Data modyfikacji:

Jaki dron do 500 zł wybrać?

Z drogich urządzeń dla profesjonalistów drony w bardzo szybkim tempie przekształciły się w łatwo dostępne gadżety, ze sterowaniem których poradzą sobie nawet dzieci. Radzimy, jaki dron do 500 złotych wybrać.
jaki dron do 500

Jeszcze względnie niedawno w pełni funkcjonalne drony wydawały się gadżetami wyjętymi wprost z filmów lub powieści science fiction. Z pierwszych komercyjnych urządzeń tego typu korzystali przede wszystkim profesjonaliści (np. operatorzy filmowi lub inżynierowie), a także entuzjaści najnowszych technologii. Drony budowało się wówczas samodzielnie z różnych podzespołów, osiągały one bardzo duże rozmiary, a sterowanie nimi wymagało sporego doświadczenia, w czym nie pomagała ich podatność na uszkodzenia i kraksy. Obecnie w sklepach znajdziemy bardzo duży wybór kompletnych modeli w różnych cenach, z których skorzystamy od razu po wyjęciu z pudełka. Wiele zaintrygowanych tego typu sprzętem osób na początek decyduje się na zakup najtańszych urządzeń. Podpowiadamy więc, jak dron do 500 złotych wybrać.

Co należy wiedzieć o dronach do 500 złotych?

Wielu entuzjastów twierdzi, że dron w cenie do 500 złotych jest nietrafioną inwestycją, ponieważ urządzenia tego typu oferują tylko podstawowe funkcje. Warto jednak pamiętać, że jest to opinia osób zaznajomionych z technologią i mających już o niej wyrobione zdanie. Dron do 500 złotych jest więc idealnym rozwiązaniem dla kompletnego amatora. Świetnie sprawdzi się też jako prezent dla dziecka lub nastolatka. Sprzęt w tej cenie jest niewielki, nie musimy więc martwić się przepisami ograniczającymi korzystanie z większych modeli. Względnie niska cena nie przyprawi też nas o ból głowy, gdy przypadkowo rozbijemy lub uszkodzimy urządzenie.

Czego oczekiwać po dronie do 500 złotych?

Od drona do 500 złotych nie powinniśmy oczywiście oczekiwać cudów. Urządzenia te wyposażone są bowiem w najtańsze i najprostsze podzespoły, a wiele z nich przypomina bardziej zabawki. Zainstalowane na ich pokładzie kamery rejestrują zazwyczaj obraz zaledwie w rozdzielczości 720p (w najdroższych modelach z tego segmentu cenowego może to być też 1080p). Poza tym, klipy wideo są zapisywane w maksymalnej prędkości 30 klatek na sekundę, obraz nie będzie specjalnie płynny zwłaszcza podczas szybkiego lotu, choć problemy te zniweluje w części funkcja elektronicznej stabilizacji obrazu. Pamiętajmy także, że jakość wideo i zdjęć będzie też znacznie gorsza przy słabym oświetleniu.

Ważnym aspektem każdego drona jest oczywiście jego kontroler. W przypadku modeli do 500 złotych spotkamy się z dwoma rozwiązaniami. Pierwszym z nich są proste kontrolery wpisane do smartfona lub tabletu, na których zobaczymy obraz z kamery. Posiadają one dwa drążki analogowe kontrolujące kierunek lotu oraz wertykalną pozycję urządzenia.

Znacznie popularniejszym i tańszym rozwiązaniem dla producentów jest darmowa aplikacja kontrolna instalowana na urządzeniu mobilnym, która wyświetla na jego ekranie wirtualne drążki sterownicze oraz obraz z kamery. Rozwiązanie takie nie jest specjalne optymalne i wygodne, dlatego też w takich przypadkach zawsze istnieje możliwości dokupienia osobnego uniwersalnego kontrolera.

Nawet dobry dron do 500 złotych oferuje dość niewielki zasięg. Jest on w dużej mierze uzależniony od pojemności akumulatora oraz łączności z kontrolerem. Przeciętne urządzenie w tej cenie będzie unosić się nad ziemią przez około 7-20 minut i przeleci w tym czasie około 100-200 metrów, maksymalna odległość od użytkownika jest uzależniona od zasięgu sieci Wi-Fi lub siły sygnału nadajnika, który zazwyczaj zasilany jest zwykłymi bateriami AA.

Duża część dronów w tej cenie wyposażona jest w funkcję automatycznego powrotu do użytkownika lub nadajnika sygnału (np. gdy bateria wirników zaczyna się wyładowywać), do czego wykorzystują moduł GPS. Sprzęt potrafi też czasami samodzielnie wylądować lub wykonywać zaprogramowane akrobacje. Całkowite naładowanie akumulatora drona do 500 złotych zajmie od kilkudziesięciu minut do ponad dwóch godzin. Przed zakupem musimy więc przygotować się na dłuższe przerwy w zabawie.

Na co zwracamy uwagę podczas zakupu drona do 500 złotych?

Podczas zakupu drona do 500 złotych warto zainteresować się kilkoma podstawowymi kwestiami.
  • Konstrukcja obudowy i budowa wirników – ponieważ początkujący użytkownicy dronów często popełniają błędy, których efektem mogą być kraksy, dron musi być zbudowany z solidnych i dość wytrzymałych materiałów. W omawianym segmencie cenowym nie możemy liczyć na bardzo wytrzymałe tworzywa sztuczne, ale możemy np. wybrać sprzęt z osłoną wirników, które są jego najwrażliwszą częścią. Zabezpieczenie tego typu ochroni śmigła przez złamaniem w przypadku kolizji.
  • Jakość kamery – jak już wspomnieliśmy, większość kamer zainstalowanych w dronach, w cenie do pół tysiąca złotych, pracuje w rozdzielczości 720p lub 1080p. Podczas zakupów zwracamy więc uwagę na jakość sensora, a także obecność elektronicznego systemu stabilizującego obraz.
  • Pojemność baterii i zasięg – drony do 500 złotych to niewielkie urządzenia, ale nawet tutaj występują dość spore różnice w maksymalnym czasie działania. Wybierzmy więc model, który zaoferuje jak najlepszy stosunek pojemności akumulatora do wielkości urządzenia.
  • Dodatkowe funkcje – atutem dobrego drona do 500 złotych są również dodatkowe funkcje. Niezwykle przydatna jest wspomniana już opcja automatycznego powrotu, lądowania oraz startu, a także tryb śledzenia, dzięki któremu dron samodzielnie podąża za użytkownikiem. Niezbędne okażą się też moduł GPS oraz barometr ułatwiający sprzętowi utrzymanie się w powietrzu.
Autor: Michał Kułakowski