Data publikacji:

Jak podłączyć i skonfigurować router? Poradnik krok po kroku

Router jest urządzeniem, które w dzisiejszych czasach znajduje się w prawie każdym domu. Zapewnia on dostęp do sieci bezprzewodowej, dzięki czemu korzystać z internetu na kilku urządzeniach, w różnych częściach domu w tym samym czasie. Po zakupie należy go jednak odpowiednio podłączyć i skonfigurować, aby mógł pracować bez zarzutów. Proces konfiguracji wielu osobom wydaje się trudny, jednak nie jest to nic strasznego. Z naszym poradnikiem poradzisz sobie z konfiguracją routera bez konieczności wzywania specjalisty. Sprawdź, jak podłączyć router.
jak podlaczyc router

Konfiguracja routera – co potrzebne do podłączenia?

Wybrałeś idealny mocny router do domowej sieci? Pozostaje pytanie, jak zamontować router WiFi. Na początek powiedzmy sobie, co powinno zawierać się w zestawie urządzenia, aby można było bez problemu z niego korzystać.

Najważniejszy element to oczywiście sam router. Niewielkich rozmiarów skrzyneczka, bez której cała operacja nie będzie możliwa. Do routera dołączony powinien być zasilacz. Za jego pomocą podłączamy urządzenie do źródła zasilania z gniazdka sieci, powinny zapalić się na routerze diody sygnalizujące dostęp do źródła energii.

Dodatkowym przewodem, który znajdziemy w kartonie, jest LAN RJ45. Posłuży on do podłączenia routera bezpośrednio z urządzeniem, na którym korzystać będziemy z internetu. Potrzebny jest przede wszystkim do podpięcia do sieci komputerów stacjonarnych, gdyż te pierwotnie nie posiadały możliwości połączenia bezprzewodowego z siecią. Przewód na obu końcach ma charakterystyczne końcówki zwane „żabkami”, dodatkowo często jest on koloru żółtego, co ułatwi rozpoznanie.

Do prawidłowego działania routera i przesyłania danych niezbędny będzie kabel sieciowy. Jego podciągnięciem i podłączeniem powinien zająć się dostawca internetu do twojego miejsca użytkowania. Teraz, gdy wiemy już, co znajdziemy wewnątrz kartonu, należy przejść do pierwszego uruchomienia routera i jego konfiguracji.

Jak podłączyć się do routera? Konfiguracja routera krok po kroku

 • Pierwszym punktem jest podłączenie routera do gniazda zasilania. Następnie z tyłu, obok zasilacza, należy podłączyć kabel sieciowy (okrągła wtyczka z gwintem, w którą podłączamy kabel wychodzący ze ściany. Gniazdo takie może być podpisane „Internet”, WAN lub, w przypadku kabla telefonicznego, DSL/ADSL.
 • Następnym krokiem jest przywracanie routera do ustawień fabrycznych. Aby to zrobić, często wystarczy przytrzymać guzik zasikania przez około 10 sekund, aż zgasną wszystkie diody. W sytuacji, kiedy takiego guzika nie ma, przy zasilaniu znajduje się dziurka o średnicy wykałaczki z napisem RESET, w którą należy wcisnąć odpowiedni szpikulec i również przytrzymać przez ten sam czas.
 • Po resecie urządzenia należy przejść do konfiguracji. Zaleca się przeprowadzać ją poprzez połączenie z urządzeniem za pomocą wspomnianego wcześniej kabla LAN. Można zrobić to również bezprzewodowo, jednak nie każdy router można skonfigurować na odległość.
 • Po odpowiednim podłączeniu routera z urządzeniem, z którego prowadzić będziemy konfigurację, należy na spodzie bądź spod klapki baterii odczytać adres IP routera. Często pozycja ta nazywana jest też „stroną do konfiguracji”. W wielu przypadkach jest to 192.168.1.1 lub 192.168.1.0, jednak należy sprawdzić, jak prezentuje się to na tym konkretnym routerze.
 • Odszukany adres wpisujemy w przeglądarkę internetową w pasku adresu URL. Po zatwierdzeniu enterem powinna wyświetlić się strona producenta routera lub dostawcy internetu.
 • Kolejne kroki to postępowanie zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

  W pierwszej kolejności należy zalogować się do strony konfiguracyjnej. W 90% przypadków dane do pierwszego logowania to:

 • nazwa użytkownika: admin,
 • hasło: admin.
 • Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy producent przewidział inne dane do logowania. W tym przypadku znajdują się one na naklejce z danymi technicznymi na spodzie routera, z której chwile wcześniej odczytywaliśmy adres IP.

 • W dalszej kolejności przechodzimy do konfiguracji danych routera. Najlepsza w tej sytuacji jest funkcja „szybkiej konfiguracji”, która pozwoli ustawić tylko najważniejsze parametry urządzenia.
 • Na początku należy wybrać typ połączenia WAN – dynamiczne IP. Funkcja statycznego IP rzadko kiedy jest dostępna u dostawców internetu, przewidziana jest dla bardziej wymagających użytkowników, którzy na przykład posiadają własne serwery plików czy prywatne strony internetowe.
 • Kolejnym parametrem jest SSID, czyli nic innego, jak nazwa sieci. Na spodzie, na naklejce, znajduje się nazwa sieci danego routera. Można zostawić ją domyślną, fabryczną lub zmienić na własną.
 • Następnie ustawiamy hasło do logowania w sieci. Pierwotne hasło znajduje się również na spodzie jako „Wi-Fi password”, po prawidłowym przepisaniu tej danej do strony logowania możemy zadecydować, czy to hasło pozostawiamy jako prawidłowe, czy chcemy ustanowić własne. Zaleca się ustawienie protokołu zabezpieczeń WPA2-PSK, który używa hasła do uwierzytelnienia i wygenerowania kluczy szyfrowania danych, które później dynamicznie się zmieniają. W następnej kolejności najlepiej zaznaczyć opcję DHPC, która pozwoli na automatyczne przydzielanie ustawień sieci połączonym z nią urządzeniom.
 • Ostatnim krokiem jest wybranie formy aktualizacji oprogramowania. To zaznaczenia najczęściej są dwie opcje, automatyczna aktualizacja lub aktualizacja na zlecenie użytkownika. Tutaj pełna dowolność. Oczywiście wygodniejsze jest automatyczne aktualizowanie, jednak jest to sprawa indywidualna.
 • Po całym procesie konfiguracji, na stronie pojawi się kółko ładowania. Po zakończeniu zapisywania danych router może zgasić wszystkie diody i wyłączyć się, aby wprowadzić zmiany.

Przeczytaj także, jak połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo

Po ponownym uruchomieniu się routera wszystko powinno sprawnie działać zgodnie z danymi, które przed chwilą zostały wprowadzone. Oczywiście w razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, jednak zapewniam, że cały proces jest bardzo intuicyjny i nie sprawi większych problemów. Powodzenia!

Autor: Przemysław Mańka