Data modyfikacji:

Dobry aparat fotograficzny dla amatora. Wybieramy aparat fotograficzny dla początkujących

Dobry aparat fotograficzny dla amatora ma być narzędziem, które pozwoli na robienie pięknych zdjęć i doskonalenie warsztatu. Przygotowaliśmy szereg porad dotyczących wyboru aparatu dla początkujących. Podpowiemy ile kosztuje dobry sprzęt dla amatorów, a także co należy kupić, aby w pełni wykorzystać możliwości nowego sprzętu.  

aparat fotograficzny dla amatora

Aparat dla początkującego. Jaki będzie najlepszy?

Jaki aparat na początek będzie najlepszy? Do wyboru masz lustrzanki, aparaty fotograficzne cyfrowe czy bezlusterkowce.

Wybór dobrego aparatu fotograficznego dla początkujących jest nie lada wyzwaniem. Amatorzy nie do końca wiedzą, jaki sprzęt pozwoli im robić zadowalające zdjęcia. Już na początku warto napisać, że dobre fotografie można zrobić tańszym aparatem. Wydanie pieniędzy na profesjonalny sprzęt nie ma większego sensu. Amatorzy w większości przypadków nie są w stanie wykorzystać wszystkich funkcji aparatu, a co za tym idzie jego potencjału.  

Warto zacząć od trochę słabszego aparatu i skupić się na poznaniu podstawowych ustawień, które są gwarancją dobrego zdjęcia. W sklepach znajdziemy różne rodzaje aparatów fotograficznych. Wybraliśmy te, które cieszą się największą popularnością i sprawdzą się jako dobry aparat dla amatora. 

Jaki aparat dla początkującego? Lustrzanka cyfrowa

Jaki będzie dobry aparat fotograficzny? Lustrzanki cyfrowe mimo że są na rynku wiele lat, to wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Cechą charakterystyczną jest wbudowane lustro znajdujące się przed matrycą pod kątem 45 stopni. W momencie rejestrowania zdjęcia jest ono unoszone, aby wpuścić światło i zarejestrować obraz. Obraz widoczny w wizjerze jest uzyskiwany poprzez zastosowanie matówki, soczewki i pryzmatu pentagonalnego. Obraz widoczny w wizjerze zmienia się w zależności od zastosowanego obiektywu. Jednak warto zaznaczyć, że zmiana parametrów ekspozycji nie wpływa na obraz.

Lustrzanki cyfrowe mimo że są na rynku wiele lat, to wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Cechą charakterystyczną jest wbudowane lustro znajdujące się przed matrycą pod kątem 45 stopni. W momencie rejestrowania zdjęcia jest ono unoszone, aby wpuścić światło i zarejestrować obraz. Obraz widoczny w wizjerze jest uzyskiwany poprzez zastosowanie matówki, soczewki i pryzmatu pentagonalnego. Obraz widoczny w wizjerze zmienia się w zależności od zastosowanego obiektywu. Jednak warto zaznaczyć, że zmiana parametrów ekspozycji nie wpływa na obraz.    

Lustrzanki charakteryzują się sporymi wymiarami, dlatego do ich przenoszenia warto zaopatrzyć się w torbę lub plecak. Sam mechanizm lustra sprawdza się dobrze, choć taka konstrukcja może powodować pewne problemy z ostrością. Lustro musi być ustawione w sposób niezwykle precyzyjny. W innym wypadku może występować problem z front lub back focusem.  

W lustrzankach stosuje się system ustawiania ostrości oparty o detekcję fazy, które polega na mierzeniu ostrości przy pomocy specjalnych czujników i dodatkowego lustra. Odbicie światła jest w ten sposób kierowane do czujników znajdujących się pod lustrem głównym. Takie rozwiązanie sprawdza się nieźle, choć do największych wad należy zaliczyć kiepską pracę w trudnych warunkach oświetleniowych, a także brak pokrycia punktami AF całego obrazka.  

W wielu lustrzankach najlepiej pracuje środkowy punkt AF, przez co możliwości ustawiania ostrości są ograniczone. Lustrzanki są przede wszystkim tanie i wciąż w wielu sytuacjach warto po nie sięgnąć. Do nauki fotografii taki aparat dla amatora będzie w zupełności wystarczający!  

Zalety:  

  • jest tańsza  
  • gwarantuje dostęp do szerokiej gamy obiektywów  
  • zapewnia świetną jakość obrazu  

Wady:  

  • ma większe rozmiary od bezlusterkowca  
  • aufotokus nie zawsze zapewnia idealne łapanie ostrości  

Bezlusterkowiec dla amatora 

Bezlusterkowce coraz skuteczniej wypierają lustrzanki cyfrowe nawet w segmencie dedykowanym dla amatorów. W dużo mniejszej obudowie producentowi udało się zmieścić nowoczesną technologię, która gwarantuje komfort podczas robienia zdjęć. Dobry aparat fotograficzny ma nowoczesny autofokus, który działa dużo sprawniej niż w lustrzankach. Dodatkowo pola autofokusa pokrywają całą matrycę, przez co jest możliwe wybieranie nawet skrajnych punktów AF, które będą działały równie dobrze, jak te znajdujące się na środku.  

Warto wspomnieć również, że bezlusterkowce mają innowacyjny system ustawiania ostrości na oku. Dzięki temu dużo łatwiej jest uzyskać ostre zdjęcia nawet gdy fotografujesz ludzi. Minusem bezlusterkowców jest z pewnością nieco wyższa cena, a także krótszy czas pracy na baterii. Dokupując zapasowe akumulatory będziesz w stanie fotografować przez dłuższy czas. Jak wybrać dobre bezlusterkowce? Ranking popularnych modeli będzie dobrą inspiracją.

Zalety:  

  • lżejszy od lustrzanki  
  • dysponuje znacznie szybszym autofokusem  
  • natychmiastowy podgląd ekspozycji  

Wady:  

  • jest droższa od lustrzanek  
  • obiektywy do bezlusterkowców są droższe  
  • aby korzystać ze starszej gamy obiektywów trzeba dokupić przejściówkę  
  • czas pracy na baterii jest krótszy  

Aparat cyfrowy (kompakt) na początek

Aparaty cyfrowe nazywane potocznie kompaktami to dobry wybór dla amatorów, którzy nie chcą kupować dodatkowych obiektywów, a po prostu szukają aparatu do fotografowania podczas rozmaitych wyjazdów. Aparaty cyfrowe mają wbudowany obiektyw ze zmienną ogniskową, który pozwala na przybliżenie obrazu przy minimalnej stracie jakości. 

W porównaniu do lustrzanek i bezlusterkowców, aparaty kompaktowe są jeszcze mniejsze. Rozmiary umożliwiają schowanie ich w kieszeni! Ceny tych modeli nie są wygórowane, dlatego będzie to dobry aparat fotograficzny dla tych, którzy chcą zacząć przygodę z fotografią.  

Zalety:  

  • idealny na wakacje  
  • niewielkie rozmiary  
  • przystępna cena  

Wady:  

  • nie ma możliwości wymiany obiektywu  
  • jakość obrazu nie zawsze jest idealna 

Jak wybrać dobry aparat fotograficzny? Jaka wielkość matrycy w aparacie dla początkującego?

Wielkość matrycy ma bezpośredni wpływ na takie parametry jak jakość obrazu, poziom generowanego szumu, czy głębię ostrości. Aparaty z matrycą pełnoklatkową są uznawane za jedne z najlepszych, ponieważ bardzo dobrze spisują się w słabym oświetleniu, generując zdecydowanie mniej szumu. Jednak dla amatorów taki aparat może okazać się zbyt drogi.

Pod tym względem lepiej wybrać dobry aparat fotograficzny z nieco mniejszą matrycą APS-C. Stosując obiektywy w takich aparatach trzeba brać pod uwagę, że ekwiwalent ogniskowej jest mnożony przez 1,5 lub 1,6. To oznacza, że obiektyw 24 mm dla aparatu pełnoklatkowego na matrycy APS-C będzie miał ogniskową 36 mm.  

Całkiem popularne są również matryce mikro 4/3, w których ekwiwalent ogniskowej jest mnożony przez 2. Zaletą tego typu aparatów są dużo mniejsze rozmiary niż w przypadku odpowiedników pełnoklatkowych i z matrycą APS-C. To idealny sprzęt do zabrania ze sobą w podróż! Aparaty micro 4/3 gorzej radzą sobie w słabych warunkach oświetleniowych, dlatego podniesienie czułości ISO może skutkować spadkiem jakości.  

1.Sony A6000 + 16-50 mm – aparat fotograficzny dla amatora sportu i przyrody

Aparaty Sony cieszą się ogromną popularnością i stanowią znakomitą alternatywę dla konkurencji. Sony A6000 wyróżnia się autofokusem z detekcją fazy i kontrastu.

Szybkość zdjęć seryjnych na poziomie 11 kl./s sprawdzi się w fotografowaniu sportu i dynamicznych scen. W zestawie z aparatem znajduje się obiektyw 16-50 mm, idealny do krajobrazów, portretów, a także do fotografowania detali. Jeżeli zastanawiasz się, jaki aparat fotograficzny dla amatora chcącego fotografować przyrodę, to sięgnij po propozycję od firmy Sony

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 24,3 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3”
  • obiektyw w zestawie: 16-50 mm

2. Canon EOS M5 + 15-45 mm – dobry aparat cyfrowy dla amatora

Aparat cyfrowy dla początkujących dysponuje stabilizacją obrazu, która idealnie sprawdza się w fotografowaniu przy krótszych czasach naświetlania. Matryca o rozdzielczości 24,2 Mpix dysponuje technologią Dual Pixel AF, która powoduje, że złapanie ostrości zajmuje dużo mniej czasu.

Ogromną zaletą tego aparatu jest kompatybilność z obiektywami EF oraz EF-S. Oznacza to, że do wyboru masz całą gamę świetnych szkieł Canona.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 24,2 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3,5”
  • obiektyw w zestawie: 15-45 mm

3. Nikon D5600 + 18-105 mm – lustrzanka dla ambitnego amatora fotografii

Idealna lustrzanka dla początkujących z ambitnymi zamiarami. Tak można spokojnie określić Nikona D5600 oferowanego z obiektywem 18-105 mm. Wysoki zakres czułości ISO od 100 do 256 000 pozwala na fotografowanie po zmroku, w bardzo słabych warunkach oświetleniowych.

Nikon, mimo że jest pełnoprawną lustrzanką, to waży zaledwie 465 gramów. W fotografowaniu znacznie pomaga uchylany ekran LCD, a także 39-polowy autofokus.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 25,8 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3,2 cala
  • obiektyw w zestawie: 18-105 mm

4. Olympus OM-D E-M10 Mark II + zestaw obiektywów – dobry aparat bezlusterkowy dla początkującego fotografa

Olympus to marka, która jest bardzo ceniona przez profesjonalnych fotografów. W ofercie producenta znalazło się kilka ciekawych aparatów przeznaczonych dla amatorów.

Druga generacja modelu E-M10 pod kompaktową obudową kryje matrycę 16,1 Mpix. Aparat bezlusterkowy wykonuje zdjęcia poklatkowe w rozdzielczości 4K, a także znakomite fotografie nocne.

W zestawie z aparatem otrzymasz dwa obiektywy: 14-42 mm oraz 40-150 mm. To uniwersalny zestaw do krajobrazów, natury czy portretów.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 16,1 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3 cale
  • obiektyw w zestawie: 14-42 mm + 40-150 mm

5. Canon EOS 77D + 18-55 mm – wysokiej jakości aparat fotograficzny nie tylko dla początkujących

Wśród wielu aparatów fotograficznych dla amatorów Canon 77D wyróżnia się znakomitą jakością wykonania. To półprofesjonalny aparat, który ma 45 punktów autofocusa. Dzięki temu złapanie ostrości nie stanowi najmniejszego problemu.

Matryca APS-C nowej generacji świetnie sprawdza się w fotografowaniu i nagrywaniu filmów w rozdzielczości Full HD. Ten aparat fotograficzny to idealne narzędzie do kreatywnej fotografii.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 24,2 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3 cale
  • obiektyw w zestawie: 18-55 mm

6. Panasonic Lumix DC-FZ82 – kompaktowy aparat cyfrowy dla amatora

Aparat cyfrowy dla amatora oferuje świetną jakość w przystępnej cenie i z powodzeniem mógłby zagościć w rankingu aparatów kompaktowych. Cyfrówka ma szerokokątny obiektyw 20 mm, jednak 60-krotne przybliżenie świetnie sprawdzi się do fotografowania obiektów znajdujących się nieco dalej.

Funkcja Post Focus polega na ustawieniu ostrości tuż po wykonaniu ujęcia. To świetny aparat cyfrowy, który warto mieć zawsze pod ręką.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 18 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3 cale
  • obiektyw w zestawie: 20 mm

7. Nikon Coolpix B500 – idealny aparat dla początkującego do fotografii nocnej

Kolejny kompaktowy aparat cyfrowy ma 16-megapikselową matryc BSI. Jego 40-krotny zoom optyczny spokojnie poradzi sobie na niejednym wyjeździe.

Zaawansowana redukcja drgań to bardzo przydatna opcja podczas nocnego fotografowania. Lepsze ustawienie ostrości zapewnia autofocus, który na bieżąco analizuje warunki fotografowania. Aparat dodatkowo ma opcję łatwego udostępniania zdjęć do telefonu, jak i komputera.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 16 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3 cale
  • obiektyw w zestawie

8. Canon EOS 2000D + 18-55 mm – dobry aparat fotograficzny dla amatora w przystępnej cenie

Dobry aparat fotograficzny dla amatora z obiektywem za mniej niż 1500 złotych? Taki zestaw proponuje Canon.

Model 2000D czerpie technologię ze znacznie droższych modeli. W efekcie otrzymujesz matrycę 24,1 Mpix, moduł Wi-Fi oraz NFC. Rejestrowanie zdjęć z prędkością 3 kl./s umożliwi wykonanie szybkiej serii zdjęć. Z tym aparatem nie umknie ci żaden moment.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 24,1 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3 cale
  • obiektyw w zestawie: 18-55 mm

9. Pentax K70 + 18-55 mm – wytrzymały aparat fotograficzny dla początkujących

Kolejna lustrzanka dla osób, które chcą same decydować o tym, jak będzie wyglądać dana fotografia. Lustrzanka charakteryzuje się wzmocnioną konstrukcją odporną na rozmaite warunki atmosferyczne.

Nowa matryca zapobiega osadzaniu się kurzu. Moduł AF o wysokiej czułości dysponuje 9 czujnikami krzyżowymi. Uchwycenie ostrości na danym obiekcie nie stanowi problemu. W zestawie z aparatem znajduje się obiektyw 18-55 mm.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 24,2 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3 cale
  • obiektyw w zestawie: 18-55 mm

10. Sony Cyber-Shot DSC-HX60 – aparat fotograficzny do zdjeć i filmów dla początkujących

Kompaktowy aparat z 30-krotnym zoomem optycznym to świetny wybór dla amatora. Matryca ma rozdzielczość 20,4 Mpix i dodatkowo jest wyposażona w stabilizację obrazu.

Przesyłanie plików jest możliwe za pomocą modułu Wi-Fi oraz NFC. Jaki kupić aparat fotograficzny dla amatora do kręcenia filmów? Tym aparatem nie tylko zrobisz dobre zdjęcia, ale również nakręcisz film w rozdzielczości Full HD.

Dane techniczne:

  • rozdzielczość: 20,4 Mpix
  • rozmiar wyświetlacza: 3 cale
  • obiektyw w zestawie

Dobry aparat fotograficzny dla amatora – najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać dobry aparat fotograficzny dla początkującego
Fani pięknych kadrów i wyjątkowych ujęć chcą wejść w posiadanie aparatu o dobrych parametrach. Jakie właściwości powinny być najważniejsze dla osoby początkującej? Z pewnością matryca, gabaryt, ustawianie ostrości, maksymalna rozdzielczość, czułość oraz producent.

Ile kosztuje aparat fotograficzny dla początkującego?
Rozpiętość cenowa aparatów fotograficznych jest spora. Dobry model dla amatora, z prostą obsługą, znajdziesz już w cenie 2000-3000 złotych.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.