Data modyfikacji:

Najlepszy aparat do nagrywania. Ranking top 10 2024

Aparaty fotograficzne potrafią nagrywać filmy w bardzo dobrej jakości. Możliwości tych niewielkich urządzeń doceniają profesjonaliści, jak i amatorzy. Jaki aparat do nagrywania będzie najlepszy? Wybraliśmy do naszego zestawienia 10 najlepszych modeli dostępnych na Ceneo.pl.
aparat do nagrywania

Najważniejsze parametry aparatów do nagrywania

Autofokus  

Dobry autofokus to absolutna podstawa w aparacie do nagrywania. Najważniejsze, aby aparat miał funkcję wykrywania oka. Dzięki temu będzie on w stanie automatycznie złapać i utrzymywać ostrość podczas rejestrowania materiału. Wiele nowych aparatów korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji, które radzą sobie naprawdę dobrze. oczywiście należy pamiętać, że nawet najlepszy autofokus wymaga odpowiedniego obiektywu, który będzie w stanie wykorzystać jego potencjał.  

Rozdzielczość obrazu  

W 2024 roku aparaty fotograficzne nagrywają nie tylko w rozdzielczości 4K. Jeśli szukasz najwyższej jakości obrazu, to musisz spojrzeć na modele, które są w stanie rejestrować materiały w rozdzielczości 6K lub nawet 8K. Te standardy nie są jeszcze aż tak popularne, ale nie mamy wątpliwości, że w najbliższych latach ulegnie to zmianie.  

Stabilizacja matrycy  

Stabilne ujęcia są możliwe przy wykorzystaniu takich akcesoriów jak chociażby gimbal. Ale dobra stabilizacja matrycy sprawi, że materiał będzie prezentował się jeszcze lepiej. W topowych aparatach stabilizacja jest 5-osiowa, co w znaczący sposób eliminuje ryzyko drgań. To w połączeniu z filmowym obiektywem zagwarantuje doskonałe ujęcia.  

Opcja nagrywania w płaskim profilu kolorów  

Nagrywanie w płaskim profilu kolorystycznym takim jak Canon Log, czy Sony Log przekłada się na szeroszy zakres dynamiczny, a także większą ilość zapisanych informacji. Na etapie obróbki materiału i jego color gradingu będzie ci zdecydowanie łatwiej uzyskać ciekawe efekty.  

Złącze do podłączenia mikrofonu/słuchawek  

W każdym dobrym aparacie do nagrywania powinno znaleźć się wejście na słuchawki oraz mikrofon zewnętrzny. Wbudowane mikrofony zwykle nie zdają egzaminu i konieczne jest rejestrowanie dźwięku przez dodatkowe urządzenie. To sprawi, że materiał filmowy zostanie odebrany przez odbiorców jako bardziej profesjonalny.  

Najlepszy aparat do nagrywania. Lista top 10

1. Canon R5C  

Jeśli chodzi o nagrywanie filmów to prawdziwy kombajn, który zachwyca możliwościami. Problemy z nagrywaniem występujące w modelu Canon R5 wraz z nadejściem wersji z oznaczeniem R5C zostały całkowicie zażegnane. Przede wszystkim mamy tutaj nowy system chłodzenia, co pozwala na nagrywanie bez limitu czasowego.
canon r5c
Autofokus wykorzystujący system Dual Pixel CMOS AF błyskawicznie łapie ostrość na oku oraz wybranych obiektach. Całość dopełnia opcja kręcenia filmów w rozdzielczości 8K i 30 kl/s. To idealny wybór dla profesjonalnych filmowców!

2. Canon R6 MK II  

Jeśli zajmujesz się profesjonalnie nagrywaniem filmów, ale masz ograniczony budżet, to dobrą alternatywą będzie Canon R6 Mark II. Ten model jest w stanie rejestrować materiały filmowe w rozdzielczości 6K ProRes RAW, co gwarantuje doskonały zakres dynamiczny.
Ulepszona stabilizacja matrycy pozwoli na nagrywanie z ręki bez obawy o poruszone ujęci . Canon R6 Mark II jest także znakomitym aparatem do fotografowania. W jednym korpusie otrzymujesz niezwykle uniwersalny sprzęt.   

3. Sony A7 IV  

Nowy bezlusterkowiec Sony pojawił się na rynku i szybko zebrał szerokie grono zadowolonych użytkowników. Dla filmowców mamy opcję nagrywania w rozdzielczości 4K i 60 kl./s. Pełnoklatkowa matryca BSI o rozdzielczości 33 Mpix zachwyca jakością obrazu nawet na wysokich czułościach ISO.
sony a7
Sony wyróżnia się autorskim i niezwykle wydajnym systemem autofokusa, który potrafi złapać ostrość w ułamku sekundy. Jeśli szukasz kompaktowego, ale jednocześnie potężnego aparatu do nagrywania, to Sony A7 IV cię nie rozczaruje.  

4. Sony Alpha A7 III

Trzecia generacja aparatu Sony Alpha A7 jest wybierana chętnie nie tylko przez fotografów, ale również przez filmowców. Pełnoklatkowa matryca 24,2 Mpix generuje niskie szumy nawet na wysokich czułościach ISO, dlatego nagrywanie w słabych warunkach nie stanowi większego problemu. Aparat oferuje wbudowany 5-osiowy system stabilizacji, który jest jednym z najlepszych na rynku. To jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych sprzętów do nagrywania.

5. Canon EOS R

Jeden z pierwszych bezlusterkowców Canona wprowadza to, czego od dawna oczekiwali użytkownicy. Matryca 30,3 Mpix dysponuje technologią Dual Pixel, która znacznie ułatwia łapanie ostrości. Aparat jest ergonomiczny, przez co filmowanie nim jest prawdziwą przyjemnością. Dodatkowo Canon wprowadził mocowanie RF, które wprowadza doskonałe obiektywy. Osoby nagrywające filmy nie przejdą obojętnie obok tego aparatu.

6. Nikon Z6

nikon z6
Możliwości fotograficzne, jak i filmowe nowego Nikona Z6 zachwycają. Procesor przetwarzania obrazu Expeed 6 generuje obraz pozbawiony szumów. Dużą zaletą sprzętu jest wierne odwzorowanie kolorów i wbudowana stabilizacja obrazu. Aparat oferuje wideo 4K i 30 kl./s. Do Nikona Z6 oferowana jest cała gama świetnych obiektywów.

7. Fujifilm X-T30

Aparat Fujifilm X-T30 pod niewielką obudową kryje matrycę APSC 26,1 Mpix. Urządzenie nagrywa filmy w 4K, a także w kinowym formacie 17:9. Nagrywanie F-Log oraz wyjście 4:2:2 10 bitowe na pewno spełnią oczekiwania wymagających filmowców. Na pochwałę zasługuje też szybki autofokus i odchylany ekran LCD.

8. Olympus OM-D E-M10 Mark III

Osoby, które nagrywają na YouTube’a lub do innych mediów społecznościowych powinny zwrócić uwagę na ten aparat. Producent umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s. Do wyboru jest również opcja Full HD z 60 kl./s. Szeroki wybór obiektywów i niska masa korpusu sprawiają, że aparat bardzo dobrze sprawdza się w każdych warunkach.

9. Panasonic Lumix GX-80

Panasonic Lumix GX-80 jest przeznaczony przede wszystkim dla vlogera. Oferuje niezwykle dobrej jakości obraz. Tryb 4K wygląda bardzo dobrze, a to za sprawą stabilizacji obrazu Dual I.S. Korekta drgań spisuje się świetnie, dlatego nagrywanie aparatem z ręki jest jak najbardziej możliwe.

10. Canon EOS M50

Poręczny aparat Canona jest przeznaczony dla amatorów nagrywania. Nagrywanie wideo w 4K jest wzbogacone o opcję Slow Motion, która pozwala na rejestrowanie obrazu w 120 kl./s. W ten sposób do materiałów można dodać bardzo ciekawe ujęcia. Technologia Dual Pixel AF znana jest z droższych aparatów producenta, dlatego łapanie ostrości odbywa się w ułamku sekundy. To kolejny świetny sprzęt od Canona.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.