Data modyfikacji:

Jaki router do mieszkania w bloku wybrać?

Router jest podstawą domowej sieci Wi-Fi i pozwala nam na swobodny dostęp do internetu. Urządzenie to znajdziemy już dziś w większości domu w Polsce. Wiele osób poszukujących nowego sprzętu zadaje sobie pytanie, jaki router do mieszkania w bloku wybrać, na co konkretnie zwracać uwagę w tym przypadku.
router

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez łatwego i stałego dostępu do internetu. O ile jeszcze kilkanaście lat temu korzystaliśmy z niego praktycznie wyłącznie za pośrednictwem modemu i kabla Ethernet, dziś w użytku domowych zastąpił je nowoczesny system komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi.

W przeciętnym mieszkaniu do domowej sieci Wi-Fi podłączonych jest od kilku do kilkunastu różnych urządzeń, takich jak laptopy, tablety, telewizory, konsole, smartfony oraz inne gadżety mobilne. Wszystko to jest możliwe dzięki mocnemu routerowi, który stał się jednym z najważniejszych urządzeń elektronicznych w naszym życiu. Jak router do mieszkania więc wybrać?

Jaki router do mieszkania w bloku – na co zwracamy uwagę?

Podczas zakupów routera powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach i parametrach urządzenia, które wymieniamy poniżej. Jak dobrać router do światłowodu czy internetu mobilnego?

Typ routera do mieszkania w bloku

Router nie jest równy routerowi, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, w jaki sposób urządzenie będzie łączyło się z internetem. W mieszkaniach w bloku korzystamy najczęściej z internetu światłowodowego lub DSL od operatorów telekomunikacyjnych lub kablowych. Router musimy więc podłączyć do kabla telefonicznego lub Ethernet. Tutaj nie będzie większego problemu, bowiem praktycznie wszystkie standardowe urządzeń obsłużą obie metody dostępu.

Nierzadko zdarza się jednak, że oferta dostawców internetowych w naszym bloku jest dla nas niezadowalająca lub co gorsza, nieistniejąca. Wówczas sięgamy po internet mobilny LTE lub 5G. Routery obsługujące ten typ sieci muszą posiadać slot na kartę SIM oraz modem obsługujące poszczególne standardy telefonii komórkowej.

O ile routery LTE dostaniemy w atrakcyjnych cenach, zarówno w kompaktowym formacie przenośnym, jak i przypominającym standardowe urządzenia (kilka portów LAN, zewnętrzne anteny), to urządzenia obsługujące zarówno standard LTE, jak i 5G wciąż należą do rzadkość, a ich ceny są niezwykle wysokie.

Dodajmy, że wielu użytkowników kupuje dobry router na kartę SIM, korzystając na nich np. ze światłowodu i pozostawiając w zanadrzu opcję skorzystania z mobilnego internetu w razie wystąpienia awarii (do routera wystarczy włożyć kartę z naszego smartfona).

Obsługiwane technologie transferów danych i zasięg sygnału

Na szybkość transferu danych w urządzeniach działających w obrębie sieci Wi-Fi wpływa nie tylko nasz dostawca internetu, ale także parametry routera i obsługiwane przez niego technologie. Ponieważ router rozdziela sygnał pomiędzy wieloma urządzeniami w różnych częściach mieszkania, siła jego sygnału nie jest jednolita. Na powstanie zakłóceń wpływa też konstrukcja budynku, a nawet umeblowanie i wyposażenie poszczególnych pokojów. Część z tych problemów możemy wyeliminować, wybierając model obsługujący najnowsze standardy przesyłania danych Wi-Fi.

Wyróżniamy trzy standardy transferu danych w sieciach Wi-Fi

  • 802.11n (Wi-Fi 4): sygnał sieci działa z częstotliwością 2.4 GHz oraz 5 GHz, router w jej obrębie oferuje maksymalną prędkość przesyłania danych na poziomie 600 Mb/s.
  • 802.11ac (Wi-Fi 5): sygnał sieci działa z częstotliwością 5 GHZ, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych osiągającą nawet 2,6 Gb/s.
  • 802.11ax (Wi-Fi 6): najnowszy standard, sieć działa w częstotliwościach 2,4 i 5 GHz, oferując transfery danych na poziomie 10 Gb/s.

Wszystkie standardy sieci Wi-Fi są ze sobą kompatybilne, ale by skorzystać z najszybszych transferów urządzenia, muszą być przygotowane do współpracy z najnowszymi standardami (chodzi tu głównie o Wi-Fi 6).

Routery przesyłają sygnał radiowy na dwóch podstawowych częstotliwościach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Jeżeli sprzęt wspiera obie opcje, możemy przestawić jego tryb działania w opcjach. Wi-Fi 2,4 GHz oferuje większy zasięg, ale przy zmniejszonej prędkości przesyłania danych, a także podatność na wszelkiego rodzaju zakłócenia (np. fizyczne przeszkody, takie jak ściany lub inne sieci Wi-Fi znajdujące się w pobliżu). Sygnał 5 GHz jest znacznie bardziej stabilny, świetnie nadaje się do streamowania wideo wysokiej rozdzielczości, zabawy z grami oraz pobierania dużych plików, pasmo oferuje jednak mniejszy zasięg sygnału.

Na siłę sygnału routera Wi-Fi w bloku wpływa także w dużym stopniu liczba anten urządzenia. Jeżeli z sieci korzystamy w jednym pokoju, zazwyczaj wystarczy nam model z wbudowaną pojedynczą anteną. Jednak w wielopokojowym mieszkaniu życie ułatwią nam modele z kilkoma zewnętrznymi antenami (najlepsze urządzenia posiadają ich nawet sześć lub więcej), które można dodatkowo regulować, kierując je w dowolną stronę.

Sprawdź, jak podłączyć router

Dodatkowe opcje i funkcjonalności

O zakupie sprzętu decydują też jego dodatkowe opcje oraz funkcje. Poza wspomnianą już możliwością skorzystania z internetu mobilnego, dobry router do mieszkania powinien mieć przynajmniej jedno lub kilka gniazd Ethernet, połączenie kablowe wciąż jest bowiem najbardziej stabilnym sposobem na uzyskanie dostępu do sieci. Opcję tę cenią zwłaszcza gracze. 

Nie zaszkodzi też zwrócić uwagę na wbudowane zabezpieczenia sieci domowej oferowane przez poszczególnych producentów, a możliwości konfiguracyjne sprzętu, takie jak ustalanie limitów przesyłu danych, przydzielanie adresów IP i innych opcji.

Zdjęcie: Envato Elements