Data publikacji:

DJI Mini 3 Pro vs DJI Mavic Air 2 - porównanie dronów 

Na to porównanie dronów czekało wielu użytkowników! Czy najnowszy DJI Mini 3 Pro jest lepszym wyborem niż obecny od dłuższego czasu na rynku DJI Mavic Air 2? Sprawdź, który z tych modeli będzie dla Ciebie lepszym wyborem! 
DJI Mini 3 Pro vs DJI Mavic Air 2

Obudowa i jakość wykonania 

Najnowszy DJI Mini 3 Pro w porównaniu do swojego poprzednika został znacząco ulepszony, dlatego do pojedynku z DJI Mavic Air 2 staje on jak równy z równym. Różnice pomiędzy dronami są widoczne już na pierwszy rzut oka. DJI Mini 3 Pro waży jedynie 249 gramów i po złożeniu ma wymiary 145x90x62 mm. Obudowa została wyposażona w czujniki z przodu, z tyłu oraz na dole. Nowa aerodynamiczna konstrukcja z szerszym rozstawem śmigieł ma zapewnić stabilniejszy lot nawet przy nieco mocniejszym wietrze. Dzięki niskiej wadze DJI Mini 3 Pro można nim latać praktycznie bez ograniczeń! 
DJI Mavic Air 2 to dron, który jest dużo większy i cięższy. Waga 570 gramów oraz wymiary po złożeniu 180 x 97 x 84 mm wskazują, że mamy do czynienia z masywniejszym dronem.  Trzeba pamiętać, że do latania tym modelem konieczne jest przejście kursu i uzyskanie kategorii A1. Jeśli chodzi o czujniki to są one praktycznie takie same jak w DJI Mini 3 Pro. Jakość wykonania dronów jest bardzo dobra i tutaj nie ma większych różnic. 

Kamera 

DJI Mini 3 Pro zaliczył skok jakościowy, a to za sprawą 48-megapikselowej matrycy, która ma rozmiar 1/1.3 cala. Dron może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i 60 kl./s. Ponadto pojawiła się funkcja HDR i 4-krotny Zoom optyczny. Absolutną nowością jest funkcja nagrywania pionowych filmów. Gimbal obraca się pod kątem 90 stopni i tym samym umożliwia nagrywanie pionowego obrazu idealnego pod media społecznościowe. 
DJI Mavic Air 2 również ma matrycę 48 Mpix, ale producent zastosował w nim większy sensor o wielkości 1/2 cala. To powinno wpłynąć na mniejsze szumy w słabych warunkach oświetleniowych. Z drugiej strony DJI Mini 3 Pro ma obiektyw ze światłem f/1.7, dlatego różnica w generowanym szumie pomiędzy dronami nie jest aż tak zauważalna. Oba drony nadają się znakomicie do wykonywania filmowych ujęć oraz wysokiej jakości zdjęć. 

Bateria i dodatkowe funkcje 

DJI Mini 3 Pro ma nową baterię, która jest w stanie wytrzymać 34 minuty lotu. To dokładnie tyle samo, co w DJI Mavic Air 2. Jednak mniejszy model obsługuje pojemniejsze baterie, które wytrzymują nawet 47 minut latania. Trzeba jednak wiedzieć, że wówczas konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, ponieważ waga drona przekracza magiczne 249 gramów. 
DJI Mavic Air 2 dla maniaków prędkości jest lepszym wyborem. W trybie sport ten dron rozwija prędkość do 19 m/s, natomiast DJI Mini 3 Pro maksymalnie rozpędzi się do 16 m/s. Mniejszy model korzysta z transmisji Ocusync trzeciej generacji, co przekłada się na zasięg 12 kilometrów i jakość transmisji Full HD. DJI Mavic Air 2 korzysta z Ocusync 2 i ma zasięg 8 kilometrów z możliwością transmitowania obrazu w Full HD. 
Czujniki wykrywania przeszkód w obu dronach są takie same, jednak to DJI Mini 3 Pro wykorzystuje nową technologię APAS 4.0. Dzięki temu dron potrafi lepiej wykryć przeszkody i ominąć je nawet gdy latamy w lesie. To daje delikatną przewagę nad DJI Mavic Air 2. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.