Data publikacji:

Jak bezpiecznie ładować telefon? Porady na temat ładowania telefonu

Wokół tematu ładowania telefonu oraz utrzymania jak najdłuższego życia jego baterii narosło przez lata bardzo wiele mitów. Sporo z pokutujących do dziś przekonań było osadzonych w prawdzie, ale nie są już one dziś aktualne. Radzimy, jak skutecznie i bezpiecznie ładować telefon.

ladowanie

Jak prawidłowo ładować telefon?

Każdy z nas słyszał pewnie różnego rodzaju porady na temat ładowania telefonu, niektóre z nich jednak wynikają ze zwykłego nieporozumienia. Wiedza, jak ładować smartwatch czy smartfon, może przedłużyć żywtoność baterii urządzenia. Przedstawiamy kilka przydatnych porad na temat ładowania baterii.

Unikaj wyładowywania telefonu

Przestrzeganie pierwszej zasady pozwala nam wydłużyć życie baterii urządzenia, choć sprzeciwia się ona powszechnie krążącemu mitowi o potrzebie regularnego wyładowywania telefonu. Używane we współczesnych smartfonach ogniwa nie przepadają za tego typu traktowaniem. Eksperci zalecają więc częste podładowywanie i unikanie kompletnego rozładowania sprzętu, które w dłuższym czasie prowadzi do ograniczenia wydajności i pojemności baterii.

Przeczytaj, jaka ładowarka indukcyjna będzie najlepsza

Kończ ładowanie przed czasem

Co jeszcze musisz wiedzieć o tym, jak ładować telefon? Poza pełnym wyładowaniem telefonu warto też unikać stuprocentowego uzupełniania baterii. Ładowarkę najlepiej odłączyć po tym jak na ekranie zobaczymy, że akumulator posiada już około 80 procent mocy.

Unikaj całonocnego ładowania telefonu

Porada ta łączy się bezpośrednio z poprzednimi punktami. Wiele osób ma tendencję do podłączania telefonu do ładowarki na całą noc. W takiej sytuacji po pewnym czasie pozostawiamy w pełni uzupełnioną już baterię w stanie permanentnego ładowania. Co prawda, większość urządzeń automatycznie wyłącza pobieranie energii, gdy wskaźnik ekranowy pokazuje pełne 100 procent, ale proces włącza się ponownie przy 99 procentach.

Oznacza to, że akumulator narażony jest na ciągły stres wywołany powtarzającymi się cyklami ładowania. Zużywa się przez to znacznie szybciej i w rezultacie traci swoją wydajność, do czego przyczynia się też podwyższona temperatura urządzenia, której winny jest nieustanny przepływ prądu.

Sporadycznie korzystaj z funkcji szybkiego ładowania

Funkcja szybkiego ładowania w ostatnich latach mocno się upowszechniła i wyposażane w nią są już także popularne smartfony ze średniej oraz niższej półki cenowej. Opcja znacznie szybszego uzupełniania wyładowanej baterii jest niewątpliwie atrakcyjna, ale powinniśmy korzystać z niej tylko w sytuacjach awaryjnych.

Jej nadużywania prowadzi do utraty wydajności baterii, co w dużej mierze wynika ze zbyt wysokiej temperatury pracy. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej wówczas, gdy urządzenie korzysta z ładowarki przez długi czas (np. w nocy).

Nie korzystaj z telefonu podczas ładowania

Jak ładować baterię w smartfonie? Dla optymalnego procesu ładowania telefon powinien być wyłączony. Jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy unikać w trakcie uzupełniania energii korzystania z wymagających aplikacji, które obciążają podzespoły smartfona. Chodzi tu między innymi o gry lub serwisy streamingowe wideo. Działające w tle programy mogą bowiem zakłócać ładowanie.

Uważaj na temperaturę smartfona

Na żywotność baterii, a tym samym skuteczność jej ładowania, wpływa bezpośrednio temperatura pracy smartfona. Jak już zaznaczyliśmy, podwyższa ją znacząco nadmierne obciążenie podzespołów, a także przedłużające się i zbędne podładowywanie.

Unikaj korzystania z tanich kabli oraz ładowarek od innych producentów

Tanie i niskiej jakości kable USB spowalniają proces uzupełniania akumulatora. Mają one jeszcze bardziej negatywny wpływ na szybkie ładowanie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku uniwersalnych ładowarek od firm trzecich, które nie były zaakceptowane przez producenta naszego smartfona. W rzadkich przypadkach mogą one nawet uszkodzić sprzęt.

Autor: Michał Kułakowski