Data modyfikacji:

Ziemia próchnicza: co to jest? Jakie ma pH? Czy nadaje się do kwiatów? 

Żyzna ziemia próchnicza jest podłożem, na którym zależy wielu ogrodnikom. Urodzajna ziemia próchnicza jest jednym z warunków szybkiego wzrostu różnych gatunków kwiatów i warzyw. Osoby, które rozpoczynają wiosenne prace ogrodowe, zastanawiają się, co to jest ziemia próchnicza, jakie ma pH i czy nadaje się do kwiatów. Sprawdźmy!

Przeczytaj również: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe

ziemia próchnicza

Co to jest ziemia próchnicza i jakie ma właściwości?

Najważniejszą cechą charakterystyczną ziemi próchniczej jest posiadanie fragmentów obumarłych roślin, często w postaci włókien, które zapewniają składniki odżywcze temu rodzajowi ziemi. Rozkładające się elementy zapewniają pożywienie dla kolejnych roślin.

Ziemię próchniczą cechuje duża przepuszczalność powietrza, co stwarza optymalne warunki dla pobierania składników odżywczych przez korzenie. W glebie o niskiej przepuszczalności powietrza natomiast system korzeniowy częściej ulega gniciu. Jednocześnie zaletą ziemi próchniczej jest to, że nie jest mocno zbita, jednocześnie cechuje ją również dobra zdolność gromadzenia wody. Jest to optymalna ziemia, której właściwości umieścimy pomiędzy sypką i jałową ziemią piaszczystą a ciężkim i zbitym torfem.

Ziemia próchnicza jest żyzna – to znaczy, że na terenach pokrytych tym rodzajem gleby, rośliny mają duże tempo wzrostu. 

Ziemia próchnicza – jakie ma pH?

Ziemię próchniczą możemy znaleźć w naturze na łąkach, torfowiskach oraz w lasach. Wówczas ma ona odczyn pH lekko kwaśny bądź kwaśny (poniżej 6,6). Leśna ziemia próchnicza ma odczyn pH kwaśny, ponieważ drzewa iglaste potrzebują takiej właśnie ziemi do wzrostu. Ziemia próchnicza w workach, gotowa do kupna, jest natomiast przygotowana pod uprawę danych gatunków roślin. Możemy więc znaleźć na przykład ziemię próchniczą z dodatkiem wapna magnezowego – ziemia ta jest wówczas o odczynie obojętnym bądź wręcz zasadowym.

Naturalnie ziemia próchnicza w naszym klimacie ma pH kwaśne bądź lekko kwaśne, jednak możemy zakupić mieszankę ziemi próchniczej z dodatkiem innych substancji, które mają wpływ na pH danej ziemi. Wówczas możemy czerpać z wszelkich zalet ziemi próchniczej pomimo różnych wymagań naszych roślin.

Czy ziemia próchnicza nadaje się do kwiatów?

Kwiaty takie jak rododendrony, azalie, rośliny wrzosowate oraz magnolie wymagają gleby kwaśnej (o pH od 3,5 do 5,5) i próchniczej. Ten rodzaj gleby uwielbiają również hortensje. Naturalna gleba próchnicza jest więc w tych przypadkach najlepszym wyborem. Aby jak najlepiej wykorzystać dobrodziejstwa ziemi próchnicznej, upewnijmy się, jakie pH lubią nasze rośliny i wówczas dostarczmy im odpowiednio przygotowaną ziemię próchniczą.

Istnieją rośliny, które preferują lekką glebę piaszczystą – takimi kwiatami są na przykład nagietek, nasturcja oraz aksamitka. Drzewa takie jak świerk i sosna także lubią piaszczyste gleby. Kosodrzewina również należy do roślin rosnących na ziemi piaszczystej. Gleby piaszczyste nie posiadają tylu składników odżywczych, a także są zdecydowanie lżejsze i bardziej sypkie w porównaniu do ziemi próchniczej. Wówczas ziemia próchnicza oraz torfowa nie są najlepszym pomysłem – lepiej zastosować jedynie częściowo ziemię próchniczą jako dodatek do gleby piaszczystej bądź zrezygnować ze stosowania tego typu ziemi.

Ziemia próchnicza a ziemia torfowa

Ziemię próchniczą możemy znaleźć między innymi na torfowiskach, jednak wykazuje ona pewne różnice w stosunku do typowej ziemi torfowej. Przede wszystkim, ziemia torfowa ma ciemny odcień i jest ciężka, a także bardzo wilgotna. Jest również zbita i nie tak przepuszczalna jak próchnicza, przez co trudniej dostaje się do niej powietrze.

Ziemia próchnicza natomiast posiada brunatny odcień. Jest ona lżejsza i bardziej przepuszcza powietrze. Oba typy ziemi posiadają cenne składniki odżywcze, ziemia próchnicza jednak jest bardziej przepuszczalna od torfu. Ziemia torfowa jest doskonałym składnikiem używanym do nawożenia niektórych kwasolubnych roślin. Ziemi torfowej kwasowej użyjemy zatem do podsypywania magnolii. 

Wśród ofert ziemi torfowej znajdziemy również ten rodzaj ziemi w formie odkwaszonej – specjalnie dla roślin, które nie przepadają za ziemią o kwaśnym pH. Używamy jej w formie nawozu.

Jeśli nasza ziemia jest uboga w zasoby próchnicze, możemy użyć nawozu, który wzbogaci glebę – jest to tzw. kompost ogrodowy. Mieszamy go z ziemią w odpowiednich proporcjach (zgodnie z zaleceniami producenta). Możemy również nawozić glebę kompostem naturalnym uzyskanym z resztek ogrodowych – jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza w większych ogrodach, gdzie na bieżąco sprzątamy, magazynujemy i przerabiamy pozostałości po roślinach, spadach owocowych itp.

Wówczas tworzymy w ogrodzie własny kompostownik. Znajduje się on najczęściej w drewnianej skrzyni. Możemy również użyć pojemnika do kompostowania resztek naturalnych domowych, pamiętajmy jednak, by nie wrzucać tam resztek odzwierzęcych typu kości, skóry etc. Zdecydowanie natomiast możemy wykorzystać obierki z warzyw i owoców w celu stworzenia naturalnego kompostu.

Ziemia próchnicza jest dobrym podłożem dla optymalnego wzrostu wielu roślin. Przed jej użyciem warto jednak sprawdzić pożądane wartości pH i wówczas zadecydować, jaki rodzaj ziemi próchniczej będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Ziemia próchnicza oraz torfowa najczęściej oscylują wokół kwaśnego oraz lekko kwaśnego pH. Ziemią torfową oraz próchniczą możemy wzbogacić jałową glebę, która posiada mało składników odżywczych, glebę lekką i piaszczystą. 

Zdjęcie: westend61/Envato Elements