Data publikacji:

Jak działa asystent głosowy i z jakimi urządzeniami współpracuje?

Sterowanie urządzeniami za pomocą głosu stało się niezwykle popularne. Wyjaśniamy, jak działają asystenci głosowi, a także z jakimi sprzętami najlepiej współpracują!
asystent głosowy

Czym jest asystent głosowy?

Asystent głosowy to rozwiązanie cieszące się wśród użytkowników sporym zainteresowaniem. Choć ta technologia może wydawać się banalna, to tak naprawdę stoją za nią innowacyjne rozwiązania, które jasno wskazują, że świat elektroniki zmienił się nie do poznania.
Na początku warto wyjaśnić, czym dokładnie jest asystent głosowy. To rozwiązanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania głosu użytkownika i reagowania na polecenia, które są mu wydawane. Dzięki temu bez użycia rąk będziesz w stanie zaplanować spotkanie, odtworzyć ulubione utwory, czy zadzwonić do wybranej przez siebie osoby. To oczywiście tylko przykłady, bo możliwości są ogromne!

Jaką technologię wykorzystuje asystent głosowy?

Oprogramowanie asystenta głosowego przygotowane przez producenta w pierwszej kolejności przechwytuje i rozpoznaje głos użytkownika. Następnie wypowiedziane polecenie jest konwertowane na tekst i przetwarzane przez algorytm języka naturalnego. W ten sposób jest możliwe zrozumienie jaka była intencja wypowiedzianego zadania.
Kolejnym krokiem jest zrealizowanie komendy przez integrację z interfejsem API stron trzecich. Na koniec generowana jest odpowiedź, która z tekstu jest przekształcana na mowę. Możemy odnieść wrażenie, że asystentem głosowym jest prawdziwy rozmówca. Oczywiście, asystenci nie są jeszcze aż tak zaawansowani, ale ich możliwości z każdym rokiem rosną.
Ważnym elementem każdego asystenta głosowego jest technologia uczenia maszynowego, która na bieżąco analizuje zachowania użytkownika, jego głos, preferencje, a także wykonywane polecenia. W ten sposób asystent jest w stanie jeszcze dokładniej wypełnić powierzone zadanie.
To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie znaczące zwiększenie wydajności urządzeń mobilnych. Wszystkie opisywane czynności są wykonywane w ułamkach sekund i asystent z gotową odpowiedzią przychodzi niemal natychmiast. To w dużej mierze zasługa mocniejszych procesorów, ale również rozwiniętych koprocesorów korzystających z sieci neuronowych. To co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe teraz stało się rzeczywistością!

Rodzaje asystentów głosowych dostępnych na rynku

Apple Siri

Asystentka głosowa była jedną z pierwszych dostępnych na rynku. Po raz pierwszy można było ją zobaczyć podczas premiery iPhone’a 4S w 2011 roku. Od tego czasu amerykański producent wprowadził sporo istotnych zmian. Posiadacze urządzeń Apple za pomocą komend głosowych mogą wykonywać połączenia telefoniczne, wysyłać wiadomości tekstowe, robić zdjęcia, sprawdzać wyniki meczów, planować wydarzenia, a także sterować urządzeniami kompatybilnymi z systemem HomeKit. Niestety, ale nadal nie doczekaliśmy się obsługi języka polskiego, dlatego dla wielu użytkowników nie będzie on aż tak użyteczny.

Asystent Google

Asystent Google jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Wprowadzono go do użytku w 2016 roku i szybko znalazł wierne grono fanów. To co najważniejsze od 2019 roku mamy pełne wsparcie dla języka polskiego i dzięki temu możemy wykorzystać jego pełny potencjał.
Możliwościami Asystent Google nie odbiega od Siri, a wielu użytkowników uważa, że jest on od niej mądrzejszy. Z perspektywy użytkownika niezwykle istotne jest wsparcie dla inteligentnego domu i sprzętów działających w oparciu o Google Home. Asystent Google jest zintegrowany ze smartfonami z Androidem, co jest jego dodatkowym atutem!

Amazon Alexa

Amazon Alexa nie jest aż tak popularna jak Asystent Google i Siri, jednak nie oznacza to, że nie warto z niej korzystać. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie mamy obsługi języka polskiego, co na pewno uznajemy za minus. Alexa głównie funkcjonuje na głośnikach tego producenta, a posiadacze smartfonów nie mogą jej zainstalować. Jest to rozwiązanie idealne do systemu Smart Home, jednak w codziennym użytkowaniu nie ma ono aż tak wielu funkcji.

Microsoft Cortana

Choć Cortana jest obecna na rynku od 2014 roku, to nie udało jej się dogonić wcześniej wymienionych asystentów. Niestety, ale to sprawiło, że Microsoft z każdym rokiem wprowadzał coraz mniej usprawnień i teraz ma ją całkowicie zastąpić Bing Voice opierający się na sztucznej inteligencji. Ten system ma być głównie dostępny na komputerach stacjonarnych z systemem Windows.

Z jakimi urządzeniami współpracują asystenci głosowi?

Smartfony i tablety

Asystenci głosowi najczęściej są używani na smartfonach. Użytkownicy mają realne udogodnienia, ponieważ mogą napisać wiadomość, wykonać połączenie, czy zlecić asystentowi utworzenie nowej notatki w kalendarzu. Ale to nie wszystko, bo asystent odpowie na trudne pytania, a nawet opowie kawał. Urządzenia mobilne dzięki tym rozwiązaniom stały się jeszcze popularniejsze. W Polsce liderem jest bez dwóch zdań Asystent Google.

Telewizory

Większość nowych telewizorów ma już na pilotach dedykowane przyciski do wywoływania Asystenta Google czy Alexy. Najlepszą funkcjonalnością jest możliwość głosowego wyszukiwania kanałów. Choć to rozwiązanie nie jest idealne, to w wielu sytuacjach sprawdza się znakomicie. Za pomocą asystenta wyszukasz ulubione filmy oraz aplikacje. Komendy głosowe znacznie lepiej sprawdzają się niż pisanie na klawiaturze ekranowej.

Słuchawki i głośniki

Segment słuchawek bezprzewodowych oraz głośników zaraz po smartfonach jest jednym z największych jeśli chodzi o asystentów głosowych. Asystent głosowy przede wszystkim pozwala na zarządzanie muzyką, zmianę utworów, czy regulację głośności. Urządzenia integrują się również z rozwiązaniami inteligentnego domu, dlatego za ich pomocą można sterować innymi sprzętami, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem!

Rozwiązania Smart Home

Asystenci głosowi często są dostępni na wielu urządzeniach Smart Home. Głosowo możesz zaplanować harmonogram sprzątania robota automatycznego, czy uruchomić oczyszczacz powietrza. Bardzo dobrze sprawdza się również sterowanie oświetleniem!

Dlaczego warto korzystać z asystenta głosowego?

Głównym argumentem opowiadającym się za korzystaniem z asystenta głosowego jest możliwość sterowania urządzeniami bez użycia rąk. Osoby z wadami wzroku, a także mające problemy z poruszaniem wiele czynności mogą wykonać dużo efektywniej. Ponadto asystent głosowy może zwiększyć produktywność, ponieważ Ty możesz zlecić mu zadanie i w tym samym czasie wykonywać coś zupełnie innego, a to duże udogodnienie!
W systemach inteligentnego domu asystenci głosowi sprawdzają się doskonale, ponieważ mogą kontrolować nie jedno, a nawet kilkanaście urządzeń. Włączenie oświetlenia, zwiększenie temperatury, czy zasłonienie rolet o wybranej porze - to wszystko można zrobić za pośrednictwem asystenta głosowego.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.