Data modyfikacji:

Tania w eksploatacji drukarka laserowa: propozycje

Drukarki to jeden z najpopularniejszych sprzętów, które są niezbędne do każdego biura i domu. Jeśli firma jest mała i nie przewiduje zbyt wielu wydruków, wystarczy jej mała drukarka laserowa. To samo jest w przypadku drukarek przeznaczonych na użytek domowy. Przy wyborze tego urządzenia warto zorientować się, która drukarka laserowa do domu tania w eksploatacji jest faktycznie. Nie zawsze cena zakupu drukarki idzie w parze z kosztami eksploatacji. Dowiedz się, która drukarka laserowa tania w eksploatacji 2022 może być idealna dla Ciebie!
tania w eksploatacji drukarka laserowa

Komu najbardziej potrzebna jest drukarka laserowa tania w eksploatacji?

Jaka drukarka do domu będzie idealnym rozwiązaniem? Wielu z nas poza samą ceną urządzenia zwraca także uwagę na koszty późniejszego korzystania. Drukarka, która nie generuje zbyt wielu kosztów, potrzebna jest między innymi:
 • uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
 • studentom,
 • freelancerom,
 • osobom, które chcą samodzielnie drukować dokumenty,
 • firmom działającym w skali mikro (na przykład gdy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, która dokumentację przesyła przez internet, a drukarkę wykorzystuje sporadycznie).
 • Warto zaznaczyć, że tonery testowe nie są tonerami pełnymi. Oznacza to, że wkrótce trzeba będzie zakupić materiały eksploatacyjne. Bez nich drukarka będzie po prostu bezużyteczna. Mogą to być tonery oryginalne lub zamienniki. Jeśli w grę wchodzą tonery zamienne, trzeba wybierać sprawdzonych producentów. 
  Kupowanie najtańszych zamienników kończy się fatalną jakością wydruków. Każda firma ma tonery o innej wydajności stron. Może gwarantować wydruk 450–8000 stron.
  Co ciekawe, ceny za tonery o tak rozbieżnej wydajności mogą być zbliżone. Dlatego jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej unikać urządzeń na użytek profesjonalny właśnie z powodów kosztów eksploatacji. Takie maszyny sprawdzą się w dużych firmach i instytucjach. Dla przedsiębiorstw działających w skali makro mała drukarka laserowa w ogóle nie może być brana pod uwagę.

  Drukarka laserowa tania w eksploatacji, czyli jaka?

  Każdy ma prawo do preferowania określonych marek. Tak jest praktycznie przy wszystkich produktach. W przypadku drukarek samo nabycie urządzenia nie kończy procesu zakupowego. Co jakiś czas trzeba złożyć zamówienie na materiały takie jak tonery. Godne uwagi są następujące firmy:
 • Brother. Drukarki tej firmy są powszechnie lubiane przez użytkowników. Urządzenie działa bez komplikacji, bęben wystarczy na 25 000 stron. Oryginalny toner nie jest tani, przy czym wystarczy na wydruk 8000 stron. Natomiast toner zamienny, który zapewnia satysfakcjonującą jakość wydruków, kosztuje przysłowiowe grosze (około 80 zł), a wystarczy na tyle stron, co w oryginalnym materiale eksploatacyjnym. Identycznie jest z bębnem na wymianę.
 • Lexmark. Jakość i wytrzymałość tej drukarki jest zaskakująca. Jest to jedno z nielicznych urządzeń drukujących, które popracuje nawet 10 lat. Oczywiście potrzebna może być wymiana bębna. Toner zamienny do drukarki tej firmy kosztuje około 70 zł i wystarczy na mniej więcej 2500 stron. Toner oryginalny jest drogi, ale jakość zamiennika wystarczy na wydruki niezbędne na użytek niewielkiej firmy lub na wydruki prywatne.
 • HP to bardzo znana marka. Firma ma również w ofercie atrakcyjne cenowo urządzenie wielofunkcyjne laserowe kolor – tanie w eksploatacji, jeśli pod uwagę bierze się tonery zamienne. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Można korzystać ze skanera.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Dorota Zgutka
  Dorota Zgutka

  Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.