Data modyfikacji:

Co to jest Quick Charge? Czy szybkie ładowanie szkodzi baterii telefonu?

Na przestrzeni ostatniej dekady telefony komórkowe bardzo się zmieniły. Nie chodzi tylko o sam design, ale także związane z nim kwestie przekątnych ekranów, a także baterii, która potrzebuje znacznie częstszego ładowania niż wcześniejsze modele. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom użytkowników, na rynku pojawiły się nowe, alternatywne sposoby ładowania baterii. Jednym z nich jest Quick Charge. Czym jest szybkie ładowanie, jak działa i jak wpływa na baterię telefonu?

szybkie ładowanie

Co to jest Quick Charge i jak działa szybkie ładowanie?

Quick Charge to zaawansowana technologia szybkiego ładowania opracowana przez firmę Qualcomm. Technologia ta polega na dostarczaniu urządzeniu zwiększonego napięcia prądu, dzięki czemu znacznie szybciej otrzymuje ono niezbędną do naładowania dawkę energii. Do prawidłowego działania system Quick Charge wykorzystuje dwa elementy – procesor oraz kabel do szybkiego ładowania.

Obecnie na rynku najpopularniejsze są telefony i ładowarki obsługujące ładowanie Quick Charge 3.0 i Quick Charge 4.0. Główną różnicą pomiędzy dwoma systemami jest to, że ładowarka Quick Charge 4.0 pozwala na szybsze i bardziej wydajne ładowanie urządzenia, a także posiada więcej zabezpieczeń np. przed nadmiernym napięciem czy temperaturą.

Przeczytaj także, jaka ładowarka indukcyjna do telefonu będzie dobrym wyborem

Czy szybkie ładowanie niszczy baterie?

W teorii szybkie ładowanie akumulatora telefonu może prowadzić do jego nadmiernego nagrzewania, wpływając tym samym na żywotność urządzenia. Aby tego uniknąć, nowoczesna ładowarka Quick Charge wyposażona jest w różnego rodzaju zabezpieczenia, a wśród nich również te zapobiegające przegrzaniu, które sprawiają, że w końcowej fazie ładowania telefon ładuje się wolniej, dzięki czemu ciepło rozprasza się, a cały proces jest całkowicie bezpieczny dla baterii.

Ponadto wielu użytkowników zastanawia się również, czy szybką ładowarką można ładować zwykły telefon. Kabel szybkiego ładowania posiada wbudowany specjalny czujnik, który chroni urządzenia niewyposażone w system kontroli przegrzania przed przesyłaniem wyższego niż jest to dopuszczalne napięcia. Oznacza to więc, że bateria takiego telefonu zostanie bezpiecznie naładowana w standardowym czasie.

Telefony z systemem Quick Charge

Quick Charge to najpopularniejsza technologia szybkiego ładowania wykorzystywana przez większość znanych marek telefonów takich, jak: Nokia, Xiaomi, LG, czy Razer.

Istnieją również marki, takie jak Samsung czy Huawei, które posiadają własne chipsety i własne technologie szybkiego ładowania. Szybkie ładowanie Samsung – Samsung Adaptive Fast Charging oraz szybkie ładowanie Huawei – Huawei Super Charge są jednak kompatybilne z ładowarkami opracowanymi przez Qualcomma, co oznacza, że ładowarka Quick Charge jest w stanie naładować urządzenie Huawei czy Samsung i na odwrót.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie?

W wiele modeli telefonów system szybkiego ładowania wbudowany jest automatycznie i nie da się go tak po prostu wyłączyć, więc jeśli np. zastanawiasz się, jak wyłączyć szybkie ładowanie w smartfonach Huawei, najprostszym sposobem będzie po prostu skorzystanie z ładowarki do telefonów, która nie obsługuje szybkiego ładowania, dzięki czemu telefon zostanie naładowany w standardowym czasie.

Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku Samsunga, w którym w łatwy sposób możemy włączyć lub wyłączyć szybkie ładowanie z poziomu ustawień telefonu. Jak włączyć szybkie ładowanie Samsung?

  1. Należy wejść w Ustawienia urządzenia.
  2. Wybrać opcję Pielęgnacja urządzenia, a następnie Bateria.
  3. Dalej nacisnąć przycisk Ustawienia.
  4. Kolejnym krokiem jest odnalezienie na liście opcji Szybkie ładowanie przewodowe i włączenie opcji.

Jak przyspieszyć ładowanie telefonu?

Jeśli telefon nie posiada opcji szybkiego ładowania lub jeśli ją posiada, ale mimo to czas oczekiwania na pełne naładowanie baterii wciąż wydaje się za długi, aby przyspieszyć ładowanie urządzenia, można m.in.:

  • Wyłączyć telefon, dzięki czemu nie będzie wykorzystywał on baterii do działania systemu.
  • Włączyć tryb samolotowy, co sprawi, że urządzenie nie będzie zużywało energii na stałe szukanie sygnału.
  • Wylogować się z wszelkich portali społecznościowych.
  • Umieścić telefon w chłodnym miejscu, gdyż trzymanie urządzenia w otoczeniu wysokiej temperatury może mieć niekorzystny wpływ na wydajność i żywotność akumulatora.

Autor: Marcin Krawczyk