Wybrałeś idealny mocny router do domowej sieci? Pozostaje pytanie, jak zamontować router WiFi. Na początek powiedzmy sobie, co powinno zawierać się w zestawie urządzenia, aby można było bez problemu z niego korzystać.
Najważniejszy element to oczywiście sam router. Niewielkich rozmiarów skrzyneczka, bez której cała operacja nie będzie możliwa. Do routera dołączony powinien być zasilacz. Za jego pomocą podłączamy urządzenie do źródła zasilania z gniazdka sieci, powinny zapalić się na routerze diody sygnalizujące dostęp do źródła energii.
Dodatkowym przewodem, który znajdziemy w kartonie, jest LAN RJ45. Posłuży on do podłączenia routera bezpośrednio z urządzeniem, na którym korzystać będziemy z internetu. Potrzebny jest przede wszystkim do podpięcia do sieci komputerów stacjonarnych, gdyż te pierwotnie nie posiadały możliwości połączenia bezprzewodowego z siecią. Przewód na obu końcach ma charakterystyczne końcówki zwane „żabkami”, dodatkowo często jest on koloru żółtego, co ułatwi rozpoznanie.
Do prawidłowego działania routera i przesyłania danych niezbędny będzie kabel sieciowy. Jego podciągnięciem i podłączeniem powinien zająć się dostawca internetu do twojego miejsca użytkowania. Teraz, gdy wiemy już, co znajdziemy wewnątrz kartonu, należy przejść do pierwszego uruchomienia routera i jego konfiguracji.
W pierwszej kolejności należy zalogować się do strony konfiguracyjnej. W 90% przypadków dane do pierwszego logowania to:
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy producent przewidział inne dane do logowania. W tym przypadku znajdują się one na naklejce z danymi technicznymi na spodzie routera, z której chwile wcześniej odczytywaliśmy adres IP.
Przeczytaj także, jak połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo
Po ponownym uruchomieniu się routera wszystko powinno sprawnie działać zgodnie z danymi, które przed chwilą zostały wprowadzone. Oczywiście w razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, jednak zapewniam, że cały proces jest bardzo intuicyjny i nie sprawi większych problemów. Powodzenia!