Data publikacji:

Szybkie ładowanie vs. żywotność baterii: ukryty koszt wygody? 

Technologia szybkiego ładowania to z pewnością jedna z najbardziej przydatnych funkcji dostępnych we współczesnych smartfonach. Jednak pojawia się pytanie, czy to rozwiązanie może mieć istotny wpływ na żywotność baterii? Sprawdzamy!
czy szybkie ładowanie niszczy baterie

Czym jest technologia szybkiego ładowania?

Technologia szybkiego ładowania wykorzystuje większą moc podczas ładowania, co znacząco skraca czas, jaki jest potrzebny na dostarczenie energii. Najlepsze telefony na rynku potrafią ładować się z mocą 120 W, a czas naładowania od 0 do 100% może wynosić nawet 18 minut. W czasach, gdy bateria potrafi rozładować się już po kilku godzinach, jest to jedna z bardziej przydatnych funkcjonalności, która szczególnie w kryzysowych sytuacjach sprawdza się znakomicie.

Jak szybkie ładowanie wpływa na kondycję baterii?

Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że szybkie ładowanie generuje zdecydowanie więcej ciepła, a to jest jednym z największych problemów baterii litowo-jonowych. Dlaczego? Zwiększona temperatura przyspiesza procesy chemiczne, które wpływają na degradację ogniw. W praktyce oznacza to, że ciągłe korzystanie z szybkiego ładowania mogłoby rzeczywiście sprawić, że kondycja baterii bardzo szybko spadłaby, a pamiętajmy, że poniżej 80% oryginalnej pojemności akumulator kwalifikuje się do wymiany.  
Producenci zdają sobie jednak z tego sprawę i wprowadzają systemy zarządzania temperaturą, które po jej przekroczeniu wyłączają szybkie ładowanie. Gdy telefon osiągnie wymaganą temperaturę, wówczas ładowanie zostanie wznowione. Smartfony coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji, która uczy się zachowań użytkownika i na tej podstawie określa optymalny czas potrzebny na naładowanie. Jeśli nie jest to konieczne, to szybkie ładowanie nie zostanie zastosowane.
Telefony wykorzystują również wielostopniowe ładowanie, które najpierw ładuje akumulator szybko od 0 do 80%, a następnie energia jest dostarczana wolniej, aby właśnie zachować dłuższą żywotność baterii.

Czy warto korzystać z technologii szybkiego ładowania?

Zdecydowanie tak! Szybkie ładowanie zostało zaprojektowane po to, aby ułatwić Ci codzienne korzystanie ze smartfona, dlatego nie warto z tego rezygnować. Jednak korzystaj z tego wyłącznie w sytuacjach, gdy rzeczywiście potrzebujesz energii na szybko. W innych przypadkach lepiej stosować wolniejsze ładowanie, które nie obciąży baterii aż tak mocno.
Zobacz polecane telefony z dobrą baterią
Aby zwiększyć żywotność akumulatora, warto do ładowania zdjąć etui, które może blokować odprowadzanie ciepła. W lecie, gdy temperatury są wyższe, unikaj szybkiego ładowania, bo wtedy bardzo łatwo o degradację baterii. Podczas korzystania nie rozładowuj baterii do zera, staraj się podłączać telefon do ładowarki przy około 20-30% naładowania. Z badań wynika, że to najlepszy sposób, aby zwiększyć żywotność baterii.
Jeśli masz taką możliwość, to w ustawieniach koniecznie włącz funkcję zoptymalizowanego ładowania. Jest ona stworzona po to, aby wyłączyć szybkie ładowanie i uczyć się Twojego sposobu korzystania z telefonu. Smartfon jest w stanie zaplanować naładowanie telefonu np. na godzinę 6:00, gdy potrzebujesz go zaraz po przebudzeniu. To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.