Data publikacji:

Jaki telefon z 4 aparatami? Polecane modele

Cztery aparaty fotograficzne w smartfonie stają się już powoli standardem. Sprawdziliśmy, jakie telefony z 4 aparatami cieszą się obecnie największą popularnością na rynku! Sprawdź nasze propozycje!
telefon 4 aparaty

Po co cztery aparaty w telefonie?

Smartfon z dobrym aparatem może z powodzeniem zastąpić dobre aparaty fotograficzne. Producenci od lat konkurują ze sobą na tym polu, rozwijając matryce i obiektywy. Większa liczba obiektywów pozwala na uzyskanie lepszej jakości zdjęć, każdy z obiektywów bowiem ma inne zadanie. Jeden odpowiada np. za szeroki kadr, drugi za zoom, a jeszcze kolejny za tryb nocny.
Nie oznacza to oczywiście, że większa liczba aparatów automatycznie oznacza wyższą jakość, ale niewątpliwie otwiera przed producentami nowe możliwości. Trzy aparaty w telefonie są już standardem, a na rynku można znaleźć coraz więcej modeli telefonów z czterema apartami.

Polecane telefony z 4 aparatami

Xiaomi 13 Ultra

To najprawdopodobniej jeden z najlepiej wyposażonych smartfonów do mobilnej fotografii. Wszystkie cztery aparaty fotograficzne otrzymały matrycę o rozdzielczości 50 Mpix, co powinno przełożyć się na lepszą szczegółowość zdjęć. Główny aparat ma przysłonę f/1.9, którą możemy przełączyć na f/4, aby zredukować ilość światła wpadającego do matrycy. Aparat szerokokątny ma światło f/1.9, dlatego będzie można fotografować w słabych warunkach oświetleniowych.  
Na tym nie koniec, bo mamy jeszcze dwa teleobiektywy! Pierwszy jest peryskopowy i zapewnia 5-krotne przybliżenie optyczne. Ze względu na światło f/3.0 raczej będzie on dobrze działał w ciągu dnia. Ale drugi teleobiektyw ze światłem f/1.8 i 3,2-krotnym przybliżeniem optycznym poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach. Taki zestaw został stworzony, aby mobilny fotograf miał pod ręką pełną gamę aparatów.  
 • aparaty: 50 Mpix + 50 Mpix + 50 Mpix + 50 Mpix 
 • aparat przedni: 32 Mpix 
 • Samsung Galaxy S23 Ultra

  Samsung Galaxy S23 Ultra to przykład kolejnego smartfona z najwyższej półki! Uwagę od razu zwraca aparat główny z niesamowitą matrycą o rozdzielczości 200 Mpix. W połączeniu z obiektywem f/1.7 mamy zestaw wprost idealny na każde warunki. Aparat szerokokątny ma rozdzielczość 12 Mpix i światło f/2.2. Mimo niższej rozdzielczości zdjęcia wychodzą bardzo dobrze.
  Producent, aby dać użytkownikom jeszcze większe możliwości, zastosował dwa teleobiektywy. Standardowy ma rozdzielczość 10 Mpix, światło f/2.4 oraz 3-krotne przybliżenie optyczne. Teleobiektyw peryskopowy z matrycą 10 Mpix i światłem f/4.9 zapewnia aż 10-krotne przybliżenie optyczne. Samsung to świetne narzędzie zarówno do ujęć krajobrazów, portretów, detali czy ujęć typowo miejskich. Ten telefon jest wart absolutnie każdej złotówki!  
 • aparaty: 200 Mpix + 10 Mpix + 10 Mpix + 12 Mpix 
 • aparat przedni: 12 Mpix 
 • Samsung Galaxy A53 5G

  Samsung seria A czy M to popularne średniaki. Główny aparat telefonu ma rozdzielczość 64 Mpix oraz światło f/1.8. Drugi aparat to konstrukcja szerokokątna z matrycą 12 Mpix oraz światłem f/2.2. Dwa pozostałe aparaty służą do fotografii macro i wykrywania głębi ostrości. Do pełnego kompletu brakuje tu tylko teleobiektywu, ale niestety producent z niego zrezygnował. Mimo to smartfon jest dobrze wyposażony i z pewnością pozwoli na zrobienie wielu ładnych zdjęć.  
 • aparaty: 50 Mpix + 12 Mpix + 5 Mpix + 5 Mpix 
 • aparat przedni: 32 Mpix 
 • Blackview BL8800

  Blackview BL8800 to znakomity pancerny smartfon, który został stworzony do pracy w ekstremalnych warunkach, co potwierdzają certyfikaty IP68, IP69 oraz MIL-STD-810H. Do fotografowania mamy 50-megapikselowy aparat główny ze światłem f/1.8. Dodatkowo, urządzenie ma 8-megapikselową kamerę szerokokątną oraz 2-megapikselowy sensor do wykrywania głębi.
  Ciekawostką jest fakt, że czwarta kamera jest na podczerwień, co pozwala na lokalizację źródła ciepła w praktycznie każdych warunkach. Ten telefon to bardzo ciekawa propozycja w rozsądnej cenie.    
 • aparaty: 50 Mpix + 8 Mpix + 2 Mpix + 20 Mpix IR  
 • aparat przedni: 16 Mpix 
 • HTC U23 Pro

  Marka HTC nie daje o sobie zapomnieć i do oferty wprowadziła interesujący model U23 Pro. Na szczególną uwagę zasługuje aparat główny, który dysponuje rozdzielczością 108 Mpix i obiektywem ze światłem f/1.7. Dzięki technologii łączenia kilku pikseli w jeden, finalne zdjęcia są ostre i szczegółowe.
  Drugi aparat szerokokątny to standardowe zestawienie 8-megapikselowej matrycy oraz obiektywu f/2.4 z polem widzenia 120 stopni. Dwa pozostałe aparaty służą do fotografii macro (5 Mpix) i wykrywania głębi (2 Mpix). Szkoda, że producent nie zastosował teleobiektywu, wówczas HTC byłby telefonem kompletnym.  
  aparaty: 108 Mpix + 8 Mpix + 2 Mpix + 2 Mpix 
  aparat przedni: 32 Mpix 

  Honor X7A

  Honor X7A to niedrogi smartfon wyposażony w cztery aparaty fotograficzne. Choć ten zestaw różni się od tego co dostajemy we flagowych modelach to i tak warto nim się zainteresować. Przede wszystkim mamy 50-megapikselową kamerę główną ze światłem f/1.8, która najlepiej radzi sobie w ciągu dnia. Przy wykorzystaniu dedykowanego trybu nocnego zrobienie ładnego zdjęcia telefonem nocą także nie będzie problemem.
  Aparat szerokokątny ma rozdzielczość 5 Mpix i światło f/2.2. Nie jest to raczej konstrukcja do nocnych zdjęć, ale w ciągu dnia da sobie radę. W zestawie znajdziemy jeszcze dwa 2-megapikselowe aparaty do makro i wykrywania głębi w trybie portretowym. Dzięki temu rozmycie tła prezentuje się jeszcze lepiej!  
 • aparaty: 50 Mpix + 5 Mpix + 2 Mpix + 2 Mpix 
 • aparat przedni: 8 Mpix 
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.