Data publikacji:

Router na kartę SIM. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Router na kartę SIM to doskonałe rozwiązanie dla osób mających zamiar korzystać z internetu mobilnego. Poza modelami przeznaczonymi do użytku domowego urządzenia dostępne są również w kompaktowych wersjach, nadających się świetnie do wykorzystania podczas podróży lub w pracy. Zobacz, jaki będzie dobry router na kartę SIM.

router na kartę sim

Czym jest router na kartę SIM?

Router na kartę SIM konstrukcją nie odbiega znacząco od swojego standardowego odpowiednika. Głównym zadaniem routera jest rozdzielenie sygnału pomiędzy wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w sieci lokalnej. Jedyną różnicą w budowie jest w tym wypadku dodatkowy slot na kartę SIM operatora komórkowego.

Dzięki niej, by połączyć się z internetem, router nie musi polegać na modemie, światłowodzie lub kablu telefonicznym. Ta cecha sprawia, że może być z łatwością przenoszony z miejsca na miejsce, a jego jedynym ograniczeniem będzie siła sygnału sieci komórkowej oraz dostępność zasilania/długość życia baterii.

Sprawdź także: Router wi-fi. Ranking polecanych modeli

W ostatnich latach internet mobilny stał się dobrą alternatywą dla standardowego internetu „z kabla”. Okazał się on bowiem wybawieniem dla osób żyjących w tych miejscach kraju, gdzie dostęp do standardowej infrastruktury teleinformatycznej był utrudniony lub niemożliwy, skazując je tym samym na korzystanie z mniej idealnych rozwiązań, takich jak internet radiowy.

Zapewniająca szybki dostęp do sieci technologia LTE, a w przyszłości także 5G, pokrywa obecnie swoim zasięgiem większą część Polski. Aby korzystać z niej bez przeszkód na wielu urządzeniach, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrego routera na kartę SIM.

Jaki router na kartę SIM?

Zanim wybierzemy router na kartę SIM, powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będziemy korzystać z internetu mobilnego. Czy zastąpi nam on dostęp do sieci za pośrednictwem klasycznych, stacjonarnych metod, oferowanych przez dostawców telefonicznych lub telewizyjnych? A może będzie on tylko zapasowym rozwiązaniem w razie awarii? Czy z routera na kartę SIM skorzystamy jedynie okazjonalnie podczas dłuższych wyjazdów, kiedy nie chcemy łączyć się publicznymi punktami dostępu? Czy też może dzięki atrakcyjnym promocjom operatorów komórkowych będziemy korzystać z niego w naszej firmie lub miejscu pracy?

Wybierając dobry router na kartę SIM, powinniśmy zwracać uwagę na podobne kryteria techniczne jak w przypadku zwykłych routerów. Najważniejszymi parametrem urządzenia będą obsługiwane przez niego standardy sieci bezprzewodowej Wi-Fi, wpływające na szybkość transmisji danych i stabilność połączenia.

Standardy sieci bezprzewodowej

Routery na kartę SIM łączą się z poszczególnymi urządzeniami, korzystając z sygnału radiowego, którego specyfikacja oparta jest obecnie na dwóch najpopularniejszych standardach przesyłania danych. Warto zadbać, by nasz dobry router na kartę SIM obsługiwał choć jeden z nich.

  • 802.11n: sieci Wi-Fi oparte na standardzie 802.11n działają z częstotliwością 2.4 GHz oraz 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych na poziomie 600 Mb/s.
  • 802.11ac: ze standardu 802.11ac korzystają zazwyczaj droższe modele routerów. Oparte na nim sieci Wi-Fi działają z częstotliwością 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych wynoszącą teoretycznie nawet 2,6 Gb/s.

Obie technologie są wstecznie kompatybilne z poprzednikami. Dzięki temu z routera korzystać mogą bez problemu nawet starsze urządzenia elektroniczne, przystosowane do pracy ze standardami 802.11a lub 802.11b/g. Różnica pomiędzy sieciami o częstotliwościach 2,4 GHz a 5 GHz sprowadza się w do siły i zasięgu ich sygnału.

Wi-Fi 2,4 GHz oferuje większy zasięg, ale mniejszą prędkość przesyłania danych, a także większą podatność na wszelkiego rodzaju zakłócenia (np. fizyczne przeszkody, takie jak ściany lub inne sieci Wi-Fi znajdujące się w pobliżu). Sygnał 5 GHz jest natomiast silniejszy i stabilniejszy, oferuje też wyższe prędkości przesyłania danych, ale bez dodatkowych anten może mieć on mniejszy zasięg.

Pamiętajmy, że zwłaszcza w przypadku routerów mobilnych, warto upewnić się, czy wybrane urządzenie obsługuje wszystkie możliwe częstotliwości GSM (850 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 900 MHz, 800 MHz, 1900 MHz, 2600 MHz), a także wspiera technologie przesyłania danych – HSPA+, HSPA+DC, EDGE, HSPA, LTE, GPRS oraz UMTS.

Domowe dobre routery na kartę SIM

Jaki router do domu wybrać? Jeżeli chcemy kupić urządzenie do użytku domowego, w sklepach bez problemu znajdziemy bogaty wybór modeli o różnej funkcjonalności. Decydując się na tego typu urządzenie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech. Jaki router na kartę SIM kupić?

Ponieważ z pewnością podłączymy do routera wiele urządzeń, warto zadbać o to, by posiadał on również co najmniej kilka standardowych gniazd LAN, zapewniających stabilne połączenie kablowe niezależne od sieci Wi-Fi. Mile widziane jest także złącze WAN, dające opcjonalną możliwość podłączenia urządzenia do sieci naziemnej (światłowód, połączenia DSL).

Niektóre routery potrafią automatycznie przełączać się pomiędzy dostępnymi sieciami, co jest idealnym rozwiązaniem, gdy internet mobilny pełni w domu rolę rozwiązania awaryjnego. Warto zadbać również o to, by router na kartę SIM był wyposażony w co najmniej jedną antenę, zwiększającą zasięg sygnału Wi-Fi. Przyda się ona zwłaszcza w większych lokalach, budynkach o grubszych ścianach lub w wielopoziomowych domach. Konfiguracji urządzenia dokonujemy zazwyczaj z poziomu przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej.

Kompaktowe i mobilne routery na kartę SIM

Kompaktowe i mobilne routery na kartę SIM zaprojektowane zostały z myślą o często podróżujących użytkownikach ceniących sobie wygodę. Te niewielkie urządzenia mogą być podstawą małej sieci domowej, choć często będziemy pozbawieni w ich przypadku dodatkowych funkcji konfiguracyjnych lub zabezpieczeń.

Minusem dla wielu osób może okazać się również brak możliwości podłączenia kabli LAN oraz nieobecność zewnętrznych anten zwiększających zasięg sygnału Wi-Fi. Prawie wszystkie routery tego typu zasilane są przez standardowe złącza USB. Są one również wyposażone w wewnętrzną baterię, która wystarczy zazwyczaj na dwie do nawet kilkunastu godzin nieprzerwanego użytkowania, w zależności od jej pojemności. W razie potrzeby urządzenia te mogą pełnić również rolę powerbanku.

Konfiguracja mobilnego routera została uproszczona i może przebiegać całkowicie automatycznie. Wystarczy, że włożymy do niego kartę SIM i w kilka chwil możemy cieszyć się dostępem do internetu. Wszystkie dodatkowe opcje oraz status urządzenia znajdziemy zazwyczaj w aplikacji mobilnej przygotowanej przez producenta. Niektóre modele posiadają też wyświetlacze LCD, zawierające podstawie informacje o stanie sieci i naładowywaniu baterii.

Profesjonalne routery na kartę SIM

Jeżeli potrzebujemy routera na kartę SIM do pracy lub własnej firmy, powinniśmy zainwestować w droższe modele, zapewniające większe bezpieczeństwo oraz stabilność. Gdy z sieci korzystać będzie wiele przypadkowych osób, warto zwrócić uwagę nie tylko na zasięg routera oraz maksymalną liczbę obsługiwanych przez niego urządzeń, ale także na dostępne opcje zabezpieczeń, takie jak uwierzytelnianie dostępu pod względem adresu MAC oraz szyfrowanie WEP, WPA i WPA2.

Autor: Michał Kułakowski