Data publikacji:

Obiektywy stałoogniskowe a zmiennoogniskowe. Czym się różnią?

Wybór odpowiedniego obiektywu do aparatu jest kluczowy! Użytkownicy od lat toczą zaciętą batalię i próbują odpowiedzieć na pytanie, czy lepsze są obiektywy stałoogniskowe czy zmiennoogniskowe. W tym artykule porównujemy oba rozwiązania i wskazujemy, które z nich jest lepsze!
obiektywy stałoogniskowe a zmiennoogniskowe

Obiektywy stałoogniskowe – charakterystyka

Obiektywy stałoogniskowe mają konstrukcję, która uniemożliwia przybliżanie oraz oddalanie obrazu. Ogniskowa w tym wypadku ma stałą wartość, a fotograf może zmieniać perspektywę oddalając się lub przybliżając do obiektu. Jeżeli chcemy uzyskać różne kąty widzenia, to jedynym sposobem jest wymiana obiektywu. Z tego powodu wiele osób korzystających z konstrukcji stałoogniskowych ma w swojej torbie przynajmniej kilka szkieł o różnych ogniskowych. 
Najmocniejszą stroną popularnych stałek jest zdecydowanie lepsza ostrość oraz jasność obiektywu. Światło f/1.2, f/1.4, f/1.8, czy f/2.0 to w obiektywach stałoogniskowych standard. Co to daje? Przede wszystkim do matrycy wpada więcej światła, dlatego po zmroku możemy fotografować przy niższym ISO, co ma bezpośrednie przełożenie na mniejszy poziom szumów.
Ale to nie wszystko, bo większy otwór przysłony ma przełożenie na efekt bokeh, czyli charakterystyczne rozmycie tła. Im jaśniejsza wartość, tym lepsze rozmycie, choć należy pamiętać, że wpływ na to ma również ogniskowa. Obiektywy o dłuższej ogniskowej takiej jak np. 85 mm, czy 105 mm będą oferowały mniejszą głębię ostrości (ładniejsze rozmycie) niż obiektywy szerokie takie jak np. 24 mm czy 35 mm.
Obiektywy stałoogniskowe są chętnie wybierane przez profesjonalnych fotografów, którym zależy na świetnej jakości, ale również ładnej plastyce obrazu. Tworzenie artystycznych ujęć i przede wszystkim odseparowanie głównego obiektu od tła w tych szkłach działa najlepiej. Oprócz fotografii ślubnej, obiektywy stałoogniskowe doskonale sprawdzają się w fotografii portretowej czy produktowej. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki obiektyw do portretów wybrać, warto przejrzeć modele stałoogniskowe.
Profesjonalne obiektywy stałoogniskowe potrafią kosztować od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Ale w przypadku amatorów wybór także jest całkiem spory i niezłą stałkę taką jak np. 50 mm f/1.8 można dostać w sklepie już za mniej niż 1000 złotych. Jakość obrazu wciąż jest bardzo dobra i takie szkło na początek zapewni naprawdę dobre rezultaty.
Zalety:
  • świetna ostrość
  • bardzo dobre rozmycie tła
  • szybko działający autofocus
  • ładna plastyka obrazu
  • atrakcyjna cena obiektywów dla amatorów
  • Wady:
  • brak możliwości przybliżenia lub oddalenia obrazu
  • wysoka cena profesjonalnych obiektywów
  • Obiektywy zmiennoogniskowe – charakterystyka

    Po drugiej stronie barykady mamy obiektywy zmiennoogniskowe, które jak sama nazwa wskazuje pozwalają na regulowanie wartości ogniskowej. Ich zakres zależy od producenta, ale wyróżniamy obiektywy ultraszerokokątne, szerokokątne oraz teleobiektywy. Na rynku występują także uniwersalne konstrukcje, które zakresem pokrywają szeroki kąt, ale również teleobiektyw. Może to być np. obiektyw 24-70 mm, czy 18-150 mm. Każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
    Jeszcze kilka lat temu największym argumentem, który zniechęcał do zakupu obiektywu zmiennoogniskowego, była gorsza ostrość obrazu. Jednak rynek się zmienił i takie obiektywy jak chociażby Canon 28-70 czy Sigma 24-70 potrafią dostarczyć jakość obrazu porównywalną do popularnych stałek! Jednak tak dobra jakość jest zauważalna w przypadku najdroższych modeli. W tańszym segmencie te różnice są zauważalne i to może być argument opowiadający się za stałoogniskowym odpowiednikiem.
    obiektyw zmiennoogniskowy
    Popularne zoomy są też zdecydowanie ciemniejsze. Najlepsze modele mają światło f/2.0, choć najczęściej stosowana jest wartość f/2.8. Mimo że rozmycie tła jest mniejsze, to dla wielu osób nie stanowi to większego problemu. Nieco gorzej obiektywy wypadają w budżetowych wersjach, gdzie zwykle mają zmienne światło w zakresie od f/4 do f/7.1. To sprawia, że fotografowanie jest utrudnione i czasami lepiej sięgnąć po obiektyw stałoogniskowy.
    Największą zaletą obiektywu zmiennogniskowego jest jego uniwersalność. Będąc w danym miejscu będziesz w stanie uchwycić detale, ale również szeroki plan. W niektórych miejscach nie ma możliwości przybliżenia się do fotografowanego obiektu i tutaj zoomy mają największą przewagę nad obiektywami stałoogniskowymi.
    Obiektywy zmiennoogniskowe są najczęściej stosowane w fotografii krajobrazowej, ale również fotografii sportowej, czy reportażowej. Tak naprawdę jedno szkło to kilka ogniskowych, które masz pod ręką i możesz w dowolnym momencie zrobić fajne zdjęcia. Obiektywy typu zoom bardzo często są wybierane na wakacyjne wyjazdy, ponieważ pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca!
    Zalety:
  • uniwersalność
  • możliwość korzystania z kilku ogniskowych
  • Wady:
  • niższa jakość obrazu w tańszych obiektywach
  • większa waga i rozmiary
  • Jaki obiektyw warto wybrać do aparatu?

    Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż mogłoby się wydawać. Obiektyw do aparatu najlepiej dobierać pod własne potrzeby. Jeżeli fotografujesz ludzi, a także zależy Ci na jak najlepszym rozmyciu tła oraz jakości obrazu to obiektyw stałoogniskowy będzie najlepszym wyborem. W przypadku fotografowania reportaży, krajobrazów, a także sportu najlepiej wybrać obiektyw zmiennogniskowy. Będzie on najlepszą opcją dla osób, które cenią sobie uniwersalność i mając jedno szkło chcą zrobić jak najwięcej różnorodnych zdjęć.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.