ci się grać, a także pobierać pliki, to lepiej wybrać mocny router, który będzie miał pobieranie na poziomie 300 Mb/s.
Jeszcze lepiej na tym polu wypadają routery 5G. Takich urządzeń jeszcze jest stosunkowo mało i są one dość drogie, ale prędkości pobierania i wysyłania danych są nieporównywalnie wyższe. Taki router zagwarantuje parametry, które mogą być porównywalne do internetu, który mamy w domu. Do pobierania dużych plików, a także grania w bardziej rozbudowane gry jest to doskonały wybór, choć warto zaznaczyć, że dość kosztowny.
W routerach mamy wbudowaną baterię, która pozwala na działanie bez użycia żadnych przewodów. Im większa pojemność akumulatora, tym dłużej urządzenie będzie działać. Przeciętny modem ma pojemność 1500-2000 mAh, co przekłada się na pracę od 6 do 8 godzin. Najlepsze modemy internetu mobilnego wytrzymują około 10-12 godzin na jednym cyklu ładowania.
Podczas zakupów warto spojrzeć na specyfikację i informację o tym, z jaką ilością urządzeń maksymalnie może łączyć się router. Zwykle jest to co najmniej 10 urządzeń, choć są modele, które pozwalają na połączenie ze 128 urządzeniami!

Czy każdy router jest odpowiedni do internetu mobilnego?

Nie. Router do internetu mobilnego musi mieć wbudowany modem 4G/LTE lub 5G. Do korzystania z niego niezbędne jest włożenie odpowiedniej karty SIM, która zaloguje urządzenie do sieci i zapewni dostęp do internetu.

Polecane routery do internetu mobilnego

Niewielki, ale bardzo funkcjonalny router internetu mobilnego łączy się z siecią 4G i osiąga prędkość do 150 Mb/s, co jest wynikiem niezłym. Moduł WiFi pracuje na popularnej częstotliwości 2,4 GHz, natomiast wbudowana bateria o pojemności 2000 mAh wytrzyma około 8 godzin na jednym ładowaniu. Warto dodać, że do routera można podłączyć maksymalnie 10 urządzeń.

Keenetic Runner 4G

Ten niewielki, ale bardzo funkcjonalny router sprawdzi się zarówno w domu, jak i na wyjazdach. Wbudowany modem 4G/LTE pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości wynoszącej 300 Mb/s. Wbudowany chipset Qualcomm 4G lepiej zarządza połączeniami, a także daje dostęp do przyjaznego interfejsu, w którym możemy dokonywać rozmaitych zmian. Producent pozwala na łączenie z innymi urządzeniami Keenetic w celu stworzenia domowej siatki. To bardzo dobry wybór w niezłej cenie.
Marka TCL może kojarzyć się głównie z telewizorami, ale producent ma w swojej ofercie również modemy mobilne. W tym kompaktowym urządzeniu mamy modem 4G LTE Cat6, który osiąga prędkość pobierania na poziomie 300 Mb/s i wysyłania 50 Mb/s. Dużym plusem jest praca na częstotliwościach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Dzięki temu masz stabilne połączenie pozbawione zakłóceń. Do modemu podłączymy 32 urządzenia, natomiast akumulator litowo-jonowy ma pojemność 2150 mAh i będzie działał przez 8 godzin bez ładowania.
Jeszcze jedna propozycja od marki TP-Link, tym razem dla użytkowników poszukujących routera do typowo domowego użytku. Sieć 4G może być udostępniona nawet do 32 urządzeń, natomiast bezprzewodowo router osiąga prędkość 300 Mb/s. Warto odnotować, że prędkość internetu mobilnego maksymalnie wynosi 150 Mb/s. Dwie duże anteny gwarantują lepszy zasięg, ale w razie potrzeby można zwiększyć zasięg.

Huawei B535

Ten niezwykle solidny router cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników. Pod obudową znajdują się dwa chipsety, dzięki którym do urządzenia może podłączyć się nawet 64 użytkowników. Funkcja inteligentnego zarządzania może przekierować ruch na sieć LTE, aby odblokować WiFi do pobierania dużych plików. Dwie solidne anteny gwarantują bardzo dobry zasięg, a cała konstrukcja jest na tyle kompaktowa, że zmieści się w każdym pomieszczeniu.

Tenda 4G180

Ten kieszonkowy router jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. Standardowo mamy modem 4G, który pozwala na osiągnięcie prędkości do 150 Mb/s. Urządzenie dzięki wbudowanemu slotowi na karty SD może pełnić również rolę zewnętrznej pamięci masowej. Bateria o pojemności 2100 mAh według producenta powinna wystarczyć na około 10 godzin pracy, co jest dobrym wynikiem. Dobre opinie o tym produkcie potwierdzają, że jest on warty uwagi.

ZTE MF985T

Ten mobilny router na tle konkurentów wyróżnia się nie tylko świetnymi parametrami, ale również ogromnym wyświetlaczem o przekątnej 2,4 cala. Wbudowany modem 4G LTE osiąga prędkość maksymalną na poziomie 600 Mb/s. Wsparcie dla modulacji QAM256 daje możliwość zwiększenia prędkości przesyłania danych. Dwuzakresowe WiFi gwarantuje stabilne połączenie z wieloma urządzeniami. Całość dopełnia pojemna bateria 4500 mAh, która spokojnie wytrzyma kilka godzin użytkowania.

Huawei E5576-320

Miniaturowy router do internetu mobilnego możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie bo zajmuje on mniej miejsca niż Twój smartfon. Standardowo mamy wsparcie dla 4G/LTE i maksymalnej prędkości 150 Mb/s. Z urządzeniem może połączyć się maksymalnie 16 użytkowników, a bateria o pojemności 1500 mAh wytrzymuje 6 godzin. Jeżeli głównym aspektem podczas wyboru jest kompaktowy rozmiar, to warto zdecydować się na ten model.

Tenda 5G03

Jeżeli szukasz mocnego routera do domu, który obsłuży nową sieć 5G, to Tenda ma bardzo ciekawą propozycję. Ten model na tle innych wyróżnia się znakomitą specyfikacją. Przede wszystkim mamy wsparcie dla nowej generacji WiFi 6, które jest zdecydowanie mocniejsze od poprzedniej wersji. Modem obsługuje 12 pasm częstotliwości 5G lyb 4G. Maksymalna prędkość jest imponująca i wynosi 4,67 Gb/s, natomiast w przypadku wysyłania mamy 1,25 Gbit/s. Do modemu podłączymy aż 128 urządzeń i możemy je zestawić z dodatkowymi 8 urządzeniami w tej samej sieci. Cena tego modelu nie jest niska, ale dla wymagających użytkowników to najlepszy możliwy wybór.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.