Data publikacji:

Aparat do nagrywania filmów – jaki wybrać?

Aparat do nagrywania filmów jest dobrą alternatywą dla kamery. Wiele nowoczesnych modeli posiada specjalne filmowe tryby, dzięki którym można osiągnąć naprawdę imponujące efekty. Zobacz, jaki aparat do nagrywania filmów wybrać.

Aparat do nagrywania filmów – czy warto?

Wybór aparatu cyfrowego do nagrywania wideo to bardzo rozsądna decyzja, ponieważ taki aparat jest dużo tańszy od kamer, a dodatkowo możesz robić nim świetne zdjęcia.

Połączenie tych dwóch funkcji – nagrywania i fotografowania – jest praktyczne i szczególnie sprawdza się podczas podróży, kiedy mamy ograniczone miejsce w bagażu. Nawet tani aparat na wakacje zapewni świetną jakość obrazu, co pozwoli na uwiecznienie ważnych dla ciebie momentów.

Jaki aparat do nagrywania filmów?

Podczas wyboru odpowiedniego aparatu do filmowania należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jeśli wybieramy aparat kompaktowy, niezbędna jest stabilizacja obrazu, ponieważ im lżejszy aparat, tym trudniej uzyskać stabilny obraz bez tej funkcji.

Kolejną bardzo przydatną funkcją jest możliwość samodzielnego ustawiania ekspozycji, ostrości i opcja autofokusa. Dzięki dopasowaniu tych parametrów do własnych potrzeb można uzyskać obraz o bardzo dobrej jakości.

Bezlusterkowiec czy lustrzanka – jaki aprat do nagrywania filmów?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź była oczywista. Lustrzanki były zdecydowanie lepsze od bezlusterkowców. Obecnie te różnice coraz bardziej się zacierają i dobry aparat cyfrowy może z powodzeniem zastąpić lustrzankę.

Największą zaletą aparatów cyfrowych jest szereg dodatkowych funkcji przeznaczonych specjalnie do nagrywania filmów. Ponadto duże znaczenie dla jakości obrazu ma wybór odpowiedniego obiektywu, a dzięki możliwości zmiany optyki w tych aparatach masz ogromne spektrum działania.

Przy zakupie konkretnego modelu warto sprawdzić też, jakimi typami gniazd dysponuje dany aparat. Często tańsze modele mają tylko jedno wyjście audio, co uniemożliwia podłączenie mikrofonu zewnętrznego i słuchawek w tym samym czasie.

Funkcją, która ostatnio coraz częściej występuje w aparatach do nagrywania filmów, jest opcja nagrywania w 4k, która może przynieść bardzo zadowalające efekty jeśli połączymy ją z odpowiednią optyką. Tak samo pomocny, a w niektórych przypadkach niezastąpiony, jest tryb nagrywania pełnoklatkowego – co na pewno docenią doświadczeni filmowcy.

Funkcje aparatu do nagrywania filmów

Oczywiście każdy model należy dobrać do rodzaju wideo, jakie planujesz nagrywać. Dobry aparat do vlogowania w warunkach studyjnych czy domowych powinien posiadać inne funkcje niż aparat do nagrywania sportów wyczynowych.

Jeśli jednak nie masz sprecyzowanych oczekiwań i pragniesz po prostu mieć pod ręką dobry sprzęt, to są tak zwane klasyki, które sprawdzą się w różnych warunkach.

Polecane modele aparatów do nagrywania filmów

Jaki aparat fotograficzny do nagrywania filmów wybrać? Zobacz popularne modele.

Canon 5D

Wśród aparatów cieszących się uznaniem wśród filmowców są modele marki Canon, z czego jednym z najpopularniejszych jest Canon 5D. Cena tego aparatu do nagrywania filmów (wersje mark I, mark II, mark III, mark IV, mark V), jest dość wysoka. To zatem propozycja profesjonalnego aparatu do nagrywania filmów dla wymagających.

Panasonic Lumix

Bardzo atrakcyjne cenowo, a także nastawione na nagrywanie filmów aparaty produkuje Panasonic. Seria Lumix zawiera zarówno zaawansowane ze względu na funkcje modele, np. Panasonic Lumix GH5, jak i tańsze przyzwoite aparaty, które szczególnie polecamy osobom zaczynającym przygodę z filmowaniem, np. Panasonic Lumix G80.

Sony A6400

Z aparatów Sony bardzo popularnym wyborem jest Sony A7 III, jednak jego cena jest dosyć wysoka, dlatego tańszą alternatywą od tego producenta będzie Sony A6400, który doskonale sprawdzi się podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Jaki obiektyw dobrać do aparatu do nagrywania filmów?

Dobra optyka to podstawa jakościowego obrazu, dlatego czasami lepiej wybrać tańszy model aparatu, ale dobrać do niego wysokiej jakości szkło. Na początku uniwersalnym wyborem będzie obiektyw szerokokątny np. 28-70 mm, który pozwala nagrywać krajobrazy, a także używać zoomu.

Autorka: Oliwia Stradowska