Data modyfikacji:

Router wi-fi. Ranking polecanych modeli

Routery wi-fi stały się stałym elementem wyposażenia prawie każdego współczesnego domu. W ofercie producentów elektroniki znajdziemy ich ogromny wybór, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 500 złotych. Jaki będzie najlepszy router wi-fi? Sprawdź ranking polecanych modeli.

router wi-fi

Router wi-fi: ranking

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy router do domu lub mieszkania? Zobacz najlepsze routery.

  1. TP-LINK ARCHER C6 AC1200
  2. TP-Link Archer C7
  3. TP-Link TL-MR6400
  4. Huawei E5573 LTE Czarny
  5. Xiaomi Mi 4A
  6. TP-Link TL-WR841N
  7. Huawei B525s-23a

Jaki dobry router wi-fi?

Bez względu na to, czy aby uzyskać dostęp do internetu korzystamy ze światłowodu, linii telefonicznej, sygnału radiowego lub mobilnego, musimy pamiętać, że jeżeli chcemy, by z sieci mogło korzystać jednocześnie wiele urządzeń w domu, takich jak komputery, telewizory, smartfony czy konsole, trzeba zaopatrzyć się w dobry router wi-fi.

Głównym zadaniem routera wi-fi jest rozdzielenie sygnału pomiędzy wszystkimi sprzętami znajdującymi się w sieci lokalnej, niektóre modele posiadają jednak także dodatkowe opcje, takie jak modem LTE. Wybierający router, powinniśmy pamiętać o jego kilku podstawowych cechach.

Standard sieci bezprzewodowej w routerze wi-fi do domu

Routery wi-fi łączą się z poszczególnymi urządzeniami, korzystając z sygnału radiowego, którego specyfikacja oparta jest obecnie na trzech najpopularniejszych standardach przesyłania danych. Warto zadbać, by nasz router obsługiwał choć jeden z nich:

  • 802.11n: sieci wi-fi oparte na standardzie 802.11n działają z częstotliwością 2.4 GHz oraz 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych na poziomie 600 Mb/s.
  • 802.11ac: ze standardu 802.11ac korzystają zazwyczaj droższe modele mocnych routerów wi-fi. Oparte na nim sieci wi-fi działają z częstotliwością 5 GHz, oferując maksymalną prędkość przesyłania danych wynoszącą teoretycznie nawet 2,6 Gb/s.
  • 802.11ax: jest to najnowszy standard wi-fi, który nie został jeszcze w pełni zaadaptowany. Zapewnia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s. Działa w częstotliwościach 2,4 i 5 GHz.

Opisywane technologie są wstecznie kompatybilne z ich starszymi wersjami. Dzięki temu z routera korzystać mogą bez problemu nawet starsze urządzenia elektroniczne, przystosowane do pracy ze standardami 802.11a lub 802.11b/g. Różnica pomiędzy sieciami o częstotliwościach 2,4 GHz a 5 GHz sprowadza się do siły i zasięgu ich sygnału.

Wi-fi 2,4 GHz oferuje większy zasięg, ale mniejszą prędkość przesyłania danych, a także większą podatność na wszelkiego rodzaju zakłócenia (np. fizyczne przeszkody, takie jak ściany lub inne sieci wi-fi znajdujące się w pobliżu). Sygnał 5 GHz jest natomiast silniejszy i stabilniejszy, oferuje też wyższe prędkości przesyłania danych, ale bez dodatkowych anten może mieć on mniejszy zasięg.

Jaki zasięg i moc sygnału routerów wi-fi?

Na zasięg i moc routera wpływa nie tylko standard wi-fi, ale także liczba jego anten. Teoretycznie przekłada się ona bezpośrednio na zasięg sieci wi-fi oraz siłę jej sygnału.

Jest to istotne, zwłaszcza gdy mieszkamy w kilkupiętrowym domu lub na dużej posesji i np. mamy ochotę skorzystać z sieci w ogrodzie lub garażu. W skrajnych przypadkach rozległa domowa sieć będzie musiała opierać się nie na jednym, ale kilku routerach. Większość dostępnych na rynku modeli pozwala na regulowanie pozycji anten, a nawet ich wymianę.

W przypadku dużych mieszkań i domów warto skorzystać z repeatera. To proste urządzenie może zwiększyć zasięg sieci nawet o 50%.

Dodatkowe opcje i funkcjonalności

W zależności od potrzeb powinniśmy również zwrócić uwagę na liczbę gniazd LAN, które powalają na kablowe połączenie z siecią, zapewniające większą stabilność sygnału. Interesującą opcją są także modele z wbudowanymi modemami LTE na karty SIM, które mogą korzystać z mobilnego internetu.

Sprawdzają się one znakomicie jako rozwiązanie zapasowe w razie awarii lub problemów z naszym głównym operatorem. Warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenia sieci domowej oferowane przez poszczególnych producentów, takie jak firewall, a nawet funkcjonalności serwerów VPN.

Ranking najlepszych routerów wi-fi

Jeżeli szukasz dobrego routera wi-fi do domu, sprawdź wybrane przez nas propozycje urządzeń cieszących się dobrymi opiniami użytkowników Ceneo.pl.

TP-LINK ARCHER C6 AC1200

Pierwszą pozycję w rankingu routerów wi-fi zajął model Archer C6 AC1200 firmy TP-Link, który kupimy w cenie około 150 zł. Router został wyposażony w pięć anten (cztery zewnętrzne i jedną wewnętrzną) oraz cztery porty LAN. Pracuje w standardach 802.11 a/b/g/n/ac oraz oferuje najpopularniejsze zabezpieczania sieci domowej, w tym firewall.

TP-Link Archer C7

Kosztujący ponad 270 zł Archer C7 to mocny router wi-fi wyprodukowany przez TP-Link. Posiada cztery porty LAN, a także sześć anten, oferujących naprawdę duży zasięg działania. Podobnie jak zdobywca pierwszego miejsca urządzenie korzysta ze standardów 802.11 a/b/g/n/ac.

Uwagę warto zwrócić też na jego dwa porty USB, pozwalające w łatwy sposób udostępniać innym użytkownikom domowej lub biurowej sieci urządzenia, takie jak drukarki lub napędy zewnętrzne.

TP-Link TL-MR6400

Kolejny router wi-fi z rankingu został wyposażony w opcję obsługi kart SIM i przeznaczony jest głównie dla użytkowników korzystających w domu z internetu mobilnego LTE. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki będzie dobry router LTE, warto sprawdzić ten model.

Dwie anteny zapewniają względnie stabilny i mocny sygnał wi-fi, który korzysta ze standardów 802.11 b/g/n. Do routera podłączymy za pomocą kabla LAN w sumie trzy różne urządzenia.

Huawei E5573 LTE Czarny

Kosztująca blisko 200 zł propozycja chińskiego Huaweia przeznaczona jest dla użytkowników internetu mobilnego LTE na kartę SIM, którzy korzystają z niewielkiej domowej sieci wi-fi i nie posiadają urządzeń wymagających połączenia kablowego LAN (istnieje jednak możliwości podłączenia przez złącze USB). Router ma tylko jedną antenę i korzysta ze standardów 802.11 a/b/g/n.

Xiaomi Mi 4A

Prosty router za nieco ponad 100 złotych, który wyposażony został w cztery anteny zapewniające mocny i stabilny sygnał w domu. Zaletą modelu są niewielkie rozmiary oraz możliwość jego konfiguracji za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji na urządzeniach z systemami iOS i Android.

TP-Link TL-WR841N

Najtańszy router wi-fi w rankingu, kosztuje zaledwie około 65 złotych. W tej cenie otrzymujemy niewielkie, acz kompletnie funkcjonalne urządzenie wyposażone w dwie anteny oraz cztery porty LAN. Niestety router pracuje jedynie ze standardem 802.11n, ale jeżeli liczmy każdą złotówkę, może okazać się on całkiem dobrym wyborem.

Huawei B525s-23a

Najdroższy router wi-fi w rankingu, który kupimy za blisko 450 złotych. Produkt firmy Huawei przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników korzystających przede wszystkim z mobilnego internetu LTE.

Opisywany model pracuje w standardach 802.11 a/b/g/n/ac i posiada pojedynczą antenę wewnętrzną, trzy porty LAN oraz jedno złącze USB. Router pozwala także na skonfigurowania go jako klienta VPN (L2TP). Zarządzanie urządzeniem odbywa się przez przeglądarkę lub aplikację HiLink App na smartfona.