Data modyfikacji:

Mocny router Wi-Fi. Jaki model z dużym zasięgiem?

Mocny router Wi-Fi to podstawa w mieszkaniu, domu i w firmie. Obecnie technologia poszła do przodu na tyle, że router stał się centrum multimedialnym w każdym miejscu, w którym korzysta się z internetu. Żeby sygnał Wi-Fi docierał do wszystkich pokoi w danej przestrzeni, potrzebny będzie router z dużym zasięgiem. W dzisiejszym artykule omówimy podstawowe parametry dobrego routera oraz przytoczymy kilka propozycji wydajnych urządzeń. Dowiedz się, jak dobrać router, by jego moc była wystarczająca.
mocny router wifi

Dlaczego zasięg routera ma znaczenie?

Mocny router to kwestia nie tylko dostępu do internetu, ale również możliwość grania w gry, zapisywania danych w chmurze czy szybkości transmisji danych. Zależy od niego również płynność odtwarzania seriali czy filmów z popularnych platform do ich oglądania.
Jeśli w domu lub w firmie wykorzystywane są rozwiązania z zakresu Smart Home, to router o dużym zasięgu jest niezbędny dla ich prawidłowego działania. Bez niego można zapomnieć o wygodnym korzystaniu z telewizji, drukarki, a nawet sterowanych zdalnie świateł, żaluzji, klimatyzacji i otwierania okien. Mocny router Wi-Fi musi zapewnić także odpowiednią wydajność, jeśli korzystamy w domu z różnych urządzeń w kilka osób. Jaki router do mieszkania w bloku lub do domu wybrać?

Najważniejsze parametry routerów

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, wybierając router z dobrym zasięgiem?
  • Możliwość pracy bezprzewodowej – będą to wszystkie routery oznaczone kombinacją cyfr 802.11. Po nich często występuje dodatkowa litera informująca o generacji routera. Obecnie najczęściej spotykane routery to 802.11n.
  • Liczba portów LAN i WAN oraz ich przepustowość – gdybyśmy chcieli podłączyć do routera urządzenia sieciowe. Im więcej Mb/s deklaruje producent, tym lepiej.
  • Opcje Quality of Service lub Wireless Intelligent Stream Handling – które pozwalają na ustalanie priorytetów w sieci. Przykładem jej zastosowania może być to, że w firmie priorytet ustala się dla kierowników lub informatyków.
  • Systemy szyfrowania danych WPA i WPA2 oraz ochrona Firewall – zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Jaka powinna być moc routera w mieszkaniu, a jaka w domu?

Najbardziej podstawową częstotliwością w routerach jest 2,4 GHz, które powinno wystarczyć do swobodnego surfowania po social mediach, robienia zakupów internetowych czy czytania wiadomości mailowych. Lepiej będzie jednak zdecydować się na pasmo 5 GHz, które umożliwi swobodne granie w gry, oglądanie filmów w Full HD czy pobieranie dużych plików. O tym, czy router obsługuje pasmo 5 GHz, informuje oznaczenie DualBand.
Pasmo 5 GHz dostępne jest w większości nowszych urządzeń, dobrze radzi sobie z problemem nakładających się na siebie sygnałów, jednak nieco gorzej działa w zamkniętych przestrzeniach o grubych ścianach.
Do małych mieszkań wystarczą routery o zasięgu 50 metrów. Do większych domów lepiej wybierać urządzenia dwuzakresowe z Wi-Fi 6, natomiast w firmach zazwyczaj konieczne jest stworzenie specjalnej sieci, czyli np. Systemu Mesh, który polega na rozmieszczeniu kilku routerów w różnych miejscach i połączeniu ich ze sobą.
Często jeśli po zakupie routera okazuje się, że jego moc jest zbyt mała, zamiast go wymieniać, można doinwestować w rozwiązania takie jak repeater, extender czy access point. Wówczas uzyskamy bardzo mocny router Wi-Fi. Zasięg 300 metrów jest wtedy możliwy i niedrogi do osiągnięcia.

Polecane modele mocnych routerów

Netgear R9000

To propozycja z nieco wyższej półki cenowej, która lekko wykracza poza podstawowe potrzeby przeciętnego użytkownika. Działa na zasadzie dwóch technologii Wi-Fi – 802.11ac i 802.11ad. Ma 4 anteny, szybki procesor i umożliwia błyskawiczne przesyłanie danych. Łatwo połączyć go z aplikacją na smartfony, która ułatwia i przyspiesza jego konfigurację.
Ma aż 6 wejść LAN, 1 wejście WAN oraz 2 sztuki USB 3.0. Obsługuje standard Wi-Fi 5, który posiada w tym przypadku oznaczenia 802.11 a/b/g/n/ac oraz ad. Zagwarantuje nam prędkość Wi-Fi na poziomie aż 4600 Mb/s.
To router w standardzie Wi-Fi 5 nadający się dla użytkowników o przeciętnych potrzebach. Został wyposażony w 4 porty LAN, można nim sterować głosem oraz posiada niezbędne zabezpieczenia potrzebne większości osób korzystających z internetu.
Oferuje szybkość Wi-Fi na poziomie 1900 Mb/s oraz działa na dwóch wspomnianych w części poradnikowej artykułu częstotliwościach – 2,4 i 5 GHz. Jest to rozsądna propozycja w dobrej cenie. Można za jego pośrednictwem sprawować kontrolę rodzicielską. Ma cztery anteny, przycisk resetu oraz diody informujące użytkownika o pracy urządzenia.

ASUS RT-AX68U

Działający na obu częstotliwościach, solidny router z Wi-Fi 6. Oferuje prędkość sieci do 1625 Mb/s. Ma 4 porty LAN, 1 WAN i znajdziemy go w cenie poniżej tysiąca złotych. Został wyposażony w zasilacz o mocy aż 33 W i ma aż 3 anteny skierowane w różnych kierunkach dla lepszego rozprzestrzeniania zasięgu w przestrzeni. Ma też praktyczny przełącznik zasilania w łatwo dostępnym miejscu.
Router bardzo dobrze chroni urządzenia podłączone do sieci przed wirusami oraz ma opcję kwarantanny dla zainfekowanych komputerów. Jego konfiguracja jest łatwa i bez problemów sprawdzi się w dużych, piętrowych domach.
To router wyróżniający się prawdopodobnie najciekawszym designem na rynku, który powinien zainteresować w szczególności graczy. Wyposażony został aż w 8 anten i tyle samo wejść LAN, 1 WAN i USB 3.0.
Ma zaporę ogniową i obsługuje aż 12 pasm sieci bezprzewodowej w standardzie Wi-Fi 6. Jest na tyle wydajny, że spełni potrzeby nawet bardzo wymagających osób, dotyczące przepustowości oraz zasięgu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!