Data publikacji:

Jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie? 

Przedłużenie żywotności baterii w smartfonie pozwoli na uzyskanie dłuższego czasu pracy na jednym cyklu ładowania, a co za tym idzie, zwiększy komfort użytkowania. Zobacz, jak w prosty sposób zwiększyć żywotność baterii.
jak sprawdzić żywotność baterii

Dlaczego utrzymanie jak najlepszej kondycji baterii w telefonie jest ważne?

W nowym smartfonie bateria pokazuje 100% kondycji, co oznacza, że jest ona w stanie osiągnąć pełną moc i zapewnić długi czas działania. Ale w smartfonach stosuje się akumulatory litowo-jonowe, które po pewnym czasie tracą swoje właściwości i to jest w zupełności normalne. Według producentów po około 500 cyklach ładowania smartfon powinien mieć 80% oryginalnej pojemności.
Za jeden pełny cykl określamy naładowanie telefonu od 0 do 100%. Zakładając, że ładujesz telefon raz dziennie, to zwykle konieczność wymiany baterii następuje po około dwóch latach. Intensywne użytkowanie smartfona i częste jego ładowanie może sprawić, że kondycja baterii znacząco spadnie.
Gdy akumulator ma niską kondycję, to telefon nie jest w stanie uzyskać pełnej mocy, a to może wiązać się z ograniczeniem taktowania. Wizyta w serwisie na wymianie akumulatora jest nieunikniona, ale przez odpowiednie dbanie można ją odroczyć.

Najlepsze sposoby na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

Na akumulatory litowo-jonowe niekorzystnie działa wysoka temperatura i to pierwsza porada, którą warto wziąć sobie do serca. Jeśli nie chcesz, aby kondycja spadła zbyt szybko, to unikaj skrajnych temperatur przekraczających 35 stopni. To ważne szczególnie w lecie, bo pozostawienie telefonu w pełnym słońcu mogłoby mieć katastrofalne skutki. Optymalne warunki wahają się od 16 do 22 stopni. Jeśli jedziesz samochodem, to czasami zamiast umieszczać urządzenie na podstawce, lepiej umieścić je blisko kratki wentylacyjnej, aby chłodne powietrze utrzymywało niską wartość temperatury.
Kiedyś jedna z popularnych teorii głosiła, że doładowywanie telefonu jest szkodliwe dla kondycji baterii. Rzeczywiście, w starszych akumulatorach niklowo-kadmowych i niklowo wodorkowych był tzw. efekt pamięci, który wpływał niekorzystnie na działanie baterii w przypadku jej doładowywania. We współczesnych telefonach taka sytuacja nie ma miejsca i wręcz doładowywanie baterii jest wskazane! Jeśli przy 50% doładujemy baterię do 100%, to nie wykorzystamy jednego pełnego cyklu. Dopiero kolejne ładowanie 50% pojemności określi jeden cykl. W ten sposób można znacząco ograniczyć liczbę cykli i wydłużyć żywotność akumulatora.
Jednocześnie musisz pamiętać, że całkowite rozładowywanie baterii do zera nie będzie jej służyć. Producenci na swoich stronach jasno wskazują, że regularne rozładowywanie akumulatora źle wpływa na ogniwa.
W internecie często można przeczytać, że pozostawianie smartfona na noc podłączonego do ładowarki źle wpływa na żywotność baterii. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna i telefony mają zabezpieczenie przed przeładowaniem. Dodatkowo, w wielu modelach mamy możliwość włączenia adaptacyjnego systemu ładowania, który uczy się zachowań użytkownika i planuje pełne naładowanie na konkretną godzinę. Jeśli więc potrzebujesz smartfona o poranku, to będzie on naładowany.
W smartfonach stosowana jest funkcja szybkiego ładowania, która dostarcza błyskawicznie energię. W czasie ładowania generowana jest wysoka temperatura, dlatego warto zdjąć etui. Czy szybkie ładowanie niszczy baterię? Staraj się nie nadużywać tej funkcji, bo może mieć ona wpływ na skrócenie żywotności.
Zadbaj o to, aby Twój smartfon był ładowany wyłącznie przy użyciu oryginalnej ładowarki. Może to wydawać się banalne, ale oryginalne akcesoria mają odpowiednie certyfikaty chroniące przed przepięciem. Tanie chińskie przewody oraz ładowarki mogą nie tylko źle ładować urządzenie, ale również doprowadzić do jego uszkodzenia.

Co zrobić, gdy smartfon ma problemy z baterią?

Stosujesz się do wymienionych zasad, a bateria nadal nie pracuje tak jak powinna? Najczęściej przyczyny mogą być dwie. Pierwsza to uszkodzenie akumulatora, które może powodować niewłaściwą pracę. Drugi powód to po prostu zużycie baterii, co wiąże się z koniecznością wizyty w serwisie.
Koszt wymiany może wahać się od 200 zł nawet do 1000 zł. Wymiana baterii jest zdecydowanie tańsza, ale przy starszym telefonie warto zastanowić się nad wymianą na nowy model. Nowoczesny smartfon z pewnością lepiej będzie zarządzał baterią.

Jak wybrać smartfon z dobrą baterią?

Wybór smartfona z dobrą baterią jest bardzo ważny, jeśli chcesz cieszyć się długą pracą bez konieczności ciągłego sięgania po ładowarkę. Zwróć uwagę na to, jaką pojemnością dysponuje dany model. Topowe smartfony mają akumulatory o pojemności 5000 mAh, a niektóre nawet 6000 mAh. Im większa wartość, tym prawdopodobnie dłużej będzie działał telefon.
Wpływ na czas pracy ma wielkość wyświetlacza, optymalizacja systemu, a także zastosowane podzespoły. Im bardziej energooszczędny procesor, tym lepsze zarządzanie energią. W przypadku mniejszych telefonów baterie nie mają tak imponujących wartości, więc tutaj trzeba rozglądać się za akumulatorami o pojemności co najmniej 3000 mAh. Zwykle pozwala on na osiągnięcie pełnego dnia pracy.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.