Data modyfikacji:

Jaki dron do zdjęć kupić? Wybieramy dron do fotografowania

Dron jest doskonałym wyborem do fotografowania, ponieważ pozwala odkryć zupełnie nową perspektywęi dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Podpowiemy ci, jaki dron do zdjęć wybrać, a także o czym warto pamiętać podczas wykonywania podniebnych ujęć, aby cieszyć się pięknymi efektami.
dron do zdjęć

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze drona do zdjęć?  

Wybierając drona do fotografii w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na to jaka kamera została w nim zastosowana. Głównie chodzi o wielkość matrycy, która może pochłonąć mniej lub więcej światła, a to z kolei przekłada się na szczegółowość zdjęć i poziom szumów.
W dronach mniejszych takich jak chociażby DJI Mini 3 Pro stosuje się niewielkie matryce w rozmiarze 9,7 x 7,3 mm. To wielkość porównywalna do matryc stosowanych w niektórych smartfonach. Oczywiście nie oznacza to, że taki dron nie będzie w stanie robić świetnych zdjęć. Wręcz przeciwnie! Przy odpowiedniej ilości światła będziesz w stanie tworzyć wyjątkowe kadry. Nieco gorzej jest po zmroku. Mniejsza matryca produkuje większą ilość szumów, co przekłada się na gorszą jakość obrazu.  
W dronach coraz popularniejsze są matryce 1-calowe, które mają wielkość 13,2 x 8,8 mm. Tutaj jest już zdecydowanie lepiej i nawet przy mniejszej ilości światła jakość jest zachwycająca. Przykładem takich dronów może być DJI Mavic 2 Pro lub DJI Air 2S. Te drony są chętnie wykorzystywane przez profesjonalnych i półprofesjonalnych fotografów głównie ze względu na dobry stosunek jakości do ceny.
Ale bezkonkurencyjne są drony z matrycami micro 4/3 o wielkości 17,3 x 13 mm. Tutaj jakość obrazu jest wyraźnie lepsza i nawet po zmroku można robić rewelacyjne zdjęcia. Jednak wiąże się z tym odpowiednio wysoka cena, dlatego nie jest to idealny wybór dla przeciętnego użytkownika.  
W dronach trzeba również spojrzeć na zastosowany obiektyw. Większość modeli ma przysłonę ze stałym światłem f/1.7, f/1.8 lub f/2.8. W takich sytuacjach nadmiar wpadającego światła trzeba kompensować czasem naświetlania lub filtrem ND. Drony ze zmienną przysłoną są trochę wygodniejsze, ponieważ można ją domknąć nawet do wartości f/11. Wówczas nie potrzeba filtrów ND, a dłuższy czas naświetlania nie będzie stanowił problemu.
Drony z kamerami ze zmienną przysłoną są jednak trochę droższe. Wybierając drona do zdjęć sprawdź, czy oferuje funkcję wykonywania panoramy, a także fotografowania w trybie RAW. To zdecydowanie pomaga przy tworzeniu ciekawych ujęć.  
Kamera drona to jedno, trzeba jeszcze zdecydować, jak dużym modelem będziesz latać. Dla początkujących najlepsze będą drony o masie do 250 gramów, które mimo mniejszej matrycy nie wymagają posiadania uprawnień (trzeba się jedynie zarejestrować na stronie ULC). To także dobry dron do nauki latania na początek. Większe drony wymagają już posiadania specjalnych uprawnień. Warto także pamiętać, że ich cena jest zdecydowanie wyższa. W wielu krajach drony o masie powyżej 250 gramów mają pewne ograniczenia, dlatego robienie zdjęć nie będzie możliwe w każdym miejscu i z tego również trzeba zdawać sobie sprawę.  
Kupując drona spójrz także, jak długi czas lotu na jednym akumulatorze oferuje. Dobrej klasy dron powinien wytrzymać w powietrzu przynajmniej 15 minut. Najdroższe modele potrafią latać na jednej baterii nawet 50 minut!  
dron do fotografowania

Praktyczne porady, które pozwolą ci na robienie lepszych zdjęć z drona  

Ustawienia ekspozycji  

Kluczem do zrobienia dobrych zdjęć jest dobranie dobrych parametrów. Można pozostawić to automatyce, lecz nie zawsze działa ona dobrze. Zdecydowanie lepiej jest przejąć kontrolę. W dronach bez obiektywu ze zmienną przysłoną, tak naprawdę musimy pomyśleć o czasie naświetlania i czułości ISO.
Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, ale zwykle stosujemy krótkie czasy naświetlania. W wietrzny dzień, kiedy dron jest podatny na podmuchy, krótki czas naświetlania eliminuje ryzyko wykonania rozmytego zdjęcia. Po zmroku możemy stosować dłuższe czasy naświetlania, ale trzeba liczyć się z tym, że niektóre ujęcia będą rozmyte.
Sposobem na to jest wykonanie większej ilości zdjęć. W przypadku czułości ISO staramy się aby była ona możliwie jak najniższa. ISO 100 sprawdza się najlepiej, jednak w wyjątkowych sytuacjach warto je podnieść do wartości 400. Staraj się nie przekraczać tej granicy, bo będziesz narażony na znaczący wzrost szumów. 

Perspektywa i kompozycja  

To bardzo ważne przy robieniu zdjęć, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Pomoże ci ustawienie siatki, która pozwoli na podzielenie kadru na trzy równe części. W przecinających się punktach ustawiamy obiekt, który ma być głównym elementem zdjęcia. Szukaj tekstur, symetrii i rozglądaj się po okolicy. Warto obrócić gimbala w dół i wykonywać ujęcia ulic czy przejeżdżających samochodów.  

Pora dnia 

Dobre światło to podstawa w fotografii dronowej. Nawet najlepszy model przy kiepskich warunkach oświetleniowych nie pozwoli na wykonanie fajnego ujęcia. Najlepsze pory na fotografowanie to tzw. złota i niebieska godzina. W przypadku złotej godziny słońce jest położone niżej i daje ładne pomarańczowe kolory. Złota godzina ma miejsce na około 2 godziny po wschodzie lub 2 godziny przed zachodem słońca. Niebieska godzina ma miejsce 2 godziny przed wschodem słońca i około 2 godziny po zachodzie słońca. W przypadku niebieskiej godziny światła jest zdecydowanie mniej, dlatego warto fotografować miejsca, gdzie są dodatkowe źródła światła np. latarnie.  

Filtry ND  

Jeśli chcesz wykonywać zdjęcia z krótkim czasem naświetlania, a ilość światła wpadającego do matrycy jest za duża to można ją skompensować poprzez zastosowanie filtrów ND. Stopień zaciemnienia zaczyna się od 4 a kończy nawet na 2000. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Filtry ND przydają się także przy filmowaniu, ponieważ pozwalają na uzyskanie krótkiego czasu otwarcia migawki.  
dron do robienia zdjęć

Format RAW  

Nieskompresowany format RAW zawiera więcej informacji o kolorach i rozpiętości tonalnej. Dzięki temu w procesie obróbki będziesz w stanie wyciągnąć ze zdjęcia zdecydowanie więcej. Zdjęcia w formacie RAW zajmują trochę więcej miejsca, ale gwarantujemy, że dają najlepsze efekty.  

Przygotowanie do zdjęć  

Przed lotem warto się przygotować. Sprawdź w UAV Forecast lub innej aplikacji pogodowej jakie warunki będą panować w danym miejscu. Jeśli zapowiada się duży wiatr, to odpuść i poczekaj na lepszą aurę. Warto śledzić także czas wschodu i zachodu słońca. Planuj wypady na zdjęcia, w ten sposób wykonasz jeszcze lepsze kadry.  

Czy robienie zdjęć z drona jest trudne?  

Fotografowanie przy użyciu drona na początku może wydawać się trudne. Jednak tak jak w przypadku samej fotografii, wszystko wymaga wprawy i czasu. Każdy kolejny lot to nowe doświadczenie, które przyniesie odpowiednie umiejętności. Pamiętaj, aby zawsze rejestrować swój lot w aplikacji Drone Radar. Lataj ostrożnie i postępuj zgodnie z obowiązującymi przepisami.  

Polecane drony do zdjęć  

  • DJI Mini 3 Pro  
  • DJI Air 2S  
  • DJI Mini 2  
  • DJ Mavic 3  
  • Autel Nano  
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.