Data publikacji:

Telefon się wyłącza mimo naładowanej baterii? Co robić? 

Twój telefon wyłącza się mimo naładowanej baterii? To może oznaczać początek kłopotów z akumulatorem. W naszym poradniku dowiesz się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, a także jak rozwiązać ten problem. 
telefon się wyłącza mimo naładowanej baterii

Dlaczego telefon wyłącza się mimo naładowanej baterii? 

Smartfony są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, które charakteryzują się całkiem niezłą żywotnością. Usterki baterii są jednak dość powszechnym zjawiskiem. Zdarza się, że telefon szybko rozładowuje baterię lub też urządzenie wyłącza się mimo pełnej baterii. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Ogniwa zastosowane w telefonie z czasem zaczynają się zużywać. Najczęściej żywotność baterii jest określana na około 500 cykli. Za jeden cykl ładowania określamy naładowanie smartfona od 0 do 100%. 
Przekroczenie wartości 500 cykli nie oznacza, że telefon od razu przestanie działać w sposób prawidłowy. Jednak jego oryginalna pojemność zacznie spadać. Kłopoty z wyłączaniem smartfona pojawiają się w momencie, gdy żywotność spadnie poniżej 80%. Sytuacje z przypadkowym wyłączeniem urządzenia, mimo naładowania baterii, są bardzo częstym objawem zużycia ogniw. 
To jednak nie wszystko. Smartfon pracujący w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach może również wyłączać się w najmniej spodziewanym momencie. Takich warunków najlepiej unikać, ponieważ mają one negatywny wpływ na żywotność baterii. 
W niektórych przypadkach wyłączanie się telefonu jest spowodowane problemami z oprogramowaniem. Czasami pomaga prosty restart, a czasami zainstalowanie aktualizacji systemu. W ostateczności warto spróbować przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych. 

Co zrobić, aby telefon nie wyłączał się mimo naładowanej baterii? 

Jeżeli problem z wyłączającym się telefonem dotyczy baterii, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest jej wymiana na zupełnie nową. Większość telefonów nie ma już opcji samodzielnej wymiany baterii, dlatego aby nie uszkodzić obudowy, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Koszt wymiany baterii raczej nie należy do dużych. W zależności od telefonu ceny wahają się od około 100 złotych nawet do 1000 złotych. Im droższy smartfon, tym droższa będzie wymiana akumulatora.

Jak sprawdzić kondycję baterii w telefonie? 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że to akumulator odpowiada za przypadkowe wyłączanie telefonu, możesz to zrobić w swoim smartfonie. Posiadacze iPhone’ów mają uproszczone zadanie, ponieważ w ustawieniach, a konkretnej w zakładce Bateria, znajdują się szczegółowe informacje o jej kondycji. Gdy żywotność jest już niska, smartfon będzie wyświetlał powiadomienie o konieczności udania się do serwisu.
W przypadku smartfonów z Androidem trzeba posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami, które pozwolą na sprawdzenie kondycji baterii

Jak dbać o baterię w telefonie? 

Spadek żywotności akumulatora jest nieunikniony, ale korzystając z telefonu w odpowiedni sposób, można opóźnić ten proces. Przede wszystkim nie należy doprowadzać do całkowitego rozładowania telefonu. Taka sytuacja, gdy ma miejsce raz na jakiś czas, nie na wpływu na stan ogniwa. Jeżeli nie będziesz korzystać z urządzenia przez co najmniej kilka dni, to pamiętaj, aby stan naładowania pokazywał co najmniej 50%. 
Bardzo ważne jest, aby ładować telefon przy pomocy certyfikowanych przewodów oraz zasilaczy. Akcesoria niskiej jakości mogą prowadzić do uszkodzenia złącza ładowania, a także samej baterii. To niezwykle istotne! Aby przedłużyć żywotność baterii, staraj się ograniczać korzystanie z urządzenia w wysokich lub bardzo niskich temperaturach. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.