Data publikacji:

Jaki dron na początek? Na co zwrócić uwagę?  

Chcesz nauczyć się latać dronem, ale nie wiesz, jaki model będzie dla Ciebie dobrym wyborem? W tym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie modele są dobrym wyborem dla początkujących adeptów podniebnych lotów. Zobacz, jaki dron na początek kupić.
jaki dron na początek

Czy do latania dronem są wymagane uprawnienia?

Czy musisz mieć uprawnienia na drona? Według aktualnych przepisów latanie dronem o masie nieprzekraczającej 249 gramów nie wymaga dodatkowych uprawnień. Jedyne, co musi zrobić operator, to zarejestrować się na stronie drony.ulc.gov.pl oraz wykonać darmowe szkolenie A1.
Użytkownik może wykonywać loty w zasięgu wzroku na wysokość nie większą niż 120 metrów. Dla początkujących te informacje są w zupełności wystarczające. Wybór lekkiego drona jest dobrym pomysłem, ponieważ takie modele można z łatwością opanować, a brak większych ograniczeń pozwala na latanie bez obaw. W przypadku dronów do 25 kg konieczne jest wykonanie uprawnień na kategorię A3.  

Jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry dron na początek?

Podczas zakupu swojego pierwszego drona powinieneś zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym jest waga bezzałogowego statku powietrznego. Najlepiej rozejrzeć się za modelem, którego masa wynosi 249 gramów. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się przepisami i ograniczeniami jakie są nakładane na modele ważące więcej niż 249 gramów.  
Bardzo ważnym parametrem jest czas pracy na baterii, który warunkuje, jak długo będziesz mógł być w powietrzu. Jest on zwykle uzależniony od klasy drona, ale najczęściej waha się w przedziale od 10 do 30 minut.
Aby dron mógł bez problemu wrócić do domu powinien wykorzystywać system pozycjonowania GPS. Tylko w taki sposób będziesz mógł go kontrolować bez żadnych komplikacji. Nie zapominajmy również o zasięgu drona. Dobre drony gwarantują zasięg nawet do 10 km, ale w rzeczywistości będziesz mógł polecieć na odległość 1-2 km bez obawy o utratę zasięgu i kontaktu z dronem.  
Ważnym elementem jest również wbudowana kamera. Ujęcia z powietrza wyglądają niesamowicie, dlatego warto wybrać model, który będzie w stanie rejestrować filmy w rozdzielczości 4K. Warto wybierać modele z matrycą 1/1.3 cala lub większą, ponieważ będzie ona w stanie lepiej pochłaniać światło, co przekłada się na większą szczegółowość i mniejszą ilośc szumów.  

Polecane drony dla początkujących

Dron RC F9

Ten niedrogi dron będzie dobrym wyborem do nauki latania. To co najważniejsze mamy wbudowany moduł GPS, który ułatwi pozycjonowanie i bezpieczny powrót do punktu startowego. Producent deklaruje, że zasięg tego modelu wynosi 2 km, ale w rzeczywistości pewnie będzie on mniejszy. Jednak nie jest to w tym momencie najważniejszy parametr bo do nauki podstawowych ruchów dronem nie potrzebujemy pokonywać długich dystansów.
Czas lotu na jednym ładowaniu wynosi 30 minut, jednak takie parametry są zwykle określane przy niemal bezwietrznych warunkach. Ale spokojnie tym modelem będziesz w stanie latać 15-20 minut, co przy tak atrakcyjnej cenie jest wynikiem co najmniej dobrym. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z lotami dronem, ale jednocześnie masz ograniczony budżet to warto rozważyć właśnie ten model.

DJI Ryze Tello Boost Combo

To bez dwóch zdań jeden z najlepszych dronów dla początkujących fotografów. Firma DJI stworzyła drona, który waży zaledwie 80 gramów  i jest wprost idealny do prostych lotów w zasięgu wzroku. Dzięki takiej konstrukcji nie musimy martwić się rygorystycznymi przepisami.
Mimo że DJI jest tak kompaktowy, to maksymalnie może rozwinąć prędkość 28,8 km/h, co jest bardzo dobrym wynikiem. Kamera o rozdzielczości 5 Mpix jest tutaj raczej dodatkiem, ale na pewno podgląd obrazu będzie dużym ułatwieniem podczas lotu. Według producenta urządzenie może latać przez 13 minut na odległości 100 metrów. Nie są to imponujące wyniki, ale dla młodych użytkowników to w zupełności wystarczająca specyfikacja.

DJI Mini 2 SE

Ten dron to następca kultowego DJI Mini 2, który zebrał ogromną rzeszę fanów. Dobry stosunek jakości do ceny sprawia, że ambitni amatorzy będą mogli wykorzystać potencjał, jaki ma do zaoferowania ten model. Przede wszystkim, cała konstrukcja waży około 249 gramów, więc mieści się w ustalonych normach.
Zasięg do 6 km i czas lotu wynoszący 31 minut to bardzo dobre wyniki, które pozwolą spokojnie przemierzać większe dystanse. Funkcja automatycznego powrotu do domu, a także dodatkowe tryby wspomagania lotu sprawiają, że lot tym modelem to prawdziwa przyjemność. Na koniec warto dodać, że DJI Mini 2 SE rejestruje filmy w rozdzielczości 2,7K.

Autel Evo Nano

Firma Autel to konkurencja dla DJI i marka, która cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku. Model Evo Nano to bezpośredni konkurent dla DJI Mini 2. Bryła podobnie jak u konkurencji waży 249 gramów, natomiast bateria pozwala na 28 minut ciągłego lotu, czyli w rzeczywistości około 20-22 minuty. Ważną funkcją jest system unikania przeszkód, który dla początkującego jest nieocenioną pomocą.
Maksymalny zasięg lotu wynosi około 10 km, co także jest wynikiem bardzo dobrym. Dobre wrażenie podtrzymuje 1/2-calowa matryca o rozdzielczości 48 Mpix wykorzystująca system autofokusa. Do nagrywania filmów w wysokiej jakości oraz fotografowania z powietrza jest to bardzo dobra specyfikacja. Ten model to godny konkurent dla DJI Mini 2, dlatego warto wziąć go pod uwagę.

DJI Mini 3

Jeżeli chcesz wejść w świat dronów i zacząć swoją przygodę od trochę lepszego sprzętu, to warto postawić na DJI Mini 3. To dron, który został stworzony dla osób nagrywających i fotografujących do mediów społecznościowych. Waga wynosi 249 gramów, dlatego możesz latać bez żadnych obaw.
Wykonywanie profesjonalnych ujęć jest możliwe przy użyciu gotowych trybów lotu, czyli Quick Shots. Wystarczy zaznaczyć obiekt, ustawić parametry i dron automatycznie rozpocznie rejestrowanie obrazu. To niezwykle przydatna rzecz! Dodajmy, że DJI Mini 3 korzysta z 1/1.3-calowej matrycy, która może nagrywać w rozdzielczości 4K HDR. Obracany gimbal przełącza się w tryb nagrywania pionowego, dlatego Twój materiał jest od razu gotowy do publikacji w social mediach. Maksymalny czas lotu w tym modelu wynosi aż 38 minut, dlatego zabawa w powietrzu będzie trwała zdecydowanie dłużej.

DJI Mini 4 Pro

DJI Mini 4 Pro to dron dla ambitnych twórców, którzy mogą rozpocząć przygodę z lataniem nawet  bez większego doświadczenia. Ten dron zawiera czujniki ze wszystkich czterech stron, które chronią przed przypadkowym rozbiciem. Możesz wybrać czy podczas lotu dron automatycznie ominie przeszkodę, czy się przed nią po prostu zatrzyma. Dzięki temu możesz cieszyć się lataniem!
Zasięg w tym modelu sięga nawet 10 km, natomiast na baterii dron wytrzymuje do 34 minut. Matryca 1/1.3-calowa nagrywa filmy w rozdzielczości 4K i płaskim profilu D-Log. Ten niewielki dron ważący 249 gramów swoimi rozmiarami przypomina telefon, a oferuje ogromne możliwości! Mimo że cena nie należy do najniższej, to warto się nim zainteresować!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.