Data publikacji:

Telefon szybko rozładowuje baterię

Telefon szybko rozładowuje baterię - z takim problemem mierzy się wielu użytkowników, którzy już po kilku godzinach muszą ponownie sięgać po ładowarkę. Sprawdzamy, dlaczego akumulatory rozładowują się tak szybko, a także jak można poradzić sobie z tym problemem. Sprawdź nasze wskazówki! 

telefon szybko rozładowuje baterie

Dlaczego telefon może rozładowywać baterię?

Rozładowanie baterii w smartfonie jest całkowicie normalnym stanem rzeczy. Każdy producent w specyfikacji danego modelu określa przez ile godzin będzie można korzystać z urządzenia. Wpływ na dane wyniki ma kilka czynników takich jak pojemność ogniwa, optymalizacja systemu czy sposób, w jaki użytkownik korzysta ze smartfona. 

Problem zaczyna się w momencie, gdy w bardzo krótkim czasie stan naładowania spada ze 100% do 0%. Takie problemy spotykają posiadaczy nowych, jak i starych telefonów. Każdy przypadek jest inny, jednak w naszym poradniku postaramy się omówić najczęściej występujące problemy z działaniem baterii.  

Chcesz wydłużyć żywotnośćbaterii? Sprawdź, jak ładować telefon

Nowy smartfon szybko rozładowuje baterię

Zakup wymarzonego smartfona zwykle niesie za sobą wysokie oczekiwania w związku z czasem pracy na baterii. Jednak z czasem okazuje się, że nowa bateria nie pracuje tak długo, jak tego początkowo oczekiwałeś. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Pierwszy, najbardziej prozaiczny powód, to zbyt mała pojemność w stosunku do zużycia energii. Telefon, który ma ekran o przekątnej 6,5 cala, który będzie wyposażony w baterię 3500 mAh będzie działał krócej niż konkurencyjny model.  

Oczywiście, wpływ na pracę ma chociażby optymalizacja systemu operacyjnego, czego przykładem są telefony Apple. Amerykański producent stosuje niewielkie pojemności, jednak jak się później okazuje, iPhone z baterią 3000 mAh może spokojnie konkurować z smartfonem z Androidem, który ma baterię 4000 mAh. Jeśli w danym modelu dodatkowo zastosowano energooszczędne podzespoły, to jest szansa, że będzie on działał dłużej. Problem z krótko działającą baterią często dotyczy tańszych telefonów, które mają duże ekrany, lecz stosunkowo małą baterię. To sprawia, że urządzenie działa krócej niż początkowo zakładaliśmy.  

Po zakupie nowego telefonu zaczynamy z niego intensywnie korzystać. Instalujemy niezbędne aplikacje, synchronizujemy dane, gramy w gry, czy robimy zdjęcia w celu sprawdzenia możliwości aparatu. To wszystko wpływa na skrócenie czasu pracy baterii i ostatecznie jej rozładowania. 

Po pewnym czasie, gdy wszystkie niezbędne czynności związane z przeniesieniem danych zostaną zakończone, wówczas smartfon powinien działać na jednym cyklu ładowania nieco dłużej. Jeśli zobaczysz, że nowy telefon szybko rozładowuje baterię, to nie panikuj. Daj sobie trochę czasu i zobacz, czy taki stan rzeczy będzie utrzymywał się również po kilku dniach.  

Bateria w używanym smartfonie coraz częściej potrzebuje ładowania  

W smartfonach stosowane są akumulatory litowo-jonowe, których żywotność jest ograniczona. Wielu producentów określa ją na około 500 cykli. Za jeden pełny cykl ładowania uznajemy dostarczenie energii od 0 do 100%. Po przekroczeniu tej liczby akumulator będzie utrzymywał mniejszą ilość ładunku, co jest całkowicie normalne. Im dłużej i intensywniej korzystasz z telefonu, tym szybciej bateria będzie tracić swoją oryginalną pojemność.  

Uszkodzenie smartfona powoduje krótszy czas pracy  

Jeśli telefon szybko rozładowuje baterię, to może oznaczać, że doszło do jego uszkodzenia. Stosowanie nieoryginalnych ładowarek, zalanie obudowy lub upadek mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy. Zdarza się, że problem słabej baterii w smartfonie jest wynikiem usterki fabrycznej. Jeśli wciąż obowiązuje okres gwarancyjny, to urządzenie zostanie bezpłatnie naprawione.  

Nie chcesz, aby bateria w telefonie szybko się rozładowała? Sprawdź nasze sposoby! 

Rozładowanie baterii w telefonie może być również spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Jeśli zmienisz sposób użytkowania telefonu, to może okazać się, że zyskasz więcej czasu na korzystanie ze swojego telefonu. 

Zmniejsz jasność ekranu

Ekran jest jednym z tych elementów, którzy ma ogromne zapotrzebowanie na energię. Wysoki poziom jasności sprawia, że bateria działa krócej. Prostym i sprawdzonym sposobem jest ustawienie nieco niższej jasności. W smartfonach z ekranem OLED warto ustawić ciemną tapetę. Wówczas większość pikseli pozostanie wygaszona i tym samym bateria będzie działała znacznie dłużej.

Zredukuj częstotliwość odświeżania

W nowych telefonach pojawiła się częstotliwość odświeżania 120 Hz, która powoduje lepszą płynność animacji. Niestety, ale ten parametr ma wpływ na szybsze rozładowywanie się baterii. Z tego powodu wymyślono funkcję adaptacyjnej częstotliwości odświeżania. Po włączeniu tej funkcji telefon automatycznie dobiera częstotliwość odświeżania. Jeśli nie będzie to konieczne, to zostanie ona zredukowana i tym samym bateria będzie pracowała dłużej.

Sprawdź ustawienia oszczędzania energii

To prosta i sprawdzona metoda. Aby ograniczyć utratę energii w ustawieniach oszczędzania, ustaw czas, po jakim ekran zostanie wygaszony. Zwykle 15 lub 30 sekund jest w zupełności wystarczające. Jeśli chcesz zyskać dodatkowe minuty, to skorzystaj z funkcji trybu oszczędzania energii. Smartfon ograniczy zużycie energii poprzez zmniejszenie taktowania procesora, czy ograniczenie ilości wyświetlanych powiadomień.

Wyłącz tapety live

Animowane tapety są efektowne i miłe dla oka. Niestety, ale to jeden z częstszych powodów drenowania baterii. Jej zużycie jest wyraźnie większe, przez co szybciej trzeba skorzystać z ładowarki. Statyczne tapety sprawdzą się pod tym względem zdecydowanie lepiej.

Ogranicz działanie aplikacji w tle 

Wiele aplikacji działa w tle poprzez odświeżanie. W ten sposób zawsze dostajesz powiadomienia o nowym mailu, czy wiadomości w komunikatorze. Może zdarzyć się, że będzie to właśnie kolejny powód wpływający na krótki czas pracy baterii. Aplikacje w tle warto ograniczyć wyłącznie do tych najbardziej potrzebnych. Odświeżanie maila możesz ustawić co godzinę. W przypadku niektórych aplikacji nie ma w ogóle potrzeby włączania tej funkcjonalności. Efekty zobaczysz bardzo szybko!

Nowy telefon czy wymiana baterii – co jest lepszym rozwiązaniem?

Gdy wszystkie wyżej wymienione sposoby nie przynoszą efektu, a telefon nadal szybko rozładowuje baterię, to może oznacza konieczność wymiany akumulatora na nowy. Telefony są projektowane tak, aby użytkownik nie mógł zrobić tego samodzielnie, dlatego wizyta w serwisie będzie nieunikniona. Koszt takiej usługi jest uzależniony od modelu, ale cena nie powinna być wyższa niż 1000 złotych.

Pamiętaj, aby zawsze korzystać z oryginalnych akumulatorów, ponieważ są one w stanie dłużej utrzymać ładunek. Stara bateria mogła ograniczać wydajność telefonu ze względu na niewystarczający ładunek. Po wymianie ten problem powinien zostać rozwiązany.

Zakup nowego telefonu, to wybór dla osób, które chcą, żeby ich telefon jeszcze dłużej pracował na jednym cyklu ładowania. Warto interesować się modelami dysponującymi pojemnością od 4000 mAh do 5000 mAh. To wystarczy, aby spokojnie korzystać z urządzenia przez jeden lub nawet dwa dni! 

Zdjęcie: ijeab / Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.