Do wykonania pięknych zdjeć niezbędny będzie odpowiedni obiektyw. Podpowiadamy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakuie oraz jaki obiektyw do portretów lub krajobrazów wybrać. Sprawdź nasze zestawienie
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy będzie obiektyw stałoogniskowy czy popularny zoom. W przypadku fotografowania ludzi lepiej wybrać szkło o stałej ogniskowej. Dlaczego?
Takie konstrukcje przede wszystkim oferują ostrzejszy obraz, ale również pozwalają uzyskanie na bardzo małej głębi ostrości dzięki zastosowaniu przysłony f/1,2, f/1,4, czy f/1,8. W ten sposób można idealnie odciąć fotografowany obiekt od tła. Dodatkowo więcej światła wpadającego do obiektywu do portretów oznacza, że zdecydowanie łatwiej będzie robić zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych.
Jaka ogniskowa obiektywu będzie najlepszym wyborem? Do portretów świetnie sprawdzają się obiektywy 50 mm, 85 mm, 105 mm, a nawet 135 mm. Im dłuższa ogniskowa, tym dalej będzie trzeba stanąć od osoby, którą fotografujemy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.
Warto pamiętać, że w przypadku aparatów z matrycą APSC ogniskową należy pomnożyć przez współczynnik 1,4 lub 1,6 w zależności od marki aparatu. To powoduje, że ogniskowa będzie nieco dłuższa.
Przeczytaj również, jak wybrać lustrzankę dla początkujących.
Jeden z najtańszych i najchętniej wybieranych obiektywów portretowych. Mimo że budżetowy model nie grzeszy szybkością autofokusa, to w zamian daje piękny obrazek i bardzo ładne rozmycie, czyli kultowy bokeh.
Obiektyw przy świetle 1,8 jest całkiem ostry, co pozwala na wykonywanie naprawdę ładnych zdjęć. Jeśli zastanawiasz się, jaki niedrogi obiektyw do portretów do Canona, to zdecydowanie warto postawić na ten model.
Ten obiektyw do portretów jest niezwykle popularny wśród posiadaczy aparatów marki Nikon. Model został wyposażony w elementy asferyczne, które korygują aberrację oraz zniekształcenia. Optyka składająca się z 7 elementów w 6 grupach przekłada się na wysokiej jakości zdjęcia. Obiektyw kosztuje mniej niż 1000 złotych i zbiera świetne recenzje wśród użytkowników.
Ten obiektyw śmiało można nazwać legendarnym. Canonowi udało się zachować świetny stosunek jakości do ceny. W efekcie dostajemy obiektyw 85 mm ze światłem f/1,8. To wszystko za mniej niż 1500 złotych!
Wbudowany silnik USM działa bardzo dobrze i jest w stanie błyskawicznie złapać ostrość na danym obiekcie. Dzięki zastosowaniu powłok Super Spectra można liczyć na ładnie odwzorowane kolory i świetny kontrast. Jaki obiektyw do Canona? Ten model to obowiązkowy zakup!
Pojawienie się obiektywów z serii ART zmieniło rynek fotograficzny na zawsze. Sigma 85 F/1,4 oferuje niesamowicie ostry obraz na każdej wartości przysłony. Do tego dochodzi perfekcyjna praca pod światło i znakomity silnik HSM. Tak naprawdę ten obiektyw ma wszystko, czego potrzebują profesjonaliści, a także ambitni amatorzy.
W fotografowaniu krajobrazów chodzi przede wszystkim o pokazanie piękna przyrody i tego, co nas otacza. Z tego powodu najlepiej postawić na obiektyw szerokokątny, który będzie w stanie uchwycić zdecydowanie więcej niż obiektyw standardowy.
Ogniskowa 10 mm czy 17 mm pozwoli na zrobienie rewelacyjnych zdjęć, a także panoram. Warto pamiętać, że do matrycy APSC najlepsza będzie ogniskowa 10 mm. Podobne efekty w aparacie pełnoklatkowym zapewni ogniskowa 17 mm.
Fotografowanie krajobrazów to często podróże i rozmaite wycieczki. Do tego przyda się uniwersalny obiektyw typu zoom. Możliwość kontrolowania zakresu ogniskowej jest zdecydowanie lepszym wyborem. Oczywiście są fotografowie, którzy stawiają na obiektywy stałoogniskowe, jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Światło w przypadku obiektywów do krajobrazu nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Jeśli planujesz robić zdjęcia gwiazd lub w słabszych warunkach oświetleniowych bez statywu, wówczas wybierz szkło dysponujące światłem f/2,8.
Do fotografowania krajobrazów znakomicie spisują się również teleobiektywy. Za ich pomocą możesz uchwycić detale, a także bliższe kadry. Jedną z najbardziej uniwersalnych ogniskowych jest zoom 70-200 mm. Zakres jest na tyle uniwersalny, że będziesz mógł wykonać wiele ciekawych ujęć. Oczywiście do takiego zestawu warto mieć pod ręką dodatkowy obiektyw szerokokątny.
Jaki uniwersalny obiektyw kupić? Opisywany model jest idealny do dobrego aparatu fotograficznego dla amatora. Szeroki zakres ogniskowych umożliwia fotografowanie nie tylko krajobrazów, ale również portretów.
Szczególnie dobrze sprawdza się stałe światło f/2,8, a także znakomity autofocus. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo na nowy obiektyw, a jednocześnie szukasz czegoś, co sprawdzi się w wielu dziedzinach fotografii, to ten model jest dla ciebie.
Obiektyw dedykowany do aparatów Sony jest jednym z najlepszych w swojej klasie. Ultraszerokokątna konstrukcja w połączeniu z matrycą pełnoklatkową daje ogromne pole widzenia. Silnik liniowy umożliwia błyskawiczne ustawienie ostrości. Mocną stroną tego modelu jest również powłoka Sony Nano AR, która redukuje odblaski i bliki.
Świetny teleobiektyw dla początkujących przyciąga uwagę przede wszystkim atrakcyjną ceną. Obecność silnika USM i stałego światła f/4 daje ogromne możliwości. To szkło wykorzystasz nie tylko do fotografowania krajobrazów, ale również sportu.
Autor: Bartłomiej Mazurek