Data modyfikacji:

Jaki router na kartę SIM? Ranking TOP 10

Router na kartę SIM to doskonałe rozwiązanie dla osób mających zamiar korzystać z internetu mobilnego. Poza modelami przeznaczonymi do użytku domowego urządzenia dostępne są również w kompaktowych wersjach, nadających się świetnie do wykorzystania podczas podróży lub w pracy. Zobacz, jaki będzie dobry router na kartę SIM.
router na kartę sim

Czym jest router na kartę SIM?

Router na kartę SIM konstrukcją nie odbiega znacząco od swojego standardowego odpowiednika. Głównym zadaniem routera jest rozdzielenie sygnału pomiędzy wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w sieci lokalnej. Jedyną różnicą w budowie jest w tym wypadku dodatkowy slot na kartę SIM operatora komórkowego.
Dzięki niej, by połączyć się z internetem, router nie musi polegać na modemie, światłowodzie lub kablu telefonicznym. Ta cecha sprawia, że może być z łatwością przenoszony z miejsca na miejsce, a jego jedynym ograniczeniem będzie siła sygnału sieci komórkowej oraz dostępność zasilania czy długość życia baterii.

Czemu warto kupić router na kartę SIM?

W ostatnich latach internet mobilny stał się dobrą alternatywą dla standardowego internetu „z kabla”. Okazał się on bowiem wybawieniem dla osób żyjących w tych miejscach kraju, gdzie dostęp do standardowej infrastruktury teleinformatycznej był utrudniony lub niemożliwy, skazując je tym samym na korzystanie z mniej idealnych rozwiązań, takich jak internet radiowy.
Często nawet w dużych miastach, z wielu rożnych przyczyn, nie możemy zainstalować światłowodu i jesteśmy skazani na powolne połączenie DSL. Aby skorzystać z mobilnego internetu na wielu urządzeniach w domu, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup dobrego routera na kartę SIM.
router na kartę sim ranking

Jaki router na kartę SIM?

Zanim wybierzemy router na kartę SIM, powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będziemy korzystać z internetu mobilnego. Czy zastąpi nam on dostęp do sieci za pośrednictwem klasycznych, stacjonarnych metod, oferowanych przez dostawców telefonicznych lub telewizyjnych? A może będzie on tylko zapasowym rozwiązaniem w razie awarii? Czy z routera na kartę SIM skorzystamy jedynie okazjonalnie podczas dłuższych wyjazdów, kiedy nie chcemy łączyć się z publicznymi punktami dostępu? Czy też może dzięki atrakcyjnym promocjom operatorów komórkowych będziemy korzystać z niego w naszej firmie lub miejscu pracy?
Wybierając dobry router na kartę SIM, powinniśmy zwracać uwagę na podobne kryteria techniczne jak w przypadku zwykłych routerów. Najważniejszymi parametrem urządzenia będą obsługiwane przez niego standardy sieci bezprzewodowej Wi-Fi, wpływające na szybkość transmisji danych i stabilność połączenia.

Router na kartę SIM – LTE czy 5G?

Podstawą dostępu do internetu mobilnego jest technologia LTE, zapewniająca szybki dostęp do sieci. Infrastruktura zbudowana przez operatorów jest na tyle dobra, że obejmuje swoim zasięgiem większą część Polski, w której odbieramy silny lub zadowalający sygnał. Coraz częściej decydujemy się też na internet 5G, który zapewnia większą przepustowość transmisji, przekładającą się na szybkość pobierania i wysyłania danych. Zasięg dobrego i stabilnego sygnału sieci 5G jest wciąż w dużej mierze ograniczony do dużych i średnich ośrodków miejskich.
Przed decyzją o podpisaniu umowy i zakupem routera LTE lub 5G warto w pierwszej kolejności sprawdzić ofertę każdej z firm oferujących kartę SIM. Wielu operatorów zgadza się na przetestowanie internetu przez kilka dni, co pozwala sprawdzić jakość odbieranego sygnału oraz transfery danych, a także ustalić optymalne ustawienie routera w domu, gwarantujące najmocniejszy sygnał.

Standardy sieci bezprzewodowej

Routery na kartę SIM łączą się z poszczególnymi urządzeniami, korzystając z sygnału radiowego, którego specyfikacja oparta jest obecnie na dwóch najpopularniejszych standardach przesyłania danych. Warto zadbać, by nasz dobry router na kartę SIM obsługiwał choć jeden z nich.
  • 802.11n – sieci Wi-Fi oparte na standardzie 802.11n działają z częstotliwością 2,4 GHz oraz 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych na poziomie 600 Mb/s.
  • 802.11ac – ze standardu 802.11ac korzystają zazwyczaj droższe modele routerów. Oparte na nim sieci Wi-Fi działają z częstotliwością 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych wynoszącą teoretycznie nawet 2,6 Gb/s.
  • Obie technologie są wstecznie kompatybilne z poprzednikami. Dzięki temu z routera korzystać mogą bez problemu nawet starsze urządzenia elektroniczne, przystosowane do pracy ze standardami 802.11a lub 802.11b/g. Różnica pomiędzy sieciami o częstotliwościach 2,4 GHz a 5 GHz sprowadza się do siły i zasięgu ich sygnału.
    Wi-Fi 2,4 GHz oferuje większy zasięg, ale mniejszą prędkość przesyłania danych, a także większą podatność na wszelkiego rodzaju zakłócenia (np. fizyczne przeszkody, takie jak ściany lub inne sieci Wi-Fi znajdujące się w pobliżu). Sygnał 5 GHz jest natomiast silniejszy i stabilniejszy, oferuje też wyższe prędkości przesyłania danych, ale bez dodatkowych anten może mieć on mniejszy zasięg.
    Pamiętajmy, że zwłaszcza w przypadku routerów mobilnych, warto się upewnić, czy wybrane urządzenie obsługuje wszystkie możliwe częstotliwości GSM (850 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 900 MHz, 800 MHz, 1900 MHz, 2600 MHz), a także wspiera technologie przesyłania danych – HSPA+, HSPA+DC, EDGE, HSPA, LTE, GPRS oraz UMTS.

    Domowe dobre routery na kartę SIM

    Jeżeli chcemy kupić urządzenie do użytku domowego, w sklepach bez problemu znajdziemy bogaty wybór modeli o różnej funkcjonalności. Decydując się na tego typu urządzenie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech. Jaki router na kartę SIM kupić?
    Ponieważ z pewnością podłączymy do routera wiele urządzeń, warto zadbać o to, by posiadał on również co najmniej kilka standardowych gniazd LAN, zapewniających stabilne połączenie kablowe niezależne od sieci Wi-Fi. Mile widziane jest także złącze WAN, dające opcjonalną możliwość podłączenia urządzenia do sieci naziemnej (światłowód, połączenia DSL).
    Niektóre routery potrafią automatycznie przełączać się pomiędzy dostępnymi sieciami, co jest idealnym rozwiązaniem, gdy internet mobilny pełni w domu rolę rozwiązania awaryjnego. Warto zadbać również o to, by router na kartę SIM był wyposażony w co najmniej jedną antenę zwiększającą zasięg sygnału Wi-Fi. Przyda się ona zwłaszcza w większych lokalach, budynkach o grubszych ścianach lub w wielopoziomowych domach. Konfiguracji urządzenia dokonujemy zazwyczaj z poziomu przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej.

    Kompaktowe i mobilne routery na kartę SIM

    Kompaktowe i mobilne routery na kartę SIM zaprojektowane zostały z myślą o często podróżujących użytkownikach, ceniących sobie wygodę. Te niewielkie urządzenia mogą być podstawą małej sieci domowej, choć często będziemy pozbawieni w ich przypadku dodatkowych funkcji konfiguracyjnych lub zabezpieczeń.
    Minusem dla wielu osób może okazać się również brak możliwości podłączenia kabli LAN oraz nieobecność zewnętrznych anten zwiększających zasięg sygnału Wi-Fi. Prawie wszystkie routery tego typu zasilane są przez standardowe złącza USB. Są one również wyposażone w wewnętrzną baterię, która wystarczy zazwyczaj na dwie do nawet kilkunastu godzin nieprzerwanego użytkowania, w zależności od jej pojemności. W razie potrzeby urządzenia te mogą pełnić również rolę powerbanku.
    Konfiguracja mobilnego routera została uproszczona i może przebiegać całkowicie automatycznie. Wystarczy, że włożymy do niego kartę SIM i w kilka chwil możemy cieszyć się dostępem do internetu. Wszystkie dodatkowe opcje oraz status urządzenia znajdziemy zazwyczaj w aplikacji mobilnej przygotowanej przez producenta. Niektóre modele posiadają też wyświetlacze LCD, zawierające podstawie informacje o stanie sieci i naładowaniu baterii.
    Jeżeli potrzebujemy routera na kartę SIM do pracy lub własnej firmy, powinniśmy zainwestować w droższe modele, zapewniające większe bezpieczeństwo oraz stabilność. Gdy z sieci korzystać będzie wiele przypadkowych osób, warto zwrócić uwagę nie tylko na zasięg routera oraz maksymalną liczbę obsługiwanych przez niego urządzeń, ale także na dostępne opcje zabezpieczeń, takie jak uwierzytelnianie dostępu pod względem adresu MAC oraz szyfrowanie WEP, WPA i WPA2.
    dobry router na kartę sim

    Router na kartę SIM – ranking top 10

    1. Keenetic Runner 4G

    Domowy router na kartę SIM obsługujący sygnał telefoniczny pracujący w standardzie 4G LTE. Sieć Wi-Fi oferuje maksymalne transfery danych na poziomie 300 Mb/s. Dzięki wydajnemu chipsetowi Qualcomm 4G model bez problemu radzi sobie z jednoczesną obsługą wielu urządzeń. Dodatkowo z tyłu obudowy posiada także cztery standardowe porty Ethernet.
    Konfigurację sprzętu przeprowadzamy z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, użytkownicy mogą między innymi korzystać z zaawansowanych mechanizmów ochrony sieci. To mocny router, w którym o sygnał Wi-Fi dbają cztery zewnętrzne anteny.

    2. TP-Link Archer MR200

    Router na kartę SIM, który tworzy sieć pracującą w standardzie Wi-Fi 5, pozwalającą na przesyłanie danych w jej obrębie z maksymalną prędkością 733 Mb/s. Sprzęt ma dwie regulowane anteny zewnętrzne, które w razie potrzeby można zdemontować lub zastąpić innymi modelami. Z tyłu jego obudowy znajdziemy trzy porty LAN i pojedynczy WAN. Parametry urządzenia i ustawienia sieci zmieniamy z poziomu przeglądarki internetowej.

    3. Tenda 4G185

    Kompaktowy router na kartę SIM w bardzo atrakcyjnej cenie, który idealnie sprawdza się w podróży lub na wakacjach. Urządzenie współpracuje z sieciami 4G LTE i oferuje maksymalną prędkość pobierania danych na poziomie 150 Mb/S, pozwalając w pełni skorzystać z potencjału bezprzewodowego łącza.
    Sprzęt może działać jako przenośny hotspot obsługujący maksymalnie 10 urządzeń jednocześnie. Model zasila wbudowana bateria o pojemności 2100 mAh, umożliwiająca nieprzerwaną pracę do 10 godzin. Ładowanie odbywa się za pośrednictwem kabla USB.
    Dwupasmowy router 4G LTE od firmy TP-Link, obsługujący sieci Wi-Fi o przepustowości do 300 Mb/s. Producent zamontował w nim również cztery standardowe porty Ethernet, pozwalające podłączyć przewodowo peceta, konsolę do gier lub telewizor.
    Sprzęt obsługuje równocześnie do 64 różnych urządzeń, a dzięki intuicyjnemu panelowi konfiguracyjnemu możemy z łatwością dopasować sieć do naszych potrzeb i włączyć odpowiednie zabezpieczenia. Sygnał transmitują dwie zewnętrzne anteny.

    5. Netgear Nighthawk M1

    Wysokiej klasy mobilny router LTE od firmy Netgear. Urządzenie zostało przystosowane przede wszystkim do pracy w trybie hotspotu, przydaje się więc podczas spotkań biznesowych, w podróży lub podczas wypoczynku z dala od domu. Maksymalna prędkość oferowanej sieci bezprzewodowej wynosi 1000 Mb/s, sygnał nadawany jest w częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. Mimo niewielkich rozmiarów urządzenie wyposażone jest w pojedynczy port Ethernet. Model zasilany jest za pośrednictwem portu USB lub wbudowanej baterii.

    6. Asus 4G-N16

    Kompaktowy router na kartę SIM, obsługujący sieci 4G LTE. Urządzenie tworzy sieć bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 4, w której obrębie przesyła dane z prędkością 300 Mb/s. Jest ono wyposażone w dwie zewnętrzne i odczepiane anteny, które w razie potrzeby można zastąpić innymi modelami lub przedłużaczem. Z tyłu obudowy znajdziemy pojedynczy port LAN. Zmiany ustawień sprzętu przeprowadzamy z poziomu aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej.

    7. Huawei B535-232

    Router z modemem LTE przeznaczony do domowego oraz biurowego użytku. Urządzenie ma podwójną antenę o wysokiej czułości, która w całości została schowana do wnętrza smukłej prostokątnej obudowy o minimalistycznym designem. Model pracuje w standardzie Wi-Fi 5. Z tyłu obudowy użytkownik znajdzie trzy porty Ethernet oraz pojedynczy WAN.

    8. Huawei E5576-320

    Kompaktowy i przenośny router LTE od firmy Huawei przystosowany do pracy jako hotspot. Model oferuje sieć Wi-Fi z prędkością przesyłania sygnału na poziomie 150 Mb/s i może obsłużyć do 16 użytkowników jednocześnie. Urządzenie ma baterię o pojemności 150 mAh, która pozwala na nieprzerwaną pracę przez 6 godzin lub 350 godzin w trybie czuwania.
    Router z modemem na kartę SIM współpracujący z mobilnymi sieciami 4G LTE. Urządzenie wyposażone zostało w dwie zewnętrzne anteny i zamknięte jest w kompaktowej i eleganckiej obudowie. Z tyłu obudowy znajdziemy 3 porty LAN i jeden WAN. Model pracuje w zgodzie ze standardem Wi-Fi 4, a jego konfiguracji dokonujemy w menu wyświetlanym w przeglądarce internetowej.
    Niewielki domowy router z modemem 4G obsługujący technologię Wi-Fi 6. Producent wyposażył go w dwie zewnętrzne i wydajne anteny, a także trzy porty Ethernet oraz jeden Wan. Dzięki wbudowanej nóżce urządzenie znajduje się stale w pozycji pionowej. Waży on 400 g i odznacza się minimalistycznym designem oraz obudową w kolorze biało-niebieskim.
    Zdjęcie: Envato Elements